4 personenbestaande uit o. een lid van het dagelijKSch bestuur, b. twee leden der plaats, scuuulcom missie en c. een ervaren hoofdonder wijzer, een persoonlijk onderzoek ingesteld naar dun aanbevolene; rij beroeken onverwachts de school en winnen ter plaatse al de inlichtingen in, welke uoodig zijn om een goede keuze te doen. Eindelijk doet de Raad de benoeming. 't Studenten Weekblad wil dat het proponents examen in 't openbaar zal worden gehouden. Bij den Gemeenteraad van Amsterdam is in gekomen een voordragt, geteekend door burge meester en wethouders en door den schoolop zienersliekkende om den hoofdonderwijzer Pk. Rank, die onlangs wegens mishandeling van een zijner leerlingen tot f 100 geldboete werd veroordeeld, uit zijne betrekking te ontslaan. Eerste Kamer. De 'Mipister van Binnenlandsche Zaken heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat het onder werp der herziening van de wetten op de na tionale millilie en de schutterijen tusschen hem en den Minister van Oorlog besproken werd. De Minister van Oorlog deelde mede, dat mei gepRsten spoed, doch niet met overhaasting, die schadelijk zou kunnen zijn, aan de wets ontwerpen betreffende ons verdedigingswezen werd voortgewerkt, en drukte de hoop uit dat alle in den loop van dit en het volgende jaar in behandeling zouden kunnen komen; de ves tingwet was thans bij den Ministerraad in over weging. Hij verklaarde een voorstander van een ge concentreerd stelsel van verdediging te zijn; in het ontwerp van vestingwet zou men vinden opgeg-ven welke vestingen zouden kunnen worden opgehevenzoo lang zij nog bestonden zou daaraan tot onderhoud niet dan het hoogst noodige worden verrigt. Wij staan zeide hij met betrekking tot onze verdedigingsmiddelen nog zeer ten ach- tereu bij andere Volken, welke ongelijkheid zooveel mogelijk hersteld dient te worden. De Minister van Justitie zeide te zullen over wegen wal ter bevordering van de veiligheid op openbare wegen zou dienen te geschieden. De Minister van Koloniën gaf omtrent het vraagstuk van den aanleg van spoorwegen op Java te kennen, dat tot zoodanigen aanleg van Staatswege niet dan noode behoorde te worden overgegaan; men moest daartoe particuliere on dernemingen aanmoedigen en ondersteunen. Eene door hem onlangs benoemde commissie had hij uitgenoodigd te onderzoeken op welke wijze en in welke male dit zou kunoen ge schieden, en om ten aanzien van het linanlièle Cunt haar oordeel aan de Regering te doen ennen. VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 21. Januari 1873. 14 leden zijn tegenwoordig. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dal de Heer Herschel kennis heeft gegeven wegens zaken uit de stad te zijn en daardoor verhinderd is de legenwooidige vergadering bijtewonen. Het in de aideelingen van den Raad onder zochte voorstel van Burgemeester en Wethouders ter zake van vermeerdering der gemeenle-in- komslen wordtin behandeling gebracht en, nadat de Voorzitter en de Heer van Walchren het woord voerden verworpen met 9 tegen 5 stemmen die van de Heeren Scheerenberg, Scheltus, Sckluiter, van Saste van Ysselt en den Voorzitter. Ten aanzien van het in de aldeelingen van den Baad onderzochte rekest van den heer pastoor H. Blom wordt met algemeeoe stemmen aan Burgemeester en Wethouders opgedragen te onderzoeken oi de informaliën bevestigd worden dat het St. Agatha-kloosier niet meer voor scliermzaal van het garnizoen gebruikt wordtin welk geval het al dan niet verkoopen vap bet gebouw in nadere overweging zal worden gegeventerwijlbij tegendeel daarvanaan tien rekwestrant zal worden te kennen gegeven dat er vooralsnoggeene gelegenheid is aangaande den verkoop te onderhandelenomdat de ge meente geene vrije beschikking over het gebouw heeft Een door Burgemeester en Wethouders ont worpen besluit strekkende tot den publieken verkoop van de Lieve Vrouwe Ca pel en de beide naast gelegen perceelen aan liet L. vr. keikhof, alsmede van een vroeger voor bureau van politie bestemd huis in de Vijver staande, wordt met algemcenc stemmen goedgekeurd Een rekwest van W. Kreikamp c. s.om een gedeelte grond aan den Leusderwcg in gebruik te honden, wordt ten fine van advies aan Bur gemeester en Wethouders gezonden Bericht is ontvangen van Uil. Gedeputeerde 1 Staten dat door hen is goedgekeurd liet derde i suppletoor kohier van den hoofdelijken oms lag, dienst 1872, en liet raadsbesluit lot publieken verkoop van diverse hoornen. Aangenomen voor notificatie. Ter tafel wordt gebracht het procesverbaal der op 15 Januarij II gedane kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, toen in kas aanwezig was eene som van fl 7779.71}. Uesluten tot nederlegging op de Secretarie ter inzage van de leden. Rekest van vijf politiebeambten, om bun tractement te verhoogen. Op voorstel van de Voorzitter wordt zonder hoofdelijke omvrage besloten tol nederlegging op de Secretarie, ter behandeling in eene volgen de vergadering. Allerlei. De 17jarige dochter van den keiter en de keizerin van Oostenrijk, aartshertogin Giselazal den 24sten April in het huwelijk treden met prins Leopold van Beijeren. Het huwelijk zal te Weenen worden voltrokken, waar de jongge huwden eenigen lijd zullen doorbrengen om de wereldtentoonstelling te bezigtigen. Naar hetgeen daarover in de hofkringen wordt medegedeeld is ook bij deze echtverbindtenis weder, als bij zoovele huwelijken van vorstelijke personen minder acht geslagen op de toege negenheid van het jonge paar dan op staatkun dige of andere overwegingen. Men voorspelt dan ook nu reeds, dat dit huwelijk zeer onge lukkig zal zijn, en een gewoon menschenverstand kan 'l zich niet begrijpen hoe de ouders van de nog zoo jeugdige bruid hunne toestemming daartoe hebben kunnen geven. Niet alleen toch koestert de aartshertogin Gisela volstrekt geene genegenheid voor haren verloofdemaar de liefdedie prins Leopold voor zijne aanslaande gemalin aan den dag legt, heeft ook niet veel te beteekenen. Althans hij liet zich in dien geest uil tegenover personen, die hem te Munchen geluk wenschteu met zijne verloving. Bovendien is het levendat de prins geleid heeftverre van onberispelijk te noemen. Het zou hem zells nè zijne verloving niet gelukt zijn zich los te maken van verschil lende liaisons" die te Munchen veel opspraak verwekken. Aangezien het huwelijk nu op handen is, heeft de koning van Beijeren, om aan dit ergerlijk schandaal een einde te makeu, Lem overgehaald om vergezeld van zijn jongeren broeder, prins Arnulfeen reis te ondernemen naar het Oosten en slechts een paar dagen vóór het huwelijk terug te komeu. Reeds eenigen tijd is «r op nieuw sprake van het overbrengen van de fraaije obelisk genaamd: de Naald van Cleopatra, van Alexan dre naar de nieuwe Theemskade te Londen. Die kwestie dagteekent reeds van hel begin de zer eeuw en kwam vooral ter sprake kort na de overbrenging van de beroemde obelisk van Luxor, die thans het sieraad is van de Place de ia Concorde te Parijs. De heer John Dixon, die thans een ijzeren brug over den Nijl bouwt, rapporteert, dat hij een naauwkeurig onderzoek heeft ingesteld naar den stand van dien monoliet en zorgvuldig den korsten afstand van de zee berekend heeft. Hij komt tot de slotsom, dat het terrein de overbrenging niet belemmert en dat de obelisk gemakkelijk ingescheept, naar Engeland vervoerd en op de kade kan opgerigt worden, tegen een uitgave van slechts pd. st. 15,000, een som, die volgens den heer Dixon zeer gering mag genoemd worden voor den Ran- koop van zulk een schoon en oud gedenk- teeken. Te Parijs is voor eenige dagen aangekomen een industriële celebriteit uit Australië, Jack Dykslion genaamdoprigter en eigenaar van het United-Stales Hotel te Melbourneingerigt in den trant der groote New-Yorksche hótels. 01 hij er zaken mede maakte kan daaruit blijken, dal niet zelden een enkele kamer met 10 of 12 dollars .laags werd betaald. In 1856 viel er eene scène voor die, vreemdsoortig en ook echt Amerikaansch de reputatie van het hólel toén ontzaggelijk vermeerderde. De befaamde Lola Montès, die in het Victoria Thiatre optrad in een stukgetiteld Lola Montès in Beijerenwas naar aanleiding daarvan op vrij onzachte manier aangevallen in de Ballarat Timet. Des middags, na het verschijnen van het nommer dier courant, was de uitgever van het blad Seckamp, naauwe- lyks in de eetzaal van het hótel verschenen ol Lola Montès trad op hem toe en bragt hem met een zweep een slag in het aangezigt toe, welke ongewone begroeting door den aan- gevallene op gelijke wijze werd beantwoord niet zijn bad.entje. Twee uren later werd aan de beruchte ballerina eene serenade gebral en den volgenden dag bij baar optreden was het enthousiasme van het publiek van dien aard I dat zij genoodzaakt was haar spel al te breken en niet een speech aan de toeschouwers haren dank te betuigen. Dykshondie, als echte Yankee, van de algcmeene opgewondenheid partij wilde trekken, verdubbelde dadelijk den prijs van zijn table d' hóleterwijl hij in alle bladenen ook in de Ballarat Times liet adver teren dal Lola Montès voortaan iederen middag aan hel diner zou deelnemen. De rijk geworden logementhouder bevindt rich op het oogenblik te Parijsdat hij voor het eerst van zijn leven met zijne tegenwoordigheid vereertwaar men den zestigjarigen heer door zijn deftig en streng uiterlijk eerder voor een lord dau voor een ex-herbergier aanziet. Men schrijft uit de vallei Aulus, Fransch departement Arlégedat de talrijke wolven van de bergeu dalen en vele verwoestingen aanrigten in de verschillende dorpen der vallei. De schapen, geiten ja zelfs kocijen die afgezonderd grazen of van de woningen verwijderd hun voedsel zoeken worden stout aangevallen. Er is geen enkele eigenaar, die niet het verlies van eenige stuks vee te betreuren heeft. De wolven vallen zelfs de menschen aan. Op den iOden dezer keerde Da/foty veearts te Aulus, te paard van de jaaimarkl te Saint- Girons terug, toen hij te 9 uur 's avonds, bij het inrijden der vallei, op den weg aangevallen werd door drie wolven waarvan er een op den nek van zijn paard sprong. Waarschijnlijk zou hij bet slagtoffer van dien aanval geworden zijn, ware hij niet gewapend geweest met een revolver; de zes scholen van dit wapen joe gen de wilde dieren op de vlugt, hoewel zij hem echter op een afstand bleven volgen totdat hij het dorp ingereden was. Er is een groote klopjagt tegen deze stoutmoedige aanvallers be volen door de plaatselijke overhedenom den omtrek van die woeste dieren te bevrijden. De finantiële resultaten der stadse ei niging te Leeuwarden, sedert het volgen der Groninger methode, worden voortdurend gunstiger. Bij veel minder voldoende wijze van opzameling van straalvuil en meslspeciewas de zuivere winst een viertal jaren geleden r.iel booger dan gemiddeld f 1000 'sjaars; thans heeft het jaar 1872 een zuivere bate van ruim /7000 aan de gemeente opgeleverd. Politieke Revue. Hel hof te Berlijn heeftnaar een telegram van 22 Januarij behelst, wegens den dood van Napoleon den rouw aangenomen. In America is een nieuwe leening ophanden ten bijdrage van 300 millioen. Vóór de com missie van het budget bijeengekomen zal zijn 9 wil de Minister Boulwell geen beslissing nemen. Men meent dat hij de voorstellen van Jay Cooke begunstigt, die, naar men gelooft, een vertegenwoordiger is van Rothschild. Men zeide laatst eens, dat Rusland op het angstgeschreeuw van John Buil zijne «werk zaamheden" in Azië gestaakt had, maar dal dit wel voor het oogenblik en wel het aan-den-weg timmeren betreftgebeuid is. Nu komt op eens een document te tooi schijn 9 dal in onzen tijd van gele en blauwe boeken en talloozc politieke traciaatje», een opschudding brengt in de dagbladwereld. Rusland heeft indertijd een tractaat gesloten met den Shah van Perziénwaardoor hem een vrije doortogt verleend wordt naar Britsch-Indië. Geen wonder, dat dit berigt Engeland op geen prettige wijze verrasteen wij zien den indruk er van duidelijk weèigegeven in de bladen, die vuur en vlam spuwen. Zoo wij volgens sommigen nu en dan eens laboreren aan Pruissen-vrees, Engeland wordt door Russen-vrees bedreigt. Volgens den Siècle heeft president Thiers naar aanleiding van de nieuwe bevestiging 9 welke de hertog de Gramonl aan zijne vroeger afgelegde verklaring nu gaf, besloten aan de commissie van enquête naar de September- omwenteling gcwigiige documenten mede te deelenwaarvan-hij (Thiers) tot dusver geen gebruik heeft gemaakt eu die allen twijfel weg nemen aan de volkomene juistheid van de ge tuigenis door hem voor die commissie afgelegd. De documenten zullen echter niet publiek wor den gemaakt. Mag men den radicalen Événement geloovendan is in de nationale vergadering eene interpellatie te verwachten ten «loei heb- bende van de regering te cischcn om Jen her tog de Grainont tot bet teruggeven van zeker aantal documenten te nopen, welke hij, in •trad met het gebruik en, naar men meent, hccft° mCi dewcl» 00(l«r zijne berusting Voorts verneemt men, met betrekking tol hel incident GramcniBcustdat hel voor eenige

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2