JVZ 2054. Y r ij d a g 10 Januarij 1873. 1ÏEISFOORTSCHI Winterdientl aangevang 1 November 1872. Nbderlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek tan Amersfoort naar Utrecht 9.01 11.02 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.05,1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9.—. comm. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Flooh, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soesldijk 2J u., van Baarn 3 u., Eemnes 5} u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiëo van 1 lot 6 regels 60 Ctaelkt regel meerder 10 Cts; legale, oflicicele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cis. Reclames per regel 20 cents* Aft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. H. van CUtffte Amersfoort Bureau AmertfoorUche Courant. Langstraat, Wijk F, N®. 43, o/er de Oude Vischraarkt, en bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door bet Algemeen Adcerten'nburaeu van Nijob en via Ditui, Wijnstraat, Rotterdam. Ke nnis^evingon. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 22. van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht van den 8. November 1855 (Provinciaal blad N°. 102), Doen te wetendat over den LIENDERT- SCHEN WEG eene buitengewone schouw zal gehouden worden op Woensdag den 22. Januari aanstaande. Wordende bij deze de bepalingen van boven genoemd reglement den belanghebbenden in berinnering gebracht. Amersfoortden 7. Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den voormaligen Staatsraad Gouverneur der provincie Utrecht van den 27. Februari 1828, N\ 8 Az. (Pro vinciaalblad N°. 43) Herinneren den eigenaars of huurders, dat zij verplicht zijn vóór den lsten Februari aan staande de POPPEN en andere RUPSENiNESTEN uil de boomen heggen en doornbosschen te doen balen, op de boete bij art. 471, n°. 8, van bet wetboek van strafrecht vastgesteld, «n die poppen of rupsennesten dadelijk op een afstand van 195 meters van de huizen of bos- scben te doen verbranden. Wordende de ingezetenen wijders opmetkzaam gemaakt, dat met bet midden van opgemelde maand Februari de opne.uing zal plaats hebben in hoeverre aan gedachte wetsbepaling is voldaan. Gedaan te Amersfoortden 8 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G WIJERS. W. L. SCHELTUS. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 13 JANUARIJ e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 2 ure terwijl belanghebbenden worden uitgenodigd om hunne boekjes tot het bijschrijven der Rentenheizij in die Zitting, hetzij vooraf ten huize van een der Com missarissen in te zenden. A. J. BOS, Secretaris. De aanstaande Volks voordragt te Amersfoort Reeds meermalen heelt de Amersfoorlsche Courant bet houden vam volksvoordragten in hoofd- en kleine opstellen voorgestaan en gaarne wordt nu weder een belangstellend woord daaraan gewijd. Onlangs is alhier eene VOlkSVOOrdragt gehouden. Zij werd afgewisseld door z«ng en muziek en voldeed uiiermatc doch een talrijker gehoor was wenschclijk. Het nut van dergelijke bijeenkomsten voor het Volk kan belangrijk worden. Thans zal zalurdagavond aanst. eene tweede VOlkSVOOrdragt plaats hebben in een locaal daartoe meer geschikt geacht, namelijk in Amicitia Men hoopt aldaar op talrijke opkomst, vooral opkomst van het Volk. De voordragt geschiedt door den Heer A. M. Kollewijn N-n. Aanvang te 8 uren. De toegangkaarten zijn kosteloos verkrijgbaar Vrijdagen Zalurdagmiddag van 12 tot 1 uren aan het vaccinatie-bureau. Het is echter niet genoeg dat zulke voor dragten voor 'l Volk worden aangekondigd het Volk zij ook aangespoord om oplekomen. Dil kan op velerlei wijs geschieden. Het is niet voldoende dat men de toegang biljetten kan komen halen. Het Volk is meer gestreeld, veel gewilliger en meer genegen tot opkomst als die biljetten worden uitgereikt of gebragt. En dan vooral kan eene talrijke opkomst worden verkregen door mondelinge overreding van zijde der meesterswerkbazen en verdere invloedrijke ingezetenen. Dat uitreiken, brengen, overreden geschiede op smakelijke wijs. Velen onder het Volk verkeeren in de meening dat voordragten zijn droog ot vervelend. Men moet het Volk reeds, bij mondelinge, voorloopende en bezielende prikkeliug tol op komst, van die verkeerde meening terugbrengen ook vooral voorloopend zeggendat er niets gesproken wordt wat iemands gewetensovertui ging schrijnen kan. Men zegge, bij het aanbieden of uitreiken der toegangskaarten dat de voordragt in populairen geest en aantrekkelijk zal zijn er volstrekt geen geleerdheid of vervelende wijsheid wordt uitgekraamd en eenieder daar zal begrijpenwat daar wordt gesproken- Wijders dient op de andere variatiealsdan dien avond aantebrengen met klem te worden gewezenomdat ook dht een sterke drijfveer tol opkomst is. Want de voordiagt wordt, naar men ver neemt, afgewisseld door muziek. Dat zal de jn< (saus) zijn, zooals bij eenen goeden maaltijd van aardappelen met vleesch. Wat deze avond zal opleveren met opgewekt heid en tact onder hei Volk ook eenigszins op die wijs uitgebazuinddrijft meer hoorders naar Amicitiadan dat het houden der voordragt zielloos wordt uitgeklonken en voorbereid. De Rotterd. Cl. behelst het volgende Alzoo: coüle que coüle nieuws van den moord. Maar de politie en justitie vertellen te veel of te weinigen geven daardoor voedsel aan de meest onzinnige fabels of zelfs romans. Schrijf op rekening daarvan de paniek, die tegenwoordig in den Haag bestaal. Wat men aan het Handelsblad onlangs melddcomtrent de drukten bij de smeden en slotenmakers en wat dies meer zij, was niel^ al te overdreven. Ik kan er bijvoegendal onze wakkere scherpschutter Bechl, in de Spuistraat, geen handen genoeg heelt om de napenen bij te halenwaarvan tegenwoordig een ieder zich voorziet. Het dralen van de justitie ik wil niet zeggen: door eigen schuld, maar ik wil aannemen door een ongelukkige zamenloop van omstandigheden heeft nu eenmaal de over tuiging doen ontstaan, dat er hier in den Haag een bende gcwetenlooze moordenaars en dieven op vrije voeten rondloopen en die overtuiging is niet weinig versterkt door talrijke feiten in jaren hier niet gehoord en waardoor den Haag binnen weinige weken een spreekwoor delijke reputatie van onveiligheid heeft gekregen. 01 dat nu aan de schoone inrichting onzer politie ligt, dan wel aan de heilzame gevolgen van hel ongestraft prediken der Internationa listische stellingenten aanhoore bovenal van degenendie niets te verliezen hebben en die praclisch bovenal ook het hunne willen van de vette koeijen in de weiden." De Hemel mag het weten. Maar wanneer men hoort van on vruchtbare onderzoekingen der politie en men hoort van versterking der wachten aan openbare gebouwen waar «vette koeijen" zijn te halenen van aanvrage om militaire macht voor gebouwen, waar zij nooit gezien werd(ik noem het postkantoor) wel dan is de paniek onder de Hagenaars eenigermate gerechtvaardigd. Allerlei. Een zonderlinge moord is onlangs te Dover, in Delaware (Vereenigde Staten), gepleegd. Prolessor West had sedert eenigen tijd proeven genomen met een bijzonder gas datvolgens hem, de tering zou genezen. Den 5den Decem ber had er eene vteeselijke ontploffing plaats in zijn laboratorium, en toen de rook was op getrokken vond men, naar men meende, de ovcr- blijlselen van professor West op den grond: hier de handen, ginds de voelen, daar het hoofd en allen ontdaan van de huid, evenals de overige ligchaamsdeelen. Er werden stukken van de kleederen ook aan het verminkte lijk gevonden welke deechtgenoote van den professor herkende als dezen toebehoorende. Uit een onderzoek van de overblijfselen bleek echter dat het hoofd, de voeten en handen van het ligchaam waren gesneden door middel van een scherp werktuig, en dat de huid er was afgespeld. Dit wekte achterdochtwelke nog verhoogd werd door de omstandigheiddie spoedig aan het licht kwam dat des profes sors leven onlangs was verzekerd voor 25,000 dollars, en dat een kleurling, die éen paar dagen voor het ongeluk in zijne dienst was vermist werd. Het publiek kwam nu tot de conclusie dal de kleurling den professor had gedood en zich verborgen hield. Men deed nu nasporingen, maar in plaats van den kleuiling vond men den professor die zooals nu blijkkt relf den kleurling heeft gedood, in stukken gehouwen gevildmet zijn eigen kleercn ge kleed en hem toen in de lucht heelt latea springen. Hij voert nu tot zijne verdediging aan dat de kleurling hem had willen bestelen en hij (de professor) hem gedood had uil zelfbehoud. Op de vraag waarom hij hel noodig had geacht om het ligchaam te verminken en in de lucht te doen springen, antwoordde de geleerde: «Gij hebt nooit een dooden neger onder handen gehaden weet dns niet wat gij zoudl gedaan hebben in die omstandigheden." Dit argnment is zeker onverantwoordelijk en men gelooft dan ook, dal de prolessor slechts eene proef heeft willen nemen met zijn gas op zijn bediende en het *erstand verloren heeft, toen hij de ongunstige wciking van zijne proelueming zag. Te St. Brieuc werd dezer dagen eene vreese- lijke misdaad gepleegd. Zekere Douarineen bekende dronkaard, voegde zijn zoon, die hem behulpzaam was in het ontladen van een wagen met visch, eenige scheldwociden toe. Des avonds kwam de zoon hierop terug hetgeen den vader zoo woedend maaktedat hij een mes greep en zijnen zoon tvce steken toebragt, die hem aan zijne voeten deden ncderzinken. De 23jarige jongeling is den volgenden dag overleden. De

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1