AFBRttk TE KOOP. MANUFACTUREN, STEEDEK en PADDED, gettorpen gaven kennis van de ramp aan de kustbewoners die met alle krachtinspanning er in slaagden 107 van de opvarenden te redden, waarvan de hellt bewusteloos. 26 lijken sjjn uil het water gehaald en 22 personen werden vermist. De pers zoowel als hel publiek verwijten den stuurlieden hunne zorgeloosheid. De staats secretaris heeft een onderzoek bevolen." ADVERTENTIEN Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, J. C. W. VAN Z1NN1CQ BERGMANN, geliefde echtgenoote van G. A. VAN WERKHOVEN. Amersfoort, 21 September 1872. Voor de menigvuldige blijken van be langstelling in den laatslen tijd van de zyde zijner stadgenoten ondervonden betuigt de on- dergeteekende zijnen hartelijken dank. Amersfoort, 25 Sept. '72. A. R. VAN BEL. deren met 2 per bataillon. Ook zullen eenige subalterne, bij voorkeur ongehuwde officieten van de infanterie en van de artillerie van het leger hier te Lande bij het O. I. leger en van dat leger bij het leger hier te Lande gedurende 5 jaren gedetacheerd worden. AMERSFOORT 26 September 1872. In de zitting van den gemeenteraad van Amersfoort van eergisteren zijn alle in het le punt van behandeling vermelde rekeningen met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan het einde der zitting heeft de Voorzitter, namens Burgemeester en Wethouders, een voor stel ingediend tot het benoemen eener raadscom missie welke den linancieelen toestand der gemeente zou nagaan, en overleggen wat er te doen zij om op de begrooting van 1874 de uitgaven door de inkomsten te dekken, zonder dat die uitkomst worde verkregen door het nalaten van noodzakelijke werkzaamheden. In eene volgende vergadering zal dit voorstel ter tafel worden gebragt. Naar men verneemtzal de plegtige installatie van den heer Mr. A. R. van Beltot dusver president van de Arrondissements-Reglbank te Amersioort, als raadsheer bij het Provinciaal Gereguhot in Utrecht, op Dingsdag 8 October e. k.des namiddags ten één ure in het Paleis van Justitie te Utrecht plaats hebben. Dezer dagen heelt een damwedstrijd plaats gehad te Rotterdam tusschen de RoUerdamiche damclub en de Amersfoortsche damclub. Zeven wed strijdpartijen zijn in tegenwoordigheid van leden gespeeld. Daarvan won Amersfoort zes zoodat Amersfoort met glans overwon. Namelijk vier werden gespeeld door den Heer Fop Smit, reeder te Rotterdamtegen den Heer A. Stork van Amersfoort, die alle vier partijen won; drie werden gespeeld door den Heer J. W. van Savoyen te Rotterdamtegen den 82jarigen Heer D. van de Roemer van Amersfoort, die 2 van de 3 partijen won. Na den wedstrijd heeft de Heer Fop Smit de aanwezigen een keurig souper aangeboden waarbij de eerste toast is ingesteld op den bloei der Amertfoorltche damclubals overwinnares in den strijd. In het volgend jaar wordt weder een wedstrijd in het dammen gehouden. Z. M. heeft aan den commissaris van politie te Amersfoort C. A. Betheop zijn verzoek eervol ontslag verleend. Z. M heeft benoemd tot watergraaf van het Heemraadschap de Eem, beken en aankleve van dienden Heer Mr. C. J. Kien Elltman. Het onderstaande wordt ons gemeld Eergisteren en gisterenavond had de inschrij ving plaats voor leerlingen der Burger-avond school te Amersfoort, die den lslen October weder aanvangt. Van de 11 leerlingen, die in den vorigen cursus niet bevorderd werden tot de tweede klasseverzochten er 8 hel onder wijs in de laagste klasse nog eens le mogen volgen. Van de 12 leerlingen, die naar de 2e klasse bevorderd waren, meldden er zich slechts 7 aan. Verschillende van die leerlingen werken volgens ingewonnen berigt nog gedurende een paar maanden buiten de stad. (De namen van de zich niet aangemeld hebbende zijn G. Beneder, J. van 'tHof, A. Hulshof, N. van den Heuvel en C. Stol.) Van de 8die bevorderd werden tot de 3e klasse verschenen er 6 (niet opgekomen zijn M. Welling en W. van den Brink), terwijl zich nog één van de drie aanmeldde van hen, die niet van de 2e tot de 3e klasse bevorderd werden. Van de 6die het vorige jaar reeds in de derde klasse geplaatst werdenverzochten er drie nogmaals net onderwijs in die klasse te mogen volgen. Van de 39 leerlingendie de Burger-avond school aan het einde van den vorigen cursus teldehebben er zich dus weder 25 voor dezen cursus doen inschrijven. Wat het aantal betreft van hen die zich hebben aangemeld om voor het eerst de school te bezoeken, dit is tot nu toe zeer geringaan gezien er gisteren avond slechts 7 aspirant-leer lingen werden ingeschreven. Een van de oorzaken daarvan is zeker daarin gelegen, dat verschillende ouders den juisten datum van aangifte niet wisten. Verscheidene leerlingen toch, die op het laatst van den avond nog verschenen, verklaarden dal zij niet geweten hadden, dat zij moesten komen omdat zij geen couranten laten. Het zal dus wenschelijk zijn aan deze zaak nog op andere wijze publiciteit geven en in den loop dezer week nogmaals gelegenheid voor iuschrijving te geven." I Tijdens den duur van het lijdelijk postkantoor in de legerplaats bii Milligcnvan 16 Augustus tot 14 September jl., zijn aldaar vertonden33460 gefrankeerde brieven. 9380 ongefrankeerde 65 aangeteekenden 63 dienst s 130 stuks drukwerken. 415 postwissels, bedrag f 5071,73. ontvangen: 168 aangeteekende brieven. uitbetaald: 4858 postwissels, bedrag 12780,95. verkocht: 20600 postzegels. 1800 Drielkaarten. Directeur van het postkantoor was de Heer A. J. M. Ledeboergestationneerd te Rotterdam, bijgestaan door den aspirant-surnumerair den Heer C R. Schuller tot Peurtumgestationneerd te Hattemdie eene moeijelijke en afmattende dienst hadden omdat het personeel aldaar le klein was in verhouding tot de vele werkzaam heden. Er zijn sedert jaren en er worden nog voort durend allerhande manifestatiën gedaan en op touw gezel ten opzigte van de schandelijke mishandelingen die sedert jaren en thans nog de Israëlieten van de Rumeniërs ondervinden. Er heeft zich nu ook daarvoor een comité in Nederland gevormd. En in de Tweede Kamer zijn daarover dia- cussien gevoerd. Wat hielp dit en helpt dal Men vrage eenvoudig aan de Europeesche vorsten, en hel allereerst aan den vromen Keizer-Koning Wilhelm: «wat of er gedaan zou worden zijnerzijds indien de Turken dezelfde mishandelingen aan Christenen zouden doen on dervinden V En die vraag ie thans aan dezen Vorst gedaan. Maar dat één eenvoudig Nederlandsch burger deze vraag deed, is niet genoeg. Die vraag moest hem door velen worden ge daan en ook moest die vraag worden gerigl aan den Keizer van Oostenrijk en den Keizer van Rusland, alle drie buren van den Rumeen- schen Vorst. Wat daarop geantwoord zal worden f Misschien helpt die eenvoudige daad beter dan al dat reizen en pralen en debatteren van advocaten, geestelijken, en verschillende kerke- raadschefs. Over het vergaan der stoomschepen Bienville en Metie wordt het volgende berigt Het stoomschip Bienville yin» een Amerikaan- sche bodem van 1486 ton. Den 15 Aug. jl. ontdekte men vuur in de ladingdie zich bevond boven den keteldadelijk werden maatregelen tot blusschen genomen. Intusschen bleek het dat de pompen verstopt en alle pogingen ver- geefsch waren. Daar zich buskruid in het schip bevond en de gezagvoerder eene nilbarsting vreesde, werden ten 6 ure zes booten uitgebragt, waarin tegen 71 ure alle 129 personendie zich aan boord bevondenwaren overgegaan. De kapitein verliet zijn schip het laatst. Spoedig sloeg een der beoten omwaardoor 7 4 10 personen omkwamenhet vaartuig zelf werd weder in orde gebragt en een deel der schepe lingen nam andermaal daarin plaats. Men zette daarop koers naar het ongeveer 150 mijlen verwijderde eiland Eleutherades nachts ten 12 ure ontbrandde het kruid en het schip zonk in de diepte. De passagiers en de bemanning hadden niets geied dan hetgeen zij aan het lijf hadden. Vijf booten bereikten Eleuthera; een daarvan sloeg bij de landing omen 9 personen verloren daarbij het leven. De zesde boot wordt vermist. De schipbreukelingen werden liefderijk opgenomen en verzorgd. Een schooner en een stoomboot zijn uitgezonden om de vermiste boot, waarin zich 15 k 18 personen bevondenop te zoeken. De kapitein is naar Havana vertrokken, van waar nadere berigten naar New-York wer den geseind. •De bijzonderheden betreflende het vergaan van het stoomschip Melis bewijzen dal dit een der treurigste zeerampen is geweest, die in lang zich hebben voorgedaan. Het schip sliet in de nabijheid van het eiland Rhode in volle vaart legen een schooner. Aanvankelijk geloofde men dat de Melis geen schade had, maar 15 mi nuten later bespeurde men dat het water met groote snelheid binnendrong. De stuurlieden verloren hunne tegenwoordigheid van geest. De duisternis en het geloei van den storm ver meerderden den angst der opvarenden. Men maakte de passagiers wakker. Half slapende wierpen zij zich in de booten; spoedig bemerkte men dat ueze geen ruimte genoeg hadden om allen te bevatten daar de matrozen zich hadden meestergemaakt van die welke voorhanden waren. Ongeveer 10 menschen waren zoo gelukkig ge weest om er eene plants in le vinden; 130 bleven aan boord met den afgrijsclijkstcn dood voor oogen. Zij die aait land werden Zij die iets te vorderen of onder ■P «fr* zich hebben van wijlen Mevrouw de Wed. R. J. MOGGE POUS geb. WIJN MALEN, overleden te Amersfoort den 21 Sept. 1872, gelieven daarvan opgave of afgifte te doen aan Mr. J. VAN DER LEEUWpro cureur te Amersfoort, voor 10 October a- s. De Deurwaarder BLOM zal op Maandag 30 September a. 8. en volgende dagen telkens des voor middags ten 11 ure in het Logement de Zwaan alhier Publiek Verkoopen Eene aanzienlijke partij afkomstig uit het M a g a z ij n van den Heer N. SALOMON te Utrecht. Op Donderdag 3 October a. 8. de» voormiddags ten 9 UTO in het Koffijhuis van den Heer A. MATERS buiten de Slijkpoort alhier, Eene aanzienlijke partij goed onderhouden MEUBELEN. Daags voor den verkoop op de gewone uren te zien. Het in Oostenrijk, Amerika en Engeland geput enteerde ANATHERIN-MONDWATER ynu Dr. J. G. ïOfP, Practizerend Tandmeester te Weenen, Bogner-straat 2. Dit Mondwater door de geërde Weener geneeskun dige faculteit goedgekeurd en door eene eigene 20ja- rige ervaring gestaafdbehoedt voortreffelijk tegen eiken kwalijken reuk uit den mond bij verzuimde reiniging, zoowel bii kunst- als bij holle kiezen en wortelsalsmede legen tabaksreukhet is een on- overtreffelijk middel legen ziekte, ligt bloedend, chronisch ontsteekbaar tandvleeschscorbutin het bijzonder bij zeeliedenlegen rheumalische en jicht, kiespijnen, in het loslaten en slinken van het tandvleesch, bijzonder op meer gevorderden ouderdomwaardoor eene bui tengewone gevoeligheid van hetzelve bij verwisseling van temperatuur ontstaatbet dient tot reiniging dei- tanden evenzoo is het een behoedmiddel tegen ver vuiling in hel tandvleeschen bijzonder aan te bevelen bij loszittende landeneen kwaad waaraan zoovele scrophuleuzc personen plegen te lijdenhet versterkt het tandvleesch en bewerkt eene vastere aansluiting van de tanden; het behoedt tegen kiespijn bij ziek* kiezen, tegen de groote tandsteenvorming; het geeft aan den mond ook eene aangenamo frischheid en koeltezoomede eenen zuiveren smaakdaar het de taaije slijmwelke er in aanwezig iaoplost en dit daardoor gemakkelijk wordt verwijderd en alzoo ver betering van den smaak te weeg brengt PrIJo per Flacon /|1,75. TAN'DLOOD tot het zclfploinbercn van holle Tanden, prijs fifiO K. k. a. pr. ANATHBR1N-TAND2KBP '1,59 Plandaardig TANDPOEDER, prijs 88 Cis. Verkrijgbaar te Amersfoort hij A. J. DUCHATEAU, Langestraat naast de Sloovestraatte Utrecht bij F. ALTENA Apolhecarte Almelo bij llm, SMALEle Kampen bij H. HOEKte Zwolle bij A. A. VAN DER I KOLK en G. ELEVELD ZOON le Harderwijk bij FIJN VAN DRA AT; tc Amsterdam VERKOOPHUIS. bestaande hoofdzakelijk uit BALKEN. Te bevragen bij den Heer J. C. VAN EIJBERGEN, Mr. Timmerman.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3