tot gevaar rijn voor de krijgstucht en de rust des lands. Ik verzoek umijnheer de maarschalk, de in dit schrijven vervatte voorschriften als rigtsnoer aan te merken, en mij de ontvangst te willen berigten." Rothschild (de Parijsche) komt op de finantiele koord, maar maakt een pas die Frankrijk niet ""zoraU meo weetwordt Frankrijk door de Duitsche troepen ontruimd, als de 5 milliarden oorlogsschatting zijn betaaldof als voldoende waarborg is gegeven dat zij geheel betaald zullen worden. Rothschild, de Koning der financiers, tevens financier der Koningen, heelt eerst voor de eerste milliarden goed gesproken maar wil nu maar borg zijn voor 600 millioen francs. En hoe kwam de millionnaar tot dit besluit? Hij redeneert aldus: «hebben de Duitschers Frankrijk verlaten dan zullen de politieke par tijen tot dusverre bedwongen, geen teugel meer voelen. «Radicalen, Bonapartisten, Legitimisten enz. tullen met hunne ontwerpen en eischen voor den dag komen en trachten die te bevredigen. Gevolg daarvan zal zijn onrustongere geldheden en daarna belemmering van handel en nijverheid, en leegte in de schatkist. «Wie wil zich, in dien stand van zaken, borg stellen voor de rigtige afbetaling van de -milliarden?" Thiers «rkent in stilte, dat Rothschild niet slecht redeneert, maar de conclusie verontrust hem meer dan de kibbelende partijen in de Natiouale Vergadering. De napoleontische artikelen der dagbladen zijn weder legio, behalve de beschrijvingen der geringste bijzonderheden Chislehurst betreflende. 'De Times heeft thans een bezadigd artikel altijd nog zeer verzachtend van strekking wat de misdaden van het tweede keizerrijk betreft, doch iets minder in kiacht. Opmerkelijk zijn de verschillende schaduwen der artikelen, waarin Let blad zich nu eens geheel tegenspreekt bij vroeger, dan eens zich zelf verloochent en dan weder een geheel nieuwe zienswijze over Napoleon III en bet tweede keizerrijk verkondigt. Waarschijnlijk worden deze artikelen door ver schillend denkende personen geschrevenzoo niet, dan is de verwonderlijke bekwaamheid van wendingwijziging en verloochening van gevoelens uitstekend. Ue Times merkt op hoe treurig het lot was der fransche souvereinen in de laatste 100 jaren, Lodewijk XVI stierf op het schavot, Napoleon, «de Groote" zegt hy, als gevangene op St. Helena, Lodewijk XVIII was langen tijd een balling in Engeland, -Karei X vlugtte om nimmer weder te komen Lodewijk Filips stierf als balling in Engeland en nu Napoleon 111 eveneens. De oproerbenden in Spanje zijn nog niet tot werkeloosheid gebragten bijna dagelijks ver neemt men van gevechten tusschen de muite lingen en de geregelde troepen. Zoo meldde dan ook een telegram uit Madrid van den 15, dat generaal Prino de Rivera de benden in Navarra met den meesten ijver vervolgt, zoodat zij naar de provincie Alava gevlugt zijn, waar zij door de regeringstroepen omsingeld worden. Nog andere benden zijn verslagen. Twee aanvoer ders van benden zijn gedooden een aantal is gevangen genomen. Een andere telegram uit Bayonne van later bevat het volgende: «De aanvoerder der cariisten in Guipuzcoa heeft aan de beambten van den Noorder-spoorweg eene aanschrijving gerigthoudende dat zij binnen zes uren de dienst op deze baan geheel moeten staken, onder bedreiging dat, bij niet nakoming van dit bevel, de beambten gefusilleerd en de spoorweg vernield zal worden. De dienst duurde echter nog voort, eneenige rails waren opengebroken." I 1 I e r I e i. De herhaalde klagten over de onbeschaamd heid der Berlijnsche huurkoetsiers en de geval len van mishandeling, die in den laalsten tijd zijn voorgekomen, hebben der vereeniging van huurkoetsiers aanleiding gegeven tot eene over weging der middelen om hiertegen te waken. Het bestuur bad 47 personen, die van derge lijke vergrijpen beschuldigd waren, opgeroepen om zich te verantwoorden. De eerste kwam tierende en schreeuwend binnen, heigeen den president noodzaakte hem te verzoeken hel ver trek te vei laten, waaraan de genoemde persoon zich. niet stoorde. Bij den arm geval, gaf hij den president een vuistslag in 't aangezigt, zoo dat deze bewusteloos in zijn stoel viel, en wel met zulk een kracht, dat de stoel doormidden hrak. Het gevolg hiervan was, dat het bestuur te hulp schoot, waarop een gevecht onstond, waaraan de 17 beschuldigden met genoegen deelnamen. Alles werd kort en klein bont en -blaauw geslagen en eerst na 45 minuten kwam -de politie lusehen bciJen en werden verschei- eene der belhamels naar het bureau van poli tie gebragt. Wegens den in 1874 plnats hebbenden voor bijgang der planeet Venus voor de zonneschijf, die het mogelijk mankt den parallaxisden stand der zon van de aarde met meer naauw- keurigheid te kunnen vaststellenheelt de Russische regering een som van 70,000 zilveren roebels voor de 24 Russische expedilién be schikbaar gestelddie tot dat doel naar alle rigtingen zullen uitgezonden worden. Ter algemeene vergadering van aandeelhouders der Danque dé l'Union te Brussel waren meer dan 800 aandeelhouders tegenwoordig. In hel uitge- bragt rapport wordt hel volgende geconstateerd. Na 1870 hadden de gérantsmet het oog op de uitbreiding der zaken van de Antwerpsche succursale, besloten een reservefonds van 500,000 fr. te maken; doch de directeuren der succur sale hadden er zich tegen verzet, bewerende dat de operatiën soliede waren. In 1872 werd de achterdocht der gérants opgewekt door een handelaar uit Hamburgden heer Heym die hun kwam spreken over operatiën speculatiën in olie, welke bij de bank totaal onbekend waren. Men kwam daarop tot de ontdekking van het volgende lo. dat voor rekening der succursale in oliën was gespeculeerd te Parijs en op de verschillende Duitsche markten 2°. dat er bij de succursale eene portefeuille bestond van 4 millioen, tot minderen prijs door de directeuren teruggekocht en die onttrokken was aan de dagelijksche controle der centrale directie; 3°. dat de succursale van de Banque (TAnvers wissels waarborgde, die mede moesten dienen om de speculatiën te dekken; 4o. dat zekere blanco verleende credieten aan de con trole werden onttrokken 5o. dat de balans van 51 December 1871 der succursale valsche cijfers bevatte; 6o. dat een deel der correspondentie zich niet aan het hoofdbureau bevond. In het rapport worden slechts enkele bijzonderheden medegedeeldaangezien de justitie een onder zoek naar dezelfde feilen instelt. Voorts werd de belofte gedaan om aan de crediteuren 20 pet. ongeveer uit te betalen veertien dagen na de definitieve surséance, indien deze verleend werd, en geconstateerd dat de voorloopig opge maakte slaat een deficit aanwees van 18 millioen, terwijl de commissarissen het verlies op 20 mil lioen begrootten. Eindelijk werd aangedrongen dat de definitieve surséance zouden goedkeuren. Den 50 Jonuarij zal daarover worden beslist. Een zeer bijzonder geval heeft zich te Amster dam voorgedaan. Een jonggehuwd man van omstreeks 30 jaren was dezer dagen plotseling door een hevige beroerte aangetastzoo men meende gestorven en dood bij zijne jonge vrouw 't huis gebragt. Maandag morgen zou de begra fenis plaats hebben. De lijkkoets en volgwagens stonden reeds voor de deur van het huis, de kist zou digi gemaakt worden en daar verrijst eens klaps de doode en gaat overeind in zijne kist zitten. Een paar der omstanderessen vielen onmiddell.jk flaauw van schrik. De gebeurtenis was onmiddellijk in de volkrijke buurt bekend en in een omzien was de straat zoodanig met nieuwsgierigen gevulddat de onverrigter zake wegtrekkende lijkbezorgers (hier kraaijen genaamd), lijkkoets, wagens en al de aankleve van dien slecnls met groote uioeite uil het gedrang kwamen. Te Lichfield in Engeland is Dingsdag morgen te half zeven een brand uitgebarsten in de woning vau den horlogemaker Confield Ofschoon twee spuiten per telegraaf uil Birmingham ontboden werden, is 'tgebeele huis uitgebrand. Man, vrouw en zes kinderenhet oudste van zes jaar, bet jongste van een maand, en hun grootmoeder van vijf en tachtig jaar zijn in de vlammeu omgekomen. In den Weener stadsschouwburg ziet men het zeldzame en zonderlinge schouwspeldat de acteur Friendman en de actrice Frdul. von Don- nigeswier huwelijk dezer dagen ontbonden is, op hetzelfde tooneel hunne rollen blijven ver vullen en ook getrouw de daarbij gevorderde omhelzingen enz. waarnemen. Te Parijs, in de Salle Valentino, waar het lot der voorjaars-kapsels wordt beslist, zag men een der mode-toongeefsters met een kapsel-construc tie, boog 65 decimeters. Men had haar op een beschuiten-plank door 't raam binnengeschoven. Mevrouw Thiers is er tegen, omdat haar echt vriend zoo bedroefd klein is. In een kleine stad van den Elzas geschiedde dezer dagen een zonderlinge operatie. Een smid, die een schilfertje ijzer in hel oog had gekregen en dientengevolge hevige smarten leed, is door den heelmeester, wien hij raad vroeg, opgehangen, wel te verstaan met zijne toestemming. Van het oogenblik, dat de oogen uit de kassen puilden, maakte de chirurgijn gebruik om het lastige voorwerp te verwijderen waartoe bij anders onmogelijk kans had gezien. De operatie is uitstekend gelukt. Het touw werd nog bij tijds afgesneden, om den smid tot hel leven terug te brengen. Het middel moge probaat zijnmaar gezocht zal het wel niet worden. Een der parjjsche regtbanken heeft dezer dagen vonnis geveld in eene zaak van valsche haren wat zeker algemeene belangstelling verdient. Mevr. Baguer de la Rethamosaeene rijke Spaanscbe, wonende in de rue du Luxembourg te Parijs, kocht van haren kapper voor fr. 849,50 aan valsche haren. Zoo ver is alles wèl. Maar het ongeluk wil dat mijnheer Baguer de Ia Rethamosa die som van fr, 849,50 buitensporig hoog acht en weigert te betalen. Ziedaar de reden waarom de valsche haren van mevrouw Baguer de la Rethamosa voor het geregt ver schenen. De advocaat van den kapper heeft en détail opgesomd alle orépons, repentirstresses, naties, chgnons welker prijzen uitmaken de som door zijne dienst regtens en deugdelijk gevorderd. Hij heelt bewezen bovendien dal de massa geleverde haren wel zeker niet te gering was voor de reke ning. Bovendien deed hij opmerken dat de heer de Rethamosa de bestelling doot zijne vrouw nu niet als buitensporig mogl beschouwen, dewijl hij geacht wordt als goed echtgenoot met de toiletzaken zijner gade bekend te zijn. De man is tot betaling veroordeeld. Hij heeft er dus niets bij gewonnen door het feit, dat zijne schoone gemalin geene echte lokken heeftaan de groote klok te hangen. Een jong Hollnnder, thans in Amerika te Michagan gevestigd, meldt het volgendeook interessant voor de dames «Iedereen bakt zells zijn witte brood, want roggebrood kent men hier niet en eveneens zijn koekjes; want koekjes, gebakjes, lruit en alle andere lekkernijen worden hier iu een verba zende hoeveelheid gegeten. De koekjes worden gebakken van fijn mais, of Turksche weit noemt men het in Holland, en smaken overheerlijk. De Amerikanen zijn echte lekkerbekken maar zij kunnen het ook hebben want het is bier Luilekkerland. Vrouw K. gebrnikt iedere week 20 pd. suiker en dat is nog maar een kleinig heid, vergeleken bij Amcrikaanschc huishoudings. Vleesch en spek koopt zij 50 a 60 pd. in de weekwij eten dan ook best elk een paar pond daags op. Vet vleesch lust men hier niet, en dat verkoopt de slager ook niet, dat is voorde honden, men eet niets dan de lekkcistc beetjes. Zwarten of nikkers, dat zijn vrijgemaakte slaven wonen hier in groote gclalenhet is een lui en tevens gevaarlijk volkje, het houdt veel van opschik, en het is soms koddig die zwarte dametjes te zien loopenvooral des zomers dan kleeden zij zich geheel in 't witdat doen zij dan omdat haar zwart bakkesje er goed bij zal afsteken, want boe zwarter hoe mooijer bij haar. Zij zijn het echter niet alleen, die veel van opschik houden o neende blanke dametjes zijn nog veel eiger, als die maar een dollar in den zak hebben gaan zij naar den winkel iets koopen. En zoo zijn niet alleen de dametjes, maar ook de dienstmeisjesdaar kan men vol strekt geen onderscheid in zien en dat willen de dames bij wie zij dienen ook hebben. Werken doen zij weinig en als zij het doen, is hel nog met japon en stoffen laarsjes aan klompen of jakken en rokken kent men hier niet." Appingedam46 Januarij. Wordt in deze environs en plaats voor zoover bekend weinig sluikhandel gedreven, toch laten eenigen zich soms verlokken om sluikgoedcren te koopen. Een niet onaardige straf viel zulke koopers van voorloop in de vorige week alhier ten deel. Eenige personenzich voordoende als sluik handelaarsvoorzigtig overal rondziende en vreesachtig en snel van bewegingeu, vervoegden zich aan de huizen van eenige ingezetenen alhier en presenteerden hun blaasjesnat. Verlokt door den lagen prijs van f\ per tier en hel vooruitzigtdat men van een liter twee kon makenwerd weldra door J. P. en ceni8e «nderen van deze gelegenheid gebruik gemaakt en eene zekere hoeveelheid ingeslagen. In stilte werd deze goedkoopc waar overge daan in flesch of kruik. - Maar hoe deerlijk had men hen beet genomen; in plaats van voorloop, hadden ze water gekocht't geld was weg, de sluikers verdwenen, en de goedkoopc drank waarvoor zooveel gevaar was getrotseerd,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2