too veel mogelijk te verspreiden. «Een goed dagblad-artikel zeide hij meermalen doet meer goed en verspreidt meer kennis dan een geheel boek". Sedert 1840 was de heer Babinet lid van de Academie van Wetenschapen. Hij vras geboren in 1796. Zooals de telegraaf reeds heeft medegedeeld, is weer ecne kwestie tusschen Amerika en En geland door de scheidsregterlijke tusschenkomst van keizer Wilhelm uit de wereld geruimd: de zoogenaamde San Juan-kweslie. Tusschen Enge land en de Vereenigde Staten was verschil over de noordelijke grensscheidingaan de westkust van Amerika. Zou de scheiding tusschen het Engelsche gebied en dat der Unie loopen benoor den of bezuiden een klein eilandje (San Juan) in NutkaSund, derhalve tusschen Vancouvers- eiland en San Juan, ot tusschen San Juan en het vasteland Die vraag, voor de scheepvaart van belang, is thans door den Duitschen keizer ten voor- deele van Amerika opgelost. Blisschien eenigszius tegen den zin van Greelys blad de Heralddat het volk zocht bang te maken voor intrigues van Engeland natuurlijk als wapeu legen de re gering van Grant. Met betrekking tot de fi nan tien der Unie wordt gemeld dat blijkens een officiéél rapport sedert den 4 Maart 1869 tijdstip waarop Grant het presidentschap aanvaarddetot nu door verduistering van gelden gepleegd door amb tenaren den lande een verlies van niet minder dan een millioen vierhonderd veertig duizend zes honderd drie-en-veertig dollars is berokkend. De grootste sommen werden aan de schatkist van den staat ontstolen door Hodgey betaalmeester, Johnson ontvanger van het zegelregten Norton coutroleur der postwissels te weten 445,406 dollars, 185,000 dollars en 115,311 dollars. Hodge is lot tienjarige tuchthuisstraf veroordeeld en ondergaat zijne straf in Albany; Norton, uit wiens particulier vermogen van 150,000 dollars de verduisterde gelden zijn teruggenomenis door de tusschenkomst van Greeley en anderen personen niet eens in staat van beschuldiging gesteld gewotden. Het aantal diefstallen behalve de drie genoemde is 208. President Grant alleen mag men niet verantwoordelijk stellen voorde gepleegde ontrouw der ambtenaren want onder de hier bedoelde 211 ontrouwe ambtenaren bevinden zich 138, die nog van president Johnson hunne aanstelling hebben gekregen; de overigen zijn benoemd door BuchananLincoln en Grant. I)e meeste bedriegerijn en verduisteringen komen echter oiet eens aan het licht. Allerlei. Men schrijft uil Assen van den 25 October: Door onvoorzigligheid heeft hier hedenmorgen een schromelijk ongeluk plaats gehad. De vrouw van een ingezetene zou hare beide kinderen (tweelingen) wormkruid ingeven en gaf daartoe aan hel ecne hetgeen zich nog van den vorigen dag in een theekopje bevond. Zij maakte daarop weer nieuw klaar en gaf het aan het andere kind, een jongentje van 6 jaar. Spoedig daarop werd hel kind onpasselijk. Üe moeder riep er ecne buurvrouw bij maar de toestand van het kind werd steeds bedenkelijker, tol op eens de moeder, tot haar onuitsprekelijken schrik, be merkte, dat zij haar kind, in plaats van worm kruid zoogenaamd kraanoogeen vergif dat tegen de muizen en ratten wordt gebruikt, had ingegeven. Dadelijk werd toen geneeskundige hulp ingeroepenmaar vóór de geneesheer verscheen was het kind reeds een lijk. Tusschen het innemen van het vergif en het overlijden was geen uur vei loopen Doordat hel wormkruid en het kraanoog naast elkander op de schoorsteenmantel stonden had de vrouw zich vergist en het verkeerde genomen. De apotheker, die het kraanoog verkocht, had nog gewaarschuwd er vooral voorziglig mee te zijn en herinnerd aan eene vergiftigingdie hier vroeger door onvoorzigtig omgaan met dat vergif plaats had. Bij oen door het Prov. Gereglshof uitgesproken uitvoerig gemotiveerd arrest, in zake het 0. M, cischer, legen den heer mr. J. F. Viëlor. advocaat en notaris te WinschoUn, gedaagde, is als wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat in ecne acte van publieke landverhuring, den 15 Februarij 1871 ten verzoeke van den heer IV. I'otlandgebruiker te Meedenvoor den gedaagde, als notaris daartoe bevoegd, verleden, is vermelddat de bedoelde huurder jaar lijks van het ten zuiden gelegen veen drie dag werken tuif mag halen, tegen f 8 per dagwerk en in substantie beslist, dal de uitdrukking dagwerkin die acte voorkomende, is gebruikt al» benaming van eene maal cn wei eene andere maat dan in art. 3 van de wet van den 7den April 1869 (Staatsblad no. 57) is genoemd, dientengevolge den gedaagde schuldig verklaard aan de overtreding van het als notaris in eene acte uitdrukken van eene andere benaming van eene maat dan in gemeld art. 3 is genoemd, en te dier zake veroordeeld in eene geldbboete van tien guldon en in de kosten. Het schijnt eindelijk in Amerika gelukt te zijn een goede breimachine voor huishoudelijk gebruik zamen te stellen. Zekere Bick/ord moet er een hebben uitgevondenwaarmede alle handenarbeid zeer snel kan worden verrigt. De machine is eenvoudig en wordt in de Vereenigde Stalen voor 25 dollars verkocht, een prijs die het mogelijk mankt dat iedere familie zich er een aanschaft. In New-York heeft zich een maatschappij gevormd tot exploitatie der uit vinding; zy heel «Bickford Knitting Company," De tuinman van het goed Marienwaard bij Beesd heeft in een week of drie 12000 goed getelde veldmuizen in zijnen tuin gedood en kan nog niet merken dat die slaglingiets gebaat heeft. Onlangs had in de Belle City Halle in Racino (N.-Amerika) een huw-elijkslolerij op groote schaal plaats; een werkelijk nog nooit vertoonde ge beurtenis. Er werden vijf jonge mannen verloot, modellen van ligchamelijke schoonheid en moraliteit, alsmede van hooge beschaving en intelligentie, 50,000 loten h 2 dollars werden uitgegeven. Dit maakte 100,000 dollars, welke som gelijkelijk onder de vijf jonge mannen verdeeld werd zoodat elk van hen aan de jonkvrouw, die hem trok, een aardig vermogen mee ten huwelijk bragt. De verloting had zoodanig plaats, dat de 50,000 kaartjes in één, de vijf jónge mannen namelijk hun namen in een andere trommel gedaan werden. De trommels werden niet minder dan een half uur lang goed omgedraaid. Daarop kwamen twee weesmeisjes binnen, van wie de eene een lotde andere een jongen man uit de trommels trok. Het nommer, dat getrokken was, won den jongen man. Natuurlijk weiden uitsluitend aan ongehuwde dames loten verkochtuitgesloten waren alle vrouwen, die meer dan twee mannen gehad haddenalle vrouwen boven de 30 en alle meisjes beneden de 17 jaren; alle brunetten, die zoo donker warendat men met krijt een witte streep op haar huid kon .maken; alle vrouwelijke woordvoerders over «vrouwen-eman cipatie" en, zooals woordelijk in het Prospec tus stondinzonderheid mejufvrouw Susanna Anthony." TeNewburg, in Nooid-Amerika, is kortelings het krankzinnigengesticht waarin niet minder dan 800 patiënten gehuisvest waren, totaal af gebrand. Met de grootste inspanning is men er echter in geslaagd die ongelukkigen nog bij tijds uit hunne cellen te verwijderen, ofschoon enkele der oppassers en beambten daarvoor met hun eigen leven hebben moeten boeten. Ook zwerven verscheidene krankzinnigendiebij gemis van het gewone strenge toezigtalstoen ontsnapt zijn, nu in de omstreken aldaar nog rond. De zucht tot dierenbescherming breidt zich te Parijs derwijze uit, dat het nu niet alleen meer de huisdieren, iu de ruimste bcteekenis, zijn, die zich in het zorgen voor hunne belan gen te verheugen hebben, maar thans zelf ook het verscheurend gedierde in liefde bedacht wordt. De minister van openbaar onderwijs, de heer Jules Simon, tol wiens ressort de zaak be hoort, heeft een petitie ontvangen, waarin op heffing der menagerie van den Jardin des plantes gevraagd wordt, dewijl het grievend en bedroe vend tevens is de ongelukkige roofdieren in naauwe hokken oplesluiten in een geheel met hun natuur strijdigen toestand en waarlegen hel welgeplaatst menschenhart zich dus gedwon gen voelt met nadruk op te komen. Eene zeer aangename stad is zeker Piochi in den staat Nevada. Var. de 12000 inwoners hebben reeds meer dan 600 in de staatsgevan genis gezeten. Van degenen, die op het kerkhof begraven liggen zijn slechts twee een natuur lijken dood gestorven. De hccren Dulau hebben eene collectie, in zes deelen verzameld van caricaturen te Parijs uitgegeven in 1870 cn 1871. De gcheele collectie bedraagt 1800 tot 2000 caricaturen. Een exem plaar daarvan is aangekocht door von Bismarck een tweede door het Britsche museumen een derde exemplaar is in het bezit van genoemde verzamelaars. Dc Brussclschc politie voert sedert een paar dagen ktijg tegen de melkboeren. Luide waren de klagten over het vervalschen van dit artikel; de autoriteit heeft thans bevolen dat melk, ten ver koop aangebodenen meer dan tien percent water bevattendein beslag moet worden ge nomen. 'tWerd hoog tijd; men begon langza merhand water met tien percent melk voor melk te verkoopen. Uit 's Bosch wordt het volgende gemeld; «Sedert geruimen tijd wordt door de slagters alhier geklaagd over de duurdte van het vee en over de weinige verdiensten welke zij daaraan hebben; te meer nog daar men steeds verre reizen moet makeu om het vee te koopen, die altijd met groote kosten gepaard gaan; waarom zij dan ook besloten hel pond fhalf kilo) vleesch op 50 h 55 cents te stellen. Die tijd schijnt nu op eens veranderd te zijn daar bij de alhier gehoudene aanbesteding tot levering van vleesch voor de alhier liggende infanterie en hussaren (elk afzonderlijk) gedurende het jaar 1873, voor de infanterie voor 59 cents en voor de hussaren voor 50 cents per kilo werd ingeschre ven waarvoor het dan ook aan die inschrijvers is gegund. Professor Huizinga heeft te Hoogezand verkon digd dat de gelaatkunde geen wetenschap is. Al weer iels dat voor waar gehouden werd en 't niet is. De derde krijgsraad heeft Rousel ter dood veroordeeld, wegens het tijdens de commune in brand steken der mairie van het arroudissement cn wegens moord. Het stelenzegt Figarowordt tegenwoordig zoo verbeterd, dat bet inderdaad niet te voor zien is tot welke hoogte de heeren dieven het nog brengen zullenen men de stoutste ver wachtingen van hun talent mag koesteren. Donderdagavond slopen twee beoefenaars van het vak in de bergplaats van het station Joinville- le-Ponthaalden al dc kussens die zij maglig konden worden uil de rijtuigen, pakten den voorraad ter zelfde plaatse heel netjes in gingen toen met deze pakken naar het goede renbureau en lieten ze aldaar als hun bagage inschrijven. Zij namen vervolgens in denzelfden trein plaatskwamen behouden en wel met het gestolene te Parijs namen hel aldaar weder aan het goederenbureau iu ontvangst, en lieten zich door de geëmployeerden der maatschappij zeiven helpen in het opladen op twee rijtuigen. Toen de diefstal bleek waren ae kussens alreeds te gelden gemaakt. Het luchtschip dalnaar men weette Brünu vervaardigd wordt en volgens den uit vinder evenals zijne verwanten te water, naar het roer zal luisteren is bijna gereed. De ballon is cilindervormig, van zijde met caoutchouk overtrokken. Hij is reeds gevold en wel met 87,000 kub. voeten gas. Een gasmachine van vier paardenkracht is in hel voorste gedeelte van het schuitje geplaatst. Het roer bevind zich van achteren. Er zijn zeven zitplaatsen in. Men berekent dat het 20 mijlen per uur zal kunnen afleggen in welke rigling men maar wil. Op het laatst dezer week zal een proeftogt worden ondernomen van Brünu naar Wischau. Men meldt uit Vlissingen van 25 Oct. B. cn W. zijn door den gemeenteraad ge- magligd pogingen te doenom een inrigting tot stand te brengenwelke met het oog op de toekomst van Vlissingen hoogst noodzakelijk is te achten namelijk het maken van een drijvend ijzeren dok. Men had de verwachtiog gekoesterd, dat op de staatsbegrooting een post daarvoor zoude zijn uilgetrokken. Nu men in die ver wachting is teleurgesteld, zal bij dc Tweede Kamer der Staten-Gcneraal een adres in dien geest worden ingediend en afschrift daarvan aan de Ministers worden gezonden. De winst door de speelbank te Spa sedert 1 Mei jl. gemaakt beloopt reeds meer dan drie millioen francs. De Spa-ers kunnen zich dan maar ook niet gewennen aan het denkbeeld, dat den 31 October a. s. de roulette en de trente-el-guarante voor het laatst zullen gewerkt hebbenen nog hopen zij op eene verlenging, doch zij bedriegen zich; de wet spreekt duidelijk en zal nagekomen worden, zoo als de Belgische regering aan de regering van hel Duitsche Rijk beloofd heeft. Van goed ingelichte zijde vernemen wij, zeggen diverse bïadeRdat het plan bestaat lot het leggen van een tweede brug over den Oceaan, daar de Nederlandsche industrieel bij uitnemend heid de heer W. A. Schollenconcessie heeft aangevraagd voor eene stoombootdienst tusschen Rotterdam cn New-York. De te bezigen stoom-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2