V tost wel 7 of 8 dagreizen duurt, zonder Mi-ci vuoi du Bcdouincn, die ontzag hebben voor bunnt- vuurwapenen en hunne cordaalbeid. l)e pelgrims uit Britsch-lndie hebben ook zelden schecks daar zy meest zeer onbemiddeld zijn. Ik beb er eunigen in de straten van Üjcddah ziei: sterven van gebrek en ziekte. Naar die armen wordt niet omgeziea maar om het bezit der wel varenden vechten de schecks. Het schijnt dat het Engelsche consulaat, hetwelk reeds een paar jaren door inlanders wordt waargenomen, zich bitter weinig aan die ongelukkigen laat gelegen liggen. Het is merkwaardig dal de laatste sultans van Turkije nooit de reis naar Mekka hebben ondernomen. In vrocgore eeuwen g:ngen de kaliis van Bagdad veel naar die heilige stad; één zelfs is erzegt men te voet heen gegaan. Dat doet denken aan de vroomheid van den Duitschen keizer, die barrevoets naar Home gingom den paus om vergiffenis te bidden. Hélasla foi i en va Het gewest Hedjaz, waar de twee heilige steden liggen, leeft grootendeels van de pelgrims, vooral Nederlandsch-indische, Schuitenvoerders, reeders, huisbezitters, kameelen en ezeldrijvers alle soorten van neringen leven van die lieden, welke ook dikwijls koopwaren medebrengen. T.' Mekka ca Medina is het dan kermis en er wordt in alle branche* ^zou een commis-voyageur zeggen) handel gedreven waarbij natuurlijk de pelgrim zelden de winnende partij is. De eenige industrie van dat gewest is de fabiicatie van hadjies voor den uitvoer: Ongetwijfeld zijn hel de schecks die bet meest aan die pelgrims verdienen en van alle zijden winst maken. Die vcordeelen moeten aanzienlijk wezen daar zij rijk zijn en aan alle soorten van ambtenaren baktchics (fooijen) uitkeeren zij betalen aan bet bionenlandsch hoofd meer dan /"Ij 000 'tjaars. Het is te betreuren dat zooveel geld daaraan jaarlijks uit onze Oost- Indische bezittingen wegvloeitzonder eenig nul; integendeel, lot bederf van een gedeelte der inlandsche bevolking, ongerekend nog de talrijke dooden en de banden die door de Mekka-reizigers aan den arbeid worden ont trokken. De ongelukkigsten van die bedevaartgangers zijn tij die met zeilschepen gaan, waar zij als haringen in een tonnetje gepakt worden, omdat zij weinig vracht betalen en ook daarom als collis van weiuig waarde worden behandelJ. Er sterven dan ook velen van die ongelukkigen op reis. Die met Nederlandsche schepen reizen zijn nog niet zoo te beklagen, maar de Engeleche scheepsgezagvoerders zijn bijster ruw en tneè- doogenloos tegen die lieden. M.'t Engelsche stoombooten komen er velen van onze oost- indische bezittingen over Singapore. Ü.iar worden zij door zei ere schecks sterk uitgeperst; die pel grims worden er op alle mogelijke wijze bedrogen en mishandeld, zoow el aan la rul als aan boord der Eugclscbe stoomschepen. Het is te bejam meren dal de Nederlandsch-indische reeders zich niet meer toeleggen op deze vrachtvaartdie ook dan wanneer zij eerlijk wordt uitgeoefend, zeer fraaijc winsten afwerpt. Het is vreemd welken invloed de Arabieren op de Ncdcrlar.dsch-indische pelgrims uitoefenen, want deze zien terstond welke schurkachtige lieden de schecks zijn. Doch de Javaan gevoelt zich op deze onherbergzame stranden vreemd en verlaten; dc taal is hem onbekend, en als hij l-wind ontmoet die Malcisch of Javaansch spreekt hij weder wat lekker. Daarbij komt dat de Java.-n zeer hecht aan uiterlijke hoedanig heden; de 6chcck is deftig gekleed, de Arabier is groot, heeft veel baard, spreekt Arabisch, heeft het woord Allah op de lippen, is zeer sluwwordt ondersteund door dc inlandsche ambtenaren die door de scheclits worden om gekocht en gedeeltelijk van hen leven, en hij is zijn gids naar Mekka en Medina, waaraan hij aan hein is overgeleverd. Een Javaan durft er niet aan denken naar «ene dier twee steden tc gaan, zonder de hulp van een arabischen gids. Hij weet dat die man hem bedriegt, uitzuigt en brutaliseert, maar zijn 6chapenhart komt daar niet tegenop. De echte Javaan zal het langst aan deze dwingelandij onderworpen blijven; de Boeginezen, Maleijcrs en vooral dc Oandjernezen beginnenen reeds een Ahnung tc kiijgcn, dat zij bet misschien eenmaal zullen durven wagen zonder scheck dc heilige steden van Arabie te bezoeken. Het zal er dan veel van afhangen, of zij vertrouwen stellen in den Ne- derlandschen consul, die tc Djeddah is geplaatst. Het is ook volstrekt noodig dat die ambtenaar Maleitrh spreekt; dat is dan het eenige middel om den Nederlandsch-indischen pelgrims eenig vertrouwen en mededeelzaamheid in te boezemen. Ik geloof dat de bodem reeds onder de voeten der schecks begint te waggelenen zij zelvcn zien de gevreesde toekomst naderen, wanneer dc- javaanschc pelgrims zich niet meer onvoor waardelijk in hunne klaauwen zullen werpen. Misschien gaan eenmaal dc ougen der Euro peanen open cn zullen zij begrijpeu hoe vreemd net is, om geen ander woord te gebruiken, dal de christcu geen voel kan zetten in het binnenland van Arabic en zijn leven in gevaar wordt gebragt, wanneer bij zich slechts op weg begeeft naar Mekka of Medina. De Arabieren worden overal ongemoeid toegelaten men heeft bun zelfs in onze Oost- Indische bezittingen te veel vrijheid gegeven; zij nestelen zich overal en doen veel meer kwaad dan de Chinezen, want zij paren aan dezelfde schraapzuchtbedrog en sluw heid een onverzoenlijk fatatismus. Ik ben verzekerd dat de helft der Nederlandsch-indische pelgrims te huis zou blijven, indien de Arabieren niet in onze Oost-Indische bezittingen overal vrijen toegang hadden. Allerlei. Van Hellevoetsluit schrijft men aan het Dagblad: «Heden morgen til Nov) in de vroegte arri veerde hier Zr. Ms. stoomschip de Valk. Hel sche merde naau wel ij ksmaar even als altijd had de marine weer argusoogen gehad, en hadden zich de marinetroopen reeds vroegtijdig voor de Valk geschaard. Een talrijke menigte was op de been, die, zoodra H. M. zich aan den ingang van het deksalon vertoonde, een warmen juichkreet als welkomstgroet deed opgaan. Toen trad H. M. buiten; wederom juichte de menigte en zong het volkslied. »Het s heepsvolk op de Valk slaat in parade. H. M. neemt afscheid van den bodem waarmede zij den overlogt volbragt beeft. Drie krachtige boerabs des equipage, het nederhalen van den koninklijken standaard op de Valk en bet hijschcn van dezen op het stoomjagt, zijn het teeken dat H, M. op de Leeuw is overgegaan. Vervolgens stoomt het jagt met de militaire en burgerlijke autoriteitendie H. M. uitgeleide doennaar de schutsluis. Nogmaals duizenden hoerahsen het jagt vertrekt pijlsnel naar Rotterdam. Zonderling. Al wat op schip geleek hccsch zijn vlag; zelfs de modderpraam kon er niet van buiten doch achter de Valk en vlak naast den achtersteven van hel stoomjagt ligt de Engelsche boot Great Yarmouth zonder vlag. «Heeft men daar geen lapje vlagdoek meer aan boord?" riep het volk en wildeden Engelschman, wiens taal men hier zeer goed spreekt, eenige lieflijk heden uaar het hoofd werpen. Doch een varens gezel hield hen terug en riep: «Neemt het hem niet kwalijk, het is een dure tijd, want de income-tax is door de arbitrage te Genève opgeslagen, en nu moet men uitwinnen wat men kan. als de vlag te lang waait, slijt zij te veel, dat kan bel kantoor niet bolwerken." De menigte gierde het uit van lagchenwelke vrolijkheid ten top steeg toen een ander uitriep «Hij durft zijne vlag niet hijschen, want ginder ver ligt een Yankee." Eindelijk ging er op de boot een lapje vlagdoek aan den slok, doch hel was mosterd na den maaltijd." In Chicago is ceno wet afgekondigd waarbij verboden wordt des Zondags drank te verkoopen. 't Gevolg is geweest, dal dc apothekers bet zoo druk hadden dat zij de voorschriften van cognac en whisky niet alle konden gereed maken. Sommige herbergiers ontdoken de wet door drank te schenken zonder betaling aan te nemen, anderen berekenden, dat het voordeeliger was de boete te betalen dan te sluiten en alsof liet verbodenc een grootere aantrekkelijk heid hader is op den eersten Zondag dat t verbod iq werking trad weer drank verbruikt dan ooit te voren, In het café Regence te Parijs is thans een schaakwedstrijd aan den gang, door drie emeri tus-professoren uitgeschreven die daartoe vier en zestig liefhebbers van dat edele spel hebben uitgenoodigd. De prijs beslaat uit een schaak bord met ivoren stukken benevens al de wer ken die over het schaakspel het licht hebben gezien. De spelers zijn bij het lot verdeeld in zes categorien; de verliezers vallen gaandeweg uil en de winners zetten het spel voort. De vier spelers die hel laatst hun tegenpartij mat hebben gezetzullen tot overwinnaars worden uitgeroepen en de slotpnrtij spelen. Spelers zoowel als toeschouwers zegt de Avenir National, waaraan dit borigt ontleend is zijn dermate in het spel verdieptdat zij niet meer tot deze wereld schijnen te behooren. Sommigen ledigen hun buurmans glas, zonder te bemerken, dat zij ahsirilc iu plaats van char treuse drinken; andere steken in verstrooidheid het aangestoken eind hunner sigaren in den mond, terwijl de snuivers uren achtc.een hun ne prise tuschen duimen voorvinger blijven hou den zonder er aan te denken die ter plaatse barer bestemming te brengen. De olifant in den Jardin des Plantes te Parijs verkeert in belangwekkende omstandigheden waarvan de termijn weldra verstieken zal zijn. De geleerden, welke tol deze instelling in be trekking staan, zien in gespannen verwachting dal oogenblik te gemoet. Deze gebeurtenis, schier zonder voorbeeld in de geschiedenis der lamme olitanten wekt zelfs buitenslands groote belang stelling Uit verscheidene oorden hebben geleer den gemeld, dat zij voornemens zijn de bevalling bij te komen wonen. Anderen zullen per telegraaf worden gewaar schuwd, wanneer het oogenblik nadert. De accoucheur zal daarmede zijne maiden-ver- lossing onder het tamme olifautengeslacht doen. Het Journal de Amiens behelst het verhaal van een brand die jl. Woensdag-nacht in de ge meente Piouzel in de broodbakkerij van zekeren Ucvillert is uitgebarsten en waarbij dc gehuwde zoon des buizes, ÜÜjaren oud, met zijne echtge- noole en twee kinderen, die gezamenlijk op de bovenste verdieping of op den zolder van het huis sliepen, jammerlijk in den vlam zijn om gekomen. Toen de ongelukkigen, door den brand in bunnen slaap verrast, oni waak ten, stond de zoldertrap in licblelaaijen brand en was voor beu aan geen ontkomen meer te denken. Men heeft den vader met het lijkje van zijnen jong- sten, zesjarigen zoon in de armen gevonden; de lijken der vrouw en harer twaalfjarigen oud sten zoon waren geheel verkoold. De bejaarde vader en moeder der omgekomenen, die beneden sliepen, zijn ongedeerd gebleven. Dezer dagen wilde een dronkaard le Rijsscl een einde aan zijn leven maken op een geheel nieuwe wijze. Hij nam een pak patronen, plaatste dal voor zich, hield zijn hoofd er boven en stak het aan. Een geweldige ontploffing volgde. Men zou denken, dat de man met een gemitrailleerd hoofd zou tijn neergestort, maar neen, de kogels waren allen een zydclingsche rigling uitgegaan en de man had geen ander letsel bekomen dan dat door hel kruid zijn baard was veibrand, en zijn gelaat geschroeid, terwijl zijn gezigt was aangedaan. Politieke IU>vuo. Over het Uólel der Invalides te Parijs, waar het lijk van Nanoleon I rust is het dood vonnis uitgesproken althans over de bewoning. Zij zullen voortaan naar eeri ander gesticht vol gens kunne keuze worden overgebtagt, en cen jaarlijkse!* pensioen trekken van 9U0 fr. Deze maatregel zou voor het budget een niet onbe langrijke bezuiniging opleveren; maar ten koste van een der roemvolste heiinneringen aan de regeering van Lodewijk XIV. De jongste debatten in de Fransche Kamer hebben op den president een zeer onaangenamen indruk gemaakt. Een oogenblik dacht bij er zelfs over zijn ontslag te nemen. Hel schijnt echter dat hij vooralsnog niet tol cen zoo beslisscnden stap cal komen, althans hij verwacht binnen kort een motie van ver trouwen. waardoor hij in zijn waarlijk moeijelijke positie eenigszins zal worden gehandhaafd. De afgevaardigden van het regler-centruai en de gematigde regterzijde hebben den presi dent der Republiek de verzekering gegeven,dat wat betreft de zaak van vertrouwen, het inci dent Gambclla daaronder niet begrepen, zij be reid waren voor hem tc stemmen, terwijl de geheele linkerzijde aan dezen staatsman heeft te kennen gegeven dat indien al een zeker aantal onder ben gestemd hadden tegen hel voor stel Mellcral, dit enkel hierin zijn grond had, dat zij zich niet hadden willen lecnen om verder zich over te geven aan den blaam, die op cen hunner collega's was geworpen, maar dat rij in elk ander opzigt den President geheel waren toegedaan. Aan de ecne zijde scheen dc heer Thiers er bepaald toe besloten te zijn cen motie van vertrouwen uit le lokken terwijl ten naderen de regterzijde, in vereeniging van het regtcr- Centrum er bij wilde blijven om te beproeven van den heer Thiers de noodige waarborgen tc erlangen tegen de uitroeping der republiek terw ijl zij in 't geval de President mogt wei geren deze concession te geven voorstelden him te doen vervangen. Het is echter niet de eerste maaldat de regterzijde lot dergelijke besluiten komt en wat er van zij, dit is zeker, dal de jongste agitatie, die door de regterzijde geheel onnoodig is in hel leven geroepen en het gewelddat zij heeft aangewendgeheel ten laste dier partij kan worden gesteld. Naar aanleiding van de motie-beweging in de Fiansche Nationale Vergadering zegt cen offi cieus orgaan van von Bismarck: «deontwikkcling der dingen in Frankrijk eiseht onze volle op merkzaamheid, maar 't behoeft bij andere Volken gccne beduchtheid in tc boezemen.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2