V r ij d a g 13 gfflg September 1872. U LI LI iu H 11 1. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. HH HH IP Hi HH ft ftl V PN 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. I II II I* II 111 I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. pp pp III ll IC 'savonds 8J na aank. der laatste JV° 2020. "SSfPM UÜBSF00MSCI! Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. HH HI Hi MMÊ DlLIGENCE-DlENSTEN gi II Tl fl II I |T| Van Amersfoort naar Maarsbergen Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I II II IJ II 111 's morgens 6Jop de eerste treinen Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2j u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal fl.franco per post 1.15. Prijs der Advcrtenliën van I tot 6 regels 60 Ciselke regel meerder 10 Cts legale, officicele en onteigen. Advertentie» per regel 15 Cl». Reclames per regel 20 cents. Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uiig. .4. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amersfoorlsche Courant. Langeitraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Ni joh en vin Dims, Wijnstraat, Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 16 SEPTEMBER aanstaande, 'sna middags van halflwee tot halfdrie. zitting houden in een der localen van hat Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden cn bij de verdere leden van het Bestuur de hoeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. 1. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Het keizers-congres te Berlijn. Gansclie scheepsladingen papier, honderden tonnetjes drukinkt en tal van grossen stalen pennen worden door de gansche wereld gebruikt voor hetgeen de journalistiek over het Poten- talen-congres publiceert. Punch en de Times trekken doorgaans ééne lijn in politieke rigting, zoo ook deze week. Het spotblad bevat eene parodie opdat gedeelte van Shakspeare's Macbeth, waar de drie tooverhekseu in den ziedenden ketel haar brouwsel omroeren. De drie keizers, thans te Berlijn, worden door Punch bedoeld, en de Times deed weldra ook het mogelijke om de Berlijnsche gebeurtenis met dezelfde gekunstelde minachting te behandelen, als zijnde wel het gewone middel tegen hetgeen ergerlijk of vernederend is voor de Britsche natie, die natuurlijk, ten minste wat betreft dat gedeelte hetwelk nog den ouden fieren geest huldigt, inwendigen wrok gevoelten meent zich buiten den kring der eerste mogendheden gezet te zien, om aldaar af te wachten wal de drie Europesche grootmaglen beslissen zullen. De slecht ver- horgen kwade luim vj.u het hoofdorgaan der dagbladpers druisclite later tegen zijn gezond verstand in, en noopte de Times de bijeenkomst der drie keizers voor te stellen als hebbende slechts een ijdel vertoon van praal en pligt- plegingen ten doel om de wereld aan hunne wederkeerige vriendschap te doen gelooven I Genoemd blad merkten zeer teregt, aan, dat voor politieke bera. dslagingen geen tijd over blijft, doch datindien er zulke oogmerken bestonden, de behandeling daarvan had kunnen geschieden op den gewone diplomatiekcn weg. Dat een blad als de Times dus schrijft en aan neemt dat het publiek met den aard en de strekking der bijeenkomst onbekend zal blijven om één van twee redenen hetzij omdat niets van hetgeen verrigt of gezegd wordt ooit uit lekken zalof om de evenzeer waarschijnlijke reden dat er niets verrigt of gezegd zal wordt n, wat de moeite waard is om bekend te wo den gemaakt, is toch niet wel overeen tc brengen met de grondige kennis die het blad van de gebeurtenissen der laatste twee jaren bezit. De Times troost zich en het publiek vervolgens mot de bewering, dat do politiek der wereld niet door bijeenkomsten van sotivcreinenof door beraadslagingen van congressen, maar door stoffelijke belangen en door maatsc happelijke en zedelijke rigtingen beslist wordten opent aan het einde der redenering het uilzigt op verdeeldheid ouder het driemanschap, welks leden thans te Berlijn elkander tie broederhand zoo hartelijk reiken. Dit is zeker het laatste punt waartoe de schrijver van het artikel in de Times vervallen kou met het oog op eene gebeurtenisdie door tal luillioetiou als een tceken van duurzamen vrede wordt aangemerkt. De gedwongen toon en de redeneringen in het bedoelde artikel schijnen trouwens als onbe vredigend en weinig overtuigend te zijn voor gekomen aan de redactie der Times zelve, want daarna verscheen een tweede artikel van meer regtstreekschen politieken aanval, en in een tegen Pruissen vijandigen zin gesteld. Op de herhaalde beweringen der Duitsche keizerlijke organen dat de bijeenkomst der drie keizers een zekeren waarborg van Europeschen vrede is, antwoordt hel City-blad, dal het misschien beter wnre «dien vrede (tegenvvoordigen) voor zich zelven te laten zorgen". De gevolgtrekking van de Times isdat Bismarck zich niet veilig gevoelt in het bezit van het geroofde, tenzij Duitschland «het toezie, zoo niet de medepliglig heid van Rusland en Oostenrijk verkrijge". Vervol gens leest men eene zinsnede, die de veron derstelling van 24 uren vroegerals ware de bijeenkomst louter pligtplegen, ten eenemale tegenspreekt en wel op veelbeteekenende wijze. «Op grond van welk beginsel", zoo schrijft de Times weder, «en op welke voorwaarden van tegen-vergoeding men van de kabinetten van St.-Petersburg en Weenen verwachten kan, dat zij deelen willen in de verantwoordelijkheid wegens daden waarbij zij niets wonnen, wordt ons niet gezegd", In telegrammen caz. wordt melding gemaakt van de festiviteiten, waaraan de «hohe üerr- schaften" deelnamen. Zalurdag werdzooals men uit het programma weet, een gala-diner gehouden. De drie keizers braglen ieder eencn toast uit. De majesteiten hebben gelukkig niet veel woorden verspild. Keizer Wilhelm spiak: «Met gevoelens van hartelijke dankbaarheid wijd ik dit glas aan het welzijn mijner keizerlijke gasten." Frans Joze/f betuigde zijnen dank voor die woorden en eindigde: «God behoede keizer Wilhelm, keizerin Augusta en hun huis." De czaar dronk «op het welzijn van het dappere Pruis- sische leger". Z. M. van Ilusland schijnt nog al militair te zijn. llij heeft ook prins Carl en prins Albrecht senior tot Kussisschc veldmaar schalken benoemd. Als eene fijne attentie van keizer Wilhelm wordt aangeteekend, dat na den toast van Frans Joze/f de muziek een stuk speelde dat eindigde met het Oostenrijksche volkslied. De dag eindigde met een monstertaptoe waaraan 1124 muzikanten van de milit. corpsen deelnamen. De stoet trok, door 400 fakkeldra gers vergezeld, door de schitterend verlichte stad. Den volgenden dag hebben de drie keizers den wijdvermaarden Tliiergarten bezocht cn een togtje naar Potsdam gedaan De czaar logeert te Berlijn in 't hotel van den Russischen ambassadeur. IIij is, behalve door drie grootvorsten, vergezeld door een stoet van 105 personen. De keizer van Oostenrijk bewoont de «konings- kamers" op 't koninklijk slot. Hij heeft een gevolg van 23 «aanzienlijke" personen mede- gek ragt. De kroonprins van Saksen heeft ook al zijn kwartier in 't koninklijk slot, evenals de groot hertogin van Saksen-Weimar (de groothertog moet zich elders behelpen), de groothertog van Baden enz. Verder heelt men te Berlijn do groothertogelijke families der heide Mecklen- burgs, den groothertog van Oldenburg, den hertog van Anhalt, den hertog van Saksen- Coburg Gothrt den hertog van Saksen-Alten burg, den hertog Ma.v Emmanuel van ücijcreil den hertog van Anhalt, de vorsten van Waldeck - Pyrmont, Reuss, jonge linie, Schwarzburg Ru- dollstadt cn Lippe-Dctmold. Wohlnun kann der Gusz beginnen" kan men met Schiller zeggen. De «allerhoogste" heeren en hunne raadgevers zijn bijeen om het mengsel te keeren, ob das Spröde mil dem Weichen Sich vereint zum guten Zeichen" of alles klaar is voor het gieten van de groote klok Concordia. «Vrede zij haar eerste klankl" Dat hoopt men en dat het zoo zal zijn ge looft men ook. Het bekende Engelsche weekblad: de Saturdag Review schrijft o. a. in eene beschou wing over het vorstencongrcs, dat het buitenland in het Duitsche nationale leger een waarborg mag zien voor het behoud des viedes. Duitsch land heelt, door de rustige en waardig viering van de herinnering aan Sédan en reeds vroeger door zijne ontvangst der ter ugkcerende troepen, als vrienden niet als oorlogshelden het bewijs gegevendat het vrij is van de zucht naar militairen roem. De kcizer-bijeenkomst heeft een bepaald vredelievend karakterhel verbond met Rusland ot Oostenrijk beneemt voorloopig aan de Franschen allen grond om hoop te voeden op de vervulling hunner plannen van wraakne ming. De bijeenkomst heeft voorts deze betee- kenis, dal Rusland en Oostenrijk de handhaving der rust in de Donau-vorstendommen wenschen en dat Duitschland cn Italië ongestoord hunne kinnenlandsche zaken kunnen behandelen. Laat ons hopen dat de groot© VTedoklok langen tijd een volkomen welluidenden klank geve I Ontwikkeling in China. Hoewel in mindere mate dan in Japan is men er ook in China op bedachtzich de Europcsche ontwikkeling ten nutte te maken. Ongelukkig blijkt dit het meeste uit de verbe tering, welke het Hcmelsche Rijk in zijne militaire organisatie brengt. In Tientsin is weder eene stoomboot aangekomen met zes reusachtige A'raop-kanuonen, waarmede het groote bevestigde kamp tusschen Tientsin en Taka gewapend wordt. Zuidelijk van Taka wordt een nieuw fort aan aan den mond eener rivier aangelegd, waar een kannonneerboot kan gestationeerd wordendie een krachtig vuur onderhouden kan. Soldaten werken hard aan het maken van wegen, die de comunicalie tvschcn hoofdkwartier in Tientsin en de genoemde rivierhaven tot Taka gemakkelijk maakt. De manschappen der Chinesche oorlog schepen worden dagelijks in het schijfschieten met Remmingion-gewcreen geoefend terwijl veel gebeurt wat de Europeaneu volstrekt niet te weten kunnen komen. Zeker is, dat eene vijandige onderneming tegen Peking op heel andere be zwaren zou stuiten dan 10 jaar geleden, en Palikao zou het zomerpaleis van den Keizer niet gemakkelijk meet plunderen. In Canton is een groot Chincesch oorlogschip aangekomen uitsluitend door Chinezen bemand en door Chi nesche officieren gecommandeerd; een bewijs dal zij ook in hel zeewezen belangt ijke vorde ringen maken. Met don stoom maken zij zich meer cn nner vertrouwd eu de oude vooroor- dcelen wijkeu geheel. Zoo heeft Li Pi Tschuan, een ondernemend koopman, een stoomboot ge kocht voor 1 millioen guldenom tusschen Pennang en de rijslhavcn van Birma te varen, terwijl nog andere stoomschepen in Europa zijn bes leid.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1