V r ij d a g- 8 November 1872. J\o 2036. AÏESSFOOEISGHE Winterdicnst aangcvang 1 No»ember 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.01,11.02 snelt. 1 en 2 10, 2.39,8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9 UOÏÏEAIT. Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3 j u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. AbonnemenUprij» prr kwartaal/l francoper pott 1.15. Prija der Adrertentiën ran 1 tot 6 regel» 60 Ct»elke regel meerder 10 Cta; legale, ofliciëele en onteigen. Adrertentiën per regel 15 Ct*. Reclames per regel 20 cents. Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. A. H. van CUeffte Amersfoort Bureau AtnertfoorUche CourantLangeatraat, Wijk F, N«. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Adrertfrihen^Toor^dit^blad^ Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu tan Nuca en tas Ditsah Wijnstraat, Rotterdam. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 11 NOVEMBER e. k. ten Raadhuize Ic Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 11 NOVEMBER aanstaande,'sna middags van halflwee tot halfdrie. zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl iulichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren D. E. Herschel, W. A. Croockewil, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Het volgende adres is gezonden aan de Eerste Kamer der staten-Generaal: «Geven met verseliuldigden eerbied te kennen de ondergeteekendendrukkers en ververs van katoenen goederen: dat zij vermcenen Uwe Kamer kennis te moeten geven van de bezwaren, welke zij zullen ondervinden, indien hel onlangs door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aange nomen nieuwe indiscbe tarief tot wet mogt wor den verbeven. «Het schijnt den ondergeteekenden onmogelijk, zonder inbreuk te maken op de regelen der staathuishoudkunde, om deze wet in werking te stellenalvorens alle fabriekbenoodigbeden geheel vrij in Nederland worden ingevoerd, zoo als dit in Engeland het geval is. «Tegenwoordig gaat een groot gedeelte van het voordeel, hetwelk de ondergeteekenden in Nederlands-Indic genieten, door deze inkomende regten verloren en volgens de nieuwe wet zoude het Gouvernement den Nederlandscheu arbeider meer belasten dan den vreemdeling. «De hier te lande aan invoer onderhevige artikelen, welke drukkers en ververs gebruiken zijn talrijk, de voornaamste zijn: olie /O,*5 per 400 kilogr.azijn van 2°. f 3 per 100 kan, azijn van sterker gehalte /"20 per dito, ijzernat (3 per dito, stijfsel, en hare surrogaten f 1 per 100 kilogr., aardappelmeel en zijne surrogaten f 2 per dito, zeep 4,80 per f 100 dito, be houdens de bepalingen omtrent den accijns; fabriekwerktuigen 1 pet. der waarde, gereed schappen lakens, paklinnen, aardewerk, koper werkborstelmakerswerkijzerwerk, lederwerk en katoenen sloffen allen 5 pet. der waarde. «Van deze laatslen worden bij uitvoer de inkomende regten wel gerestitueerd, maar deze restitutie gaat gepaard met onkosten van ambte lijke surveillanceformaliteiten van stempeling en daardoor ook verlies aan doek; voor het machinaal drukken van batiks is deze bepaling zelfs onuitvoerbaar, daar men de stukken voor den druk aan lappen moet scheuren en de controleurs daardoor weigeren dezelven later te erkennen, zoodat de fabriekanten dier arti kelen, bij gebruik van vreemd katoen, zouden te betalen hebben, eerst 3 pet. op de grondstof (het weefsel) in Nederladd, en naderhand bij aanmane der nieuwe wet een gelijk regt als de vreemdeling van 6 pet. in onze koloniën. «Katoenen stoffen en eenige der bovenge noemde goederen zijn wel in Nederland ver krijgbaar maar ieder zal moeten toestemmen, dat, moet de Nederlandsche fabrikant tegen den vreemdeling concurreren, bij dan noodza kelijk de door hem beuoodigde artikelen geheel vrij moet koopen daar waar ze bet voordeeligst te bekomen zijn. «Redenen waarom de ocdergeteekende Uwe Kamer verzoeken deze wet te willen verwerpen als zijnde thans onbillijk voor den Nederland- schen producent. October 1872. 'tWelk doeudeenz. (w. g.) Prévinaire C°. Haarlem. De Heydbr C°. Leiden, ppie J. A. Carp, C. Carp Helmond. W. Swinkels id. G. W. Kaulen C. id. ppie P. F. van Vlissingen C°. C. H. Deutsch id. Welke personen mogen met reden verwachten, door landverhuizing hun lot te zullen verbeteren. Een man, die in alle opzichten met zijn lot tevreden isbehoort heden ten dagen tot de zeldzaamheden. Het is er verre van af, dat wij dit verschijnsel zouden afkeuren. Immers in de zucht naar vermeerdering van welvaart hebben wij de oorzaak van die enorme krachtsinspanning, van die energie te zoekendie den grondslag uitmaakt van de moderne Maatschappij. Maar bij velen, die, om het zoo eens uitte drukken, alles bezitten wat bun hart begeert, treffen wij eene bitterheid en onverschilligheid aan, die onaangenaam aandoet. Alles wat ben omgeeftwordt sarkastiscb afgekeurdniets is goed in het Oude Vaderland. In de Nieuwe Wereld daarentegen is alles naar hun zin daarzoo meeneu zijligt het Paradijs der schepping. Voor dezulken is geen beterschap mogelijk; de Nieuwe Wereld zal hun tegenvallen, en slechts te bitterder gestemd zullen ze naar hun oud Vaderland wederkeeren. Ze zoeken naar volmaakte toestandendie nergens te vinden zijnen bedenken nietdat de wereld er zoo verkeerd uitzietomdat de bril waardoor zij zien zoo erg vuil is. Als algemeencn regel mogen wij vaststellen dat ieder, die in zijn Vaderland genoeg geld bezit of verdient, om volgens zijn stand fat soenlijk te kunnen leven die in staat is zijne kinderen eene behoorlijke opvoeding to geven en hun eene positie in de Maatschappij te ver schaffen, wiens stem over politieke, godsdienstige en maatschappelijke vraagstukken in aanmerking genomen wordt, die zich niet bekneld gevoelt door de vooroordeelengewoonten en gebruiken aan de Oude Maatschappij noodzakelijk verbon den en die niet den inwendigeu aandrang gevoelt om persoonlijk een direct aandeel te nemen in de grootsche ontwikkeling van hel Land der Toekomstdat zoo iemand niet beter doen kan, dan rustig te blijven waar bij is. Bijna alle personen die hun Vaderland wen- schen te verlaten omdat zij begeeren te arbeiden aan de verbreiding der beschaving en daartoe hier geene gelegenheid hebbenomdat zij in vloed wenschen uit te oefenen op politiek en maatschappelijk gebied of om dergelijke redenen, hebben eene goede opvoeding ontvangenen verkeeren in gunstige finantiëele omstandigheden Hulpleidingvoorlichting en ondersteuning bij de uitvoering hunner plannen hebben deze dus niet direct noodigal kunnen zij die zaken ook indirect niet ontberen. Er is eene andere klasse van mensehen, die daaraan meer behoefte heeft. Wij denken aan de duizenden cn duizenden, die zich afsloven van den vroegen morgen tot den laten avond om voor zich en hunne famieljes het dagelijks brood te verdienen. Sommigen onder hen gelukt het, zich een redelijk bestaau te verzekeren; maar met bekommering vragen zij zich af, hoe het met de kinderen gaan moet? Wij kennen landbouwers, in de plaats hunner inwoning al zeer gegoed bekend, die hunne zonen naar de naastbijgelegen stad zenden, om bg een huurkoetsier een dienst als knecht te zoeken. De boer kan aan zijne boerderij niet zooveel geld onttrekken, dat hij voor zijne zonen een kleine hoeve kan koopen. Vooruitzicht op ver betering is er niet, en daarom roepen wij de zulken toe: verhuis naar een ander oord, waar gij zelf een ongekende welvaart kunt genieten, en waar uwe kinderen, zoodra zii op zich zei- veu kunnen staanzonder opofferingen van uwen kant, eigen boerderijen kunnen verkrijgen. Zulke personen zijn er echter goed aan toe, wanneer wij ze vergelijken met landbouwers die op een gehuurd erf wonen. Wanneer zij hunne huur hebben afbetaald, ach, dan schiet er zoo weinig over om zich zeiven en hunne famieljes te blijven onderhouden 1 Het dage lijks brood is niet bijzonder voedzaam, en elks deel niet bijzonder ruim. Het is zoo moeielijk er voor te zorgendat vrouw en kind altijd netjes voor den dag komen I En dan de kinderen! Ze moeten maar vroeg een handje helpenze verdienen dan ten minsten nog iets. Zou het niet goed zijnals zulke personen zich in een ander land vestigdenwaar ze met de huur, die ze hier betaleneigenaars kunnen worden van een even groot stuk land, waar ze onafhankelijk zijn vrouw en kinderen goed kunnen verzorgen den faalsten eene behoorlijke opvoeding en later een eigen buis en haard kunnen verschaffen Ook onder de boerenarbeiders cn ambachts lieden zijn er velendie we van geen woelen naar verandering mogen betichtenwanneer ze hun lot wenschen te verbeteren. Voor de eersten is de toekomst meestal geheel duister; duizende voorbeelden bestaan er van arbeiders, die het aan het einde van hun moeitevol leven niet verder gebracht hebben dan toen ze zich liet eerst bij een boer verhuurden. De ambachts lieden op onze dorpen en ook velen in de stedenhebben maar zelden het vooruitzicht dat ze mettertijd zelf «baas" zullen worden. Hetzelfde geldt van de meeste fabriekarbeiders. Zouden zijniet verstandig bandelenwanneer ze overstaken naar een landwaar alle arbeid goed betaald wordt Ze zouden zich zeiven helpen en daarenboven hunnen achterblijvenden makkers een beter loon verzekeren. We moeten hier nog ééne opmerking, of liever eene waarschuwing bijvoegen. Niemand denke, dat hij, door zich voor eene kleine som naar elders te laten vervoeren, een rijk man zal worden. De arme komt in zijn Nieuw Vaderland even arm, zoo niet armer, aan dan toen hij zijn Oud Vaderland verliet. Het eenig onderscheid is, dat hij in zijne nieuwe woonplaats het vooruitzicht heeft van vooruit te komen indien hij hard wil arbeiden. Vooral in den heginne zullen de ontberingendie hij zich getroosten moet, vele zijn. Maar na een paar jaar van hard werken is hij er boven opdan kan hij in vergelijking van het leven dat hij in het Oude Vaderland leiddeniet meer van ontberingen spreken. Wij herhalen het echter, alleen bij hard werken goed gedrag en goeden moei

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1