V r ij d a g 15 November 1872. Jtè 2038. AMERSFOORTSCHE Winterdien.l aangevang 1 November 1872. Nederlandsche Centra al-Spoor weg. Vertrek tan Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 kL, 2.39, 8.18. Vertrek tan Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kL 9. COÏÏBAIT. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J-op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneteld 'savoeds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., tan Baarn 3 u., Eemnes 3} u., aank. te Amsterdam te 6 OU blad veraohijal tf-iandoj, en D onder dayarond. Abonnement.prij. per kwartaal'/ 1.- franco per p««l 1.15. Pr.j. der AdverUnlien ~»an I tot 0 regel» 60 Ct. I elke regel meerder 10 Cl.; legale, offic.eele en onteigen. Adrerlentiën per regel 15 Cu. Reclame, per regel 20 cenU A ft. nummer» 10 cent. Be.tellingen bij den Uitg. 4. CUeff U Amertloort ourrau Amer.foorU,Ae GsnrmU. Unge.tr.at, Wijk K, N». 43, over de Oude Viwb.n.rkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertenlien voor dn bl id mt Rotterdam «orden aangenomen door bet Algemeen Adrertenlieburaeu van Nuca en va» Dimaa Wijn.tr.at, Rotterdam. De zaak van kapitein JANSSEN. De oud-kapitein Janssen verklaart in een aan verschillende bladen gezonden schrijvendat hem door den Minister van Oorlog geene be trekking is aangeboden maar is medegedeeld dal eerlang de betrekking van adsistenl-magazijn- mcester tesalaris 950, open kwam eu dat hij zoo hij daarvoor wenschte in aan merking te komen hij zich tot den Minister had te wenden. De heer Janssen vroeg den Minister omtrent die mededeeling nadere inlichting, en uit het oulvangen antwoord bleek dat Je Minister de mededeeling had gedaan, omdat hij «bewogen was met het lot van zijne vrouw en kinderen," alcoo niet met het doel om gepleegd onregt te herstellen. Bij benoeming zou het aan den heer Janssen toegekend levensonderhoud ad f274 'sjaars vervallen. Dit gevoegd bij de korting voor het pensioen zou het den heer Janssenof liever zijne vrouw en kinderen toegedacht voordeel brengen op een bedrag van 466. Op de vraag of eene eventuele benoeming door een eervol ontslag uit de militaire dienst voorafgegaan zou worden of daarmede gepaard zou gaanwas het antwoordneen. «Toen de Minister dit antwoord gaf zegt de heer Janssen was hij dus nog niet genegen om gevolg te geven aan het in deze uitgebragt votum der Kamer. Hij wilde mij echter wel weer in gouvernementsdienst plaatsendoch zonder hel aan mij uitgereikt brevet van «niet eervol ontslagen ambtenaar" in te trekken. Hoe is zoo iets mogelijk Mijne eer gaat mij voor alles. De Tweede Kamer heelt verklaard, «dat mijn ontslag niet voldoende geregtvaardigd is," Ik ben onwettig ontslagenvan mijn titel als «eervol officier" onwettig beroofd. Dit moet eerst weer in orde komenalvorens ik mijn 'diensten op nieuw aan de Regering kan aan bieden. Ik blijf op de Tweede Kamer vertrouwen en zal de vrijheid nemen haar binnen weinige dagen een derde adres aan te bieden. «Ik heb mij zeiven algevraagdWanneer de Minister niet gevoeltdat hij verpligt^ is (al is het dan ook moreel/ om mijne zaak in orde te brengen; wanneer hij zich niet verpligt acht aan het bekende votum der Kamer gevolg te geven waarom mij dan uit eigene beweging aangeraden hetgeen ik hierboven mededeelde? En zoo Z. Exc. dit alles wel gevoeltwan neer hij overtuigd is dat mij wel onregt aan gedaan is, waarom mij dan niet reeds lang in mijne eer hersteld Of handelt Z. Exc. zoo met alle mannen, met wier vrouwen bij me delijden heeft?" Ofschoon in het bovenstaande de Minister van Oorlog te dezer zake als de veiantwoorde- lijke persoon wordt aangesprokenmag men niet uit het oog verliezendat artikel 58 der Grondwet luidt «De Koning heeft het oppergezag over zee- en landmagt. «De militaire officieren worden door hem benoemd. «Zij worden door hem bevorderd, ontslagen en op pensioen gesteldvolgens de regels door de Wet te bepalen." Stelt alzoo de Wet regelsde opvatting dier regels en daarnaar de toepassing kan zoodanig zijn voorgeschreven, dat door den Minister van Oorlog in gevallen als het onderwerpt ij ka meer het gevoelen en de bedoelingen van Hooger moeten worden opgevolgd dan die des Miuisters. De kracht van een orkaan. Italië heeft in den laatslen tijd werkelijk niets dan ongeluk. De stad Palazzuolo op Sicilië is in den nacht van den 28sten October 11. door een verschrikkelijk onheil getroffen. Gedurende een tijdsverloop van vijf minuten namelijk heeft daar een onbeschrijfelijk heftige orkaan gewoed, maar die vijf minuten zegt de Gazetla di Siracusa waren voldoende om het uiterlijk aanzien der stad in één oogenblik op treurige wijze geheel te verandeien en verscheidene hon derden huisgezinnen plotseling in de diepste ellende te storten. Eene verwoestingals te Palazzuolo heeft plaats gehad, is op Sicilië zelfs nooit door eene aardbeving aangerigt. De noord oostelijke zijde der stad is geheel verwoest; de meeste huizen zijn tol den grond toe vernield; anderen zijn half ingestort, terwijl de muren van boven tol beneden zijn gespleten en ieder ^ogenblik dreigen in te storten en wal nog staat te verpletteren. Geen ei. kei dak bijna is heel gebleven en overal sluit men op fragmenten van vensters en deuren, op ontwortelde boomen omgeworpen straatlantaarns enz. enz. De kerk San Sebastianogelegen in de wijk waarvan we spraken zal waarschijnlijk geheel moeten worden afgebrokendaar de fa£ade ten deele van 't overige gedeelte van het gebouw is los gescheurd. In dezeltde wijk lagen het nonnen klooster welks muren zijn ingestort, de schouw burg, waarvau nog slechts een zeer klein gedeelte is blijven staan bet pas gebouwde huis der lamilie Dibbiadat, met bet daaraan grenzende logement en het postkantoor in den letterlijken zin des woords van het aangezigt der aarde is weggevaagd, waarbij meer dan 10 personen onder het puin werden begraven eindelijk verscheidene huizen van twee verdiepingen van het eene is nog slechts een stuk muur, van het andei* een hoek, van een derde slechts een enkele kamer overgebleven. De straten zijn geheel met puin overdekt. In de stad beerscht natuurlijk een onbeschtij- felijke verwarring. Op den naakten bodem van een stal worden de lijken nedergelegd naar mate ze langzamerhand uit het puin worden opgegraven. Ze zijn meest niet vooczien van kiecderen daar de bewoners der stad gedurende hun slaap door den orkaan werden verrast. Meer dan 1000 huisgezinnen zijn zonder dak en een even groot aantal moet zich /net halve puinhoopen vergenoegen. Omgekomen zijn 32 personen en tien ontvingen ernstige kwetsuren. Onderwijs in vreemde talen aan Hoogere Burgerscholen. De Amertfoorlsché Courant N®. 2033 van 5 November jl. behelstovergenomen uit de drn- hemsche Couranteen en ander uit het verslag der commissie voor het eind-examen der Hoo gere Burgerscholen in Gelderlandwaaruit blijkt dat het examen in vreemde talen weinig bevredigende resultaten heeft opgeleverd. Klagen tal niet helpenmaar een goed advies zal kunnen balen Om leerlingen die talen beter eigen te maken, zalbj den thans gcvolgden regel van onderwijs, de beste weg kunnen zijndat de leeraren meermalen 's weeks in die talen conversations familières met hunne bekwaamste leeilingen houden; d. i. om op gezellige wijze onderling in die talen te spreken en naar het gesprek in die talen te luisteren terwijl daarbij tegenwoordig dienen te zijn tuinder bekwame leerlingen alléén als hoordersderhalve zich niet in het gesprek mogende mengen. Te meer is dit aanbevelenswaardig, omdat juist de beschaafd opgevoede Nederlandsche leerling door zijn dialect, dat zich best leent lot zuivere uitspraak der Fransche, Hoogduilsche en Engelsche talen meesttijds veel aanleg en geschiktheid (aptitude) bezit om zijne denkbeelden vloeijend en zuiver in gemelde talen uilte- drukken. In dat gezellig onderhoudalwaar deleeraai meer als leider of voorzitteren minder als leer aar dien» te fungerenkan het nuttige aan het aangename worden gepaarddoor het voeren der conversatie over bedendaagsche wereldge beurtenissen, binnen- en buitenlandsche politiek, letterkunde en dergelijke. Daardoor worden tevens de leerlingenals 't zij spelende, tot goede sprekers in het openbaar gevormd en dat voordeel is ook geenszins ver werpelijk. Daardoor wordt mede hun geest meer gescherpt cn hun kennis van verschillende onderwerpen van bijzonderen en algemeenen aard bevorderd. Nu de reisafstandenvooral door het spoor wegvervoer, allengskens enorm zijn verkort en derhalve ook het persoonlijk internationaal ver keer zoo sterk is toegenomen en voortdurend toeneemt, mag het als noodig worden beschouwd dat de Nederlandsche jongelingen bij hunne intrede in het bedrijvig leven ook voor het internationaal verkeer voldoende zijn uitgerust. Een en ander zij bescheiden der attentie van commissien van toezigtdirecteuren en leerarea van Hoogere Burgerscholen aangevolcn. Inrigtingen van Middelbaar Onderwijs en het onderwijs c. a. aldaar trekken tegenwoordig in klimmende mate veler aandacht en belangstel ling zoodat autoriteitenpubliek en pers al meer en meer daarover redeneren. Dat mag ook wenschelijk en eenigszins nuttig worden geacht. De geest van openbaarheid, die onze eeuw kenmerkt, men zou bijna zeggen beheerccht wil, dat veelwat in en om deze en andere inrigtingen van onderwijs wentelt, vrijmoedig doch betamelijk worde beoordeeld, waardoor des te beter bekwame en bruikbare menschen vooial in practische opzigtenzullen kunneu worden gevormd. Allerlei. De Mormonen zijn ook te Zwollekerspel druk aan 't werk om volgelingen hunner leer te vinden, en wat bij andere plaatsen aisleekt, niet vruch teloos want ze hebben reeds twee zieltjes van aldaar bekende petsonen gewonnen. Naar men zegtmnet er besloten zijn voor deze nieuwe heiligen der laatste dagen" iets meer zoele dagen dan we thans hebben, af te wachtenom hun de vereischte onderdompeling in stroomend water te doen ondergaan. Een Parijsch Blad vraagt aan von Bismarck: weet gij wel hoeveel pendules er, toen do Duilschers om Parijs waren gelegerd, ia 't kasteel van St. Cloud werden gevonden «Ik zal het u zeggen 269. Daarvan zijn ontvreemd 233 eu weet owe Delicatesse ook waar die zijn t" 't Is welligt niet algemeen bekend dat het eiland Manhattan, waarop nu de stad New-York slaat, in het jaar 1626 door Nederland voor

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1