cene som van ruim f 60 van de Indianen ge kocht werd. Tegenwoordig, mag men aannemen beval het eiland cene waarde van/ 6,000,000,UOO, en misschien wel het dubbele. Die 160 zijn dus goed belegd. Toch, als rij den Isten Octo ber 16-23 ii 10 pet. interest op inlet est waren ingezetzou op 1 October van dit jaar het kapitaal reeds aangegroeid zijn tot ruim 66000 millioen gld. Door den kantonregler te Amsterdam zijn in October veroordeeld personen die dieren mishandelen; die bloempotten hadden staan in eene bui ten-vensterbank zonder behoorlijke voorziening; «die duiven lieten uitvliegen zonder permis- aie van burgemeester en wethouders; «die ganzen lieten loopch ineen niet behoor lijk afgesloten land; die een kinder-bewaarschool hielden zonder vergunning van bnrgemeester en wethouders, en die lucifers in den winkel hadden niet in blikken of ijzeren trommels." Het aantal jonge damesingeschreven als studenten aan de hoogeschoool te Zurich, is thans reeds geklommeu lot in de negentig- Onder deze bevinden zich velen, die uit zucht om zich grondig te bekwamen derwaarts zijn gekomen: zij hebben dit getoond gedurende hun korter of langer verblijf aan de universiteit. Maar er worden er laatstelijk onder die dames aangetroffen, wier tegenwoordigheid velen be denkelijk het hoofd doet schudden. Men treft onder de laaslbedoelden o. a. eene Poolsche ade'lijke dame, die gehuwd is en zich het leven zoo aangenaam mogelijk maakt, zonder zich om hare echtgenoot, dien zij heeft verlaten, in het minst te bekommeren; andere ongehuwde jonge dames trachten zich belangwekkend te maken door het gerucht, het welk hare namen maken, enz. Men vreest dal de tegenwoordig heid van de zoodanigen aan de universiteit groole nadeelen zal berokenen. De Arnhemsche gemeenteraad heeft dezer dagen op voorstel van den heer Dullert, met 11 tegen 9 stemmen besloten, de gelden voor het presentiegeld der leden uitgetrokken te tchrap pen. In de tweede afdeeling was bij hel onderzoek der begrooling reeds door een ander lid dezelfde wensch geuit. Van het huwelijksfeest des keizers van China is niet meer bekend geworden dan dat het gesloten is. Uit Londen waren eenige speciale correspondenten overgekomen om, zoo mogelyk, getuigen te zijn van de plegtigheden en den barbaren van het Westen in woord ea beeld te doen zien hoe het bij dergelijke gelegenheden in het Hemelsche Rijk toegaat. Of het dien heeren gelukt zal zijn hun doel te bereiken is hoogst twijfelachtig, dewijl, met uitzondering vaa den stoet, die de keizerin afhaalde, buiten de muren van hel keizerlijk paleis niets te zien viel en de toegang lot het paleis met groot be zwaar verbonden is. Intusschen is het niet ongevallig iets te vernemen over den vrouwelijken hofstaat, die naar de chinesche hofwet voor den persoon van den monarch op zijnen trouwdag wordt ingerigt. Behalve de keizerinprima is de bebeerscher des ilemclschen Rijks gebon den zich aan te schaffen drie vrouwen van den eersten rang, negen van den tweeden en zeven-en- twintig van den derden rangmet nog een-en- tachtig bijwijven. Men ziet, eerstens dat de sym boliek van het drietal ook in China's hof-eliquette gehuldigd wordten tweedens dat de arilhme- tica tr bij te pas is gebragl. De eenheid, die aan het hoofd der reeks staat, is de keizerin, vervolgens het drietal met zijn quadraat en cubiek, en voor de bijwijven het quadraat van het quadraat. Uitdrukkelijk dient hierbij te wor den opgemerktom de verhoudingen helder voor te stellen dat den keizer zeiven de last der keuze niet drukt, maar dat al de moeite, aan de zamenstelling van den vrouwelijken hof- staal verbonden door anderen wordt gedragen. In het verkeer met zijnen harem zijn al de bewegingen des keizers voorat geregeld en de goede monarch tnoel zich daarbij wel eens danig kunnen vervelen. Voor de dames wordt gezorgd dat het haar niet aan bezigheid ontbreke, zeker om den duivel der begecriijklijkheid te helpen verre houden. De talrijke offereeremonién en verpligtingeu binnen bet palcis nemen genoeg zaam den tijd in van dc keizerin en de drie vrouwen fc klasse. Die der 2e klasse nemen mede daaraan deel en staan der keizerin ter zijdewaunccr deze bezoeken ontvangt. Elke van de 9 staat bovendien aan het hoofd van negen hijwijvenom deze in die kunsten en bekwaam lieden te onderrigtcn welke in China het leven eener dame uit den hoogen stand veraangenamen. De 27 vrouwen 3e klasse hebben I gelijksoortige verpligtingen en bovendien het 1 j opzigt over hel vrouwelijk dienstpersoneel van het paleis. De 81 bijwijven hebben jaarlijks een bepaalde laak van vrouwelijken arbeid te leverengladde goederen of borduurwerk. Of een hall-kind, als de tegenwoordige keizer, bij zulk een hofstaat, nog lijd en lust kan vinden om zich met de staatszaken te bemoeijen kan betwijleld worden. Waar men zegt is hij kinder lijk, houdt hij zich bij voorkeur met nietig heden, met knutselwerk bezig, en is hij dus zeker niet bestemd om een der sterren van de vorstelijke dynastie te worden. Men meldt uit Nieuwe Schans van 11 Novem ber: Wederom zal deze provincie, naar 't schijnt, met een bezoek van een troep zoogenaamde Zigeuners vereerd worden. Althans Zondag mor gen trok een gezelschap van 12 mannen 6 vrouwen en ettelijke kinderen onze grenzen over en sloeg zijne tenten alhier op. Volgens zeggen der lieden zijn zij Hongaren en willen zij in geeneu deele gelijk gesteld worden met de eigenlijke Zigeuners, die met beeren reizen. Zij zijn dan ook niet in 't bezit van deze diereu, maar oefenen het eerzame bedrijf van ketellappen uit, hoewel velen beweren, dal waarzeggen en andere nog minder eervolle bedrijven in hen beoefenaars vinden. Hunne vreerode kleederdragt, vreemde gewoon ten en vooral de voorbeeldelooze onreinheid en slordigheid waarin zij leven lokt voortdurend vele nieuwsgierigen naar hunne tenten. Toch wensebt men hier algemeen zoo spoedig mogelijk van hen ontslagen te zijn, daar zij er volstrekt niet in geslaagd zijn de ingezetenen alhier ver trouwen in te boezemen. De brand te Boston heeft 25 uren geduurd; hij woedde over eene uitgestrektheid van 70 acres. Het verlies bedraagt meer dan honderd millioen dollars. De handelaars in wolIeder en andere drooge handels-artikelen hebben 't meest geleden. De Beurs is van binnen uitge brand hel postbureau is veruield. De troepen waken voor de eigendommen. Er zijn een aantal personen gedood en vele gewond. Te middernacht barstte de brand door een gaz-oniploffing op nieuw uilwaardoor nog zes magazijuen werden vernield. Tegen den ochtend werd men de vlammen geheel meester. Dat men ook in de Vereenigde Staten de kunst verstaat processen te rekkenblijkt uit de omstandigheid, dat kapitein William Townsend uit Kentuckydie voor zeven jaren iemand vermoordde, thans deswege tot 10jaren gevan genisstraf is veroordeeld. De veroordeelde is een merkwaardig man. Hij droeg altijd een revolver bij zich en maakte er een zoo vrijgevig gebruik van, dat 21 personen onder zijne handen het leven lieten, 't Geval, waarvoor hij nu gevonnisd is, werd veroorzaakt, omdat de heer W. B. Holder op een bruiloft weigerde deel te nemen aan een grapdie de geduchte kapitein voor stelde. 't Spijl mij, mijnheer, zeide de kapitein, maar als gij niet in 't gelid gaat staan, zal ik genoodzaakt zijn u dood te schieten. Dat kunt gij doen antwoordde de anderwant ik ben ougewapendmaar mij dwingen om mede te doen zult gij niet. Kapt. Townsend vond dit een zeer laakbare hoofdigheidnam zijn re volver en school het wapen tegen 't voorhoofd van den weigeraar af, zoodal de hersenen de kleederen van de dames bevlekten. Deswege vervolgdheeft de dappere kapitein lang in onzekerheid verkeerdwant altijd mankeerde er iets aan den vorm van 't proces. De regter maakte uit, dal hier geen sprake mogt zijn van moord't was manslag. Een der leden van de jury zeide dat het veel van 't eerste weg had en dat het overigens beter zou geweest zijn den kapitein te hangendaar dit nu niet kon, had hij vrede met de voorgestelde gevangenisstraf, die overigens vrij streng wordt gevonden. De Fransche Minister van Oorlog heeft eenigen tijd geleden aan eene commissie de studie van het onderwerp der postduiven-gemeenschap op gedragen. Volgens de Parijsche Evenement heeft die commissie voorgesteld, om voor de dienst der legers te velde de duif van Hollandsch ras aan te wenden, «die sneller vliegt, minder spoedig moede wordt en een matiger leefwijs heeft dan de Belgische postduif. De Hollandsche duif stijgt met cenige weinige slagen tot eene aanzienlijke hoogte op verkent alsdan snel den omtrek en vliegt weg, zoodat zij meestal buiten het bereik van op haar gerigte kogels blijft." De vorst van Lichtenstein heeft dc hem aangevraagde concessie voor het vestigen van een speelbank te fiaduz niet toegestaan, omd^t het in Lichtenstein geldende Oostcnrijksche regt hel spel verbiedt, en de vorst ook een vijand van het spel is. Politieke Revue. De Nationale Vergadering is weder bijeenge- komen. De President zal waarschijnlijk eerst gisteren oi Donderdag zijn boodschap voor lezen wier inhoud niet spanniug wordt tege moet gezien. Men verwachtdat de ontruiming van het grondgebied, de drie milliarden-leening, het in- cideul Napoleon en hel Engelsch handcls-trac- taat zullen besproken worden, laat slaan de zoogenaamde «constitulioneele vraagstukken". A propos deze zoo gewichtige quaestie, zijn er te Versailles door leden der regterzijde, en te Parijs in het Grand Hotel door leden der linkerzijde vergaderingen gehouden om te be raadslagen over de gedragslijn die men io deze te volgen zal hebben. Te Versailles werd besloten de Republiek tegen te werken. Men zal getrouw blijven aan het verdrag van Bordeaux eu aan de aldaar aangenomen dagorde; de quaestie der conslilutioncule hervormingen weigerde men te besprekenzoo de daarop betrekkelijke onderwerpen niet formeel ingediend zouden zijn. Men verhaalde in deze vergade ring dat Generaal Cbangarnier in de eerste zitting de beste der Kamer rekenschap vragen zal aan Gambetta weggens zijn handelingen in Champagne en Savoye. Builen de Prinsen om, dit bleek ter «ergaderingmaakt de verbroede ring der monarchale lractien groole vorderingen. in het Grand Hotel bestond de vergadering uit 90 afgevaardigden der linkerzijdeonder dezen waren eenige die tot hel linker centrum en eenige die lot de uiterste linkerzijde behooren. Gambetta was niet tegenwoordig. De Fransche nationale vergadering heeft zicli geconstitueerdvoorzitters en ondervoorzitters zijn benoemd: dezelfde leden die voor dc vaeantie deze betrekkingen waarnamen;eene interpellatie is aangekondigd van bisschop Dupanloup over de circulaire van den minister Jules Simon be treflende de h Tvorming der instructiën. Thiers was in de vergadering en ieder was verheugd te zien dat de zeelucht van Trouviile hem zoo goed had gedaan. Onvermoeid dribbelde hij rond niet de vlugheid van een jong mcnsch, nu dezen dan genen aansprekend als ware b,j in een salon. Met genoegen merkte men op, dat geen enkele rimpel, geen bezoigdc tick op zijn gelaat lag. «Hij vreest dus de interpellatie!» niet die men tot hem uiogi w illen rigten", zeide men. «Een goed teeken". Die interpellation zul len zich niet lang laten wachten. Reeds ver wacht men er eene van den grijzen generaal. Cbangarnier, over de reis van Gambetta en zijne redevoeringen te Grenoble. De interpellatie over het aanhonden van pi ins Napoleon zal eerst door den heer Uoulier tot de rcgeiing worden, geiigl, wanneer over den naar de commissie van de verzoeksenriften verwezen brief, dien de prins aan dc nationale vergadering heeft gezon den, zal worden gerapporteerd. De heer Wolowski heeft voorgesteld dat de sommen, die reeds aan het gouvernement zijn gezonden tot vrijmaking van het Fransche grond gebied, nu zij hiervoor niet noodig zijn, gebruikt worden tot ondersteuning van de Fransch ge bleven Elzasscrs en Lolbaringers. Voor dat voorstel vroeg hij de urgentie, een vraag, die den legitimist Uahirel woedend deed opspringen en uilroepen «Men heeft bet reglement nu reeds lang geschonden, daaraan moet ceu einde komen. Het reglement laat eerst dan de urgentie toe, wanneer het voorstel eerst in de bureaux is onderzocht cn hel rapport is gehoord, waarop dau onmiddellijk de discussie over het al of niet voldocu der urgentie kan beginnen." «Gij hebt volkomen gelijkmijnheer Dahirel antwoordde de heer Grevy maar daar die manier omslaglig isheelt de nationale verga dering tot dusver altijd reglementen gevolgd van later datum dan dat van 1849." «Ik blijf er op aandringen, dat het reglement, de eenige conslilQlie voor het oogenblik, (gemor) stipt gevolgd worde. Passer outre!" riep men van alle kantenmaar de heer Grevydie altijd de wet en den vorm eerbiedigt, zeide: «M. Dahirel dienc dan een geschreven voorstel in en wij zullen nader beslissen." Inmiddels is omtrent de urgentie van het voorstel van den heer Wolowski ook niets beslist. Ook de pruissische landdag is gereed om met zijne werkzaamheden aan te vangen. In beraadslaging zullen komenbehalve de ont werpen van wet ter vorige zitting ingediend, een tot verlaging der inkomsten-belasting en voordraglen tol regeling van de betrekkingen lusschen Staten en Kerk. De italiaansche kamer is op het punt van bijeen te komen zij zal belangrijke onderwerpen te behandelen hebben de begrootingde or ganisatie van leger en vlqotde belasting op hel gemaalenz.om niet te gewagen van de kwestie der godsdienstige of kerkelijke genoot schappen waarover dc voordragt nog niet gereed

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2