met het militaiic wezen bekend is. Dus, er zijn nog andere millioenen noodig, om het verbaud van inkomst en uitgaat voor het Dep. van oorlognaar de wezenlijke behoefte te regelen. B. Naar uwe redeneringzou er weinig of geen kans bestaan om de uitgaven voor het militaireen wal daar aan vast iste vermin deren. Maar de werkman en arbeider moeten zich ook wel met minder behelpen dan vroeger; moet de soldaat het dan zooveel beter hebben 0. m. Gij kent de behoefte van den sol daat niet, en gij zijl niet de eenige die zóó denkt. Er zijn zelfs aanzienlijken, die niet kunnen of willen begrijpen, dat in de behoefte van den soldaat niet naar behooren kan worden voorzienzoolang zijne soldij niet wordt ver hoogd verreweg het grootste deel toch wordt slechts 3$ cents daags toegestaan. De nadeelige verschijnselen, die ten deze worden waargeno men, toonen het duidelijker dan het zich laat zeggen. Die verschijnselen zijn vooral: 1°. dat in den tijdtoen den soldaat slechts 25 cents per dag werd te goed gedaan, er acht maal zooveel vrijwilligers in dienst waren als heden er zijn infanterie-kompagnién welke nu slechts 2 a 3 vrijwilligers tel'en 2°. dat vroeger, jaarlijks vele honderden miliciens eene vrijwillige vcrbindtenis voor zes jaren aaugingeu nu is hel zeldzaam als er enkele tot vrijwilligers overgaan. En hel spreekt van zei te. dal, hoe minder vrijwilligers in dienst tiju zooveel te uieer miliciens onder de wapenen moeten blijven. Wanneer gij over die verschijnselen goed hebt nagedacht, dan is het aan mij om te vragen: waarom woidcu vele jongens, die hoogstens 25 cents daags verdienen, dan geen soldaat? Daarvoor haalt ge de schouders op en zult welligt -denken: dat laat zich óók beter begrijpen, dan men het zeggen kan. B. Ja I ik weet weldat meest alle jongens een afkeer hebben van de soldaterij. m. Juist I en ook daarom is het tijd en hoog noodig om in de wezenlijke behoefte van den soldaat beter te voorzien, 't Is niet genoeg om hem zoo nel mogelyk te kleeden en 7j ons brood daags te geven; hij zou er ook boler bij kunnen gebruiken 1 Wij hebben d n «goeden ouden tijd" gekend, toen aan den soldaatdie 25 cents daags genootnut meer mogt worden uitbetaald dan 50 cents per 5 dagen. Om nu «lat meerdere voegzaam en ten zijnen nutte te besteden bekwam hij donder dags en Zondags telkens 2J ons gebraden vleesch bij zijn midJageten onverminderd zijn 2J ons die voor hem 's morgens in de soep werd ge kookt. Vraagt nu eens aan den soldaat naar den reuk van gebraden vleesch en hoeveelof liever hoe weinig centen hij per dag in handen krijgt? Op dit laatste zal hij u zeggen 4k 5 cents! En wat kan men in den tegenwoordigen tijd voor die centen koopen IIij heelt vele kleine zaken noodig en ook een paar centen voor boterwant droog kan hij zijn drooge brood niet voegzaam nuttigen. Welke tier of opgewektheid kan de soldaat hebben, die niet in «ie gelegenheid is zich een paar avonden in de week eenige betamelijke uitspanning te ver schaffen maar dan steeds inde kazerne blijft B. Ik moet bekennen, dat ik van een en ander geen juist begrip kan vormen. O. m. Dal is het waar de schoen wringt! aan dat euvel gaan zoovelen mank en bespreken alleen de geldsommen omdat ze hoog zijn, zonder te vatten waartoe ze nuttig cn noodig aange wend zullen worden. Stel eens, dat er gemiddeld onder de wapenen zijn: 500 luitenants, 1600 onderofficieren en 22000 korporaals en manschap pen en verhoog tractemont cn soldij als volgt BOO luitenants ieder met f 100 's jaars. f 50.Ó0Q 1000 onderofl. per dag met 7| Ct. is 's jaars43.800 2200U korporaals eo mansch. 5 *101.500 405300 Ziedaar cene betrekkelijk geringe som. Voegde men daarbij voor hoofd- en andere officieren hiervoren niet genoemd, waaronder voor offi cieren van gezondheid, gezamenlijk f 100.000 dan zou die traclements- en soldijverhooging slechts ruim een half millioer per jaar bedragen. IJ. En er wordt gesproken van drie millioer. meer dan het vorige jaar dal komt nog niet uit. 0. m. Neen! maar 't is niei genoeg voor soldaten te zorgen. Ook verdedigingsmiddelen en verdedigingswerken moeten goed zijn en behoorlijk onderhouden worden naar de behoefte van den tijd ook dat bctcekent veel Bruikbare soldaten moeten goede wapenen hebbenom daardoor op en in naar den eiscb aangelegde verdedigingswerken dat tc kunnen verrigten wat omstandigheden cn nood kunnen vorderen. B, Hoe goed ge'look zegt, vat ik het toch niet juist en zullen die hoogc wijsheid dan ook maar overlaten aan onze vertegenwoordigers, .die 't eigenlijk hun vak is I X. Over lezingon en over do lozing van Donderdag-avond. Donderdag-avond 1.1. trad in de Afdeeling der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen hier ter slede de algemeen zoo gunstig bekende spreker, Ds. Koopmans van Doekeren uit Leiden, voor een teer talrijk publiek op. Zelden is de zaaPin Amicilia zóó vol, en wij zien er een bewijs in voor den goeden smaak van Amers- toorl's inwoners, in strijd met den berichtgever in een Weekblad, die èn den inhoud van het stuk èn de wijze van voordracht onbarmhartig hekelten hel zeker een zeer slechten smaak noemt, om izoo iels" mooi te vinden, 't Is toch wel opmerkelijk dat diezelfde A'. van Doekeren overal, waar hij optreedt, zooveel hoorders vindt, die aan zijne lippen hangen. Is dat een bewijs voor de domheid van hel publiek of voor het talent van den Spreker Wij gelooven het laatste, 't Is waar, zijne verhandeling beantwoordde niet geheel aan het opschrift «een uilslap naar Urk." Het was meer motto, maar dal motto heeft hij gebruikt, om veel waars en leerrijks te zeggen. Eu hij deed het op geestvolleironiekenu en dan pikante wijze. Neen, vceleischende ontevreden recensent 1 het was geen preektoon, maar eene natuurlijke, naïeve voordracht, zoo als men die van een goed akleur wacht, 'lis waar,, er kwamen wel een paar uitdrukkingen in, die den toets van deftigen stijl niet zoo geheel konden doorstaan, maar wie levert ook volmaakt werk Als men een' hond wil slaan, kan men gemakkelijk een' stok vinden. Üm nu niet te spreken van de aardige zetten op de Internationale en vreemden annexatie-geest hoe fijn heeft spreker hel armzalige twisten over den godsdienst aan de kaak gesteldalsmede de grol materialistische richting bij velen onzer dagen, die met een air de mépris, een mede lijdend schouder-ophalen op kerken en gods dienst-leeraars neèrzien, Hoe waar heelt hij in het gesprek van dien Israëliet den rijken troost doen kennen dien het bidden aan den bidder zeiven schenkt. Hoe natuurlijk, hoe roerend nu en dan heeft hij de smart geteekend dier vrouw, die man en zonen op zee verloor. Maar genoeg. Arme A'. van Doekeren I gij hebt geen genade kunnen vinden bij den heer die van uw werk verslag gaf. Hadt gij op meesterlijken, vaderlijken toon eene les gegeven over een taal kundig of physiesch onderwerp hadt gij over een' spichligen boom met uitwassen gere deneerd, gij waart er mogelijk beter bij hem al gekomen. Maar troost uwaarde Spreker 1 stellig hccll 7/8 deel der aanwezigen u met genoegen gehoorden gaarne zien zij u meer malen optreden. Troost u, zelfs de donder god van den Olymp kon niet allen behagen. Het houden van nuts-lezingen, voor een gemengd publiek, is zeker uiterst moeiclijk waarom het volstrekt niet vreemd is, dal slechts weinigen in Amersfoort zich daartoe leenen. Om te lang noch te kort, te deftig noch te plat, te stijf noch te theatraal te zijn 't is niet gemakkelijk. Krukken op het ijs of aan het biljart 'l is naarmaar op een katheder Eene lezing als Donderdag-avond door den Heer A". tan Doekeren gehouden werd, is verreweg te verkiezen boven een dorre, droge, en dikwijls saaie zij hel dan ook boog ge leerde speech. Och, hoorde men ze meer! De zaal was altijd vol. Maar 'l zijn niet allen koks, die lange messen dragen. 't Is gemakkelijker op een ander te vitten dan zelf wat goeds te leveren. S. N. N. La critique est aisée mais tart est dt//icile. .Men leest, onder hel opschriil Kunstnieuws" in een Weekblad van 21 December jl. eene kritiekwelke zeer geschikt is om ieder die nog een weinig lust had in Amersfoort op eene Nutsvergadering cene lezing te houden voor goed die lust of zooals de Heer L. gelieft te zeggen «hoogen-moed" te ontnemen. Meermalen hoorde ik dat het zoo moeijelijk was goede sprekers (volgens den Heer L. Kunste naarsj voor het Nut te krijgenmaar geen wonder als men onthaald wordtzooals de spreker van Donderdag 11.thans door den lieer L. Schijvcr dezes was toen ook toehoorder en velenik durf zeggen 7/8 der toehoorders was zeer tevreden over de door den Heer v. B. gehouden lezing. Waartoe is het toch dienstig den goeden indruk, die voor het bestaan en den bloei van het «Nut" zoo noodig is, door eene gal achtige kritiek te trachten wegtenemen Mij zal gevraagd worden heeft men dan niet meer aan eene wetenschappelijke lezing Ilicrop is mijn antwoord: voor sommigen, ja 1 maar niet op eene Nutsvergadering met Dames. Als enne bewijs dal die wetenschappelijke lezingen evenmin iedereen bevielen als die van Donder dagavond II. heb ik mij slechts de van verveling getuigende gezichten voor den geest te roepen bij gelcgenbeid der wetenschappelijke lezingen waarop de leden met hunne dames in het gepasseerde Nuts-saizoen werden vergast. Wat wil de heer L dan toch dat op Nuts- vergaderingen word verhandeld Mijn wenschcndie van velen met mij is, dat de op de naamlijst der sprekers voor dit Nuis- saisoen nog openstaande plaats weldra wordt ingevuld met den naam van den heer L. (Dan wacht ons iels kernachtigsiets geestrijks ca toch wetenschappelijk.) De liefhebbers van wetenschappelijke lezingen deden beter een gezelschap opteriglenwaar niets anders dan wetenschappelijke lezingen worden gehoudenen te dulden dat op de Nutsvergaderingen met Dames lezingen worden gehouden in den geest als die van Donderdag 11. Ten einde geen lezingen te moeten aanhooren als die van 28 Novembei II. (misschien ook eene wetenschappelijke?) ware het te wenschendat er in Amersfoort zulke hoog-rnocdige personen waren te vindendie den moed hadden eene lezing te houdendan zou men de Heeren kunstenaars van andere plaatsen de moeite en de galachtige kritiek kunnen besparen. Van de tooneelvoorstelling der jongelieden vat» het Théalie *.\ut en Genoegente- Amersfoort, kon niet vroeger dan thans een beknopt verslag worden gegeven. Zoo gewonnen zoo geronnen is met veel entrain opgevoerd cn met succès afgespeeld, doch di verse slootende woorden daarin uitgesproken had men dienen te vermijden. Dit laatste aldus even aanstippende, kan worden gezegddal de komieke voordragt van den Heer H. zeer vol deed, de Heer T. een goed zedepreéker was en ook de andere jongelieden slaagden in hunne minder gewigtige rollen vrij wel. De wraak van een kapper werd zeer lief gespeeld. Hierin voldeden inzonderheid de Hoeren v. Dl. en 11. (de laatste speelde cenigszins te rad); maar vooral verdient lot hel uitstekend spel van den Heer G. die door zijne grappige uitvallen den lachlust van het publiek ruimschoots op wekte. Men kon opmerken dal hij zijne rol vol komen begreep en meester was. Wie is de Graaf f i» mede liel ten tooneele gebragl. De Heer T. speelde zeer goed als mar kies en eveneens dc Heer 11. (Zemelknoop), doch was hij weder wat driftigde Heer v. Dm. (Nikkerl) kwam zeer voordeelig in zijne rol uit. De Heer G. (Valentin) was perfect in zijne rol. Voor hel aantal opgekomen toeschouwers bleek de zaal te klein als eivol zijnde waardoor ver scheidene houders van kaartjes niet konden worden toegelaten. De voorstelling werd opge luisterd door fraaije muziek van eenige leden van het muziekcorps der rijdende artillerie. Het publiek heelt zich geamuseerd, ook blijkbaar uil herhaalde toejuichingen. Alle jongelieden van beide seksenwerkten naar hunne beste krachten mede tot een goed ensemble, doch 'tis niet wel mogelijk van allen speciaal melding te maken. Naar wij vernemen zal deze kring van jonge lieden eerlang eene tweede voorsteling, welligt vooi een liefdadig doelgeven. Allerlei. Heden, Maandag wordt in de zaal Valentino te Parijs een concours van kappers gehouden. Een 30lal haarkunslcnaais zal op een even groot aantal vrouwenhoofden de meest buiten gewone kapsels zamenstelleu«terwijl vol gens de aankondigingen een uitgezocht orkest inlusschen gelegenheidsmuziek zal uitvoeren." Als een bijdrage tot de juiste kennis der belangstelliug van het publiek in de statistiek, diene het volgende feit. De handelingen en rapporten van het statistisch congres, in 18C9 te 's Gravenhage gehouden werden destijds ver zameld in een paar waarlijk prachtige groot- kwarto boekdeelen Een uitmuntend gecondition- ncerd exemplaar kwam onlangs openbaar in veiling en werd verkocht voor twintig centen 1 Door den heer W. J. Schuttevaèr, hoofdbe- stuuider der Schippers-verccniging van dien naam is een adres gerigt aan de leden vnn de twee Kamers der Slalen-Gcncraal, waarin wordt verzocht, gcenc gelden meer aan de Amslerdatnsche Kanaal-Maatschappij toe tc staan, alvorens de bezwaren, aan schipperij en handel door de af sluiting van hel V bij Schcllingwoude toegebragt, zijn opgeheven, In de Fransche nation, vergader, is met algem. stemmen (573) bot voorstel aangenomen van den afgevaardigde Wolowski, houdende dat dc opbrengst der vrijwillige giften van de vrijmaking van hel Fransche grondgebied zal worden besteed om de Elzasseis cn Lotharingcrs die genood zaakt zijn geweest bun geboortegrond tc verlaten,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2