De Daily Newt vult deze bewering aan door de aanhaling van een telegram uit Berlijn, dat er zulk een nauwe verstandhouding tusschen beide staten heerscht, dat het er veel van heelt, alsof -er wei kei ijk een tractaat bestond. Oe Times is vredelievender gezindhet wil een ©pene staatkunde in Indié, zonder kuiperijen. Giantille t.ede slechts in de voetstappen zijner voorgangers en uiuet zich bij het beginsel hou den .lat de Kozak en de Sepoy gescheiden belio-.ien te blijven door dien kring van berg- passen en woestijnen welken de natuur als een slagboom schijnt te hebben opgeworpen. Punch heelt het wederom een gelegenheid verschalt om eens een geestigheid te meer te zeggen. Granville voorstelleede in vrijwilligers-cos- tuumuiet gevelde bajonet op de grens van Briisch l'idiëlaat hij dezen tegen een Hoep naderende Kozakken uitroepen Klii-va-la Thans wordt nog gemeld, dal Rusland bereid inde neutraliteit van Alghanistan te erkennen, en dal de grensscheiding bepaald zal worden. Grootvorst Nicolaas zal den tocht naar Khiwa meèmaken. Van Bismarck heelt gesproken en hij spreekt weinig en gewoonlijk niet veel. Daarom vindt hij een goed luisterend Europa en vooral een geopend oor in de eene Vergadering van Pruissen's of Duilschland's Wetgevende Magl. Zoo sprak hij op 25 j.l. in het Pruissischc Huis van Afgevaardigden het volgende «Mijne gezindheid heelt geleden en ik kan alleen de verantwoordelijkheid van alle Rege- rings-maatregelen niet dragen. «Ik blijt echter kanselier des Duitschen Rijks en een niet-Pruissische Rijkskanselier is on mogelijk «Het Keizerrijk en Pruissen zijn één en die eenheid berust in den persoon van den Keizer- Koning. «Oneenigheid tusschen de leden van het Pruissisch Ministerie bestaal er niet. «De Minister-President ron Roon heeft miju volle vertrouwen. «Een Voorzitterschap van den oudste in ja ren, was op dit oogenblik in Pruissen eene onmogelijkheid. «Alleen een Koninklijk Ministeriemet de partijen in verband staande, was denkbaar. «Unze betrekkingen met de vreemde Mogend heden zijn bevredigend en van vreedzamen aard." De-Rijks-Kanselier werd, toen hij binnen kwam met toejuichingen ontvangen en zijne toespraak maakte grooten indruk. "De' hertog ran Nemours moet aan eenen heer, die in den Figaro schrijft, verklaard hebben Wij zullen alle zeven (er zijn zeven prinsen van Orleans, evenals zeven Grieksche wijzen)den graal vau Chambord volgen. Ui bet waar is? liet staat in den Figaro Gemelde Figaro het blad doet sterk aan die zakenzooais men weel heelt dezer dagen ook vertelddal zekere met loffelijke bescheidenheid genoemde dames, onder wie vele leerlingen van het conservatoire door de politie waren betrapt in zeker berucht huis in de rue Suresnes. Achleicenvolgens hebben al de ge noemden geprotesteerd tegen dal bei igt zoo als bleek met regt en thans heeft het reg- terlijk ondeizoek aangetoond dat geene leerlin ge van 't conservatoire ooit een voet over den diempel van het bedoelde buis zette. Dit belet cehtcr niet, dat de Figaro het meest gelezen blad van Frankrijk is. I past op de actueele toestanden iu maatschappij, kerk en staat. Wé zijn van lieverlede gederailleerd zonder zelfs de schokken er van te bemerken. Het Evangelie alléén geelt in het Boek der boeken, hoe ook mishandeldhoe ook door de macht der duisternis vooral in onze dagen verduisterd, nog de kracht; omdat 'l Woord Gods blij lt, zooals de gansche wereldgeschiedenis moet staven. Men zou wel kortweg, ora anderen tot overtui ging te brengen met de vuist op de tafel kunnen slaan om d&l het bewijs tot overtuiging te noemendoch men zou dan tegelijkertijd alle wapenen waarover men zeer zeker te beschikken hadvernietigd hebben. Zulk een staving van argumenten maakt noodlottige scheuringen voor alle partijen en leidt tot niets. Men raakt afgescheiden in troepjes, en waar heid zoowel als onwaarheid zóó builen alle discussie verbannen doodt hel geestelijk leven in den ruitnsten evenzeer als in den beperksten zin des woords. In den naam des Verbouds lag z. i. geen vreemder klank dan in dien van hel Anti-Dagbladzegel-Verbond zoodat het ook geen ongerijmde begeerte kon heeten evenals in die kwestie van voor twee ja ren, met onbevooroor deeld oog samen te overleggen, ot het vei bond recht van beslaan had als volkszaak. Niemand zal eischen eenvoudig als verslaggever den Prof. in alles van woord tol woord te volgen. Dit zij genoegom eenigszins aan te stippen wat zij verzuimd hebben die deze hoogslbelang- rijke, genotvolle soirée ongeacht lieten voorbij gaan. Bij de 300 aanwezigen van de meest uitecnloopende richtingen volgden niet gespannen aandacht, de kernachtige, bezielende taal des harten van den spreker. Heerlijk kweet hij zich van de taakhet Schoolverbond tot zijn recht te doen komen, zonder persoonlijk standpunt te miskennen. Treffend toonde hij aan, dat de ziel zonder wetenschap niet goed kan zijn Hue, juist de wetenschap een uitvloeisel was van de Hervorminggetuige daarvan de keuze van eene Hoogeschool te Leiden in f574, in plaats van iels anders in dagen als toen 1 In dien zin kon het Verbond dus niet tegen de bedoeling van de Schoolwet zijn; waarbij werd aangeduid dat tegenhet legen van een anli-revolulionnair is hetgeen schoon werd ontwikkelden hel liedje «demonstratie tegen den Staal" in wegstervende echo's oploste. Als tak van nijverheid (on derwijs als bedrijf) gaf de beschouwing niet minder stof tol overwegingen. De 3e alinea uil art. 194 van de grondwet werd aan scherpe kritiek onderworpen door van woord lot de klemtoon toe te passenen niet weinig verraste eenieder de meesterlijke greepom instellingen als «tot Nut van 't Algemeen", enz. recht te doen wedervarenzonder standpunt te verloo chenen. Maar genoeg het woord van het artikel in dit blad werd bewaarheid «hoe zwaarder de taak, hoe glansrijker de overwinning". Over winning? Ja, in den volsten zin; want als een die zeker is van de krachtdie er van de waar heid uitgaat, n.odigde de Piof. ieder die na de pauze mei hem in discussie wcnschtc te treden uit, totspreken en had hel genoegen als bestrijders te zien optreden een vijftal heeren als Ür. Burger, Ds. Kal ffDs. GratwinckelDr. Menalda van Schou wenburg en Ds. Muntten, Hoewel hun argumenten schijnbaar grond hadden, moesten ze dien gansch missen, omdat de grondslagen waarop hij rustte, bleken zonder steun te zijn om in hellicht des Eeuwigen te kunnen harden. Niettemin moei hun loyaliteithun verkwik kende, toewijdende stemming en wijze van be strijding geroemd worden. Hoewel onmogelijk samen te binden, als missende gemeenschappe- lijken bodem, kieeg ieder die gevoelde, den indruk van genoemde specialiteiten hier ter stede en in soortgelijke debatten volkomen te huis hoe heeilijk het is zich door aesteiische gaven of wetenschappelijkheid te kunnen verkwikken aan de fnssche lucht, die uit de door God gehei ligde wetenschap ons tegenwaait. De Stelling om het oude niet te verwerpen vóór men er iets beters toe in de plaats had, (betrekking hebbende op hel behoud der schooi en grondwet) kwam den Prof. niet aanneembaar voor in deze aangelegenheid. Wie elk der be strijders en den bestredene had kunnen volgen, zou tol de gevolgtrekking gekomen zijn dat, da choc des opinions jaillit la vérilé" wèl van toepassing mag zijn in betrekking tot de «waar heid" die heerlijk uitkwam. Des te treffender zal ze echter in het licht treden, naarmate het tusschen verschillende richtingen zal zijn uitge maakt dat men met schouderophalen en een glimlach of een zucht er elkander niet verder bijbrengt, Onzes inziens is 't waar wat er in een vorig No. dezer courant stond «Zóó moet de zaak worden aangegrepen, door dat verbond voorgestaan I enz". Hebben we er den weg toe aangewezen is hij alléén daarin ie vinden zich gezamenlijk voor den hoogen God te buigen om door Uem verkwikt te worden aau een keur van gerechten, die hoewel van smaak velschillende, één weldadig bestanddeel aan de bevestiging de» lichaams geven. Dat het dan navolging vinde 1 Gedurende deze Algemeene Vergadering steeg het aantal leden tot 99 wie is de honderdste? Namens het Bestuur der Afdeeling f P. C. MONDBIAAN, Secr. AMEHSFOORT, 30 Januarij 1873. De vergadering der ATd00lillg Amorsfoort» van het Anti-Sehoolwot-Vorboild van gis teren Woensdag avond in Amicitia was een be langrijk verschijnsel in onze stad, en leverde eene proeve van belangstelling in ernstige zaken en van bedaarde en beleefde discussie over pun ten die zeer geschikt zijnom de hartstogten op te wekken. Een kort verslag moge dit doen blijken. De VoorzitterDs M.Bruininks, begon, volgens gewoonte, met een gebed en het voorlezen van eenige verzen uit den Bijbel. Hierop las de Heer P. C. Mondriaan, secretaris, een kou verslag van de geschiedenis van het Anti-Schoolwel-Verbond waarbij hij vooral deed uitkomen dat het ver bond* niet tegen het Schoolverbond gerigt was maar tegen de Schoolwet Hierop nam professor Brumtnelkamp het woord. De Hoogleeraar begon met eene aanhaling uit Victor Hugo, waarin de vrijheid van spreken, die door Napoleon III verboden wasgeroemd werd en gezegd dat die toch weer zou hersteld wordenen de waarheid zou doen zegevieren. Dit nu was hier gegeven Door die vrijheid van spreken zou hier de waai heid aan het licht komen. De Spreker roemde hierop de vrijheid als eene heerlijke gave, maar merkte aan, dat die vrijheid van onderwijs door de^Schoolwet be lemmerd werd. De Schoolwet dwingt ieder, om van destaats- scholen gebruik te makenwant volgens die wet moet de Staat scholen opiiglen waardoor particuliere scholen niet kunnen bestaan omdat zij die concurrentie niet kunnen ve l houden en en evenmin corporaties, zooals het Nul, en zooals de Staat de kerken beschouwtofschoon de kerken vrij wat gunstiger over zich zclven oordeelen. Verder zeide de Spreker, dat de Staal voldoend lager onderwijs belooft, maar niet geven kan, en dat dit vooral daarin uitkomtdal het gods dienstige, dat door den éénen verlangd wordt, den anderen een gruwel is; en als nu daarom alles vermeden wordt, de kindereu zoudcr gods dienst opgrocijcn. Hieina noodigde de spreker allen uit, om leden van het anti-schoolwel-verbond te worden, waarvan hel doel isom door de openbare meening te bewerken, door verzockschtillen en door op de verkiezingen te wtrkea, de Schoolwet te doen afschaffen. Na de pause was er discussie. De IIH. Dr. D. BurgerD». H. IV. Kalff, Ds. D. P. M. Gratwinckel Dr. H. J Menalda van Schouwenburg en D>. \V. J. Manssen, redetwistten met prol. U> ummelkatnp over de vraagpunten of de school, dan wel de kerk, de calhechisalieen hel huisgezin het godsdienstig onderwijs moet geven of het godsdienstig ele ment genoegzaam in de onderwijzers aanwezig is, als zij ijverig hun pligl doen of de toestand tegenwoordig niet beter is dan die vóór de invoering der Schoolwel of het doenlijk is alle rigtingen te bevredigen, vooral op kleine plaatsen; of hel raadzaam is de beslaande wet aftebreken, voordat de nieuwe wel, die verlangd wordt, uitdrukkelijk is gcformuleeidof hel al of niet geoorloofd is verzet te prediken legen dc over heid en op de verkiezingen te werkenof de rigling van het anii-schoolwet-verbond inderdaad de viije school wil bevorderen. De heer Dr. Menalda van Schouwenburg kondigde daarbij de oprigling van een Amersloortscls departement aan van hel Verbond tot handhaving der Schoolwet en noodigde den Hoogleeraar Drummelkamp uilom als die afdeeling eene ver gadering hielddeze te kouien bijwonen. Na deze discussie sloot de Hoogleeraar de vergadering met dankzegging. Was door onsin het voorgaand nummer een sterke spoorslag gegeven, omgelegenheid tot discussie opentestellen, tot ons groot genoegen is dit geschied. Nog nimmer werd te Amersfoort eene ver gadering gehouden waarin zoodanige wisseling en wrijving van denkbeelden en gevoelens plaats vond, Grootelijks mag levens worden geroemd de welwillende, humane en beschaafde wijze van discuteren over een onderwerp zóó teedcr dat het alligt tot min gewenschle botsingen had aanleiding kunnen geven. De zaal was totaal gevuld door een publiek, uit bijna alle standen waaronder een aantal tegenstanders en voorstanders der schoolwet. Toch had men nog meer voorstanders mogen verwachten; namelijk diversen die op het gebied van onderwijs meermalen schreven. De Heer beschaamde den man niet, die gis teren avond onder biddend opzien tot Hem een zware taak te vervullen had. We bedoelen Prol. A. Brummelkampuit Kampendie zijne groote talenten als geleerde en volksredenaar weder ten beste gafdoor als spreker voor het Anti-Schoolwet-Verbond in Amicitia" namens de Afdeeling Amersfoortop te treden. Nadat door den president der Afd. wasvoor- gegaan in het gebed en iu de lezing van Pre diker VII": 818, gaf de secretaris in zeer vluchtige trekken aan hoe het verbond was tot stand gekomen en in welken toestand het zich «hans bevindt. (Een strooibiljet dezer dagen verspreid, omschrijft een en ander in zeker op richt uitvoeriger.) Daarna trarl de volksman bij uitnemendheid op. M"> de hemzoo katakteriseerende gemak kelijkheid in voordracht en treffend diepen blik besprak hij een woord van Victor Hugo in diens Napoleon le petit" naar aanleiding van zijn standplaats op de tribune. De tribune, door Na poleon vernield, «leed de groote auteur voorzeggen, dat er een tijd zou komen waarop de waarheid bare rechten hernemen zou en van de tribune af, de waarheid weder zou triomfeeren De macht ligt *iret in de personen, maar in de kracht der waarheid «aarvoor zij staan. Voor de waarheid verdwijnt de dikste duisternisJ Dit werd toege-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2