Miss Multon. IX AMICITIA TE AMERSFOORT. VI. BOTHOF. de beoordeeling en schatting ovulated tan de mij in deze overkomen behandeling. Ik zal waarschijnlijk spoedig de gelegenheid hebben om op deze zaak terug te komen en dezelve dan op een terrein behandelendat ik, ter wille der welvoegclijkheidthans niet wensch te betreden." Op dat schrijven van den Heer Gruet moet worden aangemerkt dat de betrekking van chef der exploitatie is opgeh ven en als gevolg dier opheffing hij eervol ontslag heeft ontvangen, terwijl hel geheele beheer voor alle diensten des Centraal-Spoorwegs op den Heer Mr. David C. van Lenntpveeljarig directeur enz. der maatschappij is overgegaan. AMERSFOORT16 Februarij 1873. Bij gelegenheid van Jen verjaardag van Z M. onzen beminden Koning zalnaar men ver neemt, alhier groote parade van het regiment rijdeude artillerie en de dd. schutterij worden gehouden eu zullen diverse militaire festiviteiten, als diners, assaut enz. plaats hebben, waarvan de Red. hoopt aanst. donderdag te kunnen mel ding maken. Even als vele andere Kamers van Koophandel, heeft ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort het verzoek ondersteunddoor de Kamer van Koophandel te Haarlem geiigt tot den Minister van justitie, om bij de hervorming onzer reglerlijke instel lingen de regtspraak in handelszaken optedragen aan reglbanken van Koophandel. Op Zaturdag den 4en Maart aanst. herdenkt de Heer G- Mühring den dag waarop hij veertig Jaren geleden aan het hoofd der openbare armenschool te Amersfoort werd geplaatst. Wij houden ons overtuigd, dat deze mededeeling met hartelijke belangstelling wordt vernomen door de talrijke oud-leerlingenvrienden en hoogschatters van den algemeen geachten hoofd onderwijzer. In plaats morgen, dingsdagavond, zal de aanst. voorlezing van Ds. Mei/boom, in het Kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente te Amersfoort, -blijkens onderstaande advertentieplaats hebben aanst. Donderdagavond 20 Februarijzijnde morgen, Dingsdagavond 18 Februarij, tooneel- voorstelling in Amicitia van het Nationaal Ant- werpsch Tooneelgezelschaponder directie van den Heer Eloy Lemairevolgens onderst, advertentie met medeweiking der Dames BeersmailS en Heilbron, zullende dit Tooneelgezelschap aanst. Woensdag te Rotterdam cene voorstelling geven. Zoowel optevoeren stukken, als de optreding in hoofdrollen dezer actrices van erkende talenten, .maken de voorstelling te Amersfoort hoogst aanbevelenswaardig en zal gewis een zeer talrijk publiek gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om bij deze buitengewone tooneelvoor- stelling aanwezig te zijn. Zaturdag jl. werd in de Vergadering van de Afdeeling Amersfoort van de Vereeniging lot bevor dering van het Volksonderwijs in Nederland het reglement voor de afdeeling vastgesteld. Op dit oogenblik telt de afdeeling reeds 87 ledenzij die niet geteekend hebben op de lijst, of aan wie de lijst bij vergissing niet is aangeboden, behoeven zich voor het lidmaatschap slechts bij een der leden van het Bestuur aan te melden. Ballottage wordt niet toegepast. De Voorzitter deelde mede dal er vooruitzigl bestond, dat er nog dezen winter twee meetings zouden gehouden kunnen worden, en dat de eerste meeling spoedig sou plaats hebben. Als gevolg van den moord staan vele huizen in den omtrek der Bogt van Guinea te huur. Bewoners zouden nog wel te vinden zijn, maar het groote bezwaar is dienstboden te krijgen voor hen, die in deze buurt zich vestigen. Het huis der vermoorde weduwe van der Kouwen te 'sllage, dal op waarde van ƒ14,000 wordt getaxeerd, is geveild voor 7600. Behagel houdt zich in de gevangeuis 's Hage bezig met peitenmaken; de Jong werkt niet. Bei den hebben ook in den laatslen lijd verschillende verhooren ondergaan; doch zij komen nog niet lot bekentenis hunner schuld. Men betwijfelt echter of hen dit bij de talrijke aanwijzingen, die de justitie heeft, straffeloos zal doen blijven. Uit Meppel wordt aan het U. D. bericht dat tegen een der «respectabelste" ingezetenen, die tot de «moderne partij" behoort, procesverbaal ia opgemaaktomdat hij een diaken van de orthodoxe richting bij het collecteeren heeft aitgescholden voor «meineedige." Een drijvend cafë-chanlant, dat voor Smirna lag, is verleden week terwijl een talrijk publiek aanwezig was, gezonken. Meer dan 100 personen zijn bij die ramp omgekomen. Te Parijs is door het omvallen van een pe troleumlamp een geheel gezelschap heeren en dames ia brand gevlogei^; men had een diné ge had ter eere van den verjaardag van een I8jarig meisje, dat ook erg gebrand is. De lamp viel om door de onhandigheid van een heer, die zijn si gaar wilde aansteken. Te Kerkwijk zagen een deurwaarder en een brigadier, die in een rytuig zaten, twee stroo- pers met geweren gewapend op het veld. De brigadier sprong uit den wagen en pakte er een. Maar intusschen vatte de andere strooper het paard bij den toom en drong het zoolang achteruit, dat paard, rijtuig en deurwaarder in 't water langs den weg tereglkwamen. De bri gadier had werk om zijnen vriend te redden en intuschen vlugtten de stroopers. In de gehuchten Bunur en Winde, gemeente Vries, gaat de onderwijzer, ten einde in zijn karige bezoldiging eenigermate tegemoet te komen, evenals vanouds, gelijk de schaapherders veelal nog doen wederom bij de ouders der school gaande kinderen rondeten. Van zekere mevrouw Ronntaurue Descartes, 81, te Parijs, wordt in de Fransche bladen een merkwaardig staaltje van groote koelbloedig heid medegedeeld. Zekeren avond zat de genoemde dame alleen in hare kamer, toen plotseling een onbekend heer binnenstormde blootshoofds, hevig gesti culerende en met woest rollende oogen. Hij ging tegenover haar zitten en begon «Mevrouw, ik ben een uitstekend knap doc- lerik genees radicaal alle hoofdpijn. Daar ik gehoord heb, dat gij daaraan dikwijls lijdtkom ik u behandelen." De dame begreep dadelijk dat zij met eenen krankzinnige te doen had. »En waarin beslaat uw geneesmiddel vroeg zij. O, dat is zeer eenvoudig mevrouw 1" zeide hij, een scheermes uil den zak halende, »ik snijd het hoofd afmaak het schoon en zet het dan weer op de schouders." En hij wilde aanstonds de daad bij 't woord voegen. Mevrouw Bonneau begreep, dat hare bedaard heid haar alleen kon redden. Zij antwoordde: «Ik ben gereed voor uwe operatie, mijnheer. Maar sta mij toe eene servet uit de andere kamer te halen om mijn kleed niet te bevlek ken." En daar de krankzinnige de juistheid van die opmerking scheen te begrijpen stond zij op, begaf zich builen de kamer, sloot de deur goed digt en riep om hulp. Toen de toegeschoten buren met agenter. van politie de kamer binnenkwamenvonden zij den krankzinnige zieltogende. Hij had zijne operatie op zich zeiven beproefd. Volgens de Soir heet de man Emilien Caron en was hij uit een krankzinnigengesticht ont snapt. Als een bewijs dat de Japansche Regering meer en meer de Europesche instellingen en gebruiken bij haar te lande invoert, wordt uit Yokohama het volgende geschreven Wij hebben een ministerie, een klein leger, een staatsraad, scholen, een eind spoorwegen een telegraaf, alles evenals de Europeanen en sinds eenigen tijd ook voor eene niet onaan zienlijke waarde in papier in omloop. Daarbij hebben we den Europeschen almanak gekregen. Japan volgt nu de tijdrekening der Westersche Europesche volkenmet dit onderscheiddat het wel dezelfde datums en dezelfde veideeling van het jaar maar niet hetzelfde jaartal heelt. In plaats van te rekenen van Chrisiu* geboorte, rekent men hier van het jaar waarop de eeisie Mikado den troon beklom. In plaats van 1873 schrijft men dus 2523. Thans is aan alle amb tenaren gelastde Europesche kleederdragt aan te nemen en hun verboden hel voorste gedeelte van het hoofd kaal te scheren. Voorts zal er een Japansche Staatscourant, onder den titel van «Nischin Schijischi", en een handboek voor het Japansch regt, met eene Fransche vertaling, worden uitgegeven. Nevens den Staatsraad wordt eene erfelijke Vertegenwoordiging van den daimio-adel opgerigtzoo het heet in den geest van het Engelsche Hoogerhuis; hoewel men nog niets hoort van eene instelling in den zin van het Engelsche Lagerhuis. Eindelijk heeft de Regering ook nog besloten twee ridderorden in te stellen, de eene voor dappere daden in den oorlog, de andere voor verdienstelijke han delingen in vredestijd. Verbetering. In de achterst, adv. der verpachting van Rijks- tollen in Nuord-Ilolland en Utrecht, zijnde de 1e advertentie le kolom, 4e bladzijde moet, als bijvoeging, onmiddellijk volgen op het woord Utrecht: hieronder mede begrepen de Tol No. 7, bij Maarssenoorspronkelijk niet inde boekjes opgegeven A D V E R T EN TIEN. Getrouwd J. G. C. SANDERS en C. T. L. II. HERFST. Scbijndel 17 Februari 1873. Algcineene en bijzondere Kennisgeving die tevensook namens hunne wederzijdsche betrekkingen, hunnen hartelijken dank beluigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Heden overleed tot diepe droefheid van mij mijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen mijn hartelijk geliefde Echtgenoot S. VAN BEEK, in den ouderdom van circa 84 jarenna eene cchtvereeniging van bijna 67 jaren. Amersfoort, 15 Februarij 1873. Wed. S. VAN BEEK g«b. HEUVELING. SCHOUWBÜIIG llllTKNOElVOVi: VOORSTELLING van het NATIONAAL TOONEELGEZELSCHAP van ANTWERPEN onder directie van den Heer ELOY LEMAIRE met medewei king van de Dames Catharina Beersmans en Jeannette Heilbron. op Dingsdag d8 Februarij d$7 3. Tooneelsnel in 3 bedrijven. Daarna jjc» 5rlj;it tiaiRcitc Orouui. Blijspel met zang in bedrijf PRIJZEN DER PLAATSEN(buiten intee- kening) Ie Rang f 1.50; 2e Rang ƒ0.90; 3e Rang /Om Het bespreken der plaatsen a 10 cents door Ileeren Inteekcnaren zal bij Loting geschieden Dingsdag 18 Februarij middags te één uur precies. ËNTRÉEKAARTJES zijn aan het lokaal te bekomen. Aanvang te 7 uren. De Ondernemer, J. G. A. VERBURG, Coiffeur te Amersfoort heeft de eer zijne geachte clientèle van Amers foort en omstreken te berigten dat hij Verhuisd is van de L a n ges l r a a t naar de Krom mes tra at, Wijk F No 285 en beveelt zich beleefdelijk aan tot het leveren van ParfumeriërL cn alles wat tot zijn vak behoort. UOUTVERKAOPIIVG. jgfftfr Ridderhofstad Moers- wtM bergen, onder Doorn, Donder- - dag 27 Februari 1873van ongeveer 340 PEKCEF.EEft BERKENBOOffEN, BEUKEN SNOEILING, DEKSPARREN, ItEKIIOETEN, BOONSTAKEN, TÜINREIS (bijzonder geschikt voor Bloemalokken) BRANDHOUTDUIVMSTenz. ENZ. bij hel hout verzamelplaats om 10 uur op den Grindweg naar Amersfoort nabij de asiï H

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2