Ding-sdag- 26 November 1872. JV& 2041. Nedkrlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 kl, 2.39, 8.18. Diligence-Diensten A. G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. 1DMI1 Winterclicnsl nangovang I November 1872. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9 comm. Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam cn Rotterdam; en namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2j u., van Baam 3 u., Eemnes 3J u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Ifaandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15. Prijs der Advertentie!» van I tot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, officieele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Afz. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uiig. 4. tan Cteeffte Amersfoort Hnreau Amers/oortsche Courant. I.angestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbcnarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Britten franco. Advertentiën voor dit lil.nl uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adrertentieburaeu van Nijoh en v»s Uitvis. Wijnstraat. Rotterdam. Kennisgeving;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat blijkens het proces-verbaal van slemopneming nopens de verkiezing van drie leden voor de Kamer van koophandel en fabrieken alhier dd. 21 Novem ber II. als zoodanig zijn verkozen de heeren E. E. VisserR. E. Herschel en J. F. Lagerweij en dal voorzegd proces-verbaal gedurende acht dagen te rekenen van heden alle werkdagen van 10 tol 1 uur oj) de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing zal liggen. Amersfoortden 23. November 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, De Secretaris VorkiozirtK voor don gemeenteraad van Amersfoort Vervolg van het vorig nummer.) Het was ons voornemen omtrent de aan slaande verkiezing voor den gemeenteraad, ons te bepalen lot hetgeen het voorgaand nummer daarover behelst, doch de inliyud van enkele punten daarvan aanleiding gegeven hebbende tot verschillende onjuiste opvatting, zoo kan het doelmatig zijn thans een woord van elucidalie hier te laten volgen.' Er wordt o. a. gezegd, dat het overtollig was in 't voorgaand artikel de kiezers op hel juiste uur van sluiting der slembus op den verkie zingsdag te wijzen, aangezien dit reeds zeer duidelijk in de oproepingsbrieven staat vernield. Men verliest echter uit het oog, dat zeer velen van de vijt en een half honderd kiezers^ voor den gemeenteraad den juisten dag der verkiezing reeds kennende, hel overtollig achten den in houd der oproepingsbrieven te lezen en vermits daaronder ook zijn, gewoon niet vroeger dan des namiddags tegen of na vier uren van huis te gaan, zoo was het, onzes inziens, wèl doel matig er de aandacht op te vestigen dat de sluiting der stembus prides te vier uren geschiedt. Vervolgens zijn er sommigen, die uit onze ont houding om cpn candidaat te proclameren willen putten dat wij ons niet vereenigen met de candidatuur-proclamatie der beide kiesver- cenigingen. Dat is geheel onjuist ingezien, want niet meer dan Iwoe candidaten kwamen, blijkens de vier kiezers-vergaderingen alhier door beide kiesvereenigingen gehoudenin ernstige aan merking. In beide candidaten erkennen wij ach tingswaardige bekwame en zeer geschikte leden voor den gemeenteraad en gaarne zouden wij beide candidaten als zoodanig gekozen zien maar nu kan dit niet, omdat er thans slechts ééne plaats te bezetten is. Dat voor den een meer stemmen in de kitsverecnigingen werden uitgebragt dan voor den anderis voor de Red., vrij en billijk, naar ondervinding en overtuiging over de candidaten oordeelcnde, geen overwe gende grond zich te vermeten den kiezers advies te geven wien zij beter doen te kiezen om de eenvoudige redendat de Red. eener courant, niet geketend aan een meerderheids- cijfer, aan geen van de twee candidaten de voorkeur eener proclamatie mag geven als zij beide candidaten even bekwame en geschikte raadsleden acht te zullen zijnwant bij zoo danige gelegenheid zou door eene proclamatie de Red. blijk van partijdigheid gevendaardoor op de verkiezing influenceren ca waar de Red. geen preferentie heeftmag ook geen influenlie worden toegepast. Juist omdat wij op niemands opinie en stem- uilbrenging willen influenceren, onthouden wij ons de verdiensten van en geschiktheid voor het bezetten der vacante plaats in den raad te delailleeren van de Heeren Mr. F. t an Pertijn en Mr. J. van der Leeuwwaarvoor wij groote achting en veel genegenheid koesterenwant dit doende, zouden sommigen alligt uit die details willen putten dal wij één hunner den kiezers als prelerabel voorstellenterwijl het daarentegen onze bedoeling is ten deze eene strenge onpartijdigheid in acht te nemen. Werd in het vorig opstel hier en daar opzigtens den gang naar de stembus enz. ietwat afgeweken van den stijven schrijfstijldie toch wel, zooals in diverse andere bladen ook ter wille der meer aangename lezing, door losser stijl mag worden afgewisseld daarentegen zal men daarin met grond, niets kunnen aanwijzen, dat voor wat, of voor wien ook onaangenaam of stootend werd bedoeld of kon zijn. Doch willen sommigen vol strekt daarop verkeerde criliek uitspreken, dat zij vrijgelatenwant zelfs de beste woorden en bedoelingen kan men ten ongunste bedillen of verdraaijen als daartoe parti-pris beslaat. Persoonlijk, in meer dan zestien jaren, alhier *nog nooit van de stembus afwezig gebleven zijnde, zijn wij innig doordrongen van het gewigt van den kiespligt cn van alles wat daarmede in verband staat en waardeeren wij het stemmen der kiezers in zoodanige mate, dat het zelfs in de versie verte niet bij ons zou kunnen opko men iets stootends omtrent deze echt conslilu- tionneele handeling van staatsburgers te be doelen. Maar integendeel juist door in wat aantrekkelijke termen dengangna.tr de stembus aanteroerenwordt de aandacht der kiezers des te meer op dien burgerpligt gevestigdook om toch vooral niet afwezig te blijven en daartoe strekken mtde eenigszins de voorgaande regelen, hopende wij, bij den uitslag der verkiezing zal blijken, dat door een overgroot getal siemge- regtigden Dingsdag 26 November van ne gen tot vier uren van hun stemregt gebruik werd gemaakt. Tn bovenstaande regelen hielden wij ons aan den stijven, deftigen schrijfstijl. Heeft het opstel daardoor in aantrekkelijkheid in leesgraagte in aandacht en gevolgelijke overweging van den inhoud gewonnen Dat blijve aan het oordeel der lezers overgelaten. Onder het opschrift Arabic behelst de Amsler- damsche Courant onderstaande zeer lezenswaar dige particuliere correspondentie De drukte tijd vangt thans hier aan de komst der pelgrims, welke van de gchcele muzclmansche wereld hierheen vloeijen wordt smachtend door een gclddorstigen drom van schccks voorbereid. De schcck is een bloedzuiger die zich hecht aan den pelgrimvooral den Javaan heui begeleidt naar Mekka en Medina, om hem los te laten wanneer bij hem heeft uitgezogen. Dit breugt mij op liet denkbeeld één woord te zeggen over don pelgrimstogt naar de twee arabischc steden. Ik zal de zaak niet van te vroeg ophalen anders zou ik vermelden hoe reeds lang vóór Mahomed de tempel te Mekka, als afkomstig van Abrahamdoor pelgrims werd bezocht en een korte geschiedenis geven van de bede vaart. Het is vreemd dar hei islamisaius zich zoo zeer bezig hondt met de joodsche geschie denissen met Adam Eva Noach Abraham, MozesSalomo enz.en tevens aan zijne belijders een diepe minachting voor de joden inboezemt. Is het welligt ouidal Mahomed, met inspanning doch vruchteloos, getracht heeft de israëlielen tot zijn gelooi over te halen Het is eene soort van depil amoureux. Men rekent grosso modo dat ongeveer honderd duizend pelgrims ieder jaar per schip en kara vaan naar de heilige steden trekken. Mahomed beveelt hun die er de middelen toe bezitten aan minstens éénmaal in han leven Mekka te bezoekenen ook Medina hoewel dit laatste bezoek niet zoo gebiedend is voorgeschreven. Vrouwen ook worden er toegelaten doch slechts gehuwden. Van daar het bestaan alhier van eene vreemde broodwinning, namelijk van man nen die zich pro forma hier aan vrouwelijke pelgrims uithuwen, om haar op de reis te ver gezellen en daarna oumiddelijk te scheiden. Het heelt iets van de mannen die zich in Neder land verhuren om met dienstmeisjes kermis te houden. Men weel dat het scheiden in de mahorncdaansche landen zeer gemakkelijk gaat. Een huwelijk wordt daar besloten door de ouders dei beide partijendie lieden mogen afzenden om dan den bruidegom en de bruid te zien en hun wederkeerig te zeggen het resultaat van hun visum reperlum. Er worden groote langdurige feesten gevierd, bij de gesloten hu welijken geschenken in geld en schoone zaken gegeven; er is geen einde aan de ceremoniën van een mahomcdaansch huwelijk, doch be vallen de echtgenooten elkander niet, dan is de scheiding, althans voor den echtgenoot, niet moeijelijk en de ontbinding van dien Gordi- aanschcn knoop gaat zeer gemakkelijk met het gouden zwaard der priesterlijke geregtigheid in de plaats van het staal van Alexander den Groote. Heelt de seheck zijne prooi beet, dan brengt hij hem naar Mekka, waar de groote mohame- daansche nieuwjaarsfeesten gevierd worden, en van daar naar Medina. Heeft de pelgrim veel gelddan wordt hij aangespoord een tweede dergelijke feestviering in het volgende jaar bij te wonen; zoo niet, dan blijft de pelgrim slechts 5 a 6 maanden in het Heilige Land en keert daarna, per karavaan of per schip over Djeddah meestalnaar zijne woonplaats terug. Om zich de middelen te bezorgen noodig voor de terugreiswant zijn medegebragt geld is reeds lang uitgeput, geeft hij aan zijnen scheck een schuldbewijs af, betaalbaar op Java b. v., en daar er velen in datzelfde geval verkeeren, zenden de schuldeischer of cischers een ver trouwd persoon naar Java om dat geld te incas seren alles natuurlijk ten koste van den schul denaar. Ook gebeurt bet dat de begeleider den debiteur niet volgt tot zijne woonplaatsmaar hem te Ceylon, Pinang, Malaka of zelfs op de kusten van Britsch-Indic aan planters verpandt, waar hij arbeiden moet om die schuldwelke intusschen zeer is aangegroeid te delgen, onder allerlei bezwarende omstandigheden. Niet alle pelgrims zijn zóó meegaande en schanjrachtig als de Javaande algerijnsche en mograbijnschc (barbareske) pelgrims komen hier in talrijke benden, gewapend cn weinig geneigd zich de wet te laten voorschrijven. Zij nemen geone schccks, maar helpen zich zclvencn trokken door de woestijn naar Mekka cn Medina,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1