met den president beraadslagen en de «amen- stelling van don krijgsraadalsook den dag waarop deze vergaderen zalbekend maken. Dit zal nog wel wat duren daar de maarschalk en zijne raadslieden natuurlijk den lijd moeten hebben om de acte van beschuldiging te bestu deren. Inmiddels moet de maarschalk zeer streng worden bewaakt. Men zegt tochdat er een complot zou zijn ontdekt, om hem te doen ontsnappen. Kolonel Gaillardzijn bewaker, slaapt in de kamer naast die van den maaar- schalk wiens vertrekken niet meer gesloten megeu worden. Men houdt een en auder voor praatjes. Indien de maarschalk zich schuldig gevoelde en een ongunstig einde van zijn proces had gevreesdzou hij allen tijd hebben gehad om zich bij tijds uit de voeten te maken. De Fransche gezant bij de Verhevene Porie, die onlangs Constaniinopel ontevreden verliet, omdat de Sultan hem op eene audiëntie geen stoel had gepresenteerd, is teruggekeerd en had op nieuw eene audiëntie bij den Behecrscher der Haive Maan. Deze ontving hem allerbeleefdst en decoreerde ham, toen hel officieel discours was atgeloopeu, met de Osmanié-ordehoogsten graad. Of hem ook een stoel werd gepresenteerd, wordt niet gemeld. Omtrent den nieuwen opstand in 't noorden van Spanjewaar de telegrammen zoo uitvoe rige betigien van mededeelden wordt thans het volgende gemeld. Heeds sedert eenige dagen liep het geiucht, dat de Allonsisten voorne mens waren een coup dctat te wagen, waar en wanneer wist meu niet; de beweging zou in verband staan met de C?-listische beweging aan de Fransche greuzen en men zou trachten deze beide anti-dynastieke partijen te vereenigen. Vrijdag jl. kwam te Madrid een telegramdat te Ferrol een opstand was uitgebroken in het arsenaal cn dat de leus der opstandelingen was «Leve de federale republiek I" Uit nadere be- rigten bleek, dat de insurgenten 1000 1500 man sterk zijn en aangevoerd worden door zekeren Bojaseen gedeserteerd Carlisl, en zekeren Munlejodie wegens slecht gedrag uit de zeedienst was ontslagen. Aan den opstand werd deelgenomen door het personeel van het arsenaal en van de marine-wacht, vermeerderd met een deel van de bevolking; het garnizoen echter was getrouw gebleven en hield de citadel en alle wachtposten in de stad bezetterwijl het oorlogschip Majarredoop de reede voor anker liggendeaan de insurgenten den weg naar de zeezijde versperde. Inmiddels was aan den kapitein-generaal vanGalicié bevel gegeven om met een detachement infanterie naar Ferrol op te rukken, en deze was reeds Vrijdag namiddag van Corunna verttokken, terwijl eindelijk een stoomfregat met twee compagnien mariniers van Santander te hulp kwam. De opstandelingen zijn dus geheel ingesloten en zullen waarschijnlijk hunne onderwerping aanbiedeu. De Groninger Courant meldt van 11 October de volgende, vooral voor den koophandel, be langrijke regtszaak Heden morgen werd voorde arrondissement*» regtbank alhier eene voor den handel hoogst belangrijke kwestie bepleit. Het gold de zoo be kende krenteukweslie lusschen de firma S. Doumnn cn Co.commissionair te dezer slede tegen den heer Wühelmycommissionair mede alhier woonachtig. De aanleiding tot dit proces zijn de volgende feilen De firma S. Douman en Co. verkocht den 15den Januarij 187-2 aan den heer Wühelmy honderd valen prima Cephalonia krentendie zich bevonden in bet schip genaamd Johanna kapitein Vaalman, toen op reis van Cephalonia naar Groningenlegen een koopprijs van vijftien gulden per vijftig kilogrammente voldoen met eene acceptatiebetaalbaar drie maanden na de levering welke moest plaats hebben aan den wal te Groningen na aankomst aldaar van bedoeld schip. Op den bepaalden tijd f23 Maart) was dan ook liet schip Johanna ter bestemder plaatse aanwezig, inhoudende volgens bewering van de eischende firma de bedoelde krenten bij dc overeenkomst van koop en verkoop be paald; volgens bewering van denbeer VV'ilhelmy, andere dan diewelke waren gekochtwelke krenten hij dus niet behoefde en daarom ook niet wilde ontvangen alvorens ze te hebben be- zigligd. Dientengevolge sommeerde de firma -Bonman den heer Wilhelmy om aangezien liet schip Johanna was gearriveerd cn met de lossing bezig was aan de Noorderhaven op den hoek van het Ameland en aldaar op den wal voor rekening van den gesommeerde aanwezig waren de door laatstgenoemde gekochte honderd vaten krenten, wegende 12.891 kilo, die dadelijk te doen weghalenhebbende zij aan hare ver- Eligling lot levering voldaanwaarop door den eer Wilhelmy werd geantwoorddal hij zulks weigerdeop grond dat de firma B. hem niet genoegzaam in de gelegenheid had gesteld de vaten na te zienzooals door hem dadelijk was verlangd en dat hij vermoeddedat de partij niet bestond uit nieuwe prima Cephalonia krenten, zooals door hem was gekochtwelk vermoeden bij hem ontstaan was doorterwijl bet schip bezig was te losseneenige vaten te openen. Daarop volgde den 26 Maart eene aanzegging van den heer VV. aan de firuia B. inhoudende dataangezien hij niet in de gelegenheid was gesteld te onderzoeken, of zij werkelijk 't verkochte inhielden en hij niet verpligt was vaten in ontvangst te nemen alvorens zich van den in- houdte overtuigen hij bereid was alsnog in tegenwoordigheid van den verkooper de vaten te openen, en zoo die het verkochte inhielden, ze in ontvangst te nemen, sommerende hij tevens om dag cn uur te bepalen waarop dal onder zoek kou geschieden. Daarop volgde wederom eene aanzegging van de firma B., dat de heer IV, met de vaten kon doenwat hij verkoosomdat zij geleverd warenen door die levering eigendom waren geworden van den heer VV.met sommalie tevens omaangezien de levering was geschied, de betaling te doen plaats hebben met een of meer acceptatieszooals was bepaald tot een bedrag van f 3292,12j. Ten slotte sommeerde de heer W, de firma B. wederom om, aangezien hij niet prima Cephalonia-krenianmaar nieuwe prima Cephalonia-krenten had gekochtden 27sten Maart des middags te 4 uur tegenwoor dig te zijn ter plaatse waar het goed zich bevond, ten einde hem in de gelegenheid te stellen het goed te onderzoeken. De verkooper voldeed echter niet aan deze sommatieten gevolge waarvan de krenten bleven liggen aan de Noor derhaven tot groote schade van hem die door den regter zal worden aangewezen als regtheb- bende; totdat ten laatste op een provisionelen eisch van den gedaagde de regtbank gelastte den opslag en de bewaring in het Groninger veem. Na alle bovengenoemde aanzeggingen en som maties dagvaarde de firma B. den heer VV. om den 5 April te verschijnen voor de regtbank aldaar om zich te booren veroordeelen tot be taling van den koopprijs op 27 Junij e. k. Ten dienenden dage werd geconcludeerd en geant woord, gerepliceerd en gedupliceerd, totdat eindelijk de kwestie in bet breede werd bepleit door mr. 5. M. S. Moddermandie als advocaat voor de eiscbende firma optrad, procureur mr. B. Cohen, en door mr. J.J. Blaupoi ten Catedie voor den gedaagde den eisch bestreed, procu reur mr. Lohman. Allerlei. In 1838 werd in het groothertogdom Hessen de eerste ambachtschool opgerigt. Thans zijn er 46te zamen met reeds 3000 leerlingen. Tot nu is het bezoek dezer inrigtingen geheel vrijwillig geweest; doch thans bestaat op ver schillende plaatsen het voornemen om wel aan knechts en leerlingen beneden den ouder dom van 18 jaren de vertdichling op te leggen die scholen te bezoeken, liet leergeld is betrek kelijk zeer laag, terwijl dc onbemiddelde leer lingen kosteloos onderwijs ontvangen. De minister van justitie heeft, naar aanleiding een verzoek van bet hoofdbestuur van het Nederlandsche genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen" bepaalddat ver goeding van de kosten der terugreis naar hunne woonplaats zal verschaft worden aan die gevan genen wier uitgaankas gering is en die geen andere middelen bezitten. De tegemoetkoming zal echter niet hooger zijn dan 15 20 ets per uur afstand. Den lOden dezer is te Weenen in de vélo- cipède-fabriek van Lenz een groote ramp voor gevallen. Tegen K ure werd een dof gcdruisch vernomen, dat uit het ketelhuis scheen ic komen. Een oogenblik later vlugtte de stoker naar bui ten. Het gedruisch werd al sterker en sterker. Plotseling eene vreeselijkc ontploffing! Hel dak van het ketelhuis vloog in tie lucht, de eene muur er van werd vermorseldeene houten schuur werd eveneens vernield. Eerst toen de geweldige rookwolk opklaarde, kon men de plaats des onheils in oogenschouw nemen. Jam merlijke aanblik! Onder de verwoensting lagen arbeiders, verbrand, rillende van pijn, maar bewusteloos. De politiearts, dr. Have, vetleende de eerste hulp. In het ketelhuis had zich be vonden een stoomketel met twee zij-pijpen, als gewoonlijk onder den ketel. Uit welke oorzaak is niet bekend, maar de eene pijp begou op eene den stoker beangstigende wijze te dreunen; een paar min nu ten na zijne vlugt barstte de pijp, de ketel werd opgeheven, zijn inhoud stroomde nit, en van zijnen ijzeren kerker vrij, deed hij zijne geweldigen werking. Gelukkig, nog, dat niet de ketel zelf sprong, zoodat het oigenlijke fabrieksgebouw nu weinig of .geen letsel kreeg, dat anders zeker geheel in puin zou hebben gestort. De verwoesting is al groot genoeg, ook van de naburige huizen. 4 van de vijf slagloflers ziju reeds overleden. Een jonge vrouw, Robertson'genaamd, ver loor in het jaar 1869 door amputatie beide handen en voeten. Toen werd zij uit haar woon plaats Dundee naar London gezonden, alwaar zij door den heer Ilaether Bigg van kunsthanden en voeten werd voorzien. De handen waren automatisch en de vingers konden naar believen gesloten worden. Daardoor was zij in staat de kleinste voor werpen, zelfs naalden opterapen. Zij leerde spoe dig met bare nieuwe ledematen shawls enz. ver vaardigen, waardoor zij ruimschoots in haar on derhoud vooizag. Een shawl zond zij aan de koningin waarvoor ^ij 5 pd. Sterl. belooning kreeg. Met behulp van krachten kon de vrouw staan cn gaan, en thans na een tijsverloop van drie jaren is zij in slaat te schrijven strijken zich zelf aan te klcedcn enz. Naar het Brititk Medical Journal zegtis dit geval eenig in zijn soort en is het een sprekend bewijs van den groote vooruitgang zoowel in de chirurgie als in de mechaniek. Volgens berigten uit Zuid-Afrika heeft een rijke Zoelse-kafier alle huwbare meisjes opgekocht en daarna een marktprijs voor baar vastgesteld. Om de jonge mannen echter niet geheel tol vertwijfeling te brengenheeft de Regering vastgesteld, dat de hoogste prijs niet meer mogt bedragen dan die van tien koeijen. Meer mag de speculant dus niet eischen. De kiesbeweging in Frankrijk begint al leven diger te worden in de zeven departementen die hunne vertegenwoordiging in de nationale vergadering moeleu aanvullen. Twee nieuwe Candida ten doen zich op, een in Calvados, de ander in de Vosgcs. De eerste, de beer de Colbert Chabannais, orlcanistverklaart zich voor eene monarchie met republikcinsche in stellingende andc-r, de heer E. About, zal zijne voorliefde voor de conservatieve republiek doen kennen, om zoodoende zijne candidatuur in te schuiven lusschen de heeren Mungeot door Buffet voorgestaan en Méline die door de republikeinen van alle nuances wordt gesteund. Het blad the Medical Times and Gazette bevat een artikel over de aanleiding van den zelfmoord van regter Willis, en herinnert bet eenigszins daaraan nabijkomend, doch minder tredend geval van Hugh Miller. Hel bedoelde artikel is hoofdzakelijk ter waarschuwing geschreven voor hen die aan de gevolgen van hersenoverspan- ning lijden en een gedurig verlangen tol slapen gevoelen dat een zeker bewijs is voor dc nood zakelijkheid, «om ten koste van wat ook, onmid dellijk eene algeheele verandering in woonplaats, om bet even waar, en van bezigheid te brengen." De raad is goed maar de opvolging voor een ieder niet even gemakkelijk. Gewoonlijk echter zijn de lijders, waarvan bier sprake is, lieden welke in staat zijn eene verandering in hun verblijfplaats te maken of te gaan reizen. In- lusschen hebben velen ook dat vergeefs beproefd, namelijk toen het te laat was. De voorbeelden van herstel zijn zeer zeldzaam. AMERSFOORT f7 October 187*r Op Dingsdagden 22 October 1872, des namiddags te één uurzal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houden, waar van dc punten van behandeling zijn 1\ Begrooling van het weeshuis, het burgerlijk armbestuur en de schutterij dienst 1873. 2". Gemeente-begrooting voor 1873, met de daarbij behoorende rapporten der afdeelingen en rekwesten. 3°. Staten van oninbare posten ter zake van den hoofdelijken omslag en dc hondenbelasting. 4°. Voorstel van den beer E. E. Visser betrek kelijk den verkoop van zoetemelk. 5°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van het huis «de Lievevrouwe Capel" aan Mej. wed. van Esveld. 6°. Aanvullings-koliieren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting, dienst 1872. 7®. Verzoek van den heer Mr. A. R. van Bel om eervol ontslag als lid der gezondheids commissie. Maandagavond 21 October c. k. zal, blijkens achterstaande advertentie door het Amstcrdam- sche Tooncclgczclschap onder directie van den Heer Victor Driessens eene voorstelling in Amiciiia te Amersfoort worden gegeven beslaande uit De Goochelaarberoemd drama-vaudeville in 5 be drijvennaar liet Fransch, waarin de Heer Victor Driessens de hoofdrol vcivull. Dit stuk

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2