Politieke Rome. Keizer Wilhelm schreef aan Prins von Bismarck een brief van tien volgenden inhoud •Op uw verzoek van 20 Deo, wil ik u van het Voorzitterschap van het Ministerie bij deze ontslagen verklaien. (Jij behoudt het «egt van voordiagt in zaken het Rijk en de Buitenland- sche politiek betredende. In geval gij verhinderd zijl, persoonlijke de zitting van het Ministerie bij te wonen, zijt,gij bevoegd uw votum in zaken van Rijksbelang, onder uwe verantwoordlijkheid door den president van de Rijkskanselarij, den heer Delbruck te laten uitbrengen." Hel voorzitterschap van het Ministerie wordt opgedragen aan den oudsten Minister, dat is de heer ron Boon, Minister van Oorlog. Naar men verzekert is den Pruisischen Minis ter van Landbouw von Selchow beduid, dat hij zijne vraag om ontslag uit de Staatsdienst be hoorde in te trekken. De heer von Selchow begreep onmiddelijk dal die opmerking zeer gegrond was en blijft Minister. «De President Thiers zoo schrijft men is tevens voornemens de afbetaling van het ze vende half milliard definitief te regelen en om trent het achtste voorloopige schikkingen- te treffen. Men verzekert dat ten dien einde ban kiers uit Amerika, Nederland en Rusland naar Parijs gekomen zijn, en men verwacht dat de met hen te houden overleggingen vóór het hervatten der zittingen van de Nationale Verga dering tot een resultaat zullen geleid hebben. In dal geval wordt alleen nog de goedkeuring -van den Duilschen kanselier voorde ontworpen regeling vereischt." Men schrijft uit Parijs, dat Thiers die vroeger er prijs op stelde om burger te zijn in zijn huiselijk en openbaar leven, zich nu en grand seigneur laat ontvangen en eer bewijzen Dat mea zoo digi aan 't graf nog hoogmoedig Itan worden I Thiers ontving Woensdag jl, een bezoek van den heer Smith, Chef der Mormonen, verge zeld van zeven leden zijner gemeente. Terwijl Zijne Hoogwaardigheid in 't paleis was, zaten eene gansche compagnie Mormoonschc dames in rijtuigen voor dat gebouw op hun Profeet te wachten. De brief van den hertog ie Gramont waarin hij lei verdediging van zijnen meester en z.ich zeiven de verklaring aflegdedat von Beusl in dertijd als Oostenrijksch kanselier hulp aan Frankrijk had beloofd indien 't in een oorlog met Duiischland mogl worden gewikkeld, heeft vrij wat beweging veroorzaakt. Men brengt o. a. de reis van von Beusl naar Weenen in verband met dat schrijven en heeft de Neue Freie Preste het noodig geoordeeld de bewering van d« Gra mont tegen te spreken. In Frankrijk wordt door de Bonapartisten na tuurlijk vlijtig partij getrokken van dit geval. Om hunne praatjes te w eerleggen publiceert het Journal des Débals eenige uittieksels uil het Oostenrijksche roode boek over 1870. Daaruit hlijkt duidelijk, dat Oostenrijk volstrekt niet oorlogzuchtig was. Ten overvloede neemt de Temps dat gedeelte op van 't verslag der commissiedie de oorzaken van den oorlog heeft onderzocht, waarin de hertog de Gramont getuigenis geeft van zijne daden. De Gramont spreekt daar niet van Oosten rijks hulpvaardigheid. Een eliquelie-schennis heeft aanleiding gegeven tot klagten van de Porie bij het kabinet van koning Victor Emanuel. Deze souverein heeft den zoon van den onderkoning van Egypte ontvangen zonder dat de gezant van den sul tan bij het llaliaansche hof den prins bad gein- troqueeerd. Op het bezwaarschrilt uil Konstan- tinopel heeft de llaliaansche regering dadelijk geantwoord, en men verwacht dal de ophelde ringen voor de Verhevene Por te voldoende ge acht zijn. Allerlei. "Be beruchte Cora Pearl is te Brussel. De koningin van den Parijschcn demi-monde heeft naar Brussel de wijk genomen omdatsedert de poging tot zelfmoord door haren minnaar Duval gepleegd, zij zich in Parijs uiel meer heeft durven veitoonen, zonder in het openbaar gehoond uitgejouwd en zelf» met steencn gewor pen tc worden. De c.orpulenl-schoorie Engelsche die voorloopig naar haar Jand zal terugkeeren, verklaart dat zij Duval niet mishandeldmaai slechts een huwelijk met hem afgeslagen heeft; zij ontkent dat hij zich alléén voor haar heeft arm gemaakten verzekert dat het prachtige paleis, door haar bewoond, haar geschonken is, niet zoo als gezegd wordt, dooi Duval maar door prins Napoleon Jerómc. Overigens zqn al hare kamers vol portretten en boi si- beelden van leden van bet ex-keizerlijke geslacht. Dc leden van het bestuur der in <867 tc Parijs gehouden internationale conferentie tot bevordering van de afschaffing der slavernij hebben uit Parijs aan den heer Zorilla den Spaansclien minister-presidenteen brief dd. 17 December gezonden, waarin zij met den meesten aandrang verzoeken de onverwijlde indiening bij de Cortes van een ontwerp vau wet lot onmiddellijke afschaffing van de slavernij op Kuba en Poito-Rico. Dit document is ondcr- tcekend door de hh. GuizotSu-MartinEd. Laboulave G. Monodde HroglieËd. de Pressensé Julius H. Wolbers (Utrecht), Joseph Cooper (Londen) en L. A. Chamerovzow. Den 2-ie is zulk een ontwerp van wet bij de Cortes ingekomenwat Porto Bicobetreft. Dit ontwerp houdt de volgende hoofdbepalingcn in: «Dadelijk en voor altoos wordt de slavernij afgeschaft. Binnen vier maanden na den dag der afkon diging van de wet in het officiële dagblad zijn alle slaven vrij De eigenaars van slaven krij gen schadeloosstelling." De voorlezing van het ontwerp werd zeer dikwijls afgebroken door de toejuichingen van de hoorders. Door de regering is verklaard dat zij lot haar groot leedwezen den maatregel niet op Kuba kan toepassen dewijl dit eiland nog in opstand ver keert. Dezer dagen heeft men tusschen Londen en Penzancein Cornwalesvoor de eerste maal met de methode van den telegraafbeambte \V. H. Preece eene proef genomen namelijk om telegrammen van die beide steden gelijktijdig op denzellden draad heen en weer te seinen. De proefneming is ten volle geslaagd. In de Silverdale kolenmijn zijn Zatuulag jl. acht arbeiders door eene gasontploffing gedood. Eenige anderendie door den slikdamp in een bewusleloozen toestand gebragl waren zijn aan de belerende hand. Maandag morgen jl. was 'top het wachtschip te Nieuwediep «overal;" alles was op hel dek, kommandanl en officieren in grand tenue de bloedvlag was geheschen en ide trap opgetuigd," er moest een matroos worden geslagen, die zich zonder permissie van boord had verwijderd. Alles was gereed, alleen de dilenquenl ontbrak nog. De executie kon tn 't geheel geen voort gang hebben, want de man had zich, uit vrees voor die on menschel ijke straf, in zijne gevange nis, van het leven beroofd. Zal men nu nog dat slaan niet afschaffen f Midden-Deccmber was Cherehel in Algerië het tooneel van schrikkelijke gebeurtenissen. I0J ure 's avonds werd eensklaps alarm gesla gen. In de kazerne der gendarmerie was brand uitgebarsten. Deze was ontstoken dooreen gen darme, welke twee dagen te voren van korporaal lol soldaat was gedegradeerd. De bevelhebbe; Conti kommandanl van een batt. van het 4e reg. zouaven en opperbevelhebber van het distrikt Cherehel was dadelijk op de plaats en beval den dader te arresteren. Deze echter stootte hem de bajonet in het lijf Andere offi cieren schoten toe; maar de gendarme, thans een razend dier gelijk, verwondde nog een kapitein, een luitenant en drie zouaven. Eindelijk sliet hij nog zijne vrouw neder, eer het gelukte hem magtig te worden. Conti een verwant van den vóór een jaar overleden kabinets-chef van Napoleon lil stierf onder verschrik kelijk lijden; de overige gewonden hoopt men te behouden. De politie te Parijs heelt een persoon in hechtenis genomen, welken zij voor den dader houdt van den moord van den wijnslijter Brares uil de wijk Vaugirard, die den 4 dezer maand levenloos in zijnen wijnkelder is gevonden; welke utoord aanvankelijk aan polilieken wrok werd toegeschreven, omdat van den inboedel des ver moorden niets vermist werd. De gearresteerde is een bloedverwant en de eenige of voorname erlgenaam van Brares en moest, tengevolge van diens, overleden, in het bezit van 30,000 fr. komen. De veronderstelde dader is door de politie een tijd lang in stille gadegeslagen en naar het schijnt heeft dit tot zeer bezwarende ontdekkingen voor hem geleid. Ilij heeft bij zijn eerste verhoor alle schuld ontkend. De holnische Zeilunq deelt het volgende uit Berlijn mede De in den jongslen lijd bij de wijd ver spreidde pokken-opidemien opgedane onder vinding heeft naar de overtuiging van onze opperste medicinale overheid zeer bepaald de noodzakelijkheid aangetoond, dat tot onder drukking der pokziekte hervaecinatie der ge- heelc bevolking moet plaats hebben. Waar men bij het uitbreken der epidemie wist te bewerken dal de gansche bevolking eener plaats zich aan I de hervaccinatie onderwierpis altijd zeer spoedig een eilid aan de ziekte gemaakt, terwijl deze in andere gevallen zich langzaam ver spreidde en allengs alle voor de smetstof vatbare personen aantastte. Ook in plaatsen waar de hervaccinatie niet zoo algemeen plaats had, is toch hare heilzame werkingvolgens naauw- keurige onderzoekingendaardoor duidelijk bewezen dat de door de pokziekte veroorzaakte sterfte geringer was naat mate de hervaccinatie in grüutoren omvang had plaats gehad. De Minister van Eeredienst, onderwijs en genees kundige aangelegenheden heeft dien tengevolge de provinciale besturen aangeschreven eene aan dc geheele bevolking des Lands allengs ten deel vallende hervaecinatie op die wijze voor te bereidendat elk jaar de (schoolpligtige) school kindei en tusschen den 10 en 12jarigen leeftijd daaraan onderworpen worden waarbij die besturen er voor moeten zorgen dat de hervaccinatie voor de kinderen zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en de ouders, met bekend, making der voormelde bijzonderhedenuitge- noodigd worden ernstig toe te zien dat hunne kinderen zich niet aan de hervaecinatie ont trekken. De Minister doet voorts opmerken dat de zaakkennis der geneeskundigenen hunne tengevolge van het gedureudc de laatste jaren ingestelde naauwkeurige onderzoek verhoogde zorgvuldigheid, alle vrees voor de mogelijkheid van nadeelige gevolgen der hervaecinatie weg neemt. Kinderenbij welke de hervaccinatie niet geslaagd is, moeten in het volgende jaar opnieuw daaraan onderworpen worden." AMERSFOORT, 30 December 1872. Onder het gehoor van den WelEcrw. Heer Ds. van Roggen zijn op den twceflrn Kersdag twee extra-giften gecollecteerd namelijk /50. voor de aimeucn ƒ50.voor het vrouwenhuis. Vrijdag jl. heeft de aanbesteding van granen ten dienste der garnizociisbakkerij te Amersfoort plaats gehad en waren minste in schrijvers de heeren .4 Mol, te Utrecht, voor roode of Rijnlarwe a 11,07 per hectoliter; P. lloogwinkelte Goriuchcni, voor zeeuwsche ol witte tarwe a ƒ11,28 per hectoliter; en Gerritsen, te Amersfoort, voor inlandsche of Pruissischc rogge, .i ƒ0,89 per hectoliter; zijnde aan deze inschrijvers de levering gegund, behoudens de gebruikelijke nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog. Den 23sten dezer had aan de Anna Paulowna Bewaarschool alhier weder een heerlijk leest plaatsdat eenerzijds getuigde van hartelijke welwillendheid en liefdadigheidszin, en van blijde erkentelijkheid voor betoonde liefde en welda digheid van den anderen kant, het feest der halfjaarlijksche uiidceling van kleedingstukken aan een aanzienlijk getal kleinen die aan de Anna Paulowna Bewaarschool hunne eerste op leiding genieten en door goed gedrag en getrouw schoolbezoek reden tot tevredenheid gegeven hebben. Eene Damesvereeniging hier ter slede heeft meest welwillend de zorg daarvoor op zich ge nomen, en zich ook nu wederom willen be lasten met de inzameling van gillen voor dat doel en den aankoop en de vervaardiging van kleedingstukken. Aan 177 kinderen weiden door haar ook nu weder kleedingstukken uitgedeeld, en wel 16 haaijen rokken, 48 jurken 25 kielen, 18 broeken, 28 boezelaars, 21 hemden en 16 paar kousen of klompen, terwijl aan een vijftal Kin deren die geen behoefte aan kleedingstukken hadden, tot aanmoediging een dasje weid ge schonken. Vijf en twintig kinderen ontvingen geen klee dingstukken, deels omdat zij te dikwerl de school hadden verzuimddeels omdat zij nog eerst zeer onlangs op de school waren toegelaten doch kregen niet te min, evenzeer als de overige* eene versnapering in koek. Het was waailijk hartverheffend de blijde ver rukking der kleinen te zien bij het ontvangen van de hun toegedachte kleedingstukken en het onthaal hun bereid en voorzeker niet minder groot is de dankbaarheid der ouders geweest voor het goede hunnen kinderenen in hunne kinderen hun zeiven bewezen. Ecic en dank hebbe de Damesvereeniging, die de edele taak heeft op zich genomen door hare bemocijingen mede te werken tot voor ziening in dc behoeften van zoovele kleinen wier oudets daartoe niet naar belmoren in staal zijn en tot bevordering van geregeld school bezoek waardoor alleen liet onderligt in waarheid vruchlbanr werken kan. Die dank wordt haar in de eerste plaat» ge bragl door de bcwcldadigdcn en hunne ouder», maar gewis ook door allcu wien het lot hunner

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2