Leerboeken LAPPENDAGEN. SPOORVÏEGBAATSCBAPPIJ. AANBESTEDING, DE NIEUWE WIKKEL. H. C. B.MICKL1NGH0FF. B. BLANKENBERG ZOON. ADVERTENTIE. HOLLANDSGHE IJZEREN OOSTERSPOORWEG. RAMING 297,000. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Nu de zevende algemeene vergadering van het Genootschap van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs in de hoofdstad van ons gewestte Utrecht bijeen is gekomen teneinde de belangen van dat onderwijs te bespreken meenden wij, als voor standers van beschaving en wetenschappelijke ontwikkeling, liet niet ondienstig een en ander omtrent die bijeenkomst medetcdeelen. Onder voorzitterschup van den Hoogleeraar Dr. C. P. Burgerdirecteur der Hoogere Bur gerschool te Leeuwaren werd gisteren de ver gadering van leeraren in de gymnastiek-zaal der Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht des avonds te 6 uren geopend met eene toespraak en werden verder huishoudelijke werkzaamheden afgedaan. Na afloop der vergadering had er in het park Tivoli een muziekuitvoering onder leiding van den heer C. Coenen plaats. De vergadering was talrijk bezocht, o. a. door den Inspecteur Dr. C. J. Sleyn Parvé en professor Dr. M. Salverda. Tot leden van het hoofdbestuur weiden gekozen de heeren Dr. de liegt te Botter dam en ür. F. G. Groneman te Groningen. Heden morgen werd de vergadering te halftien voortgezet en dat wel met eene openingsrede van den Heer Dr. M. Salverdahoogleeraar- inspecleur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht. Daarna heelt er vergadering in de sectiën plaats, waarin belangrijke punten worden besproken. Na afloop der algemeene vergadering is er diner van de leden der vergadering in de groote zaal van het park Tivoli. Bij gunstig weder geschiedt morgen te 2 uren een rijtoer naar den Darthuizer berg, aangeboden door het departement Noord-Holland. Bij gelegenheid der door ons genoemde ver gadering heeft er gedurende eenige dagen eene allerbelangrijkste ten toonstelling plaats van hulp middelen bij het Middelbaar Onderwijs. Deze ten- loon-stelling, die ook voor het publiek is geopend, zal worden bezocht door den Minister van Binnenlandsche zaken, die o. a. eene verzameling 's Rijks pleister-afgietsels welwillend heeft afge staan voor de expositie, welke verschillende groepen bevat, en wel elf. Bovendien vindt men er eene afdeeling boekente gebruiken bij het Middelbaar Onderwijs. Onder de verschillende Hoogere Burgerscholen, die vele voorwerpen hebben ingezonden, behoort ook de binnen de gemeente An*ersfoorl gevestigde, welko op deze wijze dus haren goeden naam ook in dat opzigt zal weten te handhaven en toonen dat dit onderwijs mede in deze stad op regten prijs wordt gesteld. AMERSFOORT 29 Augustus 1872. LEGERPLAATS BIJ MILLIGEN. Het Ministerie van Oorlog heeft prijzen uit geloofd voor den eerstdaags te houden wedstrijd in het schijfschieten caroussel-rijden, bedienen van geschutenz. Hel concours te houden door officieren, on der-officieren en manschappen der infanterie, zal met het geweer groot kaliber behooren te geschieden. De prijzen zijn als volgtvoor de officieren der infanterie, en die daarbij zijn ingedeeld, twee revolvers, één als le, en één als 2e prjjs. Voor de officieren der staven van de artil lerie, van de cavalerie, van het balaillon mineurs- sappeurs alsmede die bij deze wapens zijn inge deeld en met cavalerie-karabijn naar de schijf zullen schieten, is een revolver als prijs bestemd. Voor de onder-officieren der infanteriedie het radicaal van scherpschutters bezittenof in de le. klasse van het schieten zijn is per regement één gouden en een zilveren horologie als prijs bestemd. De onder-officieren der mineurs zullen mede aan dezen wedstrijd deelnemen. Voor de korporaals en verdere manschappen der infanteriedie scherpschuttersof in de le klasse zijn, is per bataillon een zilveren horologie als le en een met zilver gemonteerden sigarenkoker als 2e prijs bestemdde korporaals en manschappen der mineurs worden over deze bataillons verdeeld. Voor de gezamenlijke onder-officieren der cavalerie is een gouden horologie als le, en een zilveren horologie als 2e prijs bestemd. Voor de korporaals en verdere manschappen der cavalerie isper regementeen zilveren horologie als le, en een met zilver gemon teerden sigarenkoker als 2e prijs bestemd. Het concours voor de onder-officieren der cavalerie zal kunnen bestaan door aan de 24 meest geoelenden daartoe door de chefs dor corpsen aan lew ijzen de tweede oefening van het caroussel-rijden en den sprong over de sloot en over denaarden wal te duim uitvoeren; en kunnen door de 24 meest geoetcude korporaals en manschappen van elk regement hussaren mede de bovengenoemde sprongen worden verrigt. Voor de stukrijders van het stuk geschut dat het eerst met goed opgetuigde paarden is aangespannen, elk f2.— Voor elk der bediening-manschappen, wier vuurmond op een gegeven punt, in batterij gekomen het eerste schot doeteveneens 2. Voor de korporaals der artillerie, die, bij drie achtereenvolgende scltoten, in koristen tijd, de rigting op een aangegeven doel het best volbrengt, een zilveren horologie; en een gouden horologie voor den onder-officier wiens stnk na afloop van hef vorenstaandeten opzigte van den actueelen toestand van het materieel, het aanspannen, optuigen, zadelen en pakken der paarden, de meeste stof tot tevredenheid geeft. Dit is slechts eene algemeene aanwijzing kunnende de commissie daarin nog wijziging brengen. In deze week hadden korpsgewijze oefeningen uit de linieschool door de infanterie plaats, terwijl mannoeuvres zijn gemaakt door de cavalerie, de rijdende- en veldartillerie in 't vuur. Het Ministerie van Oorlog heeft 520 erwten- worsten verstrekt, waarmede, als proef, een bataillon der le en een balaillon der 2e brigade zijn gevoed en toen geen vleesch ontvingen. De Godsdienstoefening bij de Protestanten wordt aanst. Zondag 1 September geleid door Ds Deeleinan van Rotterdam. De Afdeeling Amersfoort en Omstreken van het Metalen Kruis zal Woensdag 4 September e. k. zijnde de veijaardag van Z. K. H. den Prins van Oranjede Legerplaats bij Milligen bezoeken. Dingsdag, den 3. September 1872 des na middags te halftwee zal de gemèenteraad van Amersfoort weder eene zitting, houden waarin de punten van behandeling zijn: 1°. Voorstel van den heer Mr. A. R. van Bel tot het indienen van een adres aan de Provinciale Stalen tot wijziging van het reglement voor het waterschap deEem c. a. 2°. Benoeming van eenen Wethouder. 3*. Benoeming van leden der Commissie van wetgeving. De Heer D. Scheerenberg is als Wethouder der gemeente Amersfoort aan de beurt van af treding met den eersten Dingsdag der maand September aanstaande. De gemeente-begrooling van Amersfoort, dienst 1873 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 105580,07, waaronder /5153,52f aan batig saldo der rekening van 1871, 27519,60 aan kosten van onderwijs, f\6969,92j aan kosten van armwezen, f 1904,34 aan onvoorziene uitgaven. De diensturen van hel telegraafkantoor in de Legerplaats bij Milligen hebben eene verandering ondergaan zijnde dit kantoor, ingegaan gisteren, 28 Augustus geopend op werkdagen van 's mor gens 7 tot 10 uren; van 's middags 1 tot 4 uren; en van 's avonds 6 tot 8 uren. Des Zondags bleef de dienst onveranderdzijnde van des morgens 8 lot 9 urenen van dos middags 2 tot 5 uren. De Amsterd. Ct. behelst in hare Parijsche correspondentie het volgende lijkJiehtje «Toen Law naar het kerkhof werd gedragen, legde iemand in ernst en in volle overtuiging op zijne lijkkist deze regelen Ci-gil un Écossais célèbre Et calculateur sans égal Qui, par le rnoyen de l'algèbre A mis la France h l'hópilal I" Hierin zijn 4 kleine fouten, want het luidt oorspronkelijk aldus Ci-git eet Écossais célèbre, Gó calculateur sans égal Qui, par les iè0les de l'algèbre A mis la France l'hópilal 1 Te Amsterdam is gisteren de gedenksteen aan de herbouw ing van den grooten Stads-schouwbuig gelegd. De heer Hilman hield daarbij eene redeher innerende aan de geschiedenis van dien schouw burg en met van geestdrift trillende slem schil derde hij den triomf der vaderlandsrhe tooneel- speelkunst in dat gebouw, toen keizer Napoleon, die Talma en Duchcsnois herwaarts had doen komen, om hier, in zijn wingewest, te doen zien hoe hoog de kunst in het wereldveroverende Frankrijk stond, toen, zoo zeide hij. Napoleon zich genoopt zag de alles ovei treilende begaafd heid van Neèrlands eerste tooneelkunstenares dier dagen te erkennen, en onze Wat tier Ziesenis, die op hare beurt v or hem, en op zijn bevel, als Phedra optrad voor de grootste kunstenares van Europa verklaardehaar met een jaargeld begiftigde en tevens benoemde tot sociétaire van het Theatre Francais. Doet het ons genoegendat de Heer Hilman in zijne rede aldus van Mevr. Wattier sprak, zoo meenen wij nog daarbij te kunnen opmerken,' dat ook Napoleon, die de Nederlandschc taal niet magtig wasmaar toch buitendien zeer goed over de tooneelkunstenaars kon oordeelen, mede onzen beroemden Snoek met den beroem den Talma heeft gelijkgesteld, zeggende: Snoek est le Talma Hollandais. ADVERTENTIE N. Gktrouvvd: Mr. J. W. SLUITER en J. H. C. SUERMONDT. Ameiispoort, 29 Augustus 1872. Mevrouw WTTEWAALL VAN STOET- WEGENGodin de Pesters, betuigt haren hartelijken dank voor de deelneming bij het overlijden barer geliefde Moeder ondervonden. Amsrspooiit, Augustus 1872. Aanstaande week 2, 3, 4 en 5 Sopt. OPRUIMING van alle laatste einden van ZOMER-ARTIKELEN. Dp een Handelskantoor te dezer slede verlangt met tegen October a. s. IEMAND die een goede band schrijft en tevens eenigszings met boekhouden bekend is. Reflecteerenden gelieven zich franco te adres- seeren onder Letter A Bureau Amersfoort- sche Courant. voor de verkrijgbaar bij de Boekhandelaars Op eene heerenboerderij op eenigen afstand van Amersfoort woidt gevraagd eene TWEEDE MfcilD van de P. G.ervaren in alles wat de wasch aangaatzoo ook in bel mazennaaien en sloppen. Eveneens aldaar gevraagd een JONGEN van de P. G. geschikt voor staljongen en tuinarbeid. Reflec teerenden adresseren zich van goede getuig schriften voorzien franco lelt. X. IJ. bij de boekhandelaars B. BLANKENBERG ZOON te Amersfoort. Op Maandag 16. September 1872des namiddags te halftwee ure, zal in hel stations gebouw buiten de Willemspoort te Am- Sterdam worden aanbesteed Het maken van de KUNSTWER KEN met een gedeelte der iiKDEIAAN en eenige andere werken tussclien HILVER SUM en AMERSFOORT en tussclien HILVERSUAI en UTRECHT. Bestekken met tcekeningen zijn van den 5en September, tegen betaling van f3lever- krijgen op het Hoofdbureau der Maatschappij te Amsterdam. (Vijgendam.) Inlichtingen zijn le bekomen bij den Eerst aanwezend Ingenieur van den Ooslerspooiweg te Hilversum. A a n w ij z i n g op het terrein geschiedt op Dinsdag 10 September, cn Donderdag 12 September 1872des voormiddags te elf ure, uitgaande vau het bureau van den Oosterspoorweg te Hilversum cu eindigende te Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3