Y r ij d a g 6 September 1872. AS 2018, AmSFOOETSCHE lom.rjiea.t 1 Jaoij 1872. D,LlGE»CE-DlE»STm Nederlanpschb Centraal-Spoorweg. W IH Vertrek «n Amersfoort naar Utrecht M |1 TT Tj II |lT VVe^OThfSln 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37,8.06. I II II ftv 111 I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek tan Amersfoort naar Zwolle II ||M M l| Rotterdam; en namiddag 6 nnr. 8.4.. ,JSlt 5.54 snelt. 1 en 2 kl-, 8.30. W U lÜ II li "MSStL Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1* u. nam., van Soeitdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3} u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. A/z. nummert 10 cents Bestellingen bij den üitg. i. eon Cteeffte Amersfoort Rurtau AmerifoorUcke Courant. Langestraat, Wijk F, N». 41, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren ia het Rijk. RHeven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen A deer lm tit bur men van Nuos en v*n Dmua, Wijnstraat, Rotterdam. Spaarbank. Het Bestuur sal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 9 SEPTEMBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 2 ure terwijl belaaghebbenben worden uitgenoodigd om hunne boekjes tot bet bijschrijven der Rentenbetzij in die Zitting, hetzij vooraf ten huize van een der Com missarissen in te zenden. A. J. BOS. Secretaris. Nederl. Oost-Indië. Er zijn beiigten ontvangen uit Batavia van den 20sten July. Het voornaamste nieuws betreit de expeditie naar Deli. De Java Ct. deelt mede, dat in eene missive van den commandant der expeditionaire troepen in Deli van den lOden Julij jl. het volgende wordt gemeld: «Bij de aankomst ter rede Laboean-Deli was de Marnix reeds aangekomen en had vijfenze ventig man gedebarqueerddie over verschil lende plantages zuidelijk van de hoofdplaats (Labocan-Deli) waren verdeeld. s De kapitein Koopheeft zich te Soengal ver sterkt en zooveel mogelijk detachementen naar de verschillende plantages in den omtrek ge zonden enkele, plantages zijn aangevallen en zonder hulp der militaire magt door de eigena ren verdedigd. Heden morgen is noordwestelijk van de hoofdplaats een kampong verbrand; terwijl de controleur zoo-even van den adsistent-resident van Siak en onderhootighedendie zich te Soengal bevindt, het berigt ontving, dat enkele plantages den geheelcn nacht gealarmeerd wor den. «Morgen ochtend te 5 uur begeef ik mij met twee compagniën op marsch naar Soengal om met den adsistent-resident te aboucheren." In een particulieren blief aan bet Bat HandU. gerigt, wordt over den toestand te Deli en de opstandelingen het volgende gezegd: «Het geheelc land is in opstand; van alle kanten komen benden aangestroomd, die zich ten doel hebben gesteld alle plantages te ver woesten en de gehate blanda's te veqageo. «De kerels hier zjjn zoo brutaal als zes; toch vertoouen zy zich op klaarlichten dag niet verder dan een uur van hier. Zy gaan zeer onhandig met vuurwapenen om, die ze met glas, blik, porselein en allerlei gruis laden en in bet wilde afschieten. Verder hebben ze zeer lange klewangs. «Het ia een ware guerillakryg. Allerwege omzwervende benden, die alles vermoorden wat haar op weg tegenkomt. «Wat hun aan wapens ontbreektwordt aan gevuld door bun stoutmoedigheid en groot aantal; inen schat hunne sterkte op ongeveer 10.000 man. Gistere® is weder een zwerm berg-Batak- kers de bergen afgedaald om, opgeruid door hunne priesters, gemeene zaak met de Delinezen te maken." Over de oorzaken van den krijg zegt de brief schrijver, dat die gezocht schynen te moeten worden in een font van de regeringdie by het sluiten der iractaten wel bedacht i6 geweest op het voordeel der vorsten en der Deli-maat schappij maar niet op dat der bevolkingdie zwaar werken moet voor weinig of geen loon. Over de troepen van kapitein Koops zegt de schryver, dat zy zich «kranig" hebben gehouden; vooral moet de luitenant Ponttijn zich bijzonder hebben onderscheiden, De helft dier manschap pen was gekwetst. Men was toen bezig het overgebleven halve elfde bataillon te Meester Kornelis te completeren uil andere bataillons en hel marschvaaidig te maken, zoodat het onmiddellijk kon uitrukken. Met betrekking tot de bloedige voorvallen te Limade hoofdstad van Peruwaarvan reeds kortclijk is melding gemaaktzijn met de maiboot »Nile" de volgende bijzonderheden in Europa aangebracht Den 22. July liet generaal Tkotnas Guitierrei Minister van Oorlog onder President Ba/fa, op het plein voor het Regeringspaleis de troepen en artillerie zamenkomen op zijn last werd de president gewelddadig gevangeu genomen en in een militairen kerker opgesloten; hij verklaarde zelf het hoogste gezag in handen te nemen, en kondigde de krijgswet af. Zonder aanvoerder en niet zeker over welke krachten de overweldiger kon beschikken, wachtte de bevolking aanvan kelijk den gang der gebeurtenissen af. Het corps diplomatiek weigerde Guitierrez als president te erkennen bij het leger deden zich zeer vele desertiën voor, en de vloot stak in zeeonder protest tegen de overweldiging. De banken en handelihuizen werden gesloten, Gui- lierrei zocht zich op alle wijzen geld te ver schaffen en sloot met Dreyfuts en Meiygs en met de vier banken gedwongen leeningen ten be drage van 300,000 dollars. De heer Dawton directeur der Engelsche bank, werd gevangen gezet en bleef opgesloten tot dat hij bewilligde in het aangaan van de leening. De nieuwsbladen verschenen niet en men durfde zich niet op de straat begeven. Te Lima heersebte een volko men schrikbewind. In verscheidene kazernen en te Callao braken opstanden uit, die ver schillenden uitslag hadden. Pardo en andere hoog geplaatste personen namen naar de legatiën of naar de oorlogsschepen de wyk; zoo ging hel tot den 26sier.. Op dien dag werd kolonel Sylvester Guitierrezbroeder van den dictator en diens Minister van Oorlog, nabij het spoorweg station door het volk met scheldwoorden en bedreigingen bejegend, welke hij met zijn revol ver beantwoordde, waarop hij onmiddellijk niet hetzelfde wapen werd aangevallen, en in een een oogenblik lag hij dood ter aarde. Zijn lijk werd door hel volk op gruwelijke wijze ver minkt. Op het vernemen van deze gebeurtenis gaf de dictator terstond bevel Balta op staanden voet te dooden en de president werd op zijn bed doodgeschoten en zijn lijk met bajonetsteken doorboord. Thans staken vele mannen van in vloed onder de volkspartij het hoofd op, en Guitierrez verschanste zich met de hem nog getrouw gebleven soldaten in het fort Santé Calalina. De vice-president, zijnde kolonel Henrica Zavallosstelde zich nu aan het hoofd der be volking; hij benoemde een Ministerie, zamen- gesleld uit de geachtste liedenen nam maat regelen om de goede orde te herstellen. Reeds dienzelfden avond verliet Guitierreidaar hij bemerkte dat ook zijne laatste aanhangers hem afvielenalleen en in een wijden mantel gewik keld het forten hij was tot in de hoofdstraat gekomen toen het volk hem herkende en op hem aanviel, zoodat al spoedig van hem niets anders over was dan een onkenbaar lijk, dat, met de lijken zijner twee broedersdoor het gepeupel eerst aau een lantaarnpaal op het voornaamste plein der stad werd opgehangen vervolgens met catrollen tot eene hoogte van honderd voelen aan de cathedraal opgehcschcn, van welke hoogte men het vallen liethet vervolgens met petroleum bestreek en ver brandde. Te Callao en te Lima moeten gedurende d« de vier dagen van het dictatorschap 200 men- schen zijn omgekomen. De heer Parado ia tot president uitgeroepenhij had geen tegen- candidaat. Politieke Revue* Wat in Nederland de verkiezingen, zelfs op zijn feisty ooit opleverden is nog in de verste verte niet te vergelijken by de feite van eene Amerikaansche verkiezing van zelfs kleine be- Uekenis. Wat dus bij eene presidents-keuze woedt, is bijna onbegrijpelijk bij anderen dan Amerikanen. 't Is nog twee maanden vóór den verkiezingsdag en steeds heeter woedt in Noord-Amerika de verkiezingskoorts. Letterlijk zijn alle Yankees er door aangetast. Men hoort over niets anders spreken dan over Greeley of Grant. Overal treden harlstogtelijke redenaars op, overal worden stemmen geworven. De pers doet al het moge lijke om de heerschende opgewondenheid nog meer op te zweepen. Caricaturenbon-mots artikelenwaarin schelden schering en inslag is zijn aan de orde van den dag. En 't is te voorziendat 't met iederen dag nog erger en doller zal worden, totdat de 5de November in bet land zal wezen, waarop het kiescoliegie moet worden gekozen aan hetwelk is opgedragen te beslissen tusschen beide can didates 't Is onmogelijk te voorspellen, hoe die uilslag zal zijn. De kansen van beide canuidaten staan onge- ongeveer gelijk. Tegenover Grant slaan de party Summer-Schurz of de zoogenaamde hervormings partij en de democraten. Deze coalitie vormt een zeer talrijk verkiezingsleger. Maar de oud- republikeinsche garde, die voor Grant stemt, is niet minder lalryk. Werd Greeley verkozen, dan zou daarvan het onmiddellijk gevolg wezen, dat verreweg het grootste gedeelte der ambtenaren zou worden vervangengeen wonder das, dat het heirleger van ambtenaren wel al het moge lijke in het werk stelt om Greeley de nederlaag te bezorgen. Het meerendeel der stemgeregtigde negers in het Zuiden werkt daartoe krachtig mede. Grantdus redeneren zijheeft ons ge ëmancipeerd en Greeley is op dit punt niet te vertrouwen. De Republikeinsche Regeringsvorm wint da gelijks in achting bij het fatsoenlyk publiek in Frankrijk. De President van den Departementalen Raad van Aisne, wien anders ae Republikeinsche beginselen niet in merg en been zitten, hield eene toespraak tot dien Raad en ceide daarin ook het volgende: De Repupliek moet zijn als die jeugdige meisjes, die steeds gedroomd hebben van een huwelijk uit liefde, die zoo gaarne een gloei- ienden hartstogt wilden inboezemen, maar die, by slot vap rekening, een «mariage de raison" sluiten en er niet minder gelukkig om zijn. In dien de Republiek vele zulke huwelijken mogt sluiten, iudien zij ophoudt de harten, welke vroeger voor een ander gewonnen warenvan zich af te stooten, dan voorspel ik haar een langdurig en gelukkig leven. «Ten tweede is het een dringend vereischte voor de conservatieve Republiek, dat zij de wet strikt eerbiedige. Eerbied voor de wet is onder

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1