mum k mi G0DD E. ZILVERWERKEN, BLOEDKORALEN, JUWEELEN, AMERSFOORT 5 September 1872. KAMP BIJ MILLIGEN. Dingsdag jl. hadden er gecombineerde ma noeuvres plaats. De ie brigade ageerde tegen een veronderstelden vijand te Garderen. De 2e brigade deed hetzelfde tegen een veronder stelden vijanddie uit Kootwijk op het Kamp een aanval trachtte te doen. Morgen Vrijdag zullen zeer groote en fraaije gecombineerde manoevres plaats hebben door de beide brigadesmet cavalerie en artillerie in het vuur, met twee legercorpsen tegen elkander en elk onder commando van een generaal. Zaturdag morgeneven vóór het aantreden voor de exercitie is de majoor F. W. G. Troisier commandant van het 3e bat. 7e regem. infanterie, wiens paard hevig begon te steigeren, met het paard) dat op hem viel, achterover gevallen. Hij wferd terstond naar de ambulance vervoerd en ernstig inwendig gekneusd, is hg, ondanks de uitmuntendste verpleging Maandag avond te halftien aan de-gevolgen van den val over leden. Zijn overlijden bragt algeuieene verslagen heid te weeg. In het hoofdkwartier en van alle cantines woeials teéken van rouwde vlag half-stok, terwijl eergisteren, wegens dat over lijden, geen muziek voor de cantines is gemaakt. 'Hij was een braai en algemeen geacht officier. Heden, Donderdagochtend, is zyn stoffelijk over schot met militaire honneurs te Garderen ter aarde besteld. Op zijn herstel hopende maakten wij maan dag jl. geen melding van dien Val. De Deensche officieren Tobisekapitein der genie, en Rhode 1e luitenant van den generalen stafdie de Utr. linie enz. bezigligd hebben zijn in de 'legerplaats teruggekeerd, alwaar ook wordt verwacht heer Dimasur'kapitein van den generalen slat der Fransche republiek, tevens militair attaché der Fransche gezanlschapper te Brussel en 's GraVenhage. Gisterende verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje begonommiddellijk na het morgenschotde cavalerie-muziek vaderlandsche liederen te spelen had eveneens in het centrum van het kamp ter eere van dien verjaardag, voor de tent van den Opperbevelhebber gene- raal-majoor N. MAC-LEOD eene aubade plaats en woei de vlag van den Koninklijken vlaggestok, terwijl bonderden soldatententen met kleine vlaggen waren versierd. Menig soldaat had er zijn zakdoek voor overdeze door de kurkuma te halen en er alzoo mede te vlaggen terwijl menige zakdoek, op soldatentent bevestigd, er uitzag als een vaandeldat den Duitsch-Fran- schen oorlog van 1870 en 7! had meégemaakt. Alle straffen van politiekamer, kwartierarrest en instructie-peloton zijn opgeheven en kwijt gescholden. De Afd. Amersfoort en Omstreken van het Metalen Kruis heelt gisteren het kamp bezocht, aldaar het middagmaal gebruikt en er zijn aldaar toasten uitgebragt op Vaderland en Koning, den Prins van Oranje enz. Van daaruit feliciteerde zij per telegram den Prins van Oranje en spoedig betuigde Z. K. H., mede per telegram van H. D. adjudant van dienst, zijnen dank. De leden der Afdeeling werden in den namiddag minzaam toegesproken door den Opperbevelhebber gen.- majoor Mac Leod en den gen.-majoor A. E. Mans- veldten werd hun de eerewijn aangeboden terwijl de muziek het Wien Neerlandsch bloed ten gehoore bragt. Het kamp wemelde van bezoekers. Zooveel bezoekers als gisteren heeft het nog niet gehad. Men joelde, zong en sprong langs de lijn der cantines, alsof het kermis was, militairen, burgersvrouwenmeisjes allen dooreen, in de volmaaktste harmonie, en niet enkel de glazen, maar ook de kussen klonken ferm, alles onder gepaste vrolijkheid. De groote parade had bij heerlijk weder plaats. Zij werd gecommandeerd door den kolonel G. U. JMichelhoffkommandant der brigade cavalerie, en geïnspecteerd door den Opperbe velhebber, gevolgd door zijnen staf. Des namiddags gaven de muziekcorpsen van het 2e en 7e regiment infanterie en 4e reg. hussaren concerten en des avonds gaf de me chanicus Bamberg voor de troepen twee open lijke voorstellingen in het goochelen enz. voor het front der bandière. Zij werden bestreden uit geldelijke bijdragen van officieren der legerplaats. Heden heelt de schietwedstrijd naar de schijf plaats. Te 9J uren vereenigden zich officieren en manschappen daartoe voor het centrum op het front der Dandièrealwaar door de commissie is bekend gemaakt op welke banen zal worden geschoten. De commissie zorgt voor de wapenen en munitie en mag met geen andere wapenen worden geschoten. Zondag aanst. hebben de courses der cavalerie en artillerie plaatsals springen te paard over sloot en aarden wal enz.; courses van 600 meters door de cavalerie en van 300 meters voor de artillerie,' naar prijzen en belooningen. Daarna geschiedt de prijsuitdeeling en zijn er muziek uitvoeringen door corpskapellen. De godsdienstoefening voor de prot. militairen wordt des morgens geleid door Ds. Oorit van 's Gravenhage. Zeker zullen Zondag aanst., als een der aan trekkelijkste kampdagenduizenden van allen rang en stand het kamp bezoeken. Morgen, als opgemeld, en Zaturdag, Maan dag Dingsdag tot en met Woensdag aanstaande zullen groote gecombineerde manoeuvres in het vuur geschieden. Vrijdag 13 en Zaturdag 14 September ver laten de troepen de legerplaats. In de ambulance is een korporaal der infan terie overleden zijnde, naar wij vernemen de éénige zeer ernstige .zieke die er was en de éénige doode (uitgezonderd de majoor.) Het drinkwater blyft steeds goed. Het koken van het eten is beter dan in 'vorige kampen en de vivres der militairen zgn ook zeer goed, terwijl het vleesch van den aannemer uitermate voldoetook blijkbaar aan de ferme beesten die hij slagtwier flinke huiden worden ge zonden naar de huideuzouterü van den heer Manuel Wolff Mi. te Amersfoort. De gezondheids toestand is uitmuntend even als de geest der militairen. Kortom' deze kamptijd kenschetst zich allergunstigst. De Red. der Amersf Ct. verheugt zich dat dit jaar de Minister van Binnen). Zaken intijds is gesaisisteerd van veler wensch om den beurs trein (No. 4) des Centraal-Spoorwegs van Kampen over Amersfoort naar Utrecht ook des winters te behouden zoo voor het brievenvervoer als voor het personenvervoer. De Red. der Amersf, Ct. zich steeds gedu rende den zomer voor den geest houdende, dat in vorige jaren geageerd werd toen de winterdienst vastgesteld was heeft reeds sedert geruimen tijd discretionuair officieele aandacht op dat onderwerp gevestigd en daarover wenken gegeven, zoodat aan deze wenken, dankbaar aangenomen, gevolg is gegeven in tijds vóór het vaststellen der winterdienst. De Red. wilde overigens door ontijdige publiciteit over dat onderwerp diverse démarches niet vooruitloopen maar spreekt thans hier en hoopt op succès van deze wenken, zoodat deze beurstrein wordt behouden. Maandag. 9. September 1872, des namiddags halftwee, zal de gemeenteraad van Amersfoort weder een vergadering houden, waarin het punt van behandeling is: 1°. Benoeming van een leerlaar in de natuur wetenschappen aan de Hoogere Burgerschool met aanbeveling van Burgemeester en Wet houders. De aanbevelingslijst voor de betrekking van leeraar in de natuurwetenschappen aan de hoogere burgerschool met vg(jarigen cursus te Amersfoort bestaat uit de Heeren 1°. Dr. J. Nieuwenhuyien Kruitman, te Haarlem. 2°. Dr. W. Kaptejjnte Barneveld. 3°. D. C. Goudsmitte Leiden. 4°. V. A. Juliuste Utrecht. Ter zitting vsn den gemeenteraad van eer gisteren is de Heer D. Scheertnberg met 11 van de 14 stemmen tot Wethouder herkozen en heeft zich de verkiezing laten welgevalhm, werd het voorstel van den heer Mr. A. R. van Bel tol het opzenden van een adres aan de prov. Staten omtrent het Eem-reglement aangenomen en hopen wij het uitvoerig verslag dier zitting zoo mogelyk morgen of Zaterdag, zoodra het gereed is, te doen verschijnen. Gisterén had in eene openbare en plegtige zit ting der Arr.-Regtb. te Amersfoort de installatie plaats de| Heeren Mrs. C. A. van der Leeuw en C. F.A. Rêjffrespective!ijk benoemd tot Griffier en Subst.-Griffier bij deze regtbanknadat alvo rens Mr. Knjjff den bg de wet voorgeschreven eed had afgelegd. De benoemden werden achtereen volgend toegesproken door den Officier van Justitie, den President, en den oudsten Procu reur, waarbu de verdiensten van den afgetreden Griffier Jhl\ Mr. Godin de Pesters werden herdacht, en hulde aan diens opvolger voor de wijze waard)) hij tol dusverre als Subst.-Griffier zijne taak had volbragt. De nieuw-benoemden beantwoordden die toespraken op gepaste wgze. De veijaatdag van Z. K. H. den Prins van Oianje is gisleicn te Amersfoort op de gebrui kelijke wijze gevierd. Naar een aantal bladen meldt men uil Meppel van 2 September Naar men verneemt is bg de Kamer van Koophandel alhier ingekomen eene missive van de Kamer van Koophandel te Amersfoort, waarin te kennen wordt gegeven, dat zü van daar by den Minister van Binnenlandsche Zaken pogingen heeft aangewendom den beurstrein No. 4 )bg de wijziging van den winterdienst te mogen behouden. De Kamer alhier heeft daarop het besluit genomen hare volle adhaesie in deze te betuigen. WenscheJgk zou het zgn dat al de Kamers in de noordelijke provinciën op dezelfde wgze handeldendaar toch bg het behoud van dien trein de mogelijkheid blijft beslaande beun- belangen in de hoofdstad des Rijks te behartigen en 's avonds nog in Leeuwarden en Groningen terug te zgn." De officier van justitie te Alkmaar venoekt opsporing, aanhouding en opzending van Cor nells Weslerhoff oud 33 jaren, laatstelijk weesvader in het burgerweeshuis te Alkmaargeboren te Leek, prov. Groningen, ongeveer 1,74 meter, aangezigt vol en rondkleur bleek, haar blond, dun en kort, wenkbraauwen blond, baard ge schoren, oogen blaauw, voorhoofd gewoon, neus dik, mond vol, lippen dik, kin rond, gestalte gezet, spraak Groningschmerkbare teeltenen: uitstekende ooren en loopt bedaard. Kleeding: gewone donker blaanwe jas en zwarte ronde hoed. Tegen dien persoon is bg bevelschrift der arr.-regtbank te Alkmaar van den 24sten Augustus 11. regtsingang verleend met bevel van gevangenneming ter zake van verkrachting van een meisje beneden de volle 15 jaren, waarover hij gezag had, en van andere feitelijkheden tegen de eerbaarheid van jonge meisjesdie mede onder zijn epzigt stonden, met gewelddadigheid gepleegd. Men meldt nog omtrent het congres der Internationale het volgende: Wat men met den naam van preliminaire werkzaamheden bestempelt, wordt in het con gres der «Internationale" voortgezet. Gisteren avond duurde de bijeenkomst tot bg twaalf uur. Heden had er eene plaats van 9 tot 2} nnr en van avond te 7 uur ving eene nieuwe aap. Waarin die preliminaire werkzaamheden De- staanis wel te gissen, maar niet met zekerheid te melden. Moge het al oirbaar zgn wat er omgaattot stichting wordt het door de hande lende personen zeiven althans niet geschikt geoordeeld het ziin ten minste altgd nog zittin gen met gesloten deuren. Olschoon er een paar agenten aan de voordeur van het gebouw zijn geposteerdbeweert men, dat in de vergaderzaal zells geen vertegenwoordiger van de politie aan wezig is. Men vraagt geloof voor de verzekering, dat de preliminaiff werkzaamheden nog steeds in het onderzoeken der geloofsbrieven van de af gevaardigden en daarmede in verband staande kwestiën zouden bestaan. Men voegt er bg dat een der punten van debatdaarbij voorge komen bestaat in de vraagof er leden als gedelegeerden onder pseudoniemen kunnen wor den toegelaten welke vermomming hunner ware namen zij niet - kunnen laten varen, omdat tg door het noemen der laatsten zich bekend zou den stellen als personen die zoodanige vonnissen te hunnen laste hebben dat zij voor uitlevering vatbaar zouden moeten geoordeeld worden. Ook zegt men, dat nog steeds een provisioneel bestuur de vergaderingen leidt, waarin een Gentenaar het presidium bekleedt. Is dit alles juist f Wie zal het zeggen P Verder verzekert men, dat, wanneer de zoo genaamde openbare zittingen beginnen, de ver slaggevers alleen dan sullen worden toegelaten, wanneer sjj leden zijn of zich als zoodanig laten inschrgven. Men zegt, dat het voornemen sou zgn drie séances publiques te houdenwaarin over verschil lende onderwerpen zal gedeclameerd worden. Er moeten zich sprekers hebben laten inschrgven o. a. over de emancipatie der vrouwover la démocratiela socialisme la république génerale la sainte alliance des peoplesetc. etc. ADVEB TENTIEN. HOROLOGIES EN KLOKKEN LANGESTRAAT B 36 AMERSFOORT. GOUDEN en ZILVEREN ANCRES, CYLINDRES en REMONTOIRS en* met een jaar guarantie. Gebroken voorwerpen worden soliede en netjes hersteld. Bevelen zich minzaam aan.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3