ons bereid stellende steeds pl.tU voor «Ind iende en betsdigde polemiek te mogen sfstsan. Dit stuk. gezet zijnde, ontvingen wij het onderst, stuk van Prof. Animate:Mmpbelgeen verbandswcge nog Lieronder wordt geplaatst en welks beantwoording wij liever overlaten aan de bekwame en geachte Heeren Sprekers, die met den kundigen en geëerden Uoogleeraar dis- cussie voerden. Toch houde men het ons ten goede, pogende ééne hieronderstaande hoofdaanhaling des Hoog leeraars te pointerenomdat hier de titel van ons opstel daarin betrokken is, namelijk, waar Hij zegt-zeer bepaald te hebben aangewezen dat het Anti-Schoolwetverbond niet optreedt legen de Schoolwelmaar tegen de 3e Alinea van art. 194 der Grondwetzijnde de Schoolwet slechts het natuurlijk gevolg van deze alinea". Dat verbaast ons ten hoogste, 't Is mogelijk dat die schifting voor ons bevallingsvermogen te ver beven is maar toch onze leerdorst onleschbaar zijnde, wagen wij zeer bescheiden, de volgende vragen of contra-opmerkingen 1*. «waarom het natuurlijk gevolg zóó van deoorzaoA weggegoocheld?" 2*. aai om dan draagt het verbond den naam van: Anti SCHOOIjWETverbondV' 3°. «waarom het troetelkind dan niet bij zijnen waren naam genoemd Als soporatif, meenen wij, zal des Hoogleeraars schifting bij deskundigen weinig effect doen. De Hoogleeraar zal daarom velen en ons zeker groot plaisir verschaffen deze 3 vragen met bevre digende repliek te vereeren. Men mag gewis weder op aller welwillende cn humane polemiek rekenen en is het nu ook wenschelijk dat een akademisch gevormd catho- iiek zich daarbij schaart. Zóó kan veel goeds cn nut uit deze wisseling van denkbeelden spruiten en gedijen want om leeringlicht en waarheid moet het ons allen opregtelijk te doen zijn. Eed. Amersf. Ct. Iugezondeu Kampen, 1 Februarij 1873. Mijnheer de Redacteur Uw nummer van Vrijdag jl. doet mij de pen opnemen om U vriendelijk te verzoeken het volgende in Uw eerstkomend nummer optenemen. In het eerste verslag, dat er van onze Woens dagavond-vergadering is gegevenzie ik o. a. opgenomen de uitdrukking die ik bezigde We zijn van lieverlede gederailleerd". Dit is juistmaar zoo ik vrees niet genoeg om den lezers van Uw blad te doen verstaan, dat in mijn Speech dit met bijzonderen nadruk is gezegd betrekkelijk ons zeivenbetrekkelijk Neèrlands Volkhet Volk dat in de bakermat der v r ij h e i d woont. W ij Nederlanders die volgens Thorbecke geen volk zijn om in een dwangbuis gesloken te wordenwij hebben niet gewaakt en gebeden gelijk het naar 's Heeren woord had betaamd en hebben ous alzoo van onze vrijheid laten berooven. In het tweede verslag zie ik mijne uitnoodi- ging opgeteekend ter algemeene medewerking tornde Schoolwet af te schaffen". Insgelijks goed opgeteekend maar dat evenzeer eene nadere aanwijzing behoeft ter voorkoming van misver stand. Over 't algemeen toch denkt men aan de Wet op 't Lager Onderwijs van 1857, wanneer men de Schoolwel noemtterwijl ik zeer bepaald heb aangewezen, dat het Anti-Schoolwet verbond niet optreedt tegen die wet, maar tegen de 3e Alinea van art. 194 der Grondwet tegen de zinsnede, die zegtEr wordt overal in hel Rijk van overneidswege voldoend lager onderwijs gegeven De Wet van 1857 is daarvan slechtsmaar toch ook slechts het vrij natuurlijk gevolg. Voorts heb iknaar aanleiding van 'l geen in de door mij zeer gewaardeerde discussie werd in 't midden gebrachtmij na afloop der ver gadering afgevraagd of ik zelf dien avond ook niet wat gederailleerd ben geweest; 't geen bij improviseerend spreken zoo ligt gebeuren kan. Het schijntvolgens Uw verslag dal ik toen niet duidelijk gezegd hebwat ik in de plaats geven wdl voor hetgeen ik afbreek. En nu herinner ik mij weleen der geachte Sprekers o. a. geantwoord te hebbendatal konde ik er niets voor in de plaats gevenwij dan toch niet zonden mogen nalatendatgene wat in-zijnen aard (essentieel) verderfelijk is, te bestrijden; daar ik vroeger zeer duidelijk ge zegd had, dat ik «dc vrijheid" wilde, dat heerlijk erfgoed onzer Vaderen't welk ons door de Grondwet in art. 194, 3e al:, was ontroofd. Maar van achteren hierover nadenkende vraag ik tochof ik misschien niet te weinig atil gestaan heb bij art. 1 van het Anti-Schoolwet- i t Dat artikel zegt nadrukkelijk«Het doel van het Anti-Schoolwetverbond is het verkrijgen van een wijziging van art. 194 der Grondwet, waardoor het RIJE onderwijs REGEL en het STAATSONDER WIJS AANVULLING kan wur- den." In geen geval is 't dusdenk ik, overbodig, dal ik bij dit schrijven de opmerking voeg dat ons Verbond wil A. dat de Staat ophoude de Schoolmeester en wel bij uitnemendheid te willen zijn B dat de vrije school zulks kunne wordenen C. dat de Staat zich vergenoege met zoo goed en zoo veel mogelijk aan te vullen, daar waar de vrije school zich niet opdoet. Voorts Wanneer wij zeggen het vrije onderwijs regel en het Staatsonderwijs aanvulling, dan bedoelen wij niet, dat de Slaat dat vrije zon moeten geven of 't Christelijke welk dan ook voorrang verleenen. Integendeel. Eerlijk en te goeder trouw zeggen wij zoo de Staal het al geven wilde, zelfs in onzen geest, dan zouden wij evenzeer hem toeroepen zulks komt u niet toe, en zouden wij weigeren dit te ontvangen. De Slaat kan «bij vrijheid" evenmin de school als de kerk leveren. Bij een' Staatsgodsdienst slechts komen beide hem toe. Bij een staatsregeling als de onzezal zij altijd partijdig en onregt- vaardig zijn, wanneer zij het, hoe eerlijk ook geineendéén van beide of beide doet. Met de opname dezer regelen zult U zeer verpligten Uw dienstwillige Dienaar A. BRUMMELKAMP. De Internationale. De leden der Internationale in de Fransche republiek verkeeren in geen benijdenswaardigen toestand. Het gouvernement maakt ernst met de wetwaarbij reeds alleen het lidmaatschap van deze befaamde vereeniging strafbaar wordt gesteld. Thans is ook de vervolging te Parijs begonnen. Te Uontmartre, dat bij den opstand der commune zulk eene treurige vermaardheid heeft verkregen, zijn een aantal personen gear resteerd. Eergisternacht bezetten politieagenten eenige straten terwijl anderen de huizen bin nendrongen om internationalisten op te sporen. Zij deden eene goede vangstin de werkplaat sen van den noorderspoorweg alleen werden dertig personen gearresteerd. Zelfs de eerzame Gazette de France is tenge volge van de wet op de Internationale vervolgd. Het blad had eene circulaire opgenomen van den algemeenen raad, waarin de leer der ver eeniging werd uiteengezet. Natuurlijk alleen om te wijzen op 'l gevaarlijke van de daarin ont wikkelde meeningen. Maar de wet houdt geene rekening met de intentie, zij 6trralt het materiele feit. Ook is het gebleken dat de Internationale rekent op de openbaarheid, die zelfs conservatieve bladen aan hare statuten geven. «De internationale, zegt eene circulaire van den algemeenen raad, heelt een magtig middel tol propaganda gevon den in de burgerpers vooral in de Engelsche, die zich door onze manifesten laat verleiden tot eene polemiek, welke telkens weer door de replieken van den algemeenen raad wordt aan gevuurd." De gérant van de Gazelle is veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 50 francs boete. Een republikeinsch blad de Corsaire is om gelijke redenen in een proces gewikkeld. Allerlei. De Constilutiennel deelt aan zijne lezers de laatste woorden mede die Keizer Napoleon op verstaanbare wijze moet gesproken hebben. Het was daags voor densleiidag, dat doctcr Conneau in het ziekenveitrek trad, toen de patiënt op gejaagden toon, en het hoofd eenigszins ophef fende, plotseling vroeg: Conneau, hebt ge den slag van Sédan bijgewoond De aangesprokene, diezoo mogelijk, de herinnering aan dit voor Frankrijk allei noodlottigsl gevecht bij deze ge vallen grootheid niet wilde opwekken gaf ten antwoord, dat hij van Londen kwam waarop de Keizer hem in de rede vielenmetnadiult zeide «Ik vraag niet of ge van Londen komt, ik vraag u Conneau, of ge te Sedan waart." Na deze woorden geuit te hebben zakte de lijder, uitgeput van vermoeijenis in zijne kussens terug, en sprak niet meer. In hare vergadering van verleden week nam de Commissie van 30 eindelijk eene beslissing ten aanzien der vraag of de President der Republiek ook eene raadgevende stem zou hebben bij de beraadslaging over interpellation in de Nationale Vergadering. Verschillende amendementen, welke eene oplossing dezer vraag inhielden, en haar beves tigend beantwoordden in het geval van inter- pellatien omtrent de Builenlandsche politiek of de algemeene Regeringspolitiek, of wel wanneer de interpellation onderwerpen betroffen welke bij den Ministerraad in overweging waren ge weest werden verworpen. Eindelijk nam de Commissie het door den Afgevaardigde Broël bij haar ingediende voorstel aan, hetwelk, na bepaald te hebben dat de President der Republiek geen deel neemt aan de discussien over inter pellation, hel volgende behelst: •niettemin kan de geïnterpelleerde Minister, indien het hem met het oog op den aard en het gewigt der discussiedienstig voorkomt dat de President der Republiek gehoord wordtdaartoe een voorstel aan de Nationale Vergadering doen, welke daaromtrent beslist." Dat voorstel werd aangenomen met 18 tegen 10 stemmen. Men meldt uit Sneek van 28 Jan. Gister is het hier verre van rustig geweest. De verkoop van hel vleesch van de 48 koeijen van een van longziekte verdachten stal afkom stig, heeft er aanleiding toe gegeven. Toen des morgens de verkoop begonnen was, verzamelde zich een groote menigte ontevredenen voor den stal waar de verkoop zou geschieden en bragt het eindelijk door sissen, zingen en schreeuwen zóó verdat men den verkoop moest staken. De tegenwoordigheid van de burgemeesters van Sneek en Wijmbritseradeelnoch de aanwe zigheid van stedelijke en rijkspolitie vermogten het verzet te doen bedaren. De oorzaak van de ontevredenheid moet voornamelijk gelegen zijn in het begraven van die ingewanden die door den minderen man in den regel nog als vleesch- spijs genuttigd worden, zoo als de hartslag, de pens enz. Des namiddags zou de verkoop andermaal geschieden, maar moest weder ge staakt worden, terwijl de woelende menigte nog meer werd opgewondenja men zelfs glazen in den stal insloeg. Militaire hulp werd noodig geoordeeld. Gisteravond zijn dan ook 50 man uil Leeuwarden verschenen, die de volksmenigte uit elkander dreven zoodat te middernacht de rust hersteld was. De nacht liep eveneens rustig af. Heden morgen is de verkooponder be schutting der infanterie, rustig voortgezet en ten einde gebragt. De kalmte keert terug. Een paar belhamels zijn gearresteerd. Als een bewijs, hoe in Rusland al wat zweemt naar misdrijven tegen den staat zeer streng wordt gestraft, strekke, dat te Irkutsk onlangs de ar chitect van den nog nieuwen schouwburg zekere Eichmullerdie door den gouverneur Seaelnikoff was bcleedigd en aan dezen een slag in hel aangezigl gaf, op last van den krijgsraad gefusilleerd werd binnen 24 uren na zijn ver- 8rÜP- Eerstdaags zal in tegenwoordigheid van een daartoe te benoemen jury een wedstrijd plaats hebben lusschen Engelsche en Fransche schoen makers, wie hunner in den koitsten tijd het beste werk verrigt. Dc jury zal beslissen, of de wedstrijd te Londen te Parijs of le Boulogne zal worden gehouden. De voorwaarden van dit Internationaal Grispijnsduel zijn dc volgende: Ongeveer 15 uren slechts bij uitzondering twee dagen worden toegestaan voor 'l vervaar digen van een manslaars. Voor een vrouwen schoen met ledcieit hakken worden 12 uren tijd gegund. Men heeft voorgesteld dat op den eersten dag een wit satijnen schoen met hak a la Louis XVbenevens een halve laars van gekleurde zijde, met hak van dezelfde stof en op den tweeden dag een Turksche pantoffel met hak a la Louis XV daar zullen worden vervaardigd. De hakjes cn al het overige, de leesten alleen uitgezonderd, moeten door denzelfden werkman gemaakt worden. De aanleiding tol dezen strijd is een debat onlangs inde Londesche Society of Arts gevoerd, waarbij beweerd werd, dal de Fransche schoen- makets hunne Engelsche en lersche confraters in ieder opzigt de loef afsteken. Bij de Parijsche politie komen dagelijks aan vragen voor om permissie als straatzanger. Het getal stiaatzangers bedraagt gewoonlijk honderd; thans zijn er slechts een zestig en van daar dat zoo velen, die eene daartoe geschikte stem bezitten, zich aanmelden om in de behoeften te voorzien. Bij deze gelegenheid gaat de Liberté, dit feit mededeelende, na, van waar toch die straatliedjes komen, wat in Parija even geheim zinnig is als in Nederland; want plotseling hoort men een volksdeun op de nieuwste opera-wijze, zonder ooit 't vaderschap te kunnen ontdekken. Met blad heeft een zestal acteur» gevonden, die het met naam en qualiteit vermeldt. Een van de voornaamste is zekere Beaumester, die al sinds dertig jaar, als een tweede Homerus,zijne eigen zangen vervaardigt, welke dan door andere

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2