i» zulk een resultaat tc verkrijgen. Zij, die tegen arbtil opzien of spoedig den moe-1 verliezen zullen door Und»erhuizing nog ongelukkiger worden dan ze nu zijn. De Arnhentche Courant brengt aan de voorstan ders der oprigliug van eeu gedenklccken kof standbeeld) voor Thorbecke onder het oog, dat zij het ijzer niet gesmeed hebben toen het heet wasmaar vijf maanden verbeuzeld hebben met allerlei omslagtige voorbereidende maatre gelen. De geheele zaak is van den aanvang af, volgens haar en sommige anderen verkeerd aangeval en verkeerd behandeld." Weken, ja maanden lang, heelt men het publiek verveeld met dagbladberigrjes nu dat zich hier en daar nog geen Thorbecke-commissie getornd had; dan dat er eindelijk, gelukkig', een commissie getornd teat: vervolgens wie hier en daar roorloopige be stuurders wareti dan wie in eene volgende vergadering definitief verkozen waren en wie die benoeming aangenomen ol zich hun beslis sing tooraLnog voorbehouden hadden. Eindelijk werden «de bestendige lezers" vergast op de znededeeling dat men nu zou gaan beraadslagen op welke wijze men te werk zou gaan om bij dragen in te zamelen. Allergeestigst en volkomen naar waarheid parodieert de Arnhemtche Coura>.t dat onpractische tobbendal kleingeestig en kleinmoedig gewurm, waar integendeel met kracht spoed en oogenblikkelijke beradenheid had gehandeld moeten worden wilde men iets tot stand brengen. En na die commissoriale rijstebrijbergen te hebben doorgeworsteld, was men er nog niet. Nadat hel publiek daarmede verveeld was, zegt de Arnh (J.ging het nog verder den verkeerden weg op. Toen begonnen de berigten dat te A. maar 15,50 te B. maar /4,07J, doch daarentegen in het kleine C. de aanzienlijke som van ƒ23,12, was ingezameld. «Begrijpt men dan nietroept de Arnh. Cl. uit, «hoe sluitend het is voor de vrienden en de nagelaten betrekkingen van Thorbecke, en zelfs voor allen die in betn den grooten staatsman vereeren dergelijke opgaven die alleen bij de hoofdcommissie te huis behooren, dag op dag in de couranten te zien aankondigen, als collecteerde men aalmoezen voor een wa tersnood voor een behoeftige weduwe of een blind geworden en verarmd huisvajer Thans hebben wij November" zegt de Arnh. Cl. ten slotte. «Vijf maanden zijn sinds Thorbeckes dood verloopen en hoe ver zijn wij nu met de uitvoering onzer nationale hulde Wij zijn nog altoos bezig aan het inzamelen en opzamelen der gelden die uitvoering aan het plan moeten geven. De geestdrift is, onder al dat getalm en verbeuzelen van het gunstig oogenblik afgekoeld. Men heeft zoo lang over bel gedenkteeken van Thorbecke gezeurd en gezaniktdat het oorspronkelijk denkbleed er onder verstikt is geworden en het onderwerp eerder een gevoel van verveling dan van be langstelling opwekt." Dat de Arnhemtche Courant thans prat hekell wat er gedaan w, is niet moeijelijk, maar moeije- lijker was het en tevens beter had zij gehandeld spoedig na het overlijden van Thorbecke een goed advies te geven, wat had moeten gedaan worden om vlug en goed het beoogde doel te bereiken. La criti'/ue etl aitéetnait T art est difficile. Démo- lir est r affaire de lout le mondemals. con- struire? Dagelijks zijn scherpe pennen in de weer om dit of dat op publiek gebied te hekelen of aftekeuren, maar vraagt men de alwelend-ge- leerde penvoerders naar betere receptendan blijkt het veelal dat zij zelfs niet eens aan betere middelen gedacht hebben en trouwens meesttijds niet in staat zijn betere middelen te vinden. Het ijzer is niet gesmeed toen het heet was cn met kracht, spoed en oogenblikkelijke be radenheid had gehandeld moeten worden" zegt de Arnh. Cl. in biakenden ijver nu, doch nu helpen die aanmerkingen niet meer. Allerlei. Men heeft onlangs uit de stad Munchen eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de al daar bestaande woekerbank van mej. Adelc Spilieder. Thans zijn aldaar meer dergelijke instellingen opgcrigt onder de benaming van Dachauer banken, die niet minder krachtig medewerken lot het zedelijk verval der lagere volksklassen. Men schrijft daaromtrent het .volgende Die banken concurreren tegen elkander door hooge rente. Wie van zijn weekloon eene kleinigheid kan missenbrengt het naar eene woekerbank en geniet daarvan een interest van minstens 10 percent 's maands, dus 120 percent 'sjaars. Ofschoon nu ieder het zal toejuichen dal de werkman een spaarpenning kan inleggen ea daarvan interest kan trekkenspreekt het toch van zelf, dat op de wijze, waarop men aldaar te werk gaatde inleggers bij slot van rekening bedrogen moeten uitkomen. Aan het zelfde gevaar zijn natuurlijk de duirende andere personen blootgesteld, die er hun geld beleggen en dal zijn niet alleen enkele groote grond eigenaars en andere vermogende ingezetenen maar vooral, ja bijna uitsluitend, de kleine ne- tingdoenden, werkbazen, winkeliers, boeren enz. voor wie het verlies van kleine sommen een onherstelbare ratnp is. Inmiddels doen de kwade gevolgen zich reeds gevoelen. De geringe burger en werkman begint zich zoodanig met hart en ziel aan die geldspe culatie te wijden, dat alle lust tot arbeid bij hen verloren gaat, terwijl menigeen blind voor alle gevaar, er zich op toelegt om een lui, gemak kelijk leven te leiden en zich in zijne huishouding eene weelde veroorlooft, waardoor hij zooveel le spoediger te gronde moet gaan. De zucht naar genot heelt de groote menigte bedwelmd. Aan eerlijken arbeid wordt bij velen niet rieer gedacht. Thans is de algemeene leuze: «met geld naar de bank te brengenverdien ik meer dan met werken!" en het is onbegrijpelijk, welke ongeoorloofde kunstmiddelen deze en gene in het werk stelt om aan geld te komen en hei in eene woekerbank le beleggen. Menigeen heeft het daarmede reeds zoover gebragldat hy zijn dienst of betrekking laat varen om van zijn geld te gaan leven." Er zijn thans negen zulke woekerbanken. Graaf ton Holtlein is bezig met het oprigten eener tiende bank. Adéle Spiliederdie de zaak schijnt begonnen te hebben, was geassocieerd in verschillende ondernemingen, uil welker op brengst zij hoopte de rente aan de inleggers bij de bank te kunnen voldoen. Die onderne mingen hebben evenwel tot nog toe meestal een te kort opgeleverd en waar moet het heen, als zij die niet meer kan volhouden? Onder de overige banken zijn er die asso- ciatiën hebben aangegaan met houders van publieke huizen en dergelijke inrigtingen. Zij houden er zelfs agenten op na, die onder den naam van opvangers elkander in de bierhuizen en op straat in den weg loopen om inleggers aan le werven. En dat de banken succes hebben, blijkt genoeg uit den grooten toeloopdien men er dagelijks zietzóó zelfs dat de politie er soms aan le pas komt om de orde te handhaven. Wat zal zoo eindigt de berigtgever het gevolg zijn als dat taderwerk van zwendelarij eenmaal onverwacht blijft stil staan of in elkander valt 1 De regering heeft het noodig geacht in het belang der bevolking hare waarschuwende stem tegen deze banken te verheffen. In Amerika heeft iemand op afdoende wijze zijne woede jegens een dagblad gekoeld. Op een goeden morgen is namelijk het gebouw van de Centineleen dagblad van Raleigh (Noord- Carlina)in de lucht gesprongen. Onder de persen was een hoeveelheid buskruid met bij- behoorende lont geplaatst door twee lieden die zich snel verwijderen. De daders zijn niet ontdekt. Middel tot genezing van de rhumaliek of het zoogenaamde «pootje." Plaats tusschen twee matrassen een aantal ledige wijnflesschen naast elkander. De onderlinge aanraking der flesschcn schept een matigen eleclrischen stroom cn deze geneest den lijder. 01 deze in zijn leven ook ordentelijk veel wijn moet hebben gedronken, om op die wijze hel «pootje" kwijt te raken, wordt niet ge- zegd. De Événement heeft van een oor- en oog getuige de volgende beschrijving ontvangen van de wijze, waarop het Icrsche Volk zich gedraagt in den Schouwburg De zaal is eivolop de minste rangen ontdoen zich achtereenvolgens de mannen van hun jassen en vesten. Daarop beginnen zij le schreeuwen en op hunne wijze le zingen. Het geraas is verschrikkelijk. En juist die luide kreten en een oorverdoovend gefluit is de grootste hulde, die zij den acteur brengen kunnen. Toen een der voornaamste sujetten het tooneel betrad, was hel een leven alsof wel twintig locomotieven in de zaal gebragt waren. Daarna volgde bij elke acte weder op nieuw geschreeuw, getrappel, enz. 't Is haast ongelooflijk I Maar dit alles is nog niets bij 'tgeen plaats heeft in de pauze. Dan geraken de toeschouwers geheel los. Zij zingen in koor en worden daaibij door allen toegejuichtdie zich in de zaal bevinden. Nu cn dan gelukt het een solo aan le heffen, waarop niet minder schreeuwende toejuichingen volgen. In den loop der voorstelling zingt ieder die maar eenigscins bekend is met de muziek der operamet den acteur medesomwijlen zelfs brengen zij dezen geheel lot zwijgen en doen een lied van eigen vinding of bekende zang wijzen hoorendaarbij cischcndc dat hel orkest hen zal accofiipngnccren I In dien tusschentijd wandelen de acteurs over het tooneel tot het hun vergund wordt weder voor le gaan. Op nieuw dan weer 'tzelfdc leven 't Is werkelijk ongelooflijk," zegt de berigtgever, «en ik zelf zou cr aan twijfelen, als ik hel niet met eigen oogen had gezien. En zoo is dat volkje in alles I" Uit Avesnes wordt gemeld, dat in de naburige gemeente Vallers op 1 dezer eene vrouw, Cécile Marchand, gestorven is in den ouderdom van honderd-elf jaren. Op haar 65e jaar nog trad zij voor de tweede maal in den echt. De hoog bejaarde was doodarm, en de veldwachter der gemeente had zich over haar ontfermd en ver zorgde haardaar zij al hare bloedverwanten verre overleefd had. In Amerika vervaardigt men thans wielen voor locomotieven van stoompapier. Zij zijn sterker dan van eenige andere stof cn maken minder gedruisch. Het papier wordt geperst met een gewigt van 350 centenaars. In Schaffhausen hebben de melkdiinkers grève gemaakt. Reeds zijn er 1000 huisgezinnen, die zich verbonden hebben geen melk te drinken vóór de prijs tol 24 cents per maat gedaald was. Voor de kinderen gebruikt men geconden seerde melk. Volgens een bij den Timet uit Florence ont vangen berigt, wordt berekend dat twee derden van de provincie Mantua en een derde van de provincie Ferrara overstroomd zijn. De lande rijen waren reeds bezaaid. Genoemde provincies hebben eene uitgestrektheid van ongeveer 525 vierkante kilometers. Onze lezeressen zullen er welligt belang in stellen te weten op welke curieuse wtjie de Arabische dames zich parfumeren. Zij graven een gat, ter grootte van een wijnflescb in den grond, binnen de wanden van de hut of tentdie zij bewonen. De opening vullen zij met houtskolen, welke zij aansteken, of ook wel met heete aschcn werpen daarop een handvol welriekende kruiden en harsen. Terwijl nu uit dezen kleinen vuurhaard de heete wel riekende dampen opstijgen hurken zij met ontbloot ligchaam daai boven en spreiden hare kleederen zoodanig over zich heen, dat deze van den hals als het ware tentvormig om haar heen vallen en dus de opstijgende geuren tegen houden. Door de hoogere temperatuur, welke onder dit omhulsel ontstaat, begint het ligchaam der patiente zacht uil wasemen de huid wordt vochtig, de poriën worden geopend en zoo wordt als het ware de geheele huid gedrenkt met de welriekende dampen die zij onder die omstandigheden gretig absorbeert. Zoodra het vuur is uitgebrand of de asch afgekoeld is de bewerking afgeloopenen zoowel het ligchaam der dame als het kleed dat tot onhulling heelt gediend, zijn alsdan zoo sterk van het reukwerk doortrokkendat menals verscheiden dames bij elkander zijn het parfum reeds op meer dan honderd ellen afstand kan waarnemen indien althans de wind uit die rigting komt. Het gebrande reukwerk beslaat gewoonlijk uit een mengsel van gember, kruidnagels, kaneel, wierook, myrrhe, eene soort van zeegras, uit de Roode Zee afkomstigen de hoornachlige- schijfwelke de opening der schaaldieren be dekt, als deze zich in hun schalen terugtrekken. Politieke Revue. Keizer Wilhelm cn zijn alvermogende minister Ditmarck zijn zeer verbolgen op de Jonker-partij en hare medestanders. Het was ook tamelijk brutaal om aflestem- men wat het tweetal Maglhebbenden wenschte voorgestemd. Hoe men het echter moge veroordeelen dat de zaak is afgestemdmen moet hel uit het oogpunt van een zelfstandigheids-principe hul digen dal het Heerenhuis durfde afstemmen. Thans is de agitatie voorbijmaar de indruk zal lang blijven. Het wels-ontwerp zal dadelijk na de opening der zitting weder bij het Huis van Afgevaardigden worden ingediend. Het gerucht als zou de Ministcraad Bismarck verzocht hebben naar Herlijn te komen wordt tegengesproken. De Japansche Ambassadeurs zetten nog steeds hun reis in Europa voort. Overal worden zc feestelijk onthaald cn men belooft zich gouden bergen van hun bezoek. Die gouden bergen moeten het dan ook zijn die dc oogen der Christenen verblinden en hen doen vergeten dal deze heidenen voortdurend nog vele hunner broeders aan hun fanatismu» opo fleren. Dat Engeland een handcls-tractnat met Frank- krijk heeft gesloten, waarvan de groudslag beper-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2