Y r ij d a g 4 October 1872. Jtë 2026. mesfoobischï Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nederlandscbe Centraal-Spoorweg. Vc-trek tan Amersfoort naar Utrcsht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl, 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. omii Diligence - D iensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens CJ op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 8J na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Flour, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2j u., van Baarn 3 u., Eemnes 3J n., aank. te Amsterdam te 6.uren. Dit blad verschijnt Haandag en DnnderdagatondAbonnementsprijs per kwartaal f I.franco per pest 1.15. Prijs der Adferlenliën van I lol 6 regels 60 Ct»; elke regel meerder 10 (,is legale, oiTiciëele en onteigen. Advertentiën per regel IS Cts. Reclames per regel 20 cents. A/s. nummers 10 cents Bestellingen bij den t'ilg. .4. ran Cite ffte Amersfoort Bureau AmcrifoorUehe Courant. Langeatraat, Wijk P, N®. 43, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het B ijk. Britten franco. Advertentiën voor dit hl.id uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Aden trntiebnraeii van Nuca en v«v Ditsu, Wijnstra .t, Rotterdam. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 264 der gemeentewet, Doen te wetendat liet aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting op de Hondon over het dienstjaar 1872 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter leting tal liggenbinnen welken termijn olk op het kohier aangeslagene bij den Raad be twaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoortden 1. October 1872. Durgemeetter en Wethoudert voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SC HELT US. In de jongste Javasche Courant leest men het volgende aangaande Deli «Ten vervolge van de in het nummer der Javasche Courant van 9 deter opgenomen bcrigteu omtrent den stand van taken in het Delische, kunnen de volgende mcdedeelingen worden ont leend aan een schtijven van den resident van Iliounr gedagteekend 9 deter: «Zr. Ms. stoomschip den Driel was den 31 Julij te voren teruggekeerd naar Deli met hel restant vivres, bestemd voor de van Batavia afgetonden expeditionaire troepen. Na dien tijd werden te Riouw geene nadere berigten van Deli ontvangen. «De chef der expeditie heeft het noodig geootdeeld de aanvankelijk uit het garnizoen van deze hoofd' als naar Deli gezonden expe ditionaire kolonne voorloopig nog aan te houden. «Vermoedelijk hebben de kapitein Koops en zijne officieren en manschap daat toe zei ven het aanzoek gedaan in welk geval die maatregel ten bewijs kan strekken, dat deze niet zoodanig door vermoeijenis en inspanning zijn uitgeput als gevreesd werd. De ootzaak en de gansche omvang van het verzet in het Delische zijn nog niet duidelijk aan het licht gekomen; de sultan zelf kwam eerst na den aanval van Soelong-Barat uit het gebergte lot het iuzigl van de uitge breidheid der zaak. «Omstandige berigten worden deswege van den assistent-resident van Siak nader te gemoet gezien; doch ook deze kan waarschijnlijk voor het oogenblik nog niet alle vertakkingen van het complot met alle zekerheid overzien." Politieke Revue. Men heeft opgemerkt, dat nu Gambetta zich in het harnas begint le stekenom bij de heropening van de zitting der nationale ver gadering den strijd legen het gouvernement te aanvaardende gematigd liberale partij zich meer om Thiers concentreert en dezen on dubbelzinnige blijken geef' van symhathie. Zoo heeft het algemeen de aandacht getrokken dat de president der nationale vergadering Grevy een der eersten is geweest om Thiers te Parijs Ie complimenteren. De minister van onderwijs heeft een belangrijke circulaire betreffende het middelbaar onderwijs aan de provisors der scholen gezonden. De minister geeft daarin de redenen op, waarom hij, in plaats van groote hervormingen in de universiteit te brengenaan geleidelijke ver beteringen de voorkeur geeft. Hij bespreekt er in de bijeenkomsten der leeraars en den invloed, dien zij op elkanders onderwijs kunnen uitoe fenen de algemecne gezondheid en de lig- I chaamsoefeningen die haar bevorderen ent. De circulaire verdient wel gelezen le worden, i De Uien Public weerspreekt in de volgende be woordingen bij herhaling de geruchten volgens welke de regering zich zou bezig houden met het ontwerpen ecner nieuwe grondwet«Vermits er geen dag voorbij gaal waarop niet bet een of ander dagblad op ernsligen of lossen toon terugkomt op de zaak der grondwetsherziening en op de dienaangaande aan de regering toege schreven plannenachten wij het noodig dit punt op nieuw te bespreken. De door ons ont vangen inlichtingen stellen ons in staal bij herha ling te verzekeren dat de regering stellig voor nemens is zich, middellijk of onmiddellijkvan elk voorstel tot herziening der grondwet te ont houden en tich in het voorkomende geval bepa len zal tot het uitbrengen van haar advies. Zij zal zich zorgvuldig onthouden van elke inbreuk op de souvereine magt der nationale vergadering, welke uilsluitend bevoegd is een besluit te nemen ten aanzien van den duur van haar eigen bestaan en ten aanzien van de verdeeling der constitu- tionnele magten." Van officieuse zijde zijn aan de parijsche dagbladen de volgende niededeelingen gedaan betreffende den stand der strafvervolgingen legen de deelnemeis aan den opstand te Parijs: Reeds geruimen tijd worden geene vervolgingen meer ingesteld wegens het onwettig dragen van uni formen. Bijna alle in hechtenis genomen per sonen, welke in vrijheid zijn gesteld omdat de krijgsraad meende dat geene termen voor teregt- slelling aanwezig warenhadden de uniform gedragenen de groote meerderheid der 9000 personen welke tijdens de instructie ontslagen zijn, hadden zich zelfs militaire rangen aan gematigd. Van de 18,000 personentegen welke ecne instructie aangevangen werd zijn nl. 9000 terstond ontslagen. Van de andere beschuldigden, welke van ernstige misdrijven betigt waren, zijn alleen diegenen in hechtenis gehouden welke beschuldigd waren van een gemeen delictals moord, brandstichting, diefstal en plundering. Er worden geene vervolgingen ingesteld op een voudige op zich zelf staande aangiften. Het is vvenschelijk dat deze bijzonderheden ter kennisse komen van het publiek, hetwelk maar al te dikwijls door overdrevene of onware voorstel lingen om den tuin wordt geleid. Het is bij den tegenwoordigen stand der processen onmogelijk alle vervolgingen terstond te stakendoch zij zijn beperkt geworden binnen de hierboven aangewezen grenzen." De Globe van Dingsdng jl. besluit een artikel over hel Alabama-vonnis n>et de volgende regelen, waaruit genoegzaam blijkt wat de stemming der conservatieven is en hoe zij over de memorie van sir A. Gockburn denken; men leest: «De memorie, door sir A. Gockburn tol de scheids- regtbank te Genève gerigtheeft een dubbele bclcekcnis. Als een tegenhanger van de verrig- tingen die lot de onredelijke en onbillijke toe wijzing ten nadeele van dit rijk geleid hebben, is het stuk in zekere mate belicht met de gebreken welke dier beslissing eigen zijn. On- vermijdelijkerwijze vereenzelvigd zijnde meteen uitspraak die op ccnc zwakheid gegrond is en op cenc niet te regtvaardigen inwilliging (de concessie door het engelsche bewind aan Was hington) steunt, kan liet betoog van sir A. Gockburn het verwijt van zwakheid niet onlgaan, en op elke bladzijde komt de moeijclijkbeul aan het lichtverbonden aan een standpunt dat geen reglsgelcerde scherpzinnigheid van welken omvang ookte boven kan komen. Het stuk uit dit oogpunt beschouwd, voelden wij ons genoopt ons onmiskenbaar te verzetten tegen een reeks van tegenstrijdige stellingen welke onze scheidsman gedwongen was te onder teekenen ten gevolge van den aard van het onderwerp." De Times begon zijn A/a£arna-artikel van Maan dag jl. met aan te merken hoe sir A. Gockburn zelf oordeelde dat Engeland voldoening schuldig was met op'!gt tot de Alabama en treedt ver volgens in de gronden waarop dit gevoelen van den Engelschen regtsgeleerde berust. Aange zien de zaak met de Alabama zoo helder was dat zij een ieder in het oog moest vallenkan het uiteenzetten der gronden waarop sir A. Gockburn de overtreding van Engeland doet berustengevoegelijk achterwege blijven. De Times stelt verder datindien de zaak met de Alabama niet geschied ware, er geene zwarigheden ontstaan zouden zijn wat de andere kruisers betreft. Te Berlijn wordt een klein «binnenlandscb" annexatieplan uitgebroeid het geldt eene land streek van slechts 70 kilometer, bewoond door nog geen 300,000 inwoners, maar altijd begeerlijk genoeg voor een telg der Brandenbur gers; het is het hertogdom Brunswijk met het schilderachtige Harzgebergte, met den klassieken Blocksbergden Deutschen Phil is ter en met de jagtvelden van Wernigerode en Blankenburg. Hertog Wilhelm van Brunswijk is 66 jaren oud en ongehuwdalles doet dus voorzien dat hij kinderloos zal stervenin welk geval volgens de grondwet van het hertogdom, de naaste mannelijke telg uis het huis Brunswijk- Luneburg den herlogelijken hoed zou moeten erven. Maar deze naaste telg is niemand anders dan de ex-koning van Hannover en de Pruis- sische diplomatie heeft reeds sedert ecnigen '«id de taak gekregen om te beletten dat «de Welf en" met zooveel moeite door de voordeur van Duilschland uitgeworpendoor het venster zouden lerugkeeren. De hertog zelf was vóór en na 1866 zeer bevriend met den Pruissischen souverein, dien hij gaarne ter jagt noodigde; hij gedroeg zich geheel naar diens wenschen en onringde zich steeds van Pruissisch-gezinde raadslieden. De Brunswijksche minister-president von Campe heelt zich in 1870 laten vinden om een geheim tractaat te sluiten met prins Isemburg-Büdingen, die de belangen van Pruissen bij de hoven van Oldenburg en Brunswijk behartigt; bij dit trac taat is bepaald 1) dat de hertog een opvolger zal kiezen uit een van de regerende vorstenhuizen van Duilschland, cn daar koning George niet meer regeert, is deze van zelf uitgesloten; 2) dal wanneer de hertog bij zijn leven geene keus heelt gedaanhet huis van Ilohenutllern van regtswege optreedt als erfgenaam er. souverein van hel hertogdom. Reeds schijnt men verzekert te zijn, dat dc keuze op niemand anders dan op den keizer ol diens zoon zal vallen. Er is nog maar een klein" bezwaar: De grondwet moet woiden gewijzigd 1 Maar de heer von Campe heeft op zich genomenom deze kwestie met den landdag te vereffenen. In Spanje schijnt men eindelijk er op bedacht een einde te maken aan de wanorde die in het land heerscht. De minister Ruiz Gomez stelt voor, dat hot derde gedeelte van den Intrestdat ge- durende de v ij f eerste jaren in papier zal betaald

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1