Dingsdag- 29 October 1872. J\& 2033. imSFOOBTSCIE Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05, 11.54 snelt. 1 en 2 id., 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. comit Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6f op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 8J na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 3} u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donaerdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. Afz. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cteeff te Amersfoort Bureau Amers/oortsche Courant. I^ngestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Bijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad nit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adverlentieburaeu van Nijbb en v*« Dinu, Wijnstraat, Rotterdam. UIT AMERIKA. De Greeley-partij heeft, door het resultaat der verkiezingen iu Georgianieuwen moed gekregen. l)e democraten hebben gezegevierd met ruim 40,000 stemmen. Het is waar, Georgia is de eerste der zuidelijke statendie alles op het spel zet om daar een schitterende over winning te behalen, waar men zoo goed als zeker was dat de uitkomst gunstig zou zijn. Oi het waar iswat de berigtgever van de Times en andere republiekeinsche bladen meldendat werkelijk de democraten hunne tegenstanders met geweld belet hebben te stemmenis meer dan op zulke parlijberigten kan verzekerd wor den. Dat de eigenlijke Zuidenaars tegen Grant zijnkan men niet tegensprekenwant de slechte staatsregeringen worden hem zelfs hier ten laste gelegden niet geheel zonder grond, want de oorzaak daarvan is te wijlen aan pro tégés der regering. Dat de ex-rebellen niet al te dilicaat zullen zijn om aan hunne voormalige slaven de uitoefening hunner politieke regteu te bele ;nmag men even veilig afleiden uit de gebeurtenissen die reeds vooraf gegaan zijn. Dat de bloedige klove nog lang niet weggenomen iswie kan het ontkennen Misdadige straffe loosheid aan de eene zijde, onregtvaardige over- heersching aan de andere zijdehebben weinig bijgedragen om het Zuiden met het Noorden te vereenigen zooals het vroeger was. De eerste heelt den opstand in eene zekere mate gewet tigd en eerlooze mannen met een valsche glorie omgevende andere heeft door haar meèdoo- genloos uitzuigen slechts verbittering legen het Noorden en tegen de regeringdie ze had kunnen voorkomen, te weeg gebragt. Het moge dan ook hard zijn voor een Greeley, de uit gever der Tribune, die in het Zuiden voor den oorlog niet gednld werd, te stemmen; voorden candidaat der democraten, de anti-oorlogspartij, hoe persoonlijk gehaat en veracht, kan men op vele, zeer veleslemmen in 'tZuiden rekenen, want haat en wraakzucht verdringen alle andere ge voelens. Niet ten onregte wordt daarom door enkelen gezegd dat de strijd niet een strijd is tusschen Grant en Greeleymaar eene vernieuwing van den strijd tusschen het Noorden en het Zuiden, ten laatste geholpen door zijne oude aanhangers in de noordelijke Staten, en is dat het geval, dan kan de November-vcrkiezing van het grootste gewigt zijn. Terwijl men dit schrijft, wordt hel pleit in Pensylvania beslist. De Timet voorspelt een republiekeinsche over winning, en dat die partij al het mogelijke zal doen ze te behalen, lijdt wel geen twijfel, omdat, wanneer zij slaagt, het prestige voor Grant ge wonnen isdie niet zonder groote voordeelen zijn kan, vooral omdat de strijd zoo moeijelijk moet zijn met een candidaat als Hartrauft, wiens eer, hetzij dan te regt of te onregt, bezwalkt is op een wijze, die hem vooreerst althans onge schikt doet voorkomen als candidaat voor het hoogste eereahmt in zijnen staat. Verscheidene mannen, wier naam achting inboezemt, zijn open lijk tegen hem uitgekomen op grond dat prin cipes boven partij behooren te gelden, en met bijvoeging, dat ofschoon zij voor Grant denken tc stemmenzij Harlrauft hunne stem niet kunnen geven. Wint nu toch de republikeinsche partij, dan mag men wel aannemen, dat den 5 November Graut een glansrijke meerderheid bekomen zal. Verliest zij, dan nog is het geen bewijs, dat de democraten even gelukkig zullen zijn op dien Novemberdag. Aan de Tweede Kamer der Sla ten-Generaal is ter overweging aangeboden een wetsontwerp tot gelijkstelling van de getuigschriften van het eindexamen eener hoogere burgerschool in Ne- derlandsch-Indië met de getuigschriften van dergelijke eindexamens hier ter lande. De considerans van dat ontwerp gaat uit van de stelling dat de eindexamens in Indië, volgens het nieuwe reglement af te nemen gelijk staan met die in Nederland en dat gelijk, schatting der getuigschriften daaruit moet vol gen. Art. 1 luidtVoor goed volbragte eindexa mens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus in Ned. Indië, afgenomen met gelijke eischenen zooveel doenlijk volgens dezelfde regelenals voor die examens in Nederland zijn vastgesteld worden getuigschriften afge geven die gelijk staan met de getuigschriften van zoodanige examens in Nederlandvolgens de wet van 2 Mei 1853 (Staatsbl. n°. 5(ty, houdende regeling van het middelbaar onder wijs. Art. 2 past dezelfde bepaling toe op de getuig schriften van voldoend afgelegd eind-examen der hoogere burgerscholen in Nederlandsch- Indië uitgereikt in 1870, of een der volgende jaren tot op het tijdstip van het in werking treden dezer wet. Politieke Kevue. De Minister van Binnenlandsche Zaken in Pruissen heeftbij het indien van het wetsont werp, dat de indeeling van het Oostelijk ge deelte des Lands in kreitzen regeltgezegd «de tijd der leenheerlijke regten is voorbij en de Slaat deelt zijne magt met niemand. «Men mag aan het dringend verlangen van het Volk naar z«//-bestuur geen weerstand meer biedenZelf-bestuur is de toepassing van den algemeen dienslpligt op het burgerlijk leven." De Jonker-partij in het Pruissische Heerenhuis bestrijdt het burgerlijk stelsel van zelfbestuur. «Dat behoort te huis in eene Republiek 1" riep baron von Zeidliti. «Dat opent de deur aan het socialisme!" zei een ander. «'t Volk begrijpt het stelsel niet en men zal beginnen te gelooven dat ook de geringe burger mede het bestuur in handen moet hebben 1" sprak een derde. «En welk een geduchte omkeering zal dat veroorzaken voor de riddergoed-bezitters!" schreide een vierde. De Minister betoogde eenvoudig dat de tegen woordige wet op de districten niet houdbaar meer was. De Spaansche senaat heeft met 75 tegen 19 stemmen het adres van antwoord op de troon rede aangenomen. Het congres heeft met 99 tegen 58 stemmen het voorstel tot afschaffing der doodstraf ver worpen. Te Badajoz is eene manifestatie tegen dc conscriptie gedaan. De Tweede kamer in Hessen-Darmstadt heeft de kieswet met 40 tegen 6 stemmen aangenomen. Gelijk men weet, vervalt volgens die wel het regt van den adelstand om zich in die kamer afzonderlijk door 6 afgevaardigden te doen ver tegenwoordigen en zullen ambtenaren niet in hun eigen district verkiesbaar zijn. Het Fransche Bulletin conservateur républicain, orgaan van het linker-centrum, zegt dat er geen sprake van is aan Thiers een levenslang presi dentschap op te dragenhij zelf is er tegen en zijne vrienden zullen het ook niet ter tafel brengen. Ook de geheele linkerzijde is er tegen. Grévy, de president der nationale vergadering, moet zelfs verklaard hebben bij het aannemen van znlk een voorstel ontslag te zullen nemen en Gambettadat hij en de zijnen er niet in zonden tredenhoezeer bereid alles te doen om aan Thiers het presidium gedurende een lange reeks van jaren te verzekeren. Het linker-centrumdat de constitutie-her vormingen tot het allernoodwendigste wenscht beperkt zienwil de definitieve republiek uit roepen en de volmagt van den president op 4 a 5 jaren stellen evenwel met dadelijke her kiesbaarheid. De radicalen en znivere republikeinen evenwel willen daarvan niets weten en verzetten zich uit alle magt. Zij verlangen dat de vergadering in het voorjaar ontbonden en nieuwe verkie zingen uitgeschreven worde, en intusschen Thiers met de leiding des bestuurs belast zij. De Bien Public wil dat de vergadering alle andere kwestiën ter zijde late en het hndget 1873 goedkcure, dewijl een goed budget de beste constitutie nioet geacht worden. Het blad betoogt dit in den breede. Dat de kamer zich onmid- delijk met het budget bezig houde is voor Thiers mede wenschelijk om de vele interpelatiën, die men dadelhk kan verwachten. Die interpellatiën worden bereids door den Courtier de Parisorgaan van het regtercentrum opgesteld Gambetta's rondreisde dicplinaire maatregelen tegen de vijf officieren van Cham- béry; de handelingen van den legilimistischen prefect du Gard; de onlusten te Nantes; de ont worpen gemeente-regeling voor Marseille en Lyon; de zaak van prins Napoleon. De regterzijde schijnt heilige debatten te willen uitlokken en dus zal het Thiers wel niet zoo gemakkelijk vallen zijnen wensch om dadelijk het budget te bespreken, vervuld te krijgen. Eenige Legitimistische bladen wijten de door hunne geestverwanten geleden nederlagen aan den heer Thierswelke de conservative partijen ontmoedigt en daardoor de reden is dat zoovele kiezers aan de stemming op jl. Zondag geen deel hebben genomen. Het Journal des Débuts voert hiertegen aan dat niemand aan de conservatieve partijen iets in den weg legt om hare meening te uiten en dat, wanneer zij zich van de stemming ge lieven te onthoudenhare nederlaag aan nie mand anders te wijlen is dan aan haar zelve. Welke aanmoediging de President der Republiek aan haar had kunnen gevenverklaart het blad niet te kunnen gissen, tenzij men daarbij aan de officiële candidaturen te denken hebbe. Afgescheiden van het afkeurenswaardige van eene dergelijke inmenging der Regering in de verkiezingen, doet het Journal des Débals de vraag «of hel redelijk -ware te verwachten dat de President haar ten bate zijner politieke tegenstanders zou hebben gepleegd." De heer Babinet te Parijs is overleden. Hij was een der meest populaire geleerden van Frankrijk. Zijne voordragten over sterrekundige en weerkundige onderwerpen hebben hem voor* namelijk beroemd geraakt. Niemand toch bezat als hij de gave om degelijkheid aan een boeijende vorm te paren, en zijne collega's in het Collége de France (hij was hoogleeraar) werden altijd geciteerd als modellen. Ook heeft hij veel ge schreven uraar meestal in dagbladen ten einde wat lrij belangrijks wist ol ontdekt had

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1