doch wij zouden te wijdloopig wordenAlleen willen wij de vraag stellen of dit verschil van resultaat te wijlen is aan het toevaldan wel of hel is te danken aan de kunde en ervaring der direcliën aan de goede verdeeling der risico's en aan het toezigt waaronder zij staan P In ieder ander land publiceert eene assurantie- maatschappij van eenige betcekenis op heleinde des jaars een vollcdigen slaat van hare operation, waardoor zoowel de aandeelhouders als het publiek zich van den toestand der Maatschappij kunnen overtuigen tn op de hoogte houden doch ook op dit punt i» men hier uniekhet publiek schijnt het regt niet te hebben cui zelfs bij de verste benadering den toestand te kennen eeuer Maatschappij bij welke het zijne eigendommen laat assureren Althansop een paar uitzonderingen na blijven die resultaten met het diepste geheim omhuld (zou het soms ook hieraan liggen, dat de direcliën begrijpen, dat cene publicatie van cijfersalleen door de onbeduidendheid van het premiebedragden lachlust te veel zou opwekken Ook aanschouwt uien bij ons te lande het curieusc feitdat één persoon dirccteuris van vier, zesja zeven assurantie-maatschappijen, waarbij er zijn die met een alleronbeduidendst kapitaal nog wel brand- en zeeverzekering te gelijk omvatten. Deze collection assurantie-maat» schappijen vindt men niet zelden vereenigd in één kanloorkamer ja men heeft ze kunnen aan schouwen in een in kantoor herschapen kelder. En nu ten slotte een woord over de tarieven, die vastgesteld zijn in vergaderingen, en waaraan men zich in het algemeen volstrekt niet houdt. Om alleen te spreken over de brand-tarieven vinden wij daarin bepalingendie in strijd zijn met alle regelen van hel gezonde versland. Bijvoorbeeldeen heerenhuis op de Keizers gracht betaalt dczelldc premie als een kruide nierswinkel (je of een boekwinkeltje in de digt opeen gebouwde achleibuurten ouzer hoofd stad. Voor effecten in welgeslotene brandkasten ontvangt een amstcrdamsche brandassuranlie- maatschappij na aftrek der makelaars-provisie dezelfde premie als voor een garen- en lint- winkeltje in de Sinl-Anlhoniesbreestraalenz. Is dit volslagen onzin of niet En is zulk een toestand langer bestaanbaar Ieder onbevooroor deelde ieder menschdie zijn verstand ont vangen heeft, zal antwoorden: «neenP Waar om smelten zich niet een vijf-en-twinligtal van die inriglingen zaaien tol ééne Maatschappij onder directie van twee of drie kunJige men- schen waarom slaat men de handen niet in elkander om den onfeilbaar naderenden onder gang van de meeste dier miniatuur-maatschap pijtjes af te weren waarom neemt men geen voorbeeld aan de wijze waarop de soliede groote ligchamen in dit vak in bet buitenland werken; in één woord, waarom gaat men niet roede met den geest des tijds, en waarom neemt men in het assurantievak het goede niet over van onze naburen, die ons op dit punt, zooals, helaas, in zoo vele opziglen ook weder min stens een halve eeuw vooruit zijn (Hetgeen de schrijver van dit stuk, welks lezing en overwegï.ig nul kan hebbenover de brand-taricven zegt, kunnen wij bepaald tegen spreken want er bestaat bij een aantal hrand- assuranlie-maalscbappijen in ons land, en ook in Amsterdambeduidend verschil van premie tusschen heerenhuizen en kruideniers- en boek winkels, magazijnen, fabrieken enz. een verschil dal van 20 tot 80 en zelfs sems meer percenten loopt, maatschappijen, waaronder vele die zeer soliede zijn. ficd. Amenf. Ct.) Allerlei. Een aantal huismoeders te Erfurt hebben alle overige huisvrouwen en marktbezoeksters uilgenoodigdgezamenlijk voor onderscheidene levensmiddelen een tarief vast te stellen en alsdan geen penning boven dien prijs te betalen. Zij gelooven, dat dit bet beste middel is om een einde te make.i aan de buitensporige ver hooging van sommige prijzen indien zij zuaar onderling niet aan 't krakcelcn komen. In de vorige week ontsnapte een gezin op zeer bijzondere wijze aan het gevaar van door roodvonk bezocht te worden en «.-enige kinderen tc verliezen, ledereen gaal thans naar de zeekust of op reis. De zeebadplaatsen zijn dikwijls zóó violdat hel cene gezin kamers betrekt, wanneer hel vorige ze naauwelijls vei laten heeft; dit op zich zelf kan reeds aanleiding tot besmetting geven. Het gezin waarvan hier sprake is, begaf zich naar Worthing, (niet ver verwijderd van Brighton) cn betrok de gehuurde kamers. Op de vraag of er geen ziekte in huis geheerschl had was het antwoord: «we weten hier van geen ziekte". Terwijl de kiudcrcn, die bcgecrig waren de zee tc zien, derwaarts geleid werden en de moeder zorgvuldig een en ander bezigtigde, viel haar oog op verscheurd papier dat in den haard lag en haar blik trof bet woord fever (koorts). Zij onderzocht het geschrevene en bevond dal het een brief was aan de vorige bewoners der kamers gerigt en waarin van de scarlet fever gewaagd werd, waar mede bet toen daar verblijl houdende gezin besmet was. De eigenares van het huis te roepen cn afscheid te nemen nadat de kinderen ergens anders onder dak kwamen was het werk van weinige «ogenblikken. Hel bleek dat de jonge kinderen in dezelfde bedden zouden hebben geslapenwaarin drie of vier weken vroeger andere kinderen het roodvonk hadden uitge broeid. Dezer dagen beproefde een schelm een diefstal op een der geldwisselkantoren bij de beurs op bijzondere wijze. Hij vroeg om een goudstuk, dal hij als sieraad wilde dragen. Het antwoord was dat dit niet verkocht werd, en toen wenschte hij een goudstuk te koopen uit een bak met goud ter waarde van 300 pd. stdie achter de glazen stond. De kassier haalde den bak en hield liem dien voor. Op hetzellde «ogenblik wierp de deugniet hem een zakje meel in het gezigt en deed een greep in den bakdie echter nog in tijds door den kassier omgekeerd werd, zoodat de goudstukken binnen de toonbank rolden. De dief werd gevatdoch zeide dat hij niets ge stolen had. De Drentsche Courant behelst het volgende: «Dat men in den stoomtijd leeft, ondervond ik dez^£ dagen. Eene briefkaart2 dagen te voren van Roswinkel afgezonden, arriveerde te Emmen in dezelfde gemeente, gemerkt met de stempels Ter ApelWinschoten en Coevorden. Hare reisroute was hoogstwaarschijnlijk deze geweestdoor eene voetbode was ze, regtstreeks van 'tdoel af, naar Ter Apel getransporteerd. Men had haar bezegeld en toen door een ver- schen bode naar Stadskanaal laten brengen. Zij moest daar natuurlijk even rusten, en zag toen na eenige uren de beide Pckela's en Winschoten. Ze kwam hier nog eerst even onder den druk, en nu weid de reis per stoom voortgezet. Over Scheemda Zuidbroek Sappemeer, Hoogezand naar Groningen; van daar over Haren, de Punt, TinaarloAssen en Reilen naar Hoogeveen bijna in een adem door. Had ze onderweg reeds geen nachtverblijf gevondenze zou 't niet uitgehouden hebben. Maar die duizelingwekkende vaart had ze gelukkig doorgestaan; per postkar vervoerde men haar vervolgens Oosterhesselen vootbij naa-- Coevorden. Zij zag den bode van Emmen op Oosterhesselen wel; ze wilde ook wel graag meemaar 't was beter dacht men dat ze eerst nog te Coevorden overnachtte, dan kon ze den volgenden dag op haar dooije ge mak de terugreis naar G. ondernemen en zoo worden ingepakt voor hare bestemmingsplaats. En zoo geschiedde 'l. Reken maar na lezer! als ge lust hebti plus 4 plus 4 plus 7 plus 5 plus 6 plus 6 plus 3 plus 3, of in eens zeven en dertig uren had ze afgelegd. Dat men in den stoomtijd leeft, ondervond ik dezer dagen I" Verleden week trouwde te Parijs de Hertog de A', met mile de «Y. De Hertog gaf bij de onder- teekening van bet contract een schitterend feest en midden op een prachtige tafel van malachiet lag het bruidsgeschenk bestaande uit zoo prach tige kleederen en voorwerpen als zelden bijeen waren gebragten waaronder bovenal de kleino diën waaronder een diadeem en een diaman ten stel, dat op een hall millioen werd geschat, «le aandacht trokken. De genoodigden waren verblindtoen zij langs die bruidsgeschenken defileerden want er lang voor stil te blijven staar, was onmogelijk. Toch bleven twee heeren zich bijna vastklampen aan de tafel en verioren de diamanten geen oogenblik uit het gezigt. Zij schenen er hunne oogen aan te willen wagen. De aanstaande schoonvader had dit reeds opgemerkt en meende den Hertog op «lie hard nekkigheid der beide toeschouwers opmerkzaam te moeten makendaar zij hem niet veel ver trouwen inboezemden. De Hertog begon te lag- chen en fluisterde zijn schoonpapa iets in het oordie nu volkomen gerustgesteld scheen. De beide heeren waren inspecteurs van politie, die op verzoek van den Hertog vóór dien avond door den prefect waren geleend, om zorg te dragendat niet een der genoodigden zijne bewondering zoo ver zou drijven van het een en ander in zijn zak te steken. Om den Hertog meer zekerheid te geven had de prefect twee inspecteurs gezonden, die elkander niet kenden. 01 de Parijsche gasthecren hunne gasten ook vertrouwen l Gelijk men weet is de beroemde zangeres Critlina Nillion dezer dagen te Londen in het huwelijk getreden met den lieer August Rouzeaud. Geen vorstelijke bruiloft kon met grooter pracht worden gevierd. De getuigen der bruid waren prinsen en ambassadeurs. Bruidjuflers waren de de prinses Catharina Poniatowski, freule Cavendish Bentinckde barones Florence de Breton freule Kato Vivianfreule Venetia Cavendish Bentinck. De plegtigheid werd gevierd in de oude ab dij van Westminster, het pantheqn van Enge land, met alle buitengewone formaliteiten, die anders slechts voor den hoogslen adel zijn ge reserveerd. De bruidskorf prijkte met de kos- baarste geschenke van vrienden en bewonder aars aan wier hoofd de prinses van Wales stond en was letterlijk overladen met diaman ten, paarlen en juweelen waarvan een enkel stuk een fortuin vertegenwoordigde. Welk een lotwisseling I Hoe kort is het pas geleden, dat deze vrouw door de aanzienlijk sten van een der magligste natiën bewierookt en gevleid door den hopgstcn adel van En geland op de handen gedragen door een stoet van lords en pairs op haar bruiloftsfeest gevolgd, als ware zij Engeland» koningin zelve hoe kort is het geleden, dat deze vrouw nog in een armoedig jurkjebibberende van koude in de straten van Slokholm op de viool stond le krassen en met haar schoone oogen den voorbijgangers een gave afsmeekte Welk een droom! Welk een heerlijke triomf van de kunst! Het (russische) Akademieblad bevat zeer be langrijke bijzonderheden betreflende den jeugdi gen russiscben natuuronderzoeker Mikloukha Maklay, onlangs in Nieuw-Guinea gestorven. Mikloukha Maklay waszegt het blad een zeldzame type van een vrij willigen martelaar, die aan de beoefening der natuurlijke historie zijn leven wijdde. Zijne specialiteit was de studie der madréporeu, waaraan hij verscheidene jaren zijns levens besteedde, welke bij doorbragt in Arabiêaan de oevers der Roode zee en in lol dus verre voor Europeanen ontoegankelijke stre ken. Gekleed als Arabier, met geschoren hoofd, was hij gansche dagen blootgesteld aan de gloei- jende stralen der zonterwijl hij zich bezig hield met het zoeken van de kleine insecten, die het voorwerp zijner onderzoekingen waien. Zijne hulpmiddelen waren destijds zoo gering dat hij «zeer aanzienlyk" noemde eene som van 600 francsvoor hem gedeponeerd bij den russischen agent te Suez, bij zijn vertrek naar Arabië. Men heelt nooit van hem vernomen wat zijne middelen van bestaan waren gedurende zijne nasporingen. De reisdie hij ondernomen had door Nieuw-Guinea, moest vijfjaren duren, en hij rekende voor alle onkosten genoeg te hebben aan een subsidie van 1500 roebels, die het Russische aardrijkskundig genootschap" voor hem beschikbaar had gesteld. Zijne wetenschap pelijke werken werden ook in den vreemde gewaardeerd. Gedurende eenigen tijd is hij buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Jena geweest. Politieke Revue. Vangt hedenMaandag 2 Septemberhet congres der Internationale van alle wereld-aIdee- lingen, voor zoover vertegenwoordigd, te 's Gra- venhage aanzoo zalnaar ontvangene mede- deeliugcnop het Keizers-congres te Berlijn door de Duilsche, Ooslenrijksche en Russische Keizers een collectieve maatregel tegen de Internationale besproken en daarna vastgesteld en in practijk worden gebragt. Vergift eischt tegenji/l. Het sterkst werkend tegengift opzigtens het vergift der ultra-revolutionairenwaaruil grooten- deels de Internationalisten beslaanis de kas tijdende hand van autocraten en potentaten. Vooral de Czaarals de voornaamste der wereld-autocraten, heeft zich goed op de hoogte doen brengen van de zaken der Internationale. Op 's Gravenhage is thans het oog van het wereld-publiek gevestigd en 't is te hopen dat om en met de congresserende Internationalisten alles aldaar bij pralen blijft. Roeren zij braaf de tong en kan dit kwaad zoo is dit reeds erg genoeg, doch 't zou nog erger zijn als zij ook hunne handen in de residentie roerden en misschien rampzalig als zij steun zouden vinden bij landgeoooten in den arbeidersstand. Welhaast, over eenige weinige uren, zal men kunnen vernemen, hoe het begin van het congres in den Haag zich kenschetste en naar men zegt zal het congres 4 3 5 dagen duren, zoodal men successivclijk beriglen van den voortgang en het einde daarvan zal erlangen. Dus weid d&t congres geduld, om te weten wat hel opleverde, moet men ook nog een weinig geduld hebben. Den 5 September zal graaf de Vallon voor het hof van assises teregt staan. De acte van beschul diging zegt dal hij te Trouvillc oproerige kreten

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2