TZ\Zt'r'""' Terwijl Europa (loof overstroomiugen wordt geteisterd, komen uit Amerika, met name uit het Zuidenbiltere kU8len over hel gebrek aan water, waardoor de rivieren onbevaarbaar worden. De Mississippi b. v. is op 'toogcnblik bijzonder laag en met den Red River is tn.et veel boter gesteld Hietdoor en ook wegens de steeds toenemende siekle onder de paarden is het bijna onmogelijk katoen en andere koop mansgoederen te vervoeren. In Noord-Amerika heeft men een eigenaardig middel uitgedacht om zoogenaamde slechte be talers tot afdoening hunner schuld te noodzaken. Te Philadelphia o. a. is een mandie een hoogen hoed op heeftmet hel volgende op schrift in groote letters «lukassering van kwade posten." Deze persoon gaat naar de woning van den slechten betaler en meldt er zich, met den meest mogelijken omslag aan. Volgt de betaling niet onmiddellijk, dan gaat hij voor het huis staan en trekt, door schreeuwen en potsen maken zooveel mogelijk de aandacht der buren en voorbijgangers. In de meeste gevallen volgt dan de afdoening der schuld, om van den onaangenamen schildwacht verlost te worden zeer spoedig. De «collector" behoudt de helft van de ontvangen som voor zich; zijne lastgevers staan daar echter nog goed bij daar zij anders toch in de meeste gevallen van dergelijke reke ningen nooit een cent zouden zien. Uit Soerabaija meldt menPer stoomschip Conrad is uit Nederland voor een te dezer stede gevestigde firma een kistje met goudwerken te Batavia aangebragtdat verder per stoomboot van de Ned. Ind. stoomvaartmaatschappij her waarts is vervoerd en bij aankomst alhier in entrepot opgeslagen. Bij inklaring wekte de ge ringe zwaarte van het kistje reeds terstond argwaanwaarom de opening in hel deponeer- pakhuis plaats had in tegenwoordigheid van een paar getuigeuwaaronder ook een employé van de maatschappij, bij welke gelegenheid bleek, dat uit de onderzijde der kist een plank was losgebroken daarna in het blik een opening gemaakt door een stuk weg te snijdendoor welke de doosjesdie het goudwerk bevatten waren gestolen. Blijkens een opmerking van een der aanwezigen was weinig dagen te voren een dergelijk kistje op gelijke wijze bestolenook hier per booten van de Ned.-Ind. stoomvaart maatschappij aangebragt. Aanboord dier booten schijnt een bende dieven te zittendie nood zakelijk moet worden uitgeroeid. Reeds eenige dagen trekt een zondetling wandelaar op de Parijsche boulevards de alge- meene aandacht. De man toch is in een dun pakje gekleedmet een grooten Panama-hoed op het hoofd, als ware het Augustus. Hij is een schatrijk Spanjaard die 50,000 Ir. verwed heeftdat hij den geheelen winter zoo in het openbaar gekleed zou gaan. Tot heden werkt de temperatuur bijzonder mede, maar de laatste loodjes kunnen ook hier wel het zwaarst wegen. Te Ealing niet ver van Londenheeft een jongman de dienstbode van den heer Clarke met welke hij verkeerde, Vrijdag nacht in de keuken der woning van genoemden heer met een pook de hersenen ingeslagen en later zich zei ven den hals doorsneden. De vrouw leefde tot .Zaturdagmorgen 11 uur, de jongman, die, in zijne woning teruggekeerdtot het besluit kwam zelfmoord te plegen liepna zich de wonde te hebben toegebragthet huis uit en stierf op straat. De aanleiding tot deze dubbele gruweldaad was een krakeel dat beide slagtoffers hadden, nadat zjj opeen vriendenpartijgeweest waren. Dezer dagen werd het eerste Italiaansche juristen-congres te Rome geopend. Ruim 300 der meest bekende Italiaansche regtsgeleerden tiit alle oorden des lands, woonden die opening bij. De advocaat Marchetti, een der vijf afge vaardigden voor Rome in de Kamer der Volks vertegenwoordigerspresident der commissie ter bevordering van dit congres, hield de ope ningsrede, waarin hij het belangrijk aandeel schetstedat Rome van oudsher had in de jurisprudentie der volkenhij herinnerde dal in Duitschland reeds tien dergelijke congressen waren gehouden, en ook verzweeg hij niet, dat er in Nederland reeds twee gehouden waren. Spreker beschouwde dergelijke zamenkomsten als een teenen van beschaving. De studie in de regten zal in Engeland aanmerkelijk verbeterd worden. De middeneeuw- sche instelling der Innt of Court, die eigenlijk van partikulieren aard waszal vervangen worden door een hoogeschoolwaarbij vier professoren zullen benoemd worden om voor lezingen te houden over jurisprudentie, volken- regtromeinsch civielregtconstitutioneel regt, het gemeene en crimineel regthel billijkheids- regt (in Engeland bestaat nl. nog een Court of Equityhel grondbezit en persoonlijk eigendom. Om den titel van advocaat te erlangen, zal men niet aan deze hoogeschool behoeven te studeren maar er zal een eind-examen worden afgenomen. De studie van het regt zal aange moedigd worden door twaalf beurzen van f 1200 voor hendie bij het examen hel meest uil- munten. De Gemeenteraad ^van Molenbeek St. iean zou Dingsdag na een openbare zitting in een geheime zitting overgaan, toen een der leden op stond, zijn jas aantrok en met luider stemme zeidedat hij geen geheime zittingen meer zou bijwonenomdat de schepen J. in een dei locale dagbladen hem ten toon stelde over de wijze, waarop hij zich in vorige geheime zit tingen had gedragen. De schepen J. zeide dat hij dat niet gedaan hadwaarop het lid de heer L.den schepen een slag in het aan gezicht gaf en er van hem dadelijk een terug kreeg. De overige leden trokken de vechtende leden van elkander. Hoe het met de gesloten zitting afliep, wordt niet gemeld. Een allertreurigst effect maakt de teregt- slelling en veroordeeling van den Franschen luitenant-kolonel baron Clement. Die militair had een koetsier, dien hij kwijt wilde zijn en de koetsier wilde gaarne militair en wel rempla- £ant worden. Wat deed nu de luitenant-kolonel? Hij gaf hem primo zelf een getuigenis, waarin verklaard werd dat Féronzoo heette de auto- medon, sedert 1866 in zijn dienst was geweest, en secundo liet hij stukken door Féron maken, bewijzende dat deze geen kinderen had en weduwnaar was. De waarheid echter was dat Féron drie kinderen had en niet zes jaren achtereenvolgens den kolonel gediend had. Hij mogt dus volgens de wet niet rcmpla^ant zijn. De regtbank heeft hem dan ook uit het leger verwijderdveroordeeld tot de teruggave van den ontvangen premie (solidair met den lui tenant-kolonel) en verder tot een boete van 16 fr. De baron Clement is veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Hij heeft zich terstond in appel voorzien. Politieke Revue. Thiers is gevallen. Gelukkig niet van zijn presidentszetel. Hij struikelde eveu bij het stappen uit zijn rijtuig, nadat hij gedineerd had, iets dat dik wijls wel minder sterke hoofden en geesten overkomt. Fluks sprong de bejaarde, maar nog vlugge president weder op zijne beenenen ofschoon hij wel ietwat pijnlijk was, deed hij zijne gewone bezigheden en hield gisteren de gewone officieele nieuwjaars-receptie te Versailles. Niet genoeg dat Frankrijk de milliarden der oorlogschatting moet betalen en ook het proces Bazaine en nog andere verdrietige souvemirs van den krijg met Duitschland voor oogen en geest heeltmaakt ook thans geweldige sensatie het opgeworpen incident dat Oostenrijk in der tijd zijne medewerking aan Frankrijk bij dien oorlog had beloofd. Er was sprake dat de Correspondance de Paris een brief van den Hertog de Grammont zou openbaar maken met betrekking tol zijn verschil met den President der Republiek aangaande de verklaringen van het Kabinet te Weenen over de houding, door Oostenrijk in den laatsten oorlog aangenomen. In dien brief zou de Hertog verklaren dat hij bereid is rechtstreeks aan de commissie van onderzoek de origineele stukken te zenden, die hij in zijn bezit heeft. De zaak is dus hiermede een nieuwe phase ingetreden. In dezen brief komt een zinsnede voordie blijkbaar het doel heeft om «nieuwsgierigen" van her spoor te brengen. De Hertog zegt namelijk daarin, dat zijn «papieren" ergens anders dan in zijn «woning" gedeponeerd zijn. «Eens bij 't einde van eene zitting der cortes, schrijft de correspondent-van den Temptzeide mij een Spanjaard, die zijn land kentwijzende op een groep algevaardigden, die Castelar om ringden cn hem beurtelings omhelsden «Zie dat aan, mijnheer en spreek nooit kwaad van de omwenteling van 1868. Men zegt, dat zij niets goeds heeft voorlgebragthet is niet waar. Zij heeft groote dingen voortgebragt de redevoeringen van don EmUio de Castelar." Er was eenige ironie in die woorden; maar men zou ze niet begrijpen, zoo men daarin eene satire zag op den beroemden redenaar wiens populariteit op nieuw is toegenomen door zyn welsprekend pleidooi voor de afschaffinc der slavernij. De waarheid is dat de meeste redevoeringen van Castelar niet alleen kunstwerken zijn, maar ook groote daden, voordeelig voor Spanje en dat men ook zonder overdrijving gerust het land mag gelukwenschen met de beweging, die het zulke redevoeringen heeft geschonken. Vooral in Duitschland en in Engeland heeft men den smaak verloren voor deze soort van welsprekendheid, waarvan eene schitterende wel luidendheid groote warmte, een overvloed van schoone beelden, vernuftige, schoon niet altijd ware argumenten en werkelijke thcatereffecten de voornaamste eigenschappen schijnen. Maar het succes van Castelar bewijst, dat dit genre nog voor Spanje past. De redenaar der gema tigde republikeinen moge door zijne tegenstan ders «nachtegaal" en «eerste tenor" gescholden worden dal doet geen nadeel aan de vrucht bare werking van zijne voornaamste redevoe ringen. De afschaffing der slavernij werd door do liberale partij begeerd, maar om haar werkelijk door te zetten was eene groote beweging van enthousiasme noodig. Castelar kon alleen dit resultaat vei krijgen en heeft het volledig ver kregen. Zoodra de eerste indruk door zijne iede verwekt voorbij waszoodra de afgevaar digden die hem waren gaan gelukwenschen weer op hunne plaats zatenzeide de minister van staal«Mijne heereu I het debat is geslo ten. De heer Castelar heeft het laatste woord gesprokende slaven op Porto Rico zijn vrij." Castelar eindigde zijne rede aldus «En zoo Spanje, dat wij zoo zeer beminnen, voor 't welk wij allen zouden willen sterven, zoo Spanje, gelijk eenige generaals, eenige bureaucraten en en eenige tolbeambten willen, een hol van ne gerjagers moet blijven, eene slavenmarkt, o staat dau allen op en toept met mij: «Gevloekt zij de geest van ons vaderlandl" «Vrijheid! als zoo velen u miskennen en ver vloeken, als zoovelen van hen, die voor u helden en zelfs martelaars waren, u profaneren, omdat gij, langzaam als de natuur, u niet hebt geleend tot het verwezenlijken van hunne eerzuchtige droomen; ik zie u altijd kalm niettegenstaande onze dwaliugen en misslagen, rustig nielegen- onze stormen, gelijk aan die symbolische vrouw het werk van den grooten schilder van Sevilla wier hoofd zich verliest in 'tongeschapen licht terwijl hare voelen den draak van het kwaad verpletteren; reine maagd, de denkbeelden vor mende die onze troost en roem zullen zijn; vruchtbare moeder, de geslachten barende, die de bewonderenswaardige rij der menschel ijke vorderingen zullen voortzeltcii." De vei taling geeft slechts een onvolkomen denkbeeld van die rede. Men moet haar lezen in de taal van Castilièdie Castelar eens de schoonste heeft genoemd en die hij zoo mees terlijk hanteert. Men moet dezen vurigen Anda- lusiér zeiven hooren spreken om zijn invloed te begrijpen. Bij zijne redevoeringen denkt men er niet aan, of hij logisch is, of hij goede argu menten heeft; maarmen stemt met Castelar. Demosthenes en Cicero verlangden niets beters." VERGADERING van dan RAAD der ge meente Amersfoort op Dingsdag den 31. Decem ber 1872. De heeren Visser en L. E. Lag er n tij waren niet tegenwoordig. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Door den Voonitter wordt medegedeeld dat de Heer L. E. Lagerweij heelt te kennen gegeven uit hoofde zijner ongesteldheid veihinderd te zijn deze vergadering bijtewonen. De Heer van Pertijn neemt na het afleggen van de vereischte eeden als lid van den raad zitting. In behandeling wordt gebragl het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van de L.eve Vrouwe Capel, met missieve van Mej. de wed. R. van Esveld. Uit de voorlezing van de missieve blijkt dat, bijaldien de gemeen teraad de woning met twee daarnaast gelegen percee en niet wil afstaan voor f 2300 nogthans door de weduwe aangenomen wordt het laatste voorstel der commissie van fabricage, waarbij tegelijk „o-den aangeboden voor ƒ2500, onder verband tot nakoming der bepaling daarin omtrent eene .cbilderij gemaakt. De Heereu -roockmU, UeÜmlvan Wnlchrtn en de Voorzitter voerden hierover het noord. De Heer om VVa/c4reti stelde voor, terugtekotnen en tot d kr°f °lulel'ha""i>el'en verkoop en tot den publtekcn verkoop ovcrte»aan welk voorstel de Hee.en CVooewï X* deratennen. Aan de .temming ondernomen wordt dit voorstel met meerderheid van temmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2