V rij dag 3 jgpïJé Januarij 1873. J\2 2052. UEEJFOOEISCH! Winterdiensl aangeTsng 1 November 1872. bh DlLIGENCE-DlENST» Nbderlandsche Centraal-Spoorweg. BB BB BB BB B B^BI Vertrek tan Amersfoort naar Utrecht |1 TT Tj II TIT |1| I,"',' """'"'dot 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 kl., 2.39,8.18. I II II Iv I Ml I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek tan Amersfoort naar Zwolle II II II I I Ij 111 I Rotterdamen namiddag 3 nor. 9.05, ,.34, 6,0 «,,,^,„9.-. U U BI vJ^TÏMEïtL Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1j u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3j u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en DonderdagavondAbonnementsprijs per kwartaal f I.franco per past 1.15. Prij» der Advertenliën ran I lot 6 regel» 60 Cts elke regel meerder 10 Ct»; legale, ofticiëele en onteigen. Advertentiën per regel l5Cta. Reclame» per regel 20cent» Aft. nummert 10cent» Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Clteffte Amersfoort Bureau AmerifoorUehe Courant, Langestraat. Wijk P, N». 43, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io bet Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentieluraeu van Nura en va» Drraaa, Wijnstraat, Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuor op MAANDAG, den 6 JANUARIJ aanstaande, 'sna middags van halflwee tot halfdrie. zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl ialichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren B. E. Herschel, W. A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt. J. VAN DER LEEUWVice-President. M. VAN BEEK, Penningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. 1875. 1873 is opgetreden en bij velen is het ver langen of prospect opgewekt, dat het nieuwe, nu moderne jaar het beter zal maken dan zijn ouden nu antieken voorganger, ofschoon ook velen over d"n afgemarscheerden tijdcirkel niet te klagen hebben. Klagers vindt men altijd. Dat geslacht is onsterfelijk. Te koud te warm te droog, of te saai (mis schien ook dit opstel te nat, te rijp, te lang, te kort, te groot, te klein, is dikwijls de uit roep bij legioenen kniezersdie wel zouden willen dat alles perfect in de wereld is ofschoon zij zeiven aan tal van onvolmaaktheden laboreren. Bij veel goeds dat men van het oude mag be waren of overnemen is toch in een nieuw jaar veel nieuws zeer gewenscht en vooral voor lezers en journalisten. Moge hel dan bijna alles zijn goed nieuws. Laat ons het oude vliedenhetwelk verkeerd of afgezaagd is het nieuwe aangrijpen, hetwelk beter en levens aantrekkelijker blijkt te zijn. Laat ons afleggen een ouden jas, of rok en broek indien wij betere nieuwe kunnen aan trekken afleggen oude versleten vormen, maar behouden goede oude vriendensmullen aan smakelijke oude kaas en onze tong en ons ver hemelte tracteren op uitmuntenden ouden wijn (als wij zulks betalen kunnen), en gebruik maken van een aantal c*de dingendie nieuw niet zoo goed kuDnen zijn. Buitendien zal er genoeg komen dat nieuw is. Nieuwe amusementen en modes (vooral voor de dame»), nieuwe goederen en winsten, nieuwe uitvindingen, nieuwe aardappelen, haringen millioenen nieuwe zaken, die door den alles verslindenden tijd ook allengskens of vlug, deels of groolendeels, oud zullen worden zooals wij. Een binnenlandsch en buitenlandsch politiek overzigl van hetgeen in het oude jaar voorviel, zullen we ditmaal maar liefst niet opstellen. En evenmin veel vertellen van de oude beurs, die toen volstrekt niet fiksch avanceerde. Maar nu 1872 van het wereldtooncel is gedaaldmag men zich wel voorspiegelen dat in 1873 de beurs zal ryien. De eflectenarmée steeds aangroeijende cal dan, naar men hoopt, onder den jubel der beursheldenmin of meer in gezwinden pas eene solide stelling innemen terwijl de triomf kreten en bet applaudissement van millioenen wereldburgers tegelijk door den aardkloot zullen weergalmen. Moge de vredevlag gedurende gansch 1873 boven du wereld blijven wappeicn en vooral Thiersdie kleine man met grooten geest bezield, de Franscbennog al liefhebbers van zijsprongen en revoluties binnen de perken houden, din zal het den wereldburgers voor het overgroot deelonder Godes bijstand, wèl gaan; dan zullen handelnijverheid financiewezen en zooveel andere wereldzaken bloeijen en zal tevens de wereldfuin, meerendeels gedurende alle saisoenen, een rooskleurig figuur hebben. 1872 nam zijn congé en wij hebben den thans ouden jongent met alle respect, in N°. 2051 uit geleide gedaan. 1873 is binnengetreden en we reiken, thans in No. 2052, den lieven jeugdigen snaak met alle mogelijke gratie amicaal de hand, terwjjl hij zijn entree-compliment maakt. De oude jongen nam een kolossaal pak oude couranten onder zijn arm mede, want zeer weinig lezers zijn gecharmeerd op oude-nieuterpapieren. Moge de nieuw binnengetreden jonge schalk met ook nieuwe Amersfoortsche Couranten be laden, bij het publiek welkom zijn I Allerlei. Vrijdag en Zaturdag werd er in hetjagtveld te Borger, gepacht door eenige Hollandsche heeren eene drijfjagt gehouden waaraan op den eersten dag deel namen 10 i 12 en op den tweeden dag 16 gein viteerde jagersterwijl door het «boeihoorn" een lOOtal liefhebbers en drij vers bijeengeroepen was. Baron van IIardenbroek van Bergambachteen der Hollandsche Heeren, ontving de jagers met de meeste beleefdheid en Vrijdagmorgen 8 uur had de aftogt naar het jaglveldom en nabij Westdorpplaats. Er werden geschoten 33 hazen, 11 patrijzen en 1 houtsnip. Op den tweeden dag begaf zich de jagtstoet op hetzelfde uur op nieuw in 'tveld, en wel naar den omtrek van Eesweder omgeven van eene schare belangstellendenwaaronder alle dorpsnotabiliteitenzooals de burgemeester notaris, ontvanger, enz. Er sneuvelden 68 hazen 2 patrijzen, 1 hout snip en eenige konijnen. Na afloop van die drijfjagt dineerden de jagers. Erkentelijk voor de invitatie en de heuschheid van baron ran Hardenbroekhopen de jagers dat hun in 't volgende jaar nog eens weer de gelegenheid zal worden gegeven om zulk een campagne in 't Borger veld te houden en die hoop wordt gedeeld door de ingezetenen van die gemeente. Zijn er 91 kooldicven minder, er blijven nog genoeg over om naar een tweede slagting onder ben te doen verlangen. De 91 gesneuvelden hadden zich op veld, akker en tuin wel te goed gedaanzooals uit hun uiterlijken toestand bleek. Er waren zeer deftige langooren bijdie mischien 9 en 10 halve kilogrammen wogen. Een vijftig van de «ontzielde" zijn dadelijk naar Holland geëxpedieerd. De aanklagtcn van dronkenschapdie tot overlast leiddesedert Kerstdag bij de politie- bureaux tc Londen ingeleverd, waren omstieeks driehonderd in getal, doch verreweg de meeste zijn ligt of in het geheel niet gestraft uit toe gevendheid met het oog op de feesten. Deze leesten, die door grootc overdaad zich kenmerk ten, hebben zonder twijfel ook ten gevolge ge had dal vele feestvierenden te veel dronken en toch niet onder het bereik der politie komen konden. De nationale neiging tot bet gebruik van wijn, sterken drank of bier schijnt nog in volle werking te blijven en de arcijnsen op het gedisteleerd hebben 10 pet. meer opgebragt dan in bel vorige jaar en 2 en 5 pet. meer dan vóór vier jaren. Volgens een officiële opgave in de Globe was het bedrag der gezamelijke accijn- sen op gedisteleerd 25 millioen p. sl (300 mil- lioen gulden), en zal de minister van financiën dit jaar alzoo 2/ mm. pd. st. boven zijne raming ontvangen. De handel en de industrie klagen zeer over de weinige feesten die te Parijs gegeven worden. Wel zijn er eenige diners van de officiële we reld maar de adel en de financiën houden zich achteraf* en noch in den faubourg St.- Germainnoch in dien van St.-Honoré worden de hótels voor bals en concerten etc. geopend. Duizenden, die in andere jaren van die feesten geleefd hebben, zijn daardoor teleurgesteld en hebben reeds de pers in den arm genomen om den rijkdom tot feestvieren of eigenlijk tot meerdere uitgaven aan te sporen. De gemeenteraad van Groningen zal in zijne eerstvolgende zitting eene belangrijke beslissing hebben te nemen. Het geldt niet meer of minder dan het sluiten van eene overeenkomst met den commandant der geniedaartoe gemagtigd door den inspecteur-generaal van fortificatiën, gegrond op eene beschikking van den minister van oorlog, omtrent een hoogst gewigtig onder werp met het veslingstelsel in verbaand staande. Bij bedoelde overeenkomst wordt n. 1. aan de gemeente Groningen vergunning verleend om met inachtneming van verschillende voorwaar den aan den voet van den vestingwal te plaatsen een gaslantaarn. De voorwaardenwaaronder die vergunning wordt verleendzijn inderdaad curieushet plaatsen van de lantaarn moet geschieden in overleg met den commandant der genie. Op de eerste aanzegging door of van wege den minister van oorlog moei de gaslantaarn op kosten der gemeente worden opgeruimdzoo niet dan zal zij de deurwaarders exploit daartoe worden aangemaand. Eenigen tijd geleden las men ia sommige dagbladen, dat uit het vlek H.«en man, vreem deling van geboorte en ten gevolge eerier huwe lijks-advertentie met zekere dame M in den echt gelreden, vertrokken was zonder terug te keeren. Korten tijd hierna werd gemeld dat de man om zaken van huis geweest zijnde, was terug gekomen soodal er van trouweloote ver lating geen sprake kon zijn. Thans kunnen we met zekerheid mèedeelen dat bedoeld echtpaar dezer dagen met stille trom of met de noor derzon of hoe men 'took noemen wil uit li. is vertrokkenen daarbij heeft vergeten de nota's van verscheidene hunner plaaugenooten te vereffenen. Zeven wijzen Harlingcr apothekers, hebben bekend gemaakt, dat zij voorlaan geen specifieke rekeningen meer zullen inlevcreu, tenzij dit gevraagd mogt worden. Er bestaat by andere neringdoenden eenige neiging om te doyi als die apothekers. Er is ook plan een anw-spccifiek-rekeniug- verbond opterigtcn.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1