Jl* 2049. Ding-sdag- 24 December 1872. AIERSF00R1SCHI Winterdienst aangevang 1 November 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 k!., 2.39,8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9.—. GOÏÏRAII. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen '8 morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Fl.00», van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., .an Soettdijk SJ n, .an Baarn 5 u, Eemnes 3} u, aank. to Amsterdam te 6 oren. D,t blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. AbonoemenUprij. per kwartaal f\franco~p« paat/ 1.18. Prij. der Adverteotiën van 1 tot 6 regelT 60 Ct*elke regel meerder lü üi; legale, oiTicieele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cu. Reclame* per regel 20 ceiita. A fa. nnmmert 10 ceoUBe.tellii.gen bij den üitg. A. H. ion Oeeffte Amervloort bureau AmerifoorUeke Conrant. Langntraat. Wijk F, N*. 43, over de Onde Viachmarkt, to bij alle Boekhandelaren eo Postdirecteuren io het Rijk. Britven franco. Advertentien voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nisoe en va* Ditbab, Wijnstraat, Rotterdam. Wegens het KERSFEEST zal, in plaats Donderdagnamiddaghet Tolgeude courautuuuiuier verschij nen Vrijdagnamiddag. Inzendingen adrertentiën enz. worden tijdig mogelijk verzocht. Uit Amerika. De bratrd in Boston is door andere hevige branden in Brooklyn en elders gevolgd. Deze maand is voor de assuranlie-compagniën zeer ongelukkig geweest«n toch is bet aantal die hare betalingen moesten schorsen gering, en men mag daaruit wel afleiden dal ons stelsel van verzekeringen over liet algemeen vrij goed is. Zij hebben echter besloten de premièn aan zienlijk te verhoogen ten einde daardoor baar surplus te vermeerderen. Dat deze maatregel niet overal bijval vindt, laat zich begrijpen, want de verzekerden zijn niet genegen op die wijze zeiven bet kapitaal der compagniën te vergrooten. Intusschen zal men er wel bon gré mal grè in moeten berusten. Teregt mag men dus zeggen dat de brand in Boston een publieke calamiteit was, waar iedere eigenaar voor belast wordt. Op financieel gebied hebben wij in de vorige week vrij wat onrust gehad. Onze beart en buil» namelijk hebben een korten maar hevigen strijd gevoerdwaarin de laatslen een volkomene overwinning behaalden. De Common North Western aandeelett waren dezen keer het onderwerp. Ileeds maanden geleden had de Van-der-Bilt-partij groote aan- koopen daarvan gedaante duur om ze weder kwijt te raken. De bekende Daniël Drew begon deze aandeelen op levering te verkoopen, mee- nende vrij zeker te zijn van zijne zaak doordien hij Smith van de oude Erie-clique met zich wist te vercenigen. Aan Gould, de vroegere associé van Smith, was het bekend dat de Van-der- Bilt-partij meester was van een groot gedeelte van het kapitaalhij wist die te overhalen hem de zaak in handen te geven, en zij deden dit. Hij verzekerde zich eerst het gansche kapi taal van 15 millioen, kocht toen van Drew en Smith en anderen ruim 8 millioen meer, en vorderde toen de aflevering. De aandeelen stegen van 85 op 230 en velen van de kleinere hui zen verloren zeer veel. Sommigen hier en elders moesten hunne betalingen staken. Drew en Smith dreigden met een regtsgeding weger.s conspiratie en kochten zich eindelijk los. De eerste berekent niet dat de transactie ongeveer 1 millioen 8®*°®' heeft, terwijl de geheele winst voor de bulls op 6 h 8 millioen geschat wordt. Haarlem uitgezonderd, is hel wel de scherpste corner die wij hier ooit gezien hebben. Heden kon men de aandeelen weder tot 85 koopenen of de built daartoe veel kunnen afgeven, mag wel betwijfeld worden. De dankdagwelke hier gisteren gevierd werd, tal voor velen geene vrolijke herinneringen achterlaten. Drew kan zijn verlies staan men „II zelfs weten dat zijne Er.e-specu atte hem meer winst opleverde dan de North Western Corner hem schade gedaan heeft. Doch velen die veel minder verlorenkunnen niet hetzelfde zeggen en zoo als ik reed. aanmerkte met alleen hiermaar ook builen de stad heeft dit spel eenigen geheel of gedeeltelijk geruïneerd. Vroeger werden die verkoopen onwettig ge noemd en wanneer men te veel vorderde, kon men zich achter de wet verschuilen thans is dit het geval niet meer. Sedert 1869 kan men deze contracten wettig invorderen. Intusschen is dit tegen personen als Drew geen gemakkelijke en bovenal geen snelle zaak. De Bullsdie de aandeele.i even goed op 500 en hooger hadden kunnen doen moesten op 230 slechts voor één verkoop blijven om niet meer suspensiën te veroorzaken en aan Drew werd toegestaan tot 125 af te rekenen voor het grootste gedeelte zijner verkoopen. Smith bezocht den president van den Erie-weg, en deze liet Gould wegens vervreemding van geld arresteren doch Horace Clark en Augustus Shell gaven 1 millioen borgtogt en haalden Gould weder in zijn kan toor. Nu de «corner" over iszegt men dat de arrestatie wel zal worden opgegeven. Dat Clark en Shell borgen werden voor Gould is zeker een vreemd verschijnsel, doch in de cliques van Bulls en Bears is alles geoorloofd wal kan doen winnen; dit weten wij bij ondervinding. Men leest in de Rollerdamsche Courant: Acbttien December en nog te midden van de begrooting-discussiën 1 Wie had nu gelijk Uw correspondent of zijne collega's Ik zeide laatst dat liet minstens wel den 15n zou worden vóórdat de begrooling zou zijn afgedaan en gij ziet, dat ik nog onder de waarheid ben geble ven. Merkwaardig is het evenweldat sedert hel besluit viel om nog vóór het recès de census-voordracht in de aldeelingen te onder zoeken de beraadslagingen zijn geworden dis- cussiën met hindernissen. Allerlei onderwerpen, die anders aan de begrooting vreemd blijven werden lusschen de verschillende hoofdstukken geschoven en de liberale partij die in den aanvang weinig praatziek was, is plotseling zeer spraaklustig geworden. Wat die census-wet betreft moest ik in mijn geest lagchen over de naïvieleil waarmede sommige bladen voor goede munt opnamen de mededeelingen die een Haagsche correspondent van een ander blad dezer dagen deed omtrent den inhoud der geheime stukken, welke aan de Kamer zijn overgelegd; iniormatiën, waartoe hij in slaat was gesteld door de inzage dier stukken Waarop kwamen die mededeelingen neder? Zij waren niets anders dan de omzetting der onthullingen welke de heer van Kerkwijk eenige dagen geleden in de openbare zitting omtrent die stukken hai gedaan. Zóó kan men zich wel het air geven van goed op de hoogte te zijn. Het getuigt veel minder voor de han digheid van den correspondent dan voor de onnoozclheid van de redactie der courant, die hij bedient. Hoe nu de Kamer het zal schikken om de nog aan de orde zijnde zaken voor Kersmis af te doen en daarbij tevens uilvoering te geven aan het besluit om de census-wet nog te onder zoeken, dat is op dit oogenblik niet zeer dui delijk. Is de Kamer er toe te bewegeu om haar recès dit jaar exceptioneel (omdat het nieuwe Reglement van Orde zoo voordeelig werkt 1) eenige dagen na Kersmis te nemen dan is er geen bezwaar. In ge zonde u. Gesprek tussöhen. een burgerman en een oud-militair. Burger. ik zag daar in de krantdat het budget van oorlog is aangenomen. Waar moet het in 's Heeren naam naar toeZeventien millioen guldens alleen voor de soldaten. Die liefhebberij wordt hoe langer hoe duurderI Oud-militair. 't ls veeldat zal iedereen zeggenen toch geeft men het liever op de wijze als nu is geschied, dan dat men vijftig maal méér aan een buitenlandschen bolleboos voor oorlogskosten zou moeten betalen, met voorbij zien nog van de beste kluifjes, die alsdan opge peuzeld worden want éénmaal aan een lekkere soort worst" gewoon, kan men zijne dienaren niet meer te vreden stellen met een schrale hutspot, die de soldaat ratatouille noemt. B. ik vat je niet goed. Wel begiijp ik van die «worst"; dat is zeker dal soort waarvan men in de krant de 5 ons voor 70 Cents presenteert; 't is wel duur maar ze moet razend lekker zijn en ik denk dat ze de erwten apart zullen wegen. Maar hoe gepraat of niet; ik zeg, dat er veel te veel wordt betaald voor den militairen stand. 0. m. Het zal en moei nog hooger worden dat steunt op de meerdere behoeften, in verband met de blijvende en steeds stijgende duurte der levensbeboellendie op geene reductie doen hopen. B. Dan moest men wat meer manschappen te huis laten voor hun ambacht en bedrijf, om daardoor minder kostgangers te hebben waarvoor wij moeten betalen. 0. m. Daaraan merk ik dal gij mij niet be grijpt, zooals er zoov elcn zijn die niet vatten, waarom juist de uitgaven voor het Dep. van oorlog zoo groot zijn. Toen ons land in vroeger dagen in hoogen nood verkeerde en geld en goed door vreerode militairen verslonden werden, toen begreep men weldat er groote uitgaven noodig waren om die vreemde kostgangers met inspanning van alle beschikbare krachten te verdrijven. Men zou dusdoor bezuiniging op dat stukniet gaarne nogmaals kans geven om eerst ons land te laten uitzuigen en dan met de laatste mid delen de ongenoodigde gasten over de grenzeu te jagen adres aan het laatst van 1813. B. Gij denkt dan dat het niet verminderen zal met die uitgaven O. m. Onmogelijk 1 gaat eens nade vele en billijke klagten van officieren over het onvoldoende tractementin verband met de wijze van levendie men van officieren vordert. Geeft men aan die billijke klagten gehoor, dan moet er nog vrij wat meer wezen dan nu wordt toegestaan. En ofschoon de onderoffi cieren niet openlijk kenbaar maken dal ook zij geene zuivere balans hebben tusschen in komen en uitgavenis de tijd niet ver meer ver wijderd om die onevenredigheid te herstellen. Onderofficieren noemt men «de kern van het leger" en in der daad is dat zóó; want zj maken van den boer een geschikt soldaat; zij moeten van de ruwste diamantenster-flon kerende maken. Hun laak is in één woord, de moeijelijkste van alle rangen van den militairen standbij gevolg komt ook hun eene bezoldiging toe naar de evenredigheid hunner diensten mede in verband hunner leefwijze. De soldij der manschappen moet insgelijks verhoogd wor den dat weet elk officier eu ecu ieder die

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1