«He Gouvernementen noodigmaar onder de Republiek is bij voor haar eene levenskwestie. «In de derde plaats moet de Republiek bet onderwijs bij slroomcn onder bet Volk verspiei- den. 't Is een werk dat zeer v'eel iu heelt, maar zoo het niet ondernomen en lol een goed einde gebragt wordt, dan zullen verwarringen snoode hartstogteii der Republiek den doodsteek geven." In Deijcren is een ministeriële crisis uitge broken. Sedert den dood v-an den minister-presi dent Hegnenbcrg Dux was de minister van onder wijs en eeredienstde heer von Lu!:, ad interim met het presidium in den ministerraad belast, en bad men gemeend hem eenmaal definitief tot minister-president benoemd te zien. Intusscben verspreidden zich herhaaldelijk allerlei geruchten omtrent de herleving van 't Iiarticularisrae in Deijerenwaartoe zelts de .oning meer en meer zou overhellen. In deze vermoedens werd men bevestigddoordien de koning, bij gelegenheid van den doortogt des Duilschen keizers en de militaire inspectie van den Duilscheii kroonprins zich de moeite niet gat om de Itooge reizigers in persoon te ont vangen en thans ook hardnekkig blijit weigeren om aan de keizers-bijeenkomst te Berlijn deel te nemen. De Beijersche patriotten schepten weder moed en begonnen aanstonds te ijveren voor de be noeming van een particularisliesch ministerie. Dat schijnt gelukt te zijn, want volgens diverse ontvangen telegrammen heeft de heer von Lull om welke reden o{ onder welk motiet wordt niet gezegd zijn ontslag aangevraagd en is de als particularist te boek staande heer twi Gaster met de zaïnenstelling van het nieuwe ministerie belast. Zoodra dit bekend werd, hebben ook alle overige ministers hun ontslag genomen. Naar men zegtheelt Gatter aan elk der heeren BomhardlLerchenfeldl en Lobkowitz eene porte feuille aangeboden eerstgenoemde heelt echter om reden -van gezondheid geweigerd. Walt niet te ontkennen, dat Beijeren op dit oogenblik een hoogst gewigtige crisis doorleeft, welke op de verdere ontwikkeling der Duitsche eenheid een belangrijken invloed kan hebben. Den 30 Aug. jl, heeft de derde krijgsraad te Parijs bij verstek ter dood veroordeeld: Gluseret, generaal in dienst der commune, Razoua, kolonel in de dienst der commune, en Lefra^ais, lid der commune. Het schijnt nu wel zoo goed als zeker te wezen, dat, ondanks de tegenoverstelde meening der artillerie-comités, de mitrailleuses in Frankrijk in gebruik zullen blijven, zoodat alzoo de pre sident der republiek in die zaak zijn gevoelen heeft doorgezet 't Was te voorzien, dat de keizers-conferentie te Berlijn tot tal van geruchtenen valschc mede- deelingen zou aanleiding geven en de circulaire van graaf Andrassy, kennelijk strekking hebbende Frankrijks ligtgeraaklheid op te wekkenopent die reeks van on-ditt en canardtvolgens ver klaring toch van verscheidene Weener bladen maar vooral van de Neue Pr cue is de geheele circulaire apocryf niet alleen maar heeft men ook geen uitiingen omtrent iets, was de con ferentie betreft, te wachten voor en aleer die geëindigd is, als wanneer die mededeelingen verval zijn in drie gelijkluidende circulaires, geheel in onderling overleg tusschen de drie ministers opgemaakt. Men heeft dus zeer voor- zigtig te wezen met het voor waar aannemen van beriglen in dien zin. Het eenig zekere is dat Keizer Alexander met den grootvorst-troon opvolger en prins Wladimir heden namiddag te Berlijn zullen aankomen, terwijl Keizer Frans Jozef den volgenden avond eerst arriveert, in gezelschap van den kroonprinsvan Saksen. Waaraan het berigt van Andrasty's circulaire zijn ontstaan te danken heeft men weet het niet, maar dit is zeker, dat het den schijn der waarheid voor zich had, omdat de uitvinder iuist ziet, als hij meentdat een excuus, of liever een zacht woord, een niet-voorbijzien van Frankrijk noodig is, Frankrijk, dat met een verleden als het zijne, met een toekomst als het zich hoopt en waarnaar het streeft, het niet moet kunnen verkroppendat men het nu ver geet, daar waar het vroeger het eerste en het krachtigste woord voerde. Allerlei. Ten gevolge van het proces van Peter Bona parte was bij een arrest van het hoog-gereglshot te Tours aan de ouders van Victor Noir eene som van 25,000 fr. toegekend als schadeloos stelling voor den dood van hunnen zoon, die, gelijk men zich zal herinneren door genoemden prins werd doodgeschoten. Onmiddellijk kwam zekere Farineau schuldeischer van Victor Noir, voor 2700 fr.in oppositie tegen de uitbe taling, en de regibank, oordeelcnde dat nog meer schuldeischcrs konden opkomen gelastte dat de gelden voorloopig bewaard zouden wor den. Toen dagvaardde Farineau de familie Noir om uitbetaling van de 2700 fr. De familie Noir beweerde dat «ij niet was erfgenaam van Victor Noir, dat zij Farineau niet kende en hem niets schuldig was, daar het hof haar de 25,000 fr. had toegekend slechts als vergoeding van schade. In eersten aanleg verloor de schuldeischer zijn proces. Hij appelleerde, doch met geen beter gevolg, zoodal aan de uitbetaling van de 25,000 fr. door Peter Bonaparte aan de familie Noir niets meer in den weg slaat. Een Groninger klaagt in de Groninger Courant er over dat de scherpschutters in den optogt marcheerden tusschen twee vuren, dat der sme den en dat der bakkers. Bang voor vernietiging zegt hij hebben zij zich wijselijk teruggetrokken. Ook deelt bij mede, dat de kapelmeester van de muziek van het corps scherpschutters, toen dit eene serenade biagt aan den heer Scheffer naar aanleiding van zijne benoeming tot offi cier der Eikenkroon, de marschroute aangaf en zich in dezen in 't minst niet stoorde aan hetgeen de officieren hem hadden bevolen. In den tegenwoordigen tyd bestaat er een ziekelijk streven om hetgeen manie te noe men van overdrijving en van afschaffing in een aantal zaken. Maar in menig opztgt leidt de overdrijving tot ondergang van zaken en menschen, en afschaffing leidt veelal niet tol verbetering. Zoo kan men, lezende dat er weder een strefen bestaat om het proenraat afteschaffen, zich niet van een medelijdenden glimlach onthouden. Br zijn er die het werk des procureurs aan den advocaat willen opgedragen zien. Van regtsgeleerde zijden is krachtig daartegen opgekomen en met argumenten die onwraakbaar juist zijn. Ze te herhalenoverschrijdt het bestek van dit blad. In de regtsgeleerde punten van het onderwerp wordt dus niet getreden want dat zij aan be voegden overgelaten, maar men stelle eenvoudig als het resultaat der eventueele afschaffing van het procuraat, dat de zaakwaarneming alsdan eene enorm grootere vlugt zal nementot groote schade en verdriet der regtzoekenden. Treedt de advocaat in 't werk der procureurs dan is daarvan het natuurlijk gevolg dat ook van de andere zijden in het werk des advocaals zal worden gelreden. Voor de regtzoekenden zal er dus nieis bij worden gewonnenmaar veel bij worden verloren. Men meldt omtrent het congres der Interna tionale uit 's Gravenhage: Reeds Zaturdag waren hier verschillende vreemdelingen aangekomen aan hun uiterlijk reeds als Internationalisten te herkennen. Giste ren bragten de verschillende Hollandsche en Rijnspoorwegtreinen er nog meerdere aan. De meesten arriveerden uit de rigting van België met den trein, die omstreeks vier uur hier aankwam. Onder deze merkte men de aan dacht van het publiek scheen nog al sterk op dat punt gevestigd menig rood dasje op. Er scheen een soort van hoofdman onder te zijn althans een der aankomenden gaf hel bevel of den raad om bij het ingaan der stad niet bijeen te blijven, maar zich te verdeelenwaar aan gewillig gehoor werd gegeven. Over het algemeen schijnt hel in de bedoeling te liggen het verwekken van opzien te vermijden. Ook verneem ik, dat men waarschijnlijk de regelingscommissie de bescherming van het gezagmet name van de politie heeft inge roepen gedurende het bijeenzijn van het congres. Men moet te kennen hebben gegeven zich veilig te achten onder het schild der Nederlandsche wetten. De eerbiediging der wetten schijnen de heeren dus niet verwerpelijk te achtenvoor zoover hun eigen belang daarmeè is overeen te brengen. Op den middag werden de vreemde afgevaar- digden door de Haagschc leden verwelkomd in een lokaal op de Kalvermarktwaar gewoonlijk de vergaderingen der zoogenaamde vakvereeni- gingen worden gehouden. Des avonds kwam nien reeds tot eene voorbereidende vergadering bijeen in het lokaal in de bombardstraat, dat afgehuurd is voor bet houden van het congres. Dit werd omstreeks 8 uur reeds geopend en langzameihand vereenigden er zich de Internati onalisten. Wat men daarvan weetkon men slechts hebben van hooren zeggenwant aanvragen tot bijwoning der zamenkomt werdenook aan vertegenwoordigers der drukpers of er be- voorregten van die cathegorie zijn, weet ik niet met weigering beantwoord. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat de werkzaamheden zich heden slechts bepaalden tot de zamenstel- ling van het bureau. Deze vergadering ging omstreeks 2} uur uiteen. Des avonds te 7 uur werd zij, even eens met gesloten deuren hervat. Naar een dergenen, die haar heeft bijge- woond een Franschman of Belg mij verzekerdezal ook morgen weèr eene geheime vergadering worden gehouden maar zal Woens dag de slagboom voor het publiek ik denk, dat de bedoeling is voor verslaggevers worden opgeheven. Den wensch om vertegenwoordigers der pers te ontvangen heb ik echter door de congressisten nog in geenerlel vorm hooren uitspreken." (Vervolg op bladz. 3, 3de kolom). De parijsche boekdrukker Henri Pion heef» «Z. M. keizer Napeion JII, ex-keizer derFran- schen, gewoond hebbende op het paleis de Tui- leriên en thans verblijl houdende te Ghislehurst", gedagvaard tot beuling van fr. 332,29975 voor het drukken en afleveren van het werk Hittoire de Julet César. In November zal de zaak be handeld worden, Op 3. j.l. is voor de Regtbank te Deventer de bekende zaak van den heer oan Vloten op nieuw behandeld. De heer van Vloten heelt de regters gewraakt, doch de Regtbank heeft die wraking niet geldig verklaard. De advocaat van deu heer v. V, de heer Knottenbelt, heeft hem daarop niet verdedigd. De Régtbank heeft de zaak voortgezet en de uitspraak bepaald op 10 Sept. ANNA PA ULO WNA-BEWAAK- SCHOOL te Amerafoort Laatstleden Zaturdag, den 31 Augustus 1872, werd de gewone jaarlijksche algemeene Verga dering van de leden der Vereeniging tot instand- houding van de Anna Paulowna-bewaartchool te Amersfoort gehouden waarin door den Secre taris verslag werd uitgebragt omtrent den staat en de werking der school over het tijdvak van Aug. 1871 tot Aug. 1872, waaruit bleek: dat de Anna Paulowna-bewaartchool voor kinderen van behoeftigen te Amersfoort nog altijd aan hare weldadige bedoelingen blijft beantwoorden, en, wat het geul leerlingen betreft, in bloeyendcn toestand verkeert, daar zij toen 218 leerlingen telde, van welke 185 op aanbeveling van de leden der Vereeniging kosteloos onderrigt ont vangen en 33 voor rekening der ouders; dat de leerlingen over het geheel de school getrouw bezoekenen slechts zeer weinige zich aan geheel willekeurig schoolverzuim schuldig maken dat het gedrag en de ontwikkeling der kleinen reden tot tevredenheid geven en een prijzens waardige zucht tot orde, reinheid en netheid bij hen is op te merken dat het schoolgeld sedert 1 Januarij 1872 van zes centen per week voor iederen leerling tot op drie centen is verminderden die maatregel aanvankelijk zeer gunstig werkt; dat de staat der geldmiddelendank zij de weldadige tusschenkomst van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, eenigszins is verbeterd en het Bestuur zich bij de gunstige beschikking van den Prins meent tc mogen vleijen de school bij verdere krachtdadige medewerking te sullen kunnen staande houden dat de dames Directrices der loterij ten voor- deele van behoeftigen en de Damcs-vereeniging tot kleeding van de behoeftigen aan de Anna Paulowna-bewaartehool het Bestuur weder groote- lijks aan zich hebben verpligt door hare krach tige medewerking tot bevordering van de be langen der School en der kleinen, die daar hunne eerste opleiding ontvangen dat echter het geul leden sedert het vorige verslag eenigszins is teruggegaan en nu slechts 57 bedraagtdie te samen 61 aandeelen heb ben en /285 tot de instandhouding der school bijdragen dat alzoo het overzigt van het getal leden niet zeer bemoedigend Is, en de Commissie bij de overtuiging.dat de Anna Paulowna-bewaartchool die voor zoo velen inderdaad een zegen mag ge noemd worden zich zonder krachtige onder steuning van Amersfoort's ingezetenen niet zal kunnen sUande houdenzich gedrongen gevoelt ieder, die in het geluk van de kinderen zijne behoeftige stadgenooten belang stelt en hel hooge gewigt der school voor hen gevoelt, ten dringenste op te wekken mede iets te wil len bijdragen om de instandhouding eener zoo nuttige en weldadige inrigting te verzekeren. De rekening en verantwoording van deii Pen ningmeester over het jaar 1871 werd vervolgens voorgenomen, na onderzoek goedgekeurd en hem dank gezegd voor zijne goede administratie, terwijl eindelijk het aftredende bestuurslid, de Heer II. J. van Hoorn met algemeene stemmen ah zoodanig werd hei kozen.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2