BURGERWONING, KAMP BIJ MILLIGEN. De opruiming van het Kamp bij Milligen is geschied onder leiding van den luitenant-kolonel J. V. D. UiUlingervan den generalen slat, chef van den staf der kamperende troepen, bijgestaan door den kapitein A. Kool, van het regement veld-artillerieden ritmeester F de Bas, van het 2e regement hussarenen 12 luitenants met detachementen der verschillende regimenten. Reeds van 20 Julij at zijn deze hoofd- en verdere officieren (waarvan 3 luitenants wegens noodzakelijk verlof en ziekte dezer dagen door 3 andere werden vervangen) aldaar aanwezig hebbende zij het kamp alwaar 1739 tenten, 74 gemetselde vcld-keukens en eene menigte andere zaken moesten daargestcld worden in gereedheid gcbragl voor den ontvangst der troepen, zoodat zij gedurende ruim twee ach tereenvolgende maanden eene meesttijds moeije- lyke dienst te verriglen hadden. De le luitenants R. J. van Moockvan het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, K. A.iPfei/fer van het Se regement infanterie en R. H. Eyssonius de Waal, van het 3e regiment vestingartillerie, allen van de stafschooldie mede het kamp in gereedheid hielpen brengenzijnkort na de kampering voor andere werkzaamheden naar Breda teruggekeerd. Vrijdag 20 September jl. zijn 6 detachementen voormeld uit het kamp vertrokken en Zaturdag 21 September vertrokken de laatste detache menten. De luitenant-kolonel Dittlingerde kapitein Kool en de ritmeester de Batvertrokken gisteren, Zondag 22 September, uit het kamp. Alles wal kampmalerieel betreft is thans op geruimd. De onder intendanten 2e klasse G. Thomat en H. J. Bronnerde officier van gezondheid der 2e klasse A van Mens en de 2e luitenant-kwartier meester C. W. van de Ven, die reeds op 17 Julij jl. in het kamp aanwezig waren, de beide eerstge- noemden tot het voorbereiden van het vastge- stelde voor het kamperen en tot de opvolgende werkzaamheden, de beide laatstgenoemden belast met de inrigling en administratie der ambulance in de legerplaatsblijven nog aldaar met den apothccar 3e klasse H. J. van Wisselinghtot alles naar Amersfoort is getransporteerd. De paarden-arts 3e klasse Mars blijft mede nog aldaar ter zake van eetiige zieke paarden. Tegen 1 October zullen alle kamp-aangele genheden afgeloopen zijn. De onder-intendanten 2e klasse J. W. Muller en S. C. Rijnbendedie reeds op 17 Julij jl. te Amersfoort aanwezig waren ten einde de kam- pements-efTecten, aldaar aangebragt, in ontvangst te nemen en naar de legerplaats te doen trans porteeren en die later met bovengemelde onder-intendanten Thomas en Bronnerbij het hoofdkwartier in de legerplaatsmet en onder den onder-intendant der le klasse C E. d'Engelbronner de kamp-intendance vormden blijven nog te Amersfoort aanwezig tot alles naar Delft is gedirigeerd. AMERSFOORT 23 September 1872. Heden is door hel Gemeentebestuur van Amersfoort verpacht voor den tijd van drie jaren, het ophalen van de straalvuilnisaannemer A. de Breevoor f 252 aanbesteed, hel afbreken en weder opbouwen van een gedeelte van den muur aan de Helle- straal afsluitende den tuin van hel raadhuis; aannemer: IV. van Doornikvoor /"104. Z. K. H, Prins Hendrik der Nederlanden heeft aan de Dames Directrices der Protestantsche Armenlolerij te Amersfoort een keurig schilderij gezonden als geschenk ten behoeve dier loterij. De commissie der Departements-school te Amersfoort heeft op Zaturdag 21 September jl. na zoigvuldig theoretisch en vooral practisch vergelijkend examen, met algemeene stemmen den Heer P. ran den Ent tot hulp-onderwijzer en leeraar in de Fransche taal aan die school benoemd. Aan den Heer F. Nürnbergerkapelmeester van het muziekcorps van het regement rijdende arlillciie in garnizoen te Amersfoort, is bij gunstige uitzondering den titulairen rang van adjudant-onderofficier door den Minister van Oorlog verleend geworden. Op 17 September jl. is aan den heer Gerritsen te Amersfoort als minsten inschrijver ge gund de levering der fourrages voor de troepen te paard van het regiment rijdende artillerie in garnizoen te Amersfoortvan 1 November 1872 tot ultimo October 1873, als de 10 kilo hooi ii 32 cents; de 10 kilo stroo a 24 ceuts; dc 10 kilo haver a 96 cents. Ter geheele uitvoering van de aan dc Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoor weg van Amsterdam over Hilversum en Amersfoort naar Zutphen met zijtak van Hilversum naar Utrecht, waarvan, voor het het gedeelte AmsterdamHilversumAmers foort met zijtak HilversumUtrechthet alge meen nut is verklaard b\j de wet van 14Junjj 1871 zijn voor het gedeelte Amersfoort Zutphen de plAns ter inzage voor belanghebben den nedergelegd. Bij het ingediende onteigeningsontwerp wordt de richting als volgt voorgesteld Amersfoort, Hoogland, Hoevclakgn, Slouten- burg, Barneveld, Apeldoorn, Voorsik Brummen en Zutphen uitgaande te Amersfoort van het station van den Ned, Centraalspoorwegvol gende dien spoorweg tol in de gemeente Hoog land, vervolgens Oostwaarts ombuigende, om in nagenoeg rechte lichting ten zuiden van Hoevelaken oostwaarts door te gaan tot den straatweg van Barneveld naar Voorthuizen snijdende dien weg even benoorden de Esvel- derbeek, vandaar in noordoostelijke richting door de Garderbfoeksche heide, het Stroesche zand, het Kootwijksche veld en het Asscheveld, met een bocht in zuidoostelijke, daarna in qoordoostelijke en vervolgens in oostelijke rich ting ten zuiden langs de kom der gemeente Apeldoorn over het Apeldoornsche kanaal, om verder zuidoostwaarts in nagenoeg rechte rich ting door te gaan tot en aan te sluiten aande Staatsspoorweg op den linkeroever van den IJssel bij Zutphen. Wijziging in de richting werd verlangd, be halve wegens'bijzondere belangen, waaraan niet kan worden toegegeven, in de gemeente Amers foort ter vermijding van een tweede brug over de Eem. De thans bestaande beweegbare brug voor enkel spoor is voor den dienst der beide ondernemingen onvoldoende. In verband met een regeling voor het gebruik van het station van den Centraalspoorweg voor gemeenschappe- lijken dienst, zijn de ondernemers er op bedacht om die beweegbare brug door een vaste brug met grootere doorvaarthoogte te vervangen. Het ligt echter niet in het plan twee spoorwegbruggen le dier plaatse te benouden. Te Amersfoort en te Zutphen zullen de be staande stations mede voor den dienst dezer lijn ingericht en gebruikt worden Daartusschen zijn stations of halten ontworpen te Barneveld, Milligen, Asselt, Apeldoorn en Voorst. Karei XVKoning van Zweden en Noorwegen is overleden. Die doodstijding komt niet ge heel onverwacht. Reeds geruimen tijd was de koning lijdende en had hij vroeger in het zuiden van Frankrijk en nu onlangs te Aken te vergeefs genezing gezocht. Op zijn terugreis van laatst genoemde badplaats is hij den 18den dezer in de Zweedsche zeestad Malmö overleden. Den dood zijner gemalin, koningin Louise, dochter van prins Frederik der Nederlanden heelt hij slechts ij jaar overleefd. Hij laat slechts een dochter na, die gehuwd is met den kroonprins van Denemarken, zoodat de kroon overgaat op zijn jongeren broeder prins Oskar hertog vau Ost-Gothland, gehuwd met eene zus ter van de hertog van Nassau, bij wie hij vier zonen heeft. De overledene was de kleinzoon van Bernadolte den stichter der tegenwoordige dynastie die eerst Prins van Monte-corvo en generaal in Fransche dienst onder Keizer Napoleon I was. In 1826 geboren, aanvaardde hij in f859 de regering. Hij was met uitstekende geestgaven toegerust, ook als dichter niet onbekend, maar 't heeft hem niet mogen gelukken zijne denkbeelden door het volk te doen deelen. Zijn streven naar een engere verbinding met Denemarken, zijne pogingen om verouderde instellingen op te ruimen leden veelal schipbreuk. Eerst in 1866 kon hij eene hervorming van de ouderwelsche staatsinrigling van Zweden doorzetten. Bij de angstvallige neutraliteit dergroote mogendheden kon hij Denemarken tegen Duitschland slechts door zijne diplomatie ondersteunen en moest hij gedurende den laatsten oorlog werkeloos blijven. Uit Nischni-Novogorod wordt onder dagleeke- ning van iÜ Sept. het volgende geschreven Den 3 September des avonds ten 7 ure zou in den schouwburg van dat Russische Leipzig een zoo genaamd spectakel gegeven worden getiteld Misdaad en vergelding. De Russen hebben een bijzondere voorliefde voor dergelijke onderwerpen en waren dus in groolen getale tn de ruime schouwburgzaal aanwezig. Onder de toeschouwers bcuicikte uien dc hoogste militaire en civiele autoriteiten. Zoodra alle plaatsen bezet waren, ging liet gordijn op. In de eerste acte werd in alle kleuren en geuren een aischuwelijk misdrijf vertoond. De aandacht was op het tooneel gcrigt; naauwelijks durfde men ademhalen; met de meest mogelijke opmerkzaamheid volgde men hetgeen door de tooneelspelers gezegd en gedaan werd. Plotseling knalde een schoten een ligte rookwolk vulde het bovengedeelte van den tempel der mu zen. «Brand 1 brand 1" klonk het daarop van alle zijden. Alles dringt met ontzetlenden haast naar de deuren die echter allen op één na gesloten worden bevonden. Men kan zich geen voorstelling maken van den afgrijselijken angst van het publiek zonder complimenten liep men over elkanders schouders en hoofden. Van deze omstandigheden nu trokken eenige schavuiten, die de heele historie hadden op touw gezet partij, om met ongehoorde brutaliteit aan de dames de oorbellen van de ooren te rukken, aan de heeren hunne horologiën en beurzen afhandig te maken ja zelfs de hemdenknoopjes uit de overhemden te snijden. Wie was er echter die dacht aan tegenweer wie gaf iets om dergelijke verliezenop een oogenbiik dat het alleen te doen was om coüle que coxtle bet leven te redden Het belsche spec takel het doodelijke gedrang duurde ongeveer 10 minuten, tot dat een aantal politiemannen aanruktediena een onderzoek te hebben ingesteld, dc verzekering gaven: «Er is geen brandalles is in orde 1" Toen de massa ein delijk lot bedaren was gekomen begon men eerst de waarde van de ontstolen voorwerpen le beseffendeze wordt op niet minder dan een millioen roebels begrootBovendien zijn eenige menschénlevens droevig te betreuren. Drie mannen en eene vrouw werden afschu welijk verwond naar het gasthuis vervoerdeen kind is totaal vertrapt; eene tooneelspeelster was van het tooneel in de parterre gevallen en had daardoor een gevaarlijke hersenschudding bekomen. De politie maakte zich meester van zeven personendie echter zoo als later bleek onschuldig waren, terwijl de boosdoeners zeiven waarschijnlijk op een afstand de vrucht hunner misdaad op hun gemak genieten. De concurrentie in het verkoopen van Ameri- kaansch spek is tegenwoordig te Zwolle zóó groot, dat niet alleen vele kruideniersmaar zelfs broodbakkers zich er mede afgeven. De slagters, over deze bemoeijenis met hun bedrijf gansch niet gesticht, zijn er nu toe overgegaan, om op de markten met kraampjes te staan waaruit zij van dat spek vooral aan de landlui veel verkoopen. De prijs, 28 k 30 ct. per half kilo, is laag. ADVERTENTIE N. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, J. C. W. VAN ZINN1CQ BERGMANN, geliefde echtgenoote van G. A. VAN WERKHOVEN. Amersfoort, 21 September 1872. Op den 2k September 1872 overleed le Amersfoort Vrouwe RUPERTA JOHANNA WIJNMALEN, Weduwe van den Heer WIL LEM CORNELIS MOGGE POUS. GARNIZOENS INFIRMERIE TE AMERSFOORT. De LUITENANT-KOLONEL, toeziende Chef over opgemeld etablissement, zal op Donder dag 10 October 1872, des middags ten 12 ure ten zijne burele onder 's hands aanbesteden de levering vanvleeschwitbrood, rijst, grove gort. zout, azijn, groene zeep, patent-olie, kaarsen, boter,steenkolen en lange turvenalles voor den tijd van 12 maanden integaan den 1 Januarij a. 8. en eindigende den laatsten December 1873. De Aardappelen van af 1 November 1872 tot en met den 15 Julij 1873. De voorwaarden voor genoemde aanbesteding zullen van des 's morgens 10 tot des namiddags ten 2 ure op bovengemeld bureau ter lezing liggen. Amersfoort, den 23 September 1872. De Luitenant-Kolonel voornoemd, W DE VXLLENEUVE. Men viaagt te buur, tegen IJOV. eene zoo mogelijk met TUINTJE of GROND, voor f 100 's jaarsin of bij deze stad gelegen. Adres lranco lelt. C. G. bij C. E. HUÊTINR Boekbinder. Mel I Nuv. aanst. kan er bij mij een leerling in bovengenoemd vnk geplaatst worden, niet beneden de 12 jaar. Adres liefst in persoon b(j C. E. ULÉTlMi.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3