ropcschc en inlandsclic onderofficieren cu min deren der artillerie, 10 Europese lie en inland- «telle hospitaal-soldateneen geweermakereen schrijver van de militaire admioistralic en 100 dwangarbeiders voor koelicdienslcn." Naar wij vernemen wordt liet 12e bataillon gecompleteerd en moet dit geheel marsehvnaidig aijn om des noods oogcublikkclijk uaar Deli te kunnen vertrekken. Ceruimcn tijd geleden zijn hier uit Nederland eenige kisten Ueaumont-gewercn aangebragt. Tot heden heelt men er geen gebruik van kunnen maken, omdat de benoodigde amunilic ontbreekt. In afwachting daarvan moet hel leger zich met de oude geweren behelpen. de marine is het nog een graad erger. Deze tak van dienst ontving uit Nederland Soider-gcweren met last die onmiddellijk uil te reiken de oude geweren in te nemen en deze naar Nederland terug te zenden. De ge- wereu waren erdoch weder geen amunilie. Natuurlijk werd van hier dadelijk om de ont- brekeudc patronen gevraagddie dezer dagen dan ook zijn ontvangendoch lot overmaat van ramp van een verkeerd kaliber bleken te sijn. Hel Alg.Overzigt van het Balaviateh Handelsblad behelst hei volgende De troepen, die naar Üeli zijn gezonden, zijn goed uitgerust, maar niet, zooals wij ten onregte schreven, met achterladers. Ons leger is daarvan niet behoorlijk voorzien. Hoezeer hier of daar elk oogenblik troepen noodig zijn, onthoudt men aan hel Indisch leger wat het behoeft. Ja, men zond ettelijke duizend Beau- mont-geweren maar geen patronen. Het uitmun tende Kuhngewccr, dat ter wereldtentoonstelling voorzeker eene eervolle plaats zal innemen, kan met al wat er toe behoortnier aangemaakt worden. Maar de inrigting te Meesler-Cornelis is geheel onvoldoende om met kracht de vuur wapens te transformeren. Het legerbestuur doet wal het vermag met de beschikbare middelen; maar als de noodige middelen ontbreken, it de toestand uiterst gebrekkig enz. 't Anti-schoolwetverbond wil afgeheele vrijheid van ouderwijshet wil een toestand voor het onderwijs als voor de armenzorg bestaatpar ticulier initiatief, particuliere zorg en eerst waar die te kort schiet tusscbcnkomst van den Slaat. Alzoo wijziging van art. 194 der grondwet. Uat bleek, behalve 't reeds vermelde, ook uit de rede waarmedede voorzitterde heer Voorhoeve uit Rotterdamde algemeene verga dering opende. Die rede zal in druk verschijnen. Dan bleek bet, dat de heer Groen en liet Verbond over de zaak niet gelijk denken. De heer Groen wil namelijkdat men als doel van het Verbond zal stellen nietzooals art. 1 wil hel verkrijgen van eene wijziging van art. 194 der grondwet zoodat het vrije onderwijs regel en liet Staatsonderwijs aanvulling kan worden," maar «strijd tegen de ellendige zinsnede," dat is al. 3 van art. i94der grond wet: «Er wordt overal in hei Rijk van over heidswege voldoende openbaar lager onderwijs gegeven." Men wilde evenwel het eens aangenomen londament van het Verbond niet weder in discussie gebragt hebbenmaar eene motie werd aangenomen om den heer Groen de smart van ile vergadering kenbaar te maken, dat dit besluit moest genomen worden en te trachten de zaak met hem in het reine te brengen zoodal hij medewerktuig aan het Verbond kan blijven schenken, wat men te meer mogelijk achtte omdat wat het verbond wil toch eigenlijk altijd het doel van den heer Groen is geweest. .Hij is onze vader, wij zijn zijne kinderen," werd door een der aanwezigen gezegd. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen "an tijd tot lijd kleine geschriften, zoo mogelijk gratiste verspreiden. Daarbij werd ter sprake gebragt hel eerste geschriftje, waarover, zooals men weet, de Wekker zich beklaagde. De afgevaardigde uit Leiden bad in last te verklaren, dit men dit tc personeel vond«dal aan het hoofd der openbare scholen tnanncn geplaatst zijn die het Cristendom verachten en hun kennis te luchten hangen door de waarheid des Evang. te bespot ten." Op die zinsnede rustte hel bezwaar vooral. De afgevaardgdigde uit Zeist verklaarde dat dit geschrift dan toch al had uitgewerkt, dat kinderen van de openbare school genomen en naar de bijzondere school verplaatst waren. Een ander meende, dat de hoofdzaak was, of hel aangehaalde waar was en als dal zoo is waarom zou men het dau maar niet in goed plat Hollandse!» zeggen? Do oonsus-wet. Eindelijk heelt hel wetsontwerp tol wijziging van de kieswet van den 14den Julij 1850 (herziening van den census) hel licht gezien. Onze llaagscho correspondent heeft zich gehaast ons de volgende bepalingen daarvan mede te deelcn: Art. 1. Delabel, bedoeld in het eerste artikel van de wet van den 4den Julij 1850 (Staatsblad No. 37). is vervallen. Art. 2 Het eerste artikel van de wet van den 4den Julij 1850 StaatsbladNo 37) wordt ge wijzigd als volgt: Om kiezer van leden der Tweede Kamer der Staten Generaal tc zijn, moet men Nederlander, meerderjarig, ingezeten des rijks en in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregten wezen. Men moet bovendien ingezeten der provincie zijn om kiezer van leden der provinciale staten; der gemeente om kiezer van leden vau den ge meenteraad te wezen. Om tot het kiezen van leden der tweede kamer en van leden der provinciale staten bevoegd te zijn moet men in de directe belastingen een som betalen van twintig gulden. In de gemeenten Winschoten, Appingedem Assen, Meppel, Harlingen Polsward Sneek Dokkum, Kampen, Deventer, Zutphen, Nijmegen, TielZalt-Uommel Amersfoort, Purmerend, Alkmaar, Zaandam, Gouda, Vlaardingcn, Brielle, Gorinchem, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Maas tricht Breda en Roermond bedraagt die som 24 in de gemeenten Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Middelburg, 's Her togenbosch, Dordrecht, Schiedam, Delft, Leiden en Haarlem f 32, en in de gemeeulen Amsterdam Rotterdam en 's tiravenhage f 50. Politieke Revue. Von Bismarck wordt voor een «heet vuur" geplaatst, maar 'tis de eerste keer niet. Yon Bismarck geeft in zijn orgaan aan de op positie de volgende heusebe opmerkingen: Hel Heerenhuis heeft ook in zijne zitting van eergisler, bij de beraadslaging over de Kreis-Ordnung, den ingeslagen weg vervolgd, niettegenstaande het voor een ieder, die de gesteldheid van zaken in het algemeen kent en de strekking van dit wetsontwerp in de bijzon derheden weet te beoordeelenvolmaakt dui delijk is, dat het huis, door de thans aange nomen houding, alleen zich zelf cn de zaak van het behoud, welke het wil verdedigen, be nadeelt. «Er is geen sprake van iets dat men naar goedvinden doen of laten kan, maar het geldt een wets-ontwerp, hetwelk tot stand gebragt worden moet en tot stand gebragt worden zal. Daarvoor strekt ten waarborg de eenstemmige overtuiging van alle orderdeelen der Regering omtrent de noodzakelijkheid van hel doorzetten dezer hervorming. Wanneer het Heerenhuis, in weerwil van deze bekende omstandigheidten aanzien van de voordragt eene bloot negative houding aan neemt dan doet het in de eerste plaais afstand van allen feitelijken invloed op het vaststellen van den inhoud der voordragt, cn zal het zich ten slotte in eene gansch andere positie omtrent de vraag van hare aanneming moeten verklaren. De gehecle indruk der tot dusver gevoerde beraadslagingen is deze, dat het Huis zoowel de feitelijke gesteldheid van zaken als de mate van zijne magt tegenover Je Kroon geh^-1 cn al miskent." De gouden bruiloft des konings en der konin gin van Saksen zal den 9 November a. s. met ongcmccnen luister gevierd worden. Als een belangrijke bijzonderheid verdient vermelding dat als feestmuziek dezelfde cantate zal worden uitgevoerddie Carl Maria von Weber vijftig jaren geleden ter gelegenheid van het huwelijk van het vorstelijk bruidspaar gecomponeerd heeft. Dit werk, zeer geroemd, bestaat als manuscript, is bet eigendom des konings cn was bijna reeds der vergetelheid prijs gegeven. Dr Gonstitutionnel bcrigt als stellig dat de shach *'an Perzië in het voorjaar eene reis naar Europa zal ondernemen. Zijne komst is reeds officieel bekend gemaakt aan al de cabi- ncitcn waarhij de shach een diplomaticken ver tegenwoordiger heeft. Hij zal eerst te St.-Peters- burg komen van daar naar Herlijn en vervolgens naar LondenParijs en Wecncn vertrekken. In laatstgenoemde stad zal hij zijn ter Gelegenheid van de opening der algemeene tentoonstelling. Nog nooit heeft een shach van Perzië zijn rijk verlaten om Europa te bczoekcu. Napoleon IIIwien eene civile lijst was toe gelegd om te watertanden, zou de Turksche Sultan zeggen had, toen hij hij Sedan Jiol aflei, nog 7 milliocn francs te betalen en ook terug te betalen cn ook terug tc geven een voorschot van 3 milliocnt welk bij uit de schatkist deed ligtcn, toen hij naar 't leger ver- trok dat eventjes den linker Rhijn-oever zou annexeeren. ürn die sommen weer te brengen waar zij behoorden heeft de Regering der Republiek beslag gelegd zoowel op mobilair in de Keizer lijke paleizen, bet eigendom des Keizers, als op de particuliere goederen van Napoleon. Door die verkoopingendie reeds plaats hebben gehad, is een aanzienlijke gedeelte van 's Keizers schuld weer afbetaald en zoo zal alles te regt komen. Rinncnkort wordt er ook «vast goed" onder den hamer gebracht en wel de Keizerlijke model-bouwhoeve. De Slaat zal echter deze zien te verkrijgen teneinde baar in te rigten tot eene landbouw kolonie, evenals die te Mettray. Allerlei. Andreolidirecteur van twee fransche finan ciële bladendie juist niet bestemd waren om de lezers voor te lichtenmaar wel om hen op te ligten is dezer dagen wegens kwade prao lijken veroordeeld. De man heeft een veelbewogen leven gehad. Ter regtzitting bleek, dat hij in 1863 de Polen te hulp gesneld is en dien ten gevolge van 18G4 tol f867 in Siberië gevangen zat. In 1868 daagde hij weder in frankrijk te voorschijn en riglic er een bladl' Acitonnaire op. In 1869 werd bij insolvent verklaard. Dit belette echter niet dat hij in 1870 weder, en nu niet met een maar zelfs twee bladen voor den dag kwam f Observateur en le Crédit francais In 1871 gaf hij een verzameling van officiële stukken van bet gouvernement der nationale verdediging en van de commune uit. En nu in 1872 compareerde hij voor decorreclionnele reglbankomdat hij met de grootste naauwge- zelhied alles wat zijnne abonnés hem toezonden, contant geld effecten coupons enz. enz,als zijn eigendom beschouwde cn verleerde. In ëén jaar keelt hij on die wijs 218.430 francs, hem toevertrouwd doorgebiagl. Hij heeft 30,000 francs abonnementsgelden en 17,000 francs in schrijving in «degroote vlccschhouwerij" opge maakt. Om zijnen geabonneerden en cliënten vertrouwen in tc boezemendeelde hij hun nu en dan een buitenkausje uil, als hij eens gelukkig gespeeld, of, zoo als hij het hun deed voorkomen hooge rente van hun geld gemaakt had. Dat vonden de mcnschcn dan bijzonder hupschen de molen maalde des te beter. Eindelijk kwam de ware stand van znken uit. Andreoli werd gevat, maar op zijn woord weder tot lijd en wijle op vrije voelen gesteld. Hij ging natuurlijk per eerst vcrlrekkenden trein naar Brusselen is dus niet dan bij verstek lot twee jaren gevangenisstraf en 20,000 francs boete veroordeeld kunnen worden. In Kaschrnir's schoonc dalen hccrscht gods diensttwist en burgerkrijg. Hel Mahomcdaanschc gedeelte van de bevolking beslaat in twee sccten, r.l. 60,000 Sunnilen die aan Omar gelooven. 10,000 Schiitcn die aan Ali gelooven en hem voor nog grooler als Mahomed aanzien. De Schiitcn zijn in de hoofdstad Sirinagur 6000 zielen sterken het grootst en rijkste deel van dc bevolking. Ja zelfs de rijkste man in het gehcele dal van Kaschmir is Mirza Mohamcd Ali een Schüre. Tusschcn dc beide seclen bestaat een onverzoenlijke haat. Voor eenigen tijd richt ten de Schiitcn in de nabijheid van een Moskee van de Sunnilen een Bedehuis op. Toen nu de Sunnitcn den 1 Sn Sept. godsdienstoefening hiel den ter eerc van den stichter hunner moskee vernielden zij na den afloop daarvan, het bede huis der Schiitcn. Dezen verzamelden zich des Zondags cn het kwam tot een gevecht dat tot 's Maandags duurde en niet dc nederlaag van de kleinste scctc eindigde. Nu barstte op eens de imrgcroorlog uil. Roof en moord heersrhten in de straten der stad. Dc meestal bouten buizen der Schiitcn werden geplunderd cn veibrand, vrouwen onlcerdkinduren op een verschrik kelijke wijze mishandeld. Dc overheid met de politic ha l niets te zeggen. Dc Schiitcn vluglcn cn werden door de Hindoes gastvrij ontvangen. Moord en brand bereikten nu ook de dorpen door welke dc Schüten trokken orn het verschrikkelijke lot tc ontgaan dal voor hen beschoren was. Des Woensdag werden de binnenlandsche onlusten door dc aankomst van troepen gesmoord. Het grootste gedeelte van Sirinagur(een stad die voorheen zoo bevolkt was,) is verlaten, en Schiitcn evenals Sunnitcn smachten in do gevangenis. In de kleine gemeente Lncombebij Betons, word in de vorige weck een huwelijk voltrokken, waarvan men zeker weinig voorbeelden zal weten, aan le halen. De echtgenoot is 74 jaar en zijn vrouwtje telt slechts twee jaar minder. Maar

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2