De keizer van Duilsclilaiul doet tegenwoordig wel aan 't feestvieren. Pas zijn zijne hooge gasten vertrokken ol do grijze taaije vorst is reeds weer naar een ander feest. Te Marienburg eens de residentie van den grootmeester der Duiischc orde viert bij het eeuwfeest der annexatie vau West-Pruissen door den «grooten Frits" De festiviteit zal vier dagen duren. De bladen deelcn geheele lijsten mede van «onderscheidingen" door de drie keizers bij 't einde hunner bijeenkomst aan elkanders amb tenaren en officieren geschonken Twee zoon tjes van den Puilschen kroonpiins zijn tot chefs van Russische regementen benoemd en de stadhouder van Polen, graaf Berg, is met anderen titulair-kommand. van Ruitsche troepen geworden. Verder is er een regen van kruisen en sterren neergedaald. Frans Jozef vooral was zeer mild met riddcrotdeu. Ook schijnt ge noemde keizer nog al aandoenlijk van natuur te zijn bij 't alscheid omhelsde en kuste bij den Duitsclien keizer en den kroonprins her haaldelijk. Alles schijnt in de beste harmonie te zijn. Te Maintz is een sociaal-democratisch congres gehouden. Het publiek Ind daarvoor vrij wat -minder attentie dan de politie. Men zegt dat Thiers tegen einde October feesten wil geven, waarbij hij den Prins van Wales, den russischen grootvorst troonopvolgerden Italiaansehen kroonprins, en andere zeer hooge gasten verwacht. Dit voornemen zou door hem gekoesterd worden, omdat hij wrokt over de visite der twee potentaten bij den Pruissischen potentaal en waarbij bij niet geïnviteerd was. *t Zal zeer kleingeestig van hem zijn, als hij die feesten daarom geeft. Een der schranderste redacteurs van het Parijsche Journal des Debate gelooft ook dat de Keizers-reunie geen ander doel heeft dan door eene soort van aliance defensive den bcstaanden toestand, dat is de vrede, te doen eerbiedigen. «Die reünie zegt hel blad rigl tevens tot ons (Franschen) de verklaring waarin eene ernstige les ligt dat, zoo wij lust mogten hebben nog eens weer van voren af te beginnen, er voor ons geen bondgenoot zou zijn te vinden. «En wat moet nu onze politiek zijn?" vraagt de heer Letnoine, Ftankrijk moet zijne afzondeiing goedsmoeds aanvaarden en daarvan gebruik maken om te arbeiden. 't Ontbreekt Frankrijk toch niet aan goeden raad. Als het maar luisteren wil. De Aziatische vorsten beginnen liefhebberij te krijgen om Europa te bezoeken. Blijkens een telegram uit Teheran, worden daar toebereidselen gemaakt voor de reis welke de shah van I'erzië naar Europa gaat onder nemen. Z. M. Nassi et-Din oud 42 jaar, sedert 10 Sept. 1818 op don troon, tal de eerste perzischc souverein zijn die in dit werelddeel komt sedert liet jaar 430 vóór Christusop welk tijdstip Xerxes niet een leger van ruim 'ij< miilioen man en met een vloot van 3000 schepen in Griekenland viel, naden Hellespont door middel van een schipbrug te zijn overge trokken. Met zulk ccn groot gevolg, als dat van zijn antieken voorganger, zal de tegenwoordige Per zische souverein wel niet komen inaar zeker komt hij in Europa op meer klinkende wijs over de brug. Allerlei. Gedurende 1871 was het getal te Londen ontvangen brieven met verkeerde adressen niet minder dan 3| miilioen (dit schijnt een misslag te zijn zou men zeggenofschoon getrokken uit hel jaarlijksche verslag van den postmeester- generaal). Van dit getal (zoo leest men verder) werden 170,000 naar het buitenland teruggezon den. Negen tiende gedeelte der overigen werden bezorgdnadat de adressen verbeterd waren. Ongeveer 800,000 briefkaarten bleven onbezorgd (dewijl de zenders niet uit te vinden waren.) Van 80,000 onafgeleverdc brieven met waarden ontbrak aan 340 eenig adres hoegenaamd. Be halve het bovengenoemde, vond men 11,000 voorwerpen van waarde en 50,000 losse postzegels in dc brievenbussen. Het totaal der brieven die in 1871 zonder eenig adres op dc post werden gedaan was 15,000. Er kwamen gevallen van brievenbezorging voor, die van ijver of scherp zinnigheid getuigen. Zoo werd een briefver zonden, geadresseerd aan Mejufvr.Upper Norwood of elders, haar overhandigd terwijl zij op een diligence zat in Wales. (Naar alle fedachten bad die dame in Queen's Hotel te Jppcr Norwood haar verblijf gehouden en wist men aldaar, dat zij naar Wallis gereisd was, om den gewonen toer tc doen. De grootc onge rijmdheden waaraan sommige Engelsclieu zich schuldig maken bij het verzenden van voorwerpen, bleek daaruit, dat er pakjes in de kast, die daarvoor bestemd is, gevonden werden, be vattende levende zijdewormen levende muizen, hagedissen een kleine schildpad en zelfs een levende slang. Dit laatste dier werd nogthans door een bij zonderen bode bezorgd, op verzoek van den zenderdie een groot naturalist was. De fabriek van Kruppte Essenneemt boe langer zoo meer fabelachtige proportion aan. Zij bevat 514 gesmeede ovens, met roosterwerk en met cament1G0 smidsovens; 249 stook- ovcn»245 cokeovens; 120 andere ovens; 340 schoorsteenen319 pietmachines; 65 boorma chines; 114 schaafbanken91 polijstmachines en draaibanken; 120 andere diverse toestellen; 150 stoomketels246 stoomwerktuigen; met een gezamenlijk getal van 8377 paardenkracht; 56 stoomhamers, die een gewigt van 3091 quintalen uilmaken. Er zijn 7100 werklieden aan de fabriek, die in 'tal'geloopen jaar 130000.000 ponden gegoten staal heeft geleverd. Een der stoomwerktuigen beeft alleen 1000 paardenkrachten, 3 hebben er 800, 1 is er van 200, 1 van 160, 3 hebben 150 1 houdt 120 3 weder elk 100 en eindelijk 242 toestellen een minder getal paardenkrachten. Een der stoomhamers beeft een gewigt van 600 quintalen, een ander 400, één 200, één 150, twee 110, drie 100 quintaien en 46 hebben een minder gewigt. De geheime raad in Engeland heeft bij ge legenheid van het uitbreken der runderpest la Yorkshire buitengewone politie- en voorzorg maatregelen tegen de uitbreiding dier ziekte verordendwaarvan de voornaamste zijnhet verbod van bet houden van markten, tentoon stellingen van rundvee in de oostelijke afdeeling van Yorkshire en bet verbod van vee zonder magtiging der plaatselijke auroriteiten te mogen vervoeren. Volgens de bepalingen der wet op de be smettelijke veeziekte beeft de plaatselijke over heid van Puklingtononder welke gemeente zich de eerste gevallen van runderpest vertoon den terstond gebruik gemaakt van de haar door de wet gegeven bevoegdheid, door de geheele kuddenwaartoe de aangetaste dieren behoorden, te doen afmaken en de hoeve waarop zij zich bevonden, even als den omtrek binnen eenen afstand eener Engelsche mijl besmet te verklaren. Het bovenvermelde besluit van den Geheimen Raad verklaart de daarin verordende maatre gelen van kracht tot den eersten December aanstaande. 't Verschijnen van de runderpest is op zich zelf reeds een geduchte ramp. Maar het wordt dit nog veel meer, nu 't mond- en klaauwzeer in den Britschen veestapel zulke verwoestingen aanrigtle, en lot overmaat van ramp, de aard appeloogst in 't Vereenigd Koningrijk totaal dreigt te zullen mislukken. Daarbij zijn de prijzen van rund- en schapenvleesch buitengewoon gestegen en is ook de hoop op een gunstige tarweoogst, die slechts j van dc gemiddelde opbrengst zal zijn, verijdeld. De steenkolen zijn zoo duur ge worden, dat men ze uit Belgic naar Engeland laat kouien. De West African Herald van den 31sten Julij deelt de bijeonderbeden mede omtrent de ter doodbrenging van Quagn TawiahZowe Hestie en Quamina Fossoode moordenaars van den luitenant Joost op de kust van Guinea. Algemeen had de bevolking niet gedacht, dal het vonnis zou worden voltrokken. Twee der veroordeelden schreeuwden als kinderen en gaven de schuld van hun ongeluk aan den koning van Elmina, terwijl de derde meer gelaten zijn lot onder ging. Hetzelfde blad zegt, dat dc toestand van het land bevredigend is, terwijl te Elmina, zoowel als in de andere strekendie vroeger onder Nederlaridsch gezag stondenrust en orde zijn teruggekeerd. Een Weener kleermaker heeft reeds partij getrokken van de bijeepkomst der keizers en heeft de volgende annonce in de dagbladen geplaatst: «Ten einde de zamenkomst der drie keizers te vereeuwigenheb ik een nieuw soort overjas vervaardigd en die Alliancc-ovcrjas ge noemd. Hij is soliede als de Oostenrijkersterk als de Pruis en taai ais de Rus. Meer dan 100 stuks zijn gereed." Gisteravond werd door iemand te Assen op de stoep van een der ingezetenen een pakje ge vonden en eerst opgenomen ook weder neder- gelegd, in 't vermoeden dat er eene zoogenaamde aardigheid in slak, waarvan hij echter de dupe niet wilde zijn. Toen bij zich intuschcn een 90 schreden verwijderd had, bedacht bij zich, keerde terug, nam het pakje op en mcè naar huis en opende het daar, in het bijzijn van twee getuigen. En wal bevatte het 24 rijksdaalders met een briefje, waarin gezegd werd: «ik vond' Zondag op straat een brief, opende dien en vond daarin ccn bankbiljet van f 60. Met die som redde ik mij en bezorg u die nu terug." De laastgenoemdc brief was afkomstig van den ingezetene op wiens stoep het pakje was ge vonden en bestemd naar 's Hage. De vinder van het pakje begaf zich daarop naar dc woning van den ingezetene, waar hij van dc dienstbode vernam, dat zij, toen er ge scheld wasde «leur geopend en het pakje wel gezien maar ook niet meegenomen hadvree- zende dal men haar eene poets zou willen spe- Jeu. Ook de huisheer, dien zij hierover sprak, was van 'tzelfde gevoelenen wilde dan ook met de zaak niet te maken hebbentoen de vinder hem het pakje kwam brengen. Toen echter medegedeeld werd wat hel pakje inhield, verzweeg de huisheer niet dal hij Zondagavond een bankbiljet van zestig gulden per brief had verzonden en dat hij ook reeds kennis droeg van de niet-onlvangst daarvan. Hij nam daarop de f 60 gaarne in ontvangst, zeggende de zaak nader te zullen onderzoeken. Zijn zoon, aan wien de brief ter bezorging op de post was gegeven, houdt vol, dat hij den brief in de bus aan de markt heeft gestoken. Wij mogen den eerlijken handwerksman, den vinder van het bovengenoemd pakje, den lof van goed gehandeld te hebben met onthouden. Als een staaltje van nieuwen Amerikaanschen humbug vinden wij hel volgende verbaal omtrent bet Mammoulh-holel in de uit bare asch her rijzende stad Chicago. Dat verbaal door wien bedacht wordt niet gemeld luid aldus; Het front van het gebouw zal eene lengte van 3 Engelsche mijlen bezitten, terwijl de diepte daarvan 6 Engelsche mijlen zal bedragen. Het zal 77 verdiepingen hoog worden en van het trottoir tot aan het dak 3480 voet meten. Trappen zullen in het mammoulh-gehouw niet voorkomen, maar in plaats daarvan zullen 505 luchtballons steeds gereed zijn, om de reizigers naar en van hunne kamers te brengen. Kamer- kellners zullen niet worden aangesteld, maar in plaats daatvan zal elke kamer worden voor zien van een nieuwen automaat, die dezer dagen in Chicago uitgevonden en gepatenteerd is. Wan neer een gast geschoren of gefriseerd wil worden, dan behoeft hij slechts zijn hoofd in de nabijheid van den automaat te houdenen de genoemde kunstbewerkingen geschieden op de zorgvuldigste wijze. Wil de gast een glas water dan behoeft hij dit slechts in het oor van den automaat te roepen en te gelijkertijd weerklinkt bet door het gebouw: «de heer op kamer een miilioen negenhonderd negen en negentig verlangt een glas ijswater Oogen blik kei ijk daarna wordt het aan den gast toegediend, door middel vaneen nas gepatenteerden elevator. Ook voor vermake lijkheden zorgt de automaat; is de gast een liefhebber van gezang, dan behoeft hij slechts een hand van den automaat aan te rakenen de schoonste toonen zullen zijn oor strcelen. Wanneer het etenstijd is, wordt nietzooals in de meeste hotels gebruikelijk is de klok geluid, maar op iedere verdieping wordt een 24pondcr afgevuurd. De tafels in de eetkamer zijn 4 Engelsche mijlen langen aan iedere zijde rijden 12 kellners te paard. Om de gasten gedu rende 't diner te amuseren bevinden zich in de eetzaal 8 fanfare-corpsen, elk 177 man sterk, die de tafclmuziek maken. Om den gasten bet verkeer op de gangen gemakkelijk te maken wordt ou elke verdieping een spoorweg Aangelegd. Ook zal er op elke verdieping een telegraaf bureau worden aangelegd, waardoor hel mogelijk wordt aan de gasten in andere vertrekken te telegraferen. Alle straten boven welke het hotel zich zal uitstrekken worden overwelfd zoodat rijtuigen en spoortreinen door het hotel rijden. De prijs per dag zal van 1 tot 10 dollars bedragen zoodat zoowel de rijke als de arme er kan logeren. De kosten van dit reusachtige gebouw zijn op 680 miilioen dollars berekend. De biljart kamer zal 1000 biljarten bevattencn daar meestal op Amerikaansche gasten gerekend wordt zal zich daarin een spuwbak bevindendie 100 voet middellijn bezit. Te Marseille zouden den 11 dezer maand stierengevechten gehouden worden en eene on telbare volksmenigte had zich in een daartoe geimproviscerden cirque vereenigd. Dc eerste slier echter, die naar buiten gebrngt werd, sprong onmiddellijk over de afscheiding en onder het publiekwaaronderzoo als men dcnkfcn kaneene groote ontsteltenis en vcr- warring ontstonden Een 18jarig jongeling was moedig en behendig genoeg om het dier bij de hoorns te nemen waarna het naar zijnen stal werd teruggebraglzonder ander letsel dan cenigc schrammen te hebben tocgebrngt. Hel

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2