■i. 5. langs den in de Grondwet ons yoorge- schreven «eg. Nog twee opmerkingen. Dr. Burger schrijd, dut Zfcid. gaai ne nota neemt van mijn verklaring, dal ik een voorstander lien van bet Schoolverbond. Zl'jd. zal zien wel herinneren dat ik gezegd heb, dat wij in 't algemeen voorstanders zijn van 't geen het Schoolverbond bedoeltd. i. het onderwijsal smartte hel onsniet met het Schoolverbond te kunnen voorttreden.Zoo heb ik het als voorbeeld allergruwelijkst ge noemd, dat in de 19e eeuw in Nederland nog jongelingen en jonge dochters naar t stadhuis durven gaan om hun huwelijks-verbintenis te vragenzonder hun' naam tekunnen schrijven en zich met een armoedig kruisje te moeten behelpen. Dr. Burger schrijft ook dat ik gezegd heb godsdienstig onderwijs op de school niet wenschelijk Ie achten. Ik heb onderscheid gemaakt tusschen godsdienst onderwijs en godsdienstig onderwijs. Van het eerste heb ik gesprokenals van iets dat ik in 't algemeen op de school niet verlangmaar van hel tweede verklaarddat het er altijd wezen zal zulks al naar dal de persoon is, die onderwijst. liet neutraal onderwijs dat de Wet belooft heb ik beweerd kan de Staatsschool onmogelijk geven en daarom dringen wij met alle kracht aan op de teruggave der vrijheid en noemen wij de vrijheid de konscientie der school en der kerk in éénen adem en als één geheel. En hiermede met alle welwillendheid Uw dienstv. dienaar A. BRUMMELKAMP (Het debat in de Amersf. Cl.bezadigd en welwillend door de Heeren Prof. Drummelkamp Dr. BurgerMondriaan en ons gevoerd, moet thans worden gesloten. Om redenenwaaraan Zij en wij geheel schuldeloos zijn is verdere discussie in dit blad onmogelijk geworden. Onmogelijk want de lieve vrededie ons steeds het naast aan hel hart ligtgebiedt dat. Red. Amersf. Cl.) Verbetering eener drukfout. Ie bladz. 5e kolom, 9e regel, staat: tollit moet zijntollitur. 4 I 1 e r 1 e i. De in Palo-Alto-Jowa verschijnende courant, de Democraat, gal in den laatsten tijd zoo weinig lectuur, dat de lezers zich beklaagden. De onge lukkige redacteur-uitgever gaf de volgende ver ontschuldiging Wij wonen zes mijlen van ons bureel en moeten bij regen en zonneschijn den weg heen en terug te voel afleggen. Te huis hebben wij eene vrouw en vier «babies", zoo mede onderscheidene stuks rundvee, paarden, veulensvarkenshonden en kallen en naar al deze schepselen moet behoorlijk omgekeken worden. Wij zijn graafschaps-betaalmeester Deputy registrator vrederegler, president van de schoolcommissie lid van den gemeenteraad, agent voor de spoorwegmaatschappij en compag- non van H. W. Shea, in advocatie en land vei koop. Nu is onlangs onze jongsie gespeend, dat voor onze nachtrust niet dienstig was. Eens zijn wij in de kerk geweest, waardoor ons werk op dien Zondag schade leedvoorts hadden wij het druk met hel betalen van belastingen, zijn verkouden geweest tot ziekwordens toe, en om op alles de kroon te zetten zijn er zooveel leegloopers, die ons op't bureel komen ophou den, dat aan werken niet te denken is. Ten slotte: indien een of ander vlijtig jongeling of ook een dito dame 't geslacht doel er niet toe meent dat hij of zij onder zulke om standigheden een goed dagblad gereed kan maken, dan hebben wij slechts te -zeggen, dat de betrekking goor hom of haar vacant is. Saphir zegt, dat de meeste menschen ziek worden door te veel op de gezondheid van anderen te drinken. En vele menschen blijven gezond, door zich niet te verbeelden ziek te zijn. In de put No. 12 der koolmijn van Trieu- Kaisin, te Gilly bij Charleroi, is een ijzingwekkend ongeluk gebeurd. Een ophaalbak waarin zich twaalf koolmijnwerkers bevonden, is door het breken van bet touwtol beneden in den put gevallen. Zes arbeiders waren oniniddellij k dood; zes andere waren slechts ligt gekwetst. Van een zevende slagtoffer dat tusschen de touwen geslingerd was, heeft men de misvormde lig- .chaamsdeelen verspreid gevonden. Jn de laatste dagen heerschien in Engeland 1 stormen, zooals die gelukkig zelden voorkomen. Toen sneeuwde het in Londen zoo erg, dat tf 2 uur 's middags de omnibussen en tramways de dienst staken moesten Vóór den sneeuwstorm woei een hevige wind uit het Oosten, die zich op de kusten lol een orkaan verhief. Het vroor daarbij zoo hard, dat bijna niemand zich builen waagde. Onderscheiden personen zijn dood gevroren. De storm, die in Liverpool en omstre ken het hevigst was, woei daar eerst uit bel Zuid-Oosten, later uil het Noord-Oosten. 23 dezer komt het Japansch gezantschap te 's Hage. Om puike zaaiboonen te verkrijgen neme men die booneu weg, die in elke peul liet naast aan den stam zitten ja zelfs die der beide eindendewijl de middelste de voorkeur verdienen. Men zorge dat de zaaiboonen niet diep in den grond komenen wel met den zwarten kop of streep naar beneden Dan kiemt de plant beter en legt opwaarts; dan wordt zij sterker, vruchtbaarder en vroeger rijp dan andersom want is de kop boven dan kiemt de plant veikeerd en moet zich verwringen, zoodat zij minder vruchtbaar zal zijn. Men moet den geest hebben van een onder nemer van publieke vermakelijkheden om op den inval te komen dien de Londensche eigenaar van een daartoe bestemd gebouw dezer dagen exploiteerde. H kondigde een concert aan ten voordeele van de betrekkingen van hen, welke bij hel vergaan van de Northflcel waren omgekomen. Dit weldadig doel vond reeds steun maar de ondernemer kwaui op hel denkbeeld om de schepelingen, wier leven gered was, op het concert te noodigen gedurende twaalf achtereenvolgende avonden. Eenigen namen dit aan en men kan zich onmogelijk een denkbeeld maken van den toevloed van bezoekers. Nadat een paar muziek- stukkeh waren voorgediagenwerd een scherm opgehaald cn men zag acht der geredde schip breukelingen op een rij staan De ondernemer noemde hen een voor een bij den naam en verhaalde, welke rol zij in de vreesehjke gebeur tenis hadden vervuld. Daaiop namen de schip breukelingen hun hoed of pet af en het scherm viel. Onder het publiek heerschte een groote sympathie, die zich op oorverdoovende wijze uitte. De volgende avonden zal de zaal niet minder bezet zijn. De Shipping and Mercantile Gazette van 5 dezer bevat het volgende berigt uit Cadix van 2 dezer namiddag per telegraaf, aangaande getuigenissen afgelegd door personen van de «Murillo", die de ramp der «Norihfleet" inoel hebben ver oorzaakt Samuel Bellpassagier, en James Goodeave tweede machinist, die zich bevonden in dezelfde hul aan boord van de «Murillo", verklaren onder eededat zij aan boord van de stoom boot een geraas hebben geboord alsol er iets ongewoons op til was, dat beiden zich onmid dcllijk op dek spoedden cn toen de aanvaring onmiddellijk volgde. De boot liep vaart en de machines wei kien reeds achteruit voor den schok, waaruit wordt verklaard dat zij een ligten schok vermoedden Gooileave mcikte daaibijop dat hel hem toescheen dal zij op een groot emigranten» schip waren ihgeloopen. Beiden hoorden duide lijk geschreeuw van volk, stemmen van vrou wen en kinderen en eene stem in het bij zonder, die lien a twaalf malen achtereen de stoomboot toeriep bij te houden en booten uil te zetten, hetgeen beiden antwoordden te zullen doen. Duidelijk zagen zij het licht in den top van den mast van het schip. Het schip werd aan stuurboordzijde ingeloopen en lag blijkbaar voor anker. Het uur was 10}. Goodeave trachtte den Spanjaard door leckcns t.i roepen te bedui den dat hij de booten zou doen uitzetten. «Beiden onderstelden dal de boot om het getroffen schip zou heenloopenen waren van schrik verplet toen zij zagen dal zij afhield «Eenige oogenblikken later ging liet schip voort met gewone vaart" Uil Lydd bij Dungencss is aan de Times ge schreven, dat liet weder kalmer was, cn er geen reden bestond, waarom de duikers hunne werk zaamheden aan hel wrak van de dezer dagen verongelukte Norihfleet niet zouderf aanvangen te meer, daar de masten voorde schepen, die hel kanaal passceren, groot gevaar opleveren. In den nacht voor de afzending dezer correspon dentie kwam o. a. het Amerikaansch klipperschip Imogenevan Amsterdam naar New-York, en geladen in hallast, met de ra der Norihfleet in aanraking, welke ten gevolge der hotsing werd afgerukt, en aan strand spoelde. Gelukkig bekwam de Imogene geen letselmaar bedenkende dat andere schepen wel eens minder fortuinlijk konden zijn, was men voornemens een poging te doen, om de» nachts een helder licht aan een der masten van hel wrak te plaatsen. Nog steeds wachten èn de familiebetrekkingen èn zij die belust zijn op de uitgeloofde premiè'n te vergeefs op lijken; het wordt derhalve meer en meer waarschijnlijk, dal het tijdelijke graf zijn prooi niet zal opgeven. «Des te beter," hoorde de correspondent een paar dagen geleden een zeeman zeggen, die reden had in hel ver ongelukte schip groot belang te stellen, «liever een gral op een rots of iu het zand dan aan hel land te spoelen, misvormd en welligt niet eens te herkennen dat dient nergeus toe dan om aan vrienden nieuwe smart te veroorzaken." Slechts éen geval is er in deze eeuw aan de Engelsohe kust bekend dal meer menschen- levens bij een schipbreuk zijn verloren gegaan, en wel in de maand Noverber 1802, toen een Nederlandsch transportschip, niet 350 mau troepen aan boord, bij het dorpje Dymehurch, liggende tusschen Lydcl en Hythenagenoeg met man en muis is vergaan. Van de 450 persouen militairen passagiers en beman ning mochten slechts een twaaltal levend hel strand bereiken. Van jongeren datum is het vergaan nabij Duiigeness van een Duilsch schip met landverhuizers, waarbij 50 meuscben- levens verloren gingen. Maar deze arme lieden kwamen in stoim en noodweer om, terwijl de ongelukkigen der Norlh/leel hel slagloller werden van onmcuschclijkhcid. De algcmcene raad der Internationale te Lon den heelt het volgende besluit genomen: «Over wegende, dat 't congres te 's Gravenliage onwet tig was geconstitueerd, daar liet een onware meerderheid in hel leven geroepen had, teneinde de ware vertegenwoordigers van de vereeniging te oversteminen; dal de daarop genomen besluiten niet den grondslag van de vereeniging in strijd zijn, die aan eiken bond 't regt toekennen oin over zijn eigen handelingen te beslissen dal 'l programma van 't congres niet, gelijk art. 1 't voorschrijft, voorat ter kennis gebiagt is van de afdcelingt'iiverwerpt liet congres vanBiit- sche afgevaardigden de beslissingen van •l Ha.g. sclie Congres en van den ziclt-iioeuieuden Al- geinceneu Raad van New-York." Men schrijft uil Sas van Gent6 Fcbruarij, aan de N. Arnh Cl. «Hedenmorgen omstreeks 7 uur kwamen alhier twee vigelantes uil Gent (Belgie), waarin twee personen met getuigen en doctors waren gezeten, welke op den vestingwal alhier een duel met pistolen uitvoerden. Alles geschiedde zoo spoedig, dal er niemand iets van bemerkt heeft, dan toen zij weder met de rijtuigen vei trokken. «Het waren studenten volgens geruchten zou de liefde tol dit geval aanleiding hebben gegeven, een moet met een kogel todehjk in de zijde zijn getroffenterwijl de andere in minderen graad aan hel hoofd is verwond. «Dit duel geschiedde op vreemd grondgebied om de wettige straf te ontgaan." C. V.de man die door zijn uitroep van houd je mondleugenaarop Zondag den Bdcn Jannarij de Ned. hervormde gemeente te Sche- veningen in opschudding bragl, is gisteren door de arrondissement» regt bank te 's Hage schuldig verklaard aan hel vuitragen en at breken der openbare godsdienstoefening cn aan bcleediging in woorden jegens den godsdienstleraar en des- wege veroordeeld tot 14 dagen gevangenistraf, benevens twee geldboeten ieder van f 8. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge biagt dat ten gevolgen van de werken lot afsluiting van den ouden rivierarm van den Neder-H ij n aan den Uoodvoetboven Wijkbij Duurstede, de scheepvaart door dien arm ceilang geheel onmogelijk zal zijn, zoodat gebruik moet worden gemaakt van de nieuwe doorsnijding aldaar, waar een diepte gevonden wordt van 2,50 Meter des middelbaren rivierstands. Te Madras is op den 8sten Januarij II. bij gelegenheid van een godsdienstig feest het ver hemelte, waaronder een aantal afgodsbeelden, naast den tempel waarin zij te huis behoorden, waren ten toon gesteldin brand geraakt. Een 26-tal personen namen om aan het gedrang te ontkomen, in eene kleine pagode de wrjk en sloten de deur daarvan, ten einde den aandrang van buiten te verhinderen. Van deze werden toen de brand weldra gchluschl was, slechts vijf in leven gevonden. De overigen waren door den rook geslikt. In d.:n Scala-Schouwburg te Milaan hadden verleden Zondagavond achtereenvolgens de vol gende ongelukken plaats: een danseres van het ballet vloog in brandecnc modiste viel van de trap der kleedkamer en brak een been, een hgutani vieldoor een beroerte getroffen, dood

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2