ringenwaardoor de afvlocijing van het water belangrijk zoude kunnen worden bevorderd wordt zelfs niet eens gedachtde waterschaps- belangen geraken geheel en al op den achter grond. Nu hangt de welvaart en bloei der boven Amersfoort gelegen gemeenten grootendeels af van een goed en ijverig heemraadschapsbestunr, daar de inwoners dier gemeenten van landbouw en veehoudcrjj bestaan. De billijkheid en regt- vaardigheid vordert uil dien hoofde dat, indien aan Amersfoort zetels in het bestuur moeten worden toegekend men die evenzeer toekennc aan al de binnen de grensomschrijving gelegen gemeenten. Maar een in dier voege georganiseerd bestuur, zal voorzeker meer geschiktheid bcziucR out vraagpunten uit de gemeentewet omslaande te behaudelen dan om zich met walerschaps-aan- gelegenheden bezig te houden. Bovendien, wan neer de invloed van die gemeentebesluursleden, die geen persoonlijk belang bij de zaak hebben overwegend wordtbestaat er geen voldoende waarborg, dat de polderlasten door de inge landen in het belang van het heemraadschap opgebragtniet soms gebruikt worden voor gemeente-belangen of andere doeleinden. Slot in bet volgend N°. Wegens de uitgebreidheid van dit artikel moest het op bladz. 1 geplaatst en kier doelmatig af gebroken worden. Allerlei. De oude gevangenis van Newgate te Londen is deze week getuige geweest van een der straf oefeningen die onze eeuw onteeren. Twee ver oordeelden zijn met zweepslagen gestraft, de een heeft er 25 en de andere 30 ontvangen. De eeiste gevangene genaamd Du/fery heeft zich zonder wederstand laten binden en beeft van deu eersten tot den laatsten slag den beul ge smeekt met de marteling op te houden. Toen hij losgemaakt werd, was zijn rug een bloed en al en men heeft hem naar zijn cel moeten brengen. De tweede Talboutwas als bet ware verhard en heeft zijn 30 slagen doorstaan met een moed, die er maar weinigen bezitten. Hij geleek een steenen standbeeld, terwijl zijn wonden nog smartelijker waren dan die van DufferyDe liuid was op verscheidene plaatsen gescheurd niettegenstaande beeft hij de hulp der bewakers geweigerd eu is naa~ zijn cel teruggekeerd zooals bij die verlaten had. De Sheriff John Dernett woonde de s'.rafoclcning bij. De Japanners zijn toch een merkwaardig volkje, zegt de Yokohama Herald; zij steken waarlijk voor hun pleizisr vuurwerk bij dag af. Voor het grootste deel bestaat het uit kartetsen en bommen, die hoog in de lucht uiteenspatten en daar, in plaats van vonkenprachtig gekleurden rook uilstoolen of samengestelde figuren uit papier en draad laten vallen welke in de lucht opge blazen worden en dan zwevend den bodem berei ken. Deze figuren zijn visschen die in de lucht schijnen te zwemmen, groote helgekleurde slan gen, die over de toppen dei boomen heenkruipen, vogels, die veibazend in de lucht op écn punt blijven zweven, menschcnvormen bloemen, huizen tempels, in 'l kort al wat men bedenken kan, komt uit zulk een bombouqnet te voorschijn; bel geheel maakt een echt wonderlijken indruk. Naar men verneemt, circuleren in onder scheidene gemeenten van Overijssel en Drenthe adressen van gemeen te-veldwachters aan den minister van justitie, verzoekende om regeling hunner tractcraenlen bij de wet en vaststelling van een minimum met opheffing zooveel mo gelijk van emolumenten van particulieren aard. Adressanten hebben hel dikwijls gezien en ondervinden het zclven hoe onafhankelijkheid voor de politie eene eerste behoefte isterwijl velen door eene al te karige bezoldiging zoo afhankelijk mogelijk zijn en soms ten gevolge van de luimen of inziglen van een raadslid aan broodsgebrek worden prijs gegeven, het geen niet anders dan hoogstnadeelig kan werken op de goede uitoefening en handhaving van de verordeningen reglementen cn wetten. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van Lambertus Aartsen oud 32 jaren arbeider, wonende te Ossenisse, beschuldigd van brand stichtingen. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan1°: moedwillige brandstichting in een gebouw waarij niet te voorzien was dat daardoor menscbenlcvens in gevaar konden worden ge- bragten 2°. moedwillige brandstichting waarbij dit wel te voorzien wasen zulks na vroegere veroordeeling tot gevangenisstraf van langer dan een jaar, en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van van zeven jaren cn in de kosten der procedure. Wie veertien dagen geleden zich bevond aaa liet station van den grooten centralen spoorweg te New-York, kon daar aanschouwen een persoon van allervreemdst voorkomen eu gedragingen. Hel feil zou echter wel onopgemerkt zijn voor bijgegaan zoo niet hel gerucht ware verspreid, dal die zonderlinge persoon wn» een reporter van de Tribunede lieer James Chambers. Men verlangde nu de oorzaak der zoo vreemde op gewondenheid te dooi gronden, en vele tuenschen trachtten een gesprek met hem aan te knoonen; uiaar zijne -antwoorden waren zóó verward en onzamenhangenddat men tot de treurige waarheid meende te moeten besluiten de beer Chambers is gek 1 Niet te verwonderen immers, iedereen staat er aan bloot. Door een agent naar een politie-bureau geleid werd de ongelukkige door twee doctoren onderzochtdie het dadelijk eens werden dat de man waanzinnig was, en wel in den hevigsten graad. Op hun certificaat werd hjj opgesloten in het gesticht te Dlooming- dale. Den 24 Aug., twee weken na zijne opname, werd te zijnen behoeve een writ van habeas corpus verkregen door den advocaat Townsend. Dientengevolge werd de patient ge- bragl voor het opperste geregtshofwaar een nieuw onderzoek naar zijnen zielstoestand zou worden ingesteld. Doch de intendant van het geslichtdit vernemendestak een spaak in het wieldoor den kranke als gezond teonlslaan. De heer Townsend meende desniettemin voor het hof te moeten verschijnen ten einde eenige ophelderingen te geven. Hij zeide het volgende «Onder het publiek is dezer dagen veel sprake van de misbruiken in de krankzinnigen gestichten bestaande. Eenerzijds talrijke beschul digingen anderzijds tegenspraak. Daar nu den gewonen menscken de intrede in die gestichten is ontzegd, is het moeijelijk achter de waarheid te komen. Om deze te leeren kennenteelt de heer Chambersdie nooit gek is geweest waanzin geveinsd. Zijn doel was zich in een gesticht te laten opsluitenom met eigeu oogen waar te nemen hoe het daar toegaat. Men weet dat hij in dit doel volkomen is geslaagd en dat de door hem geveinsde krank zinnigheid voor goede mnnt is aangenomen eerst door de twee doctoren die hem voorloopig onderzochten vervolgens door hunne collega's van hel geslicht, en eindelijk door den intendant. Zijne conclusie was natuurlijk dat de hierbe- doelde geneeskundigen geenerlei vertrouwen verdienen dal het gedrag van den intendant die een man van gezonde zinnen opgesloten houdt en hem daarna ontslaattoen hij de lucht kreeg van een dreigend geregtelijk onder zoek ook niet zeer loffelijk isen dat het gebeurde wel bewijst hoe noodzakelijk het is eene enquête in le stellen naar het bestuur van de krankzinnigen-gestichten in het algemeen en dat de Bloomingdale in het bijzonder." De reporter der Tribunedie als belangstellende onder het publiek de zitting bijwoonde, kon zich niet onthouden luide te lagchen over het welgelukken zijner list, toen hij den advocaat de zaak hoorde uiteenzetten en de gevolgtrek kingen opmaken. Men zal hoogst waarschijnlijk, tot vervoer van goederen en passagiers in Pargs, een nieuw stelsel van spoorwegen zien toegepast. Het is liet stelsel van Larmanjat, en bestaal nit een enkele ijzeren spoorstaaf, in het midden van den te volgen weg. De rijtuigen of locomotieven zijn voorzien van 4 raderen, waarvan twee in het middenaan de voor- en achterzijde van den wagenover de staaf of rail loopen en de beide anderelinks en regts geplaatstop den grond rusten De rail is de geleider, de beide zij raderen bewerken de voortstuwing. Die voort stuwing wordt begunstigd door bonten blokken of ribbendie ter wederzijde evenwijdig aan de spoorstaaf liggen, en waarop de zijwielen wrijven. De wrijving is minder, en bet vervoer dus lig- ter dan op de gewone spoorwegen. De aanleg is minder kostbaar. Het vervoer kan door paarden of locomotieven worden verrigl. De proef er mede genomen is uitmuntend uitgevallen. Het stelsel Larmanjet is reeds te Lissabon door een Engelsche koinpagnie met vijf milliocn francs kapitaal in toepassing gebragl; ook in Amerika word het gebruikt Politieke Revue. Te Parijs wilden honderd vijftig personen een banket houden in de restauratic-Donvalct. 't Werd toen verboden door de militaire overheid, die nog altijd in Parijs heerscht. Wat deden de republikeinen Zij kozen de Leste partij cn daar 'tgroote banket was verboden, splitste men zich en werden een aantal kleine diners gehoudenwaarop de strenge komrnandant van Parijs geene aanmerking kon en mogt maken. Er waren brieven ingekomen van Victor Hugo en Louis Dlancdie nu door de dagbladen wordcr. openbaar gemaakt. De eerste is weer geheel in dien opges chroven stijl, die de groote dichter voor zijne politieke stukken heeft aangenomen. Aan phrase geen gebrek. Een staaltje. «Gij hebt mijne tegen- woordigheid bij uw banket gewenscht. Ma pré. sencec'est ma pensie. Vrienden, laat ons ver trouwen hebben. Wij zijn niet zoo overwonnen, als men meent. Stellen wij tegenover dfie keizers bet vorsten-congres ligt Victor Hugo zwaar op 't hart drie datums: den 14den Julij den lOden Augustus, den 21sten Sep tember. De veertiende Julij heeft de Bastille vernietigd en beteekent vrijheid; de 10 Augustus heeft de Tuileriën onttroond en beteekent ge- lijkheid-, de 2tsle September heeft de republiek geproclameerd en beduidt broederschap. Die drie denkbeelden kunnen drie legers slaan. Zij kunnen alle monsters in toom houden en zijn zamen te vatten in hel woord: de revolutie. De revo lutie is de groote dierentemmer" enz. enz. Ten 6lotte slaat Victor Hugo «een toast op de am nestie die alle Franschen en de republiek die alle volken verbroederen zal." Louis Blanc betoogt de noodzakelijkheid van de republiek in Frankrijk, dat vele jaren alle regeringsvormen heeft beproefd, om telkens weer tot baar terug te keeren. Ook was er eene broederlijke felicitatie inge komen van de positivistische club te Londen. Een der leden van dat genootschapde heer Becsleynam deel aan een der banketten. Gelijk men schreef, beeft Ga^betta le Cham- bóry niet kunnen oreren. Het politiek diner was verboden, gelijk men overal waar eenige vrees voor al te hevige demonstraliën of wan ordelijkheden bestond. Slechts het banket van Arburle is doorgegaan. Vijfhonderd personen hebben den dag der stichting van ae eeiste republiek al etend, drinkend en luisterend naar redevoeringen gevierd De afgevaardigden van Lyon, Marseille cn Bordeaux waren tegenwoordig. Alles is in de beste orde afgcloopen en ner gens heeft de autoriteit met geweld de banket ten behoeven te verhindcreu. Von Cesser is niet klaar gekomen met zijn Minister-lijstje. De onde Ministersdie hem lieten loopen en in bun vuistje lachten over die harddraverij, zouden hunne portefeuilles kunneu behouden als zij 't verkiezen. Maar zij willen «gebeden" zijn I Koning Lodewyk verlustigt zich inmiddels op de bergen en in de dalen. Er is een gekroonde jagt-reunic op eigt. De Duitsche Kroonprins en de Russische Troonsopvolger hebben de invitatie van Keizer Frens Jozeffom de «hofjagten" te Iscbl bij te wonenheuschelijk aangenomen. Uit de toelichting bij de Staalsbcgrooling voor 1873 blijkt o. a. het volgende De Minister van Oorlog verklaart, dat hij nog geen vrijheid heelt gevonden om nu reeds zijn inzigten mede te deelen, omtrent de regeling en voltootjing van het vestingstelsel en de millilie, maar dat inmiddels op het ingeslagen spoor dient te worden voortgegaan met den aanleg of de verbetering van die verdedigingswerken omtrent wier nut geen twijfel bestaat en welke in ieder geval bet eerst voor uitvoering dienen in aanmerking te komen met de aanschaffing van artillerie-maleiicel cn van nieuwe draagbare vuurwapens met de verbetering van het kazcr- nemenl en met het krachtig oefenen van de troepen. Enwat de legerorganisatie betreft zoodra de wetten omtrent de militie en de schutterij zijn tot stand gekomenzal kunnen worden overgegaan tot een definitieve vaststelling van de slaven en corpsen van het leger. Daardoor zijn op deze begrooting meerdere gelden aaoge- vraagd voor de verdedigingswerken, hel artillerie- materieel en het kazernementdan daarvoor op de begrooting voor 1872 is toegestaan. In de kampen bij Milligen bij Zeist en op het Wiesselsche veld zullen ook in het volgende jaar weder oefeningen plaats hebben op ruime schaalterwijl verder zooveel doenlijk in de garnizoenen gecombineerde manoeuvers worden uitgevoerd. Hiertoe zullen bij de infanterie de twee oudste en bij de vesting-artillerie de oudste ligling onder de wapens worden opgeroepen tot het bijwonen van de najaars-oefeningen. Er zal worden voortgegaan met de torpedo- compagnie te bekwamen. Wijders zullen weder eenige forten worden bezet teneinde aldaar de troepen te oefenen in de wijzewaarop zulke werken moeten worden verdedigd. Aldus voortgaande zal het leger binnen wei nige jaren voor zijn taak in zoover hel doel door oefening alleen is te bereiken, volkomen berekend worden. Er wordt uu geheel gevolg gegeven aan hel voornemen, te kennen gegeven bij de indiening der begrooting voor 1872, om het aantal 2de luitenants bij de infanterie aller*

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2