3e vel bepaüde bedrag van f 500 geniet. Het aantal schoolgaande kinder..i is, gemiddeld betekendslechts 14, en nog kan dit cijler niet als maatstaf dienen van het getal kinderen dal werkelijk dagelijks de school bezoekt. Boven dien is het onderwijs te Augsbuurt, volgens de rapporten dei commissiein de laatste jaren .beneden het middelmatige", .niets be duidend" of «van geen beteekenis" geweest. Dezer dagen geraakte een onder-officier te Gorinchem met zijn meisje door hel ijs, zoodat beiden in de diepte verdwenen. De Heer P. A"., die hei geroep om hulp hoorde, snelde ter hulp en mogt, met bijstand van een jongen, beideu van den dood redden, welke tedding evenwel zeer werd bemoeijelijktdoordien het paar zich aan elkander vastklemde, en het meisje niet wilde gered worden, voordat haar minnaar er uit was. «De liefde is sterker dan de dood." De werkzaamheden aan de pomp op het Vreeburg te Utrecht gaan met ijver v vort. Men was voor een paar dagen op ongeveer 14C meter diepte in eene zandlaag met zeeschelpen; men was dus bijna IJ malen zoo diep als de hoogte van den Domtoren. Alles gaat voortreffelijk, zonder eenigen tegenspoed. Naar wij vernemen zegt het Vaderland zal het voorloopig verslag op hei census-ontwerp nu niet lang meer uitblijven. Het eigenlijke verslag is gereed, maar zal nog moeten woiden aangevuld met de antwoorden ,die de Minister zal geven op de door de commissie van rapor- teurs tot hem gerigle vragen. De cc.iclusie van het rapport der staatscom missie, betrekkelijk de eventuele wijziging in ons muntwezenstrekt tot weder-invoering van den dubbelen standaard als voorbereiding van een overgang naar de verwisseling van standaard, welke weiligl later blijken kan onvermijdelijk te zijn. Met behoud der wet van 1847 zou dus eene nieuwe wet als standpenningen aanne men het gouden tien- en vijfguldenstuk. Voor Indie zou voorloopig de enkele zilveren standaard van kracht kunnen blijven. De medische faculteit te Montpellier is tot nader order gesloten. Men herinnert zich mis schien dat voor eenigen tijd de Emancipaleur van Toulouse is veroordeeld wegens een artikel over eene zitting van den gemeenteraad te Carcassonne Een ander blad, de Fruterniléheelt dat artikel overgenomen en zijn hoofdredacteur, de heer Marcou maire van Carcassonne is nu ook veroordeeld en wel tot 60ÜU francs boete. Daarop zonden 29 studenten van de faculteit te Montpellier dezen heer een adres van sym pathie. Zij werden voor den akademischen raad gebragl en verdedigden zich zeer goed. Onder atideten wezen zij er op, dal in 'i vorige jaar 63 studenten die een adres hadden geschreven aan den legitimistischen heer Cathelineauniet werden veroordeeld. Maar de raad die van een legitimisii&rh stuk niets zciJe, veroordeelde thans de (repubiikcinscbe) studenten en «blameerde" hun gedrag. Toen trokken ongeveer 150 stu denten naar de collegies van de professoren Rouget en licaucampdie bel vonnis mede hadden geveld, en beletten hen voort .e gaan. En nu wordt voorloopig geen collegie gehouden Een der belangrijkste werken van den tegen- woordigen tijd is hel doorgraven van hel Andes- gebergie in Zuid-Acnerika voor den Lima üroya- spoorweg. Op een hoogte van 15000 voet moet een tunnel van 3000 voet lengte gebouwd worden. Bij dit werk kunnen slechts Cholos-lndianen gebruikt worden, omdat andere werklieden het wegens de ijle lucht op zulk een hoogte niet kunnen uithouden. In België is de doodstraf wel niet regtens afgeschaftmaar in de laatste zeven of acht jar»n niet voltrokken. Velen onderstelden dat van dien regel zou worden afgeweken met opcigt tot zekeren vau de Zandedie door het Limburgschc bof van assises ter dood is ver oordeeld wegens het ombrengen van zijne vrouw, dochter en behuwdzuster; maar ook de tegen hem uitgesproken straf is in levenslangen dwang arbeid veranderd. Naar men ineentis het besluit der legering voor een deel het gevolg van een door de Luiksche «Vereeniging voor de afschaffing der doodstraf" aan den koning ingediend en waarin met aandrang de wensch te kennen werd gegeven, dal ook in dit geval niet verlaten mogt worden de tol dusver onder 1 de regering van Leopold II bewandelde weg van goedertietendheid. Door de adiessanicn was in he"'nneiing gebragt, dat in Belgisch Limburg gedurende de gebeelc negentiende eeuw geen «nkcle maal «u in het ressort van het Luiksehc hof in een tijdsverloop van vijftigjaren slechts een doodvonnis voltrokken is. Te Cairo is dezer dagen hij de feestendie naar aanleiding van de huwelijken welke in de familie van den Khedif plaais hebben ge geven worden, een luchtreiziger die met zijn luchtballon, de «Roi du Ciel" 400 voet hoog gestegen was, doordien de ballon scheurde, met grootere snelheid gedaald dan hem lief was Zijne tegenwoordigheid van geest niet verliezen de, liet Ileudet dat was zijn nanm zich op 20 meiers alstands van den grond vallen met gelukkig gevolg; want de wonden, die hij door den val bekwam, zijn niet vau ernsligen aard De N. Rolt. Crt, bevestigt het berigt dat dr. Westerho/f, wegens hoogen leeftijd en toenemende zwakte, niet meer in aanmerking wensclu te komen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Het Nv. d. D. verneemt, dat het lid der Tweede Kamer mr. J. L de Druijn Kops zich gedurende een tweetal maanden naar de Ver- eenigde Staten zal begeven Het larf. herinnert dat het eene dwaling is warneer men meent, dat de heer A. Moens, dooi de aanneming zijner benoeming tol inspecteur van het lager onderwijs in de prov. Utrecht niet herkiesbaar zou zijn als lid der Tweede Kamer. Zelfs meent het blad zeer bepaald, dal het de ^ensch van den heer Moens is om hel kiesdistrict Sueek te blijven vertegenwoordigen. Het Duitsche leger bevindt zich thans wat de wapening aangaatin een overgaugs-tijdperk. De infanterie van hel Beijersche leger, dal alleen in oorlogstijd onder het opperbevel van den keizer slaatis gedeeltelijk met het YVerder- geweer en gedeeltelijk met het gewone Pode- wills-geweer gewapend. De Duitsche infanterie, voor het overige, voert thans hel Zundnadel- geweer, hetgeen verwisseld zal worden met een nieuw modelgeweer, dal thans nog gemaakt moet worden. Het Zundnagel-geweer heeft met betrekking lot de draagkracht aanmerkelijke vooruitgang ondergaan ofschoon het nog niet de geweren van klein kaliber kan evenaarden. Het artillerie-materieel zal ook veranderingen on dergaan volgens de ondervinding in den iaalsten ooi log. De cavalerie zal een geschikter vuurwapen verkrijgen. De voetarlillerie heeft het inlrnterie- geweer, de rijdende artillerie de thans in gebruik zijnde karabijnen gekregen. Heden 13 Februarij wordt te Thorn een be langrijk feit herdacht; ter cere van den beroemden Copernicus, in die stad geboren zal de gansche stad in feestgewaad worden gedost. Met het oog hierop wordt in de Schl. Zeitung thans een me- dedt eling gevonden beu efletide den grooten man, waaruit in hooidzaak het volgende blijktCoper nicus is te Thorn geboren op den 19ilcn Fe bruary 1473, niet van Poolschemaar van Silesische ouders, herkomstig uil het Silesische Uilengebergte en wel uil hel nabij Silbeibcrg gelegen Köppriche; deze plaats werd, blijkens een charter van 1369, vroeger Kopirnik genoemd en in de nabijheid daarvan werd een kopermijn gevonden. De voorouders van den beroemden Copernicusin Frankenstein gevestigd, noemden zich KoppimickKoppcrnigh en Koppernick' en waren koperslagers, zooals uit verschillende authentieke stukken kan aangewezen worden; ook de vader van Copernicus was een koperslager. De vreemde mijnwerkers, die zich iri Boliemen onder de regering van OUokar II (in de tweede helft van den 15de eeuw) en nog later hebben nedergezet, waren allen Uuilschers. In de om streken van Glatz werden hun landeiijen ge schonken en aan de plaatsen, door hen in die streken gesticht, gaven zij bijna uitsluitend Duitsche benamingen. De bevolking van Straatsburg is in Januarij volgens officiële bengien met 1136 zielen ver meerderd, Zoo heel erg schijnen dus de Elzas- sers toch niet ie zuchten onder het Duitsche juk. In een jeneverkeet te Raveslein is verleden Maandag een dronkemanspartij hiermede be sloten, dat een schipper zijn knecht den neus heelt algebeten. Verbeti ring In 't vorig No. 2063 van Dingsdag 11 February staat: 2e bladz.le kolom, lie regel, van boven allergruwelijkst - moet zijn allerjammerlijkst. staat2e bladz.1 e kolom 32e en 33e regel, van bovende vrijheid de konscientie der school en der kerk in tenen ademinoet zijn: de vrijheid der konscientieder sehotl en der kerk ineenen adem Men is voor en na begonnen alle dikwijls met veel praalvertoon aangekondigde middelen tegen tandpijn en vooral die welke in staal zouden zijn haar geheel weg te nemen te wantrouwen, daar geen dier middelen van dien aard werd bevonden, dal het meer dart voor bijgaande opmerkzaamheid kon opwekken. Een gelukkige ui.zondeiing op dien regel maakt een rfiiddel, dat minder verdoovend en in alle op- zigten reinigend en versterkend op monddeelen en tanden werkt en dat daardoor de mond en landziekten langzamei hand maar grondig en voor goed wegneemt. Dat middel is het K K. Oostenr. uitsluitend private en het eerst door Engeland en Amerika gepatenteerde analhertn-mondwater van den K.K. boldentist dr J. G. Popp te Weenen, dat sedert meer dan 22 jaren niet slechts zijnen roem heeft behouden, maar dien steeds verbreid en vaster gevestigd heeft. De ondergang der Monarchie en de oprijzing der Republiek in Spanje. Telegrammen uil Spanje luiden als volgt Madrid11 Febr. Congres. De boodschap van Koning Amadeus wordt voorgelezen. In «lit document verklaart de koning «dat, ofschoon het land diep geschokt is en in een toestand van verwarring verkeert, hy besloten bail den door hem gezworen eed in acht te nemen en de constitutie te eerbiedigen, daar hij geloofde dat eerlijkheid zou te geinuel komen tn hetgeen bij gemis aan ondervinding zou ontbreken. Spanje echter leeft in een onophoudelijke worsteling. Indien de vijanden (van Spanje) vreemdelingen waren, dan zou hij niet altreden; maar die vijanden zijn Spanjaarden. Parlijkoning zal hij niet zijn; in strijd met de wet wil hij niet han delen, en dus abdikeert hij voor zich' en zijne nakomelingen." De voorzitter stelt voor dat de twee kamers een voreenigde zitting zullen houden en ;le uitoefening van het souvorein gezag op zich nemen. De heer Salaverrin verklaart namens zijne partij dal deze begi ert dat wettiglijk gehandeld worde, en de regering zal ondeisteunen welke de maatschappelijke orde en 's lands ongeschondenheid zal handhaven. Ulloa legt gelyke verklaring af en zegt: «het vaderland boven alles!" Deze woorden worden toegejuicht. Castelar geeft te kennen dal hij zich verheugt over de houding der conservatieven. De senaat verschijnt en vereenigt zich met de kamer der afgevaardigden lot dén ligehanm. De voorzitter van den senaat neemt plaats naast den voorzitter der kamer, en laatstgenoemde verklaart dat: «de senaat r» het congres ver- eenigd de souvereine Cortes zijn." De minister Maitos deelt rnedc dat Zorilla verhinderd is le komen, dal de koning niet is terug te brengen van zijn besluit en dal Jiet kabinet ontslag neemt. Met algemeene stemmen besluiten de souve reine Cortes in 's konings troonafstand (e be rusten. De zitting duurt voort Madrid11 Febr. De Cortes hebben een commissie benoemd, die den koning, als bij het land verlaat, tot de grenzen zal vergezellen. Zij houden zicli thans bezig met hel onderzoek van een voorstel strekkende our te verklaren dat de nationale vergadering liet gezag in banden neemt dooi een verantwoordelijk bewind te benoemen en dal een andere nationale ver gadering belast zal worden met het bepalen van den repnbliekeinsclien regeringsvorm. Dit voorstel wordt gesplitst in twee deelen Het eerste, houdende dat de nationale vergadering het gezag in handen neemt, wordt in over weging genomen De lieer Salniero ondersteunt het, beveelt eensgezindheid aan en wcnsclit dat al de partijen om de republickcinsrhe banier mogen verzoend worden. Zorilla verlangt dat vóór de stemming de regering benoemd worde. Rivero antwoordt: «De voorzitter der Cortes staat in voor de orde." Zorilla diiugt op zijn verlangen aan. Madridfl Februarij. De Cortes hebben met 256 legen 32 stemmen het eerste gedeelte aangenomen vaneen voorstel tol het instellen van de republiek. Hel tweede deel strekt, om aan eene andere Vergadering op te dragen den vorm der repu bliek te bepalen. Vóór de stemming legde Rivero, ten gevolge van een twist met Mar tos het voorzitterschap neer en verliet de zaal; hij werd door Figuerola vervangen. De honing van Spanje en familie hebben heden morgen 6 ure Madrid verlaten. Madrid 12 Feb, narij. |)c Cortes hebben eene negering gekozenbestaande uit Figuerras tot „n rien Ra,ui ijder. 8 ministers. I. M f'T8 ls ^"nn "l'geltc.cn. Hel is rustij; te Madrid er, er worden toebereidselen ,oor illuminaties gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2