Ding-sdag 17 September 1872. Jtf 2021. Nedkrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kL, 2-37, 8.06. Diligence-Diensten muni Zomerdienst aangehangen 1 Junij 1872. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. comm. Van Amersfoort naar Maarsbergerv 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Bameveld 'savonds 8J na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 21 u., van Baarn 3 u., Eemnes 3 J u., aank. te Amsterdam te 6 urea Dit blad verschijnt Maandag en DonderdagavondAbonnementsprijs per kwartaal flfranco per post 1.15. Prijs der AdvertentieiTvan 1 tol 6 regels"60 Cts elke regel meerder 10 Cts; legale, officieels en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cis. Reclames per regel 20 cents. Afz. nummert 10 cents Bestellingen bij den Ui tg. 4. van CUeffte Amersfoort Bureau AmertfoorUohe Courantl.angestraat. Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertenliënvbor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nijgh en var üitrab Wijnstraat, Rotterdam. De nederlaag der Internationale. De Internationale heeft zich thans in het oog der wereld en van tal harer eigene aanhangers vermoord, door de wijze waarop haar congres is gehouden en door hetgeen haar congres van begin lot einde opleverdeterwijl vooral de lalt ijke geheime zittingen haar algemeen en te- regt ten kwade zijn geduid. Daarover uitteweiden zou geen attractieve lectuur meer opleverennadat zoo magtig veel door binnen- en buitenlandsche bladen over de gehouden vergaderingen en over de perora ties harer leden is geschreven waarbij vooral zich naar de hoogte lilde een verdoold land genoot die groote kans heeft, op den betreden heilloozen weg voortgaande, zich in het verderf te storten. Wij besluiten dus liefst het schiijven daar over met de overneming van het onderstaande uit de Rollerdamsche Courantdie reeds vóór het houden van hel congres en tydens het hóuden daarvan een gansch ander standpunt dan de Nieuwe Rollerdamsche Courant nopens deze gewig- tige aangelegenheid heelt ingenomen. Tevens herinneren wij_, dat wij lang te voren de pers aanrieden zich Duiten inmenging te houden omtrent het wel of niet toelaten van het congres door de Regering, die omdat door hoog bevoegde zijden reeds sinds geruimen tijd het noodige nopens de Internationale in porte-feuille bijeengezameld was en zich dit aanhoudend accumuleerde als goed op de hoogte der zaak zijnde, hetgeen de pert niet wat, het best in de gelegenheid stond te beoordeelen, of het houden van het congres diende te worden beletbelemmerd of geduld. De Hooge Regeringzoowel de afgetreden, als opgetreden bevoegde titularissen was cn bleet te dien aanzien wakker. Daarop stelden wij ons vertrouwen en dat vertrouwen is door den uilslag niet beschaamd geworden. Uit 'sGravenhagc wordt aan de Rolt. Ct. ge meld Groote plannen heb ik gehad met betrekking tot de mededeeling mijnei indrukken van het Internationale-Con«ve&. Langzamerhand echter heb ik van de uitwerking dier plannen afgezien. De zaak is waarlijk te verdrietig, het onderwerp te treurig en naar ik meen, te weinig behagelijk voor het publiek, om er nog in het breede op terug te komen. Een gevoel van weerzin en van afkeer maakt zich onwillekeurig van ons meester, wanneer wij aan die noodlottige dagen van de vorige week terugdenken. De geheele omgeving van het Congres was dan ook wel geschikt dat hoogst onaangename gevoel op te wekken en nog lang levendig te houden. Naast veel ver- blijdends, heelt men ook veel treurige ervaring opgedaan in onze eigen naaste omgeving. Het is maar al te waardat de Internationale ook in Nederland, ook in den Haag reeds woitel ge schoten had, althans haregeaffilieerden telt. Er was steeds bij de vergaderingen een getronwe cohorte aanwezig, die de verderfelijkste stellingen met blijkbaar welgevallen aanhoorde en zelfs nu en dan ftaauw waagde toe te juichen die blijkbaar veel verder had willen gaan, indien ze niet voorzigtig had willen zijnna een blik te hebben geworpen op het grooterc deel van het publiek. Het is ook maar al ie waardat er onder onze dagbladpers ik spreek niet van de vreeu.dehaar laat ik geheel er bui ten kwalijk verborgene sympalhiën schuilden, die, als belooning, met succes bevrediging hebben gevraagd van de nieuwsgierigheid van het publiek; sympalhiën, die men kon waar nemen minder door hetgeen uitwendig aan 't licht kwamdan door hetgeen in intiemer omgeving werd gesproken en verhandeld en vooral ook gecorrespondeerd door woorden of gebaren. Een feit dtaat echter ook vast: dat nl. niet twee dagen langer de vergaderingen hadden ttxóeten duren of er waren misschien bloedige botsingen voorgevallen. Men moet uit eigen aanschouwing geoordeeld hebben om zonder eenige overdrijving, met de meeste gerustheid te kunnen zeggen, dat de verontwaardiging, ja de woede des volks bij toeneming klommen. Men moet het uit eigen aanschouwing hebben ervarenom zich een denkbeeld te kunnen geven van den magtigen indruk dien de mani festatie van Vrijdagavond heeft gemaakt. Toen bleek het duidelijk, dat er een minderheid was. De demarcatielijn tusschcn de vóór- en de tegenstanders was zuiver getrokken maar de minderheid bleek gelukkig uiterst miniem. Slechts één oogenblik waagde zij 'taan haar gevoelens lucht te geven door de Marseillaise aan te heffen maar met donderend geweld werd zij als 't wate teruggedrongen door de toonen van het Wien Neêrlands bloed. Het was een waar duel en men moet het bij gewoond hebben om vooral het imposante van dat oogenblik te begrijpen. Men moet het heb ben kunnen zien om zich de wanhoop voor te stellen, waarmede van der Hout in vertwijfeling óp een tafel sprong, om te verkondigen «dat ook hem de grond dierbaar was, waarop eenmaal zijn wiegje had gestaan" en om dan te begrijpen de woede, welke het vervaarlijk gesis, dat op deze woorden volgdebij denoverigens als volkstribuun wat belovcnden leider opwekte. Mèn moet er getuige van geweest zijn om zich een juist denkbeeld te kunnen vormen van de verslagenheidwaarmede daarop onmiddellijk de vreemde gasten in hun eigen locaal het ter rein moesten ruimen aan een nationale invasie, die nimmer beter op haar plaats was dan hier. Van dat oogenblik stond het bij de meesten vastdal de Internationale niet meer publiek zou durven vergaderen. En dat was ook. haar plan niet. Men had eet. uur van bijeenkomst tegen Zaterdag avond bepaald maar met het voornemen dat dan ook werkelijk reeds aan gekondigd was, om de deuren gesloten te houden. Ik meen l) zeer stellig te kunnen mededeelen, dat het de schuld der politie waswanneer later van dat plan werd afgezien. Rondweg was verklaarddat men voor de handhaving der orde niet kon instaan en dat de plïgt van zelfbehoud den Internationalisten gebood om al was 't dan maar voor één uur, het publiek toe te laten. Gelukkig werd die raad gevolgd en onzen politieken tegenstanders een ellendig wapen uit de handen gerukt door de vreed zame, hoewel vcclbeteekenende houding der burgerij. Ik herhaal echtergeen twee dagen langer had 't moeten duren of de zaak zou een ernsligen loop hebben genomen. Omtrent de gevolgen van het Congres voor de Internationale zelve, zijn, naar ik geloof, vele verkeerde mceningen verspreid, vooral in de buitenlandsche bladen. Dp scheuring in hel beruchte genootschap dagleckenl zeker niet van verleden weekdat is genoegzaam bekend. Het zijn reeds de tegenstanders van Karl Marx, die een contra-congresals protest tegen het Haag- sche hebben belegd. Marx moge thans, met de Nederlandsche sectiede nederlaag hebben ge leden: uitgeworpen is hij niet, naar ik mêen. De phalanx die hier was, blijft digt aaneen gesloten. Maar in den Haag zullen de Interna tionalen niet ligt weer vergaderen, dat durf ik wel verzekeren. Politieke Revue. John Buil en. Broeder Jonathan kunnen zich nu de handen wrijven van pleizier. De Alabama-kwestie dat bijna eindeloos lange spook is thans zoo goed als gesmoord. Men is er in Engeland vooral mede content dat het Geneefsch scheidsgeregt heeft bepaald dat er aan de Vereenigde Staten eene schade loosstelling moet worden betaaldnaar 't schijnt van maar 2 A 3 millioen pondjes sterling. Zoo'n pondje is slechts twaalf gulden maar 24 A 36 millioen guldens is niet te veel voor de aardigheid, die het Engelsche Volk zich heeft gegund om kaperschepen te zien bouwen en uitrusten voor de Zuidelijke Staten der Ame- rikaansche (Jnie, waarmede zij de Noordelijke Staten braaf schade berokkenden. We dachten wel dat al het grijnzen tegen elkander van John en Jonathan zou uitloopen op eene schikking, want oorlogvoeren schikt beiden niet en de wolven verslinden elkander liefst niet. In Brazilië hebben verkiezingen plaats gehad, die tot bloedigen strijd aanleiding gaven. Te Rio de Janeiro is veel bloed vergoten de onderdrukking van de ongeregeldheden was vreeselijk. Vele aanzienlijke personen zijn met bajonetsteken afgemaakt. De kerken, waar de stembussen stonden en waar gesterad werd, zijn militair bezet. Dat is anders dan bij ons en in dat opxigl is Nederland gelukkiger want de verkiezingen zijn in ons land, op zijn felst, nog vredelievend, vet geleken bij de Engelsche en Amerikaansche. Van wege de Engelsche regering zijn openbaar gemaakt de tractaten betreffende de uitlevering van misdadigers welke overeenkomsten Groot- Brittannië gesloten heelt met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika Frankrijk Dene marken en Duitschland. Over een gelijk tractaat met België zijn de onderhandelingen nog niet Het is een goede maatregel, dat aan misda digers en booswichten niet langer de Engelsche gastvrijheid wordt verleend, zoodat dit zeker zal te weeg brengen dat er minder op straffe loosheid zal worden gerekend door nendie zich aan eigendom en leven van anderen zonden willen vergrijpen. Uit Frankrijk weinig belangrijks. Er is nog >arlementaire vacantie en ook ta melijk rust onder alle politieke partijenten minste geen ligtbare onrust. De Mikado van Japan is voornemens eene visite aan Europa te brengen. Misschien brengen hij en zijn gevolg wel Ja- pansche voorwerpen mede, waarop de handelaats in die artikelen wel trek zullen hebben. Maar in 't landdat het eerst door hem wordt bezochtzal men toch het meest daarvan magtig worden. Hij cn zijn gevolg zullen dan veel visites, bij veel last, van die handelslui moeten ver duren.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1