Sedert eenigen tijd gaan te Utrecht perso nen rond die bij de ingezetenen lakensloffen te koop aanbieden, welke laier blijken veel minder in waaide te zijn dan opgegeven wordt. Om hunne waar aan den uian te brengen, bezigen zij de volgende list: de koopman, die hel stuk te koop aanbiedt, wordt, terwijl hij met den kooper aan het oud -. handelen is, gevolgd door een ander persoon, die hem kwasi /"5. meer biedt, het- geeu natuurlijk door dezen geweigerd wordt door <ieze list is reeds meer dan een persoon -be drogen. Meu schrijft uit Leeuwarden «Olie koopt men op tijd, dat wil zeggen: men koopt olie, die geslagen moet worden van zaad, dal nog niet boven den grond is en dal noeuil men windhaudel. Aardappelen koopt men nu ook op tijd, dat wil zeggen: 'tgewas, dat op een zekere uitgestrektheid gronds zal worden geteeld koopt men legen een bepaalden prijs voor den hectoliter en dat begint men ook te noemen «windhandel." Dal is bekend, maar nu koopt men ook al de lammeren van schapen, de kalveren van runderen, die in belangwekkende omstandigheden verkeeren, tegen voorat vastgeslelden prijs, en de risico, dat de jongeborenen van eene niet gewenschle sekse kunnen zijn, neemt de gretige kooper gaarne aan. Zóó ver is het reeds gekomen I Vleesch van nuchteren kalveren, sexe masculin zal alzoo door velen spoedig genoemd worden als een delice uit den voortijd en daar het schapenvleesch iu de worst wordt gestoptdie in het groot- maglig Amsterdam voor varkensworst wordt verkocht en opgepeuzeldzullen de aardbe woners die niet tol de boerenwereld, en tot de hooge ambtenaren ol tot de rijkaards behooren, goed doenals zij met een vrolijk gezigl den vleeschtand uittrekken." Men schrijft uit Berlijn: Terwijl thans alle voorbereidselen gemaakt worden voor de op- rigting van een standbeeld voor Goethe in de diergaarde, hoort men niets meer van de op - rigting van hel standbeeld voor Lessing, welk plan te gelijk met dat van Goethe is gevormd. Toen in 1859 de grondsteen gelegd werd voor hel standbeeld voor Schiller, vormde men het plan om ook voor de beide andere helden van den gec5t, Lessing en Goethe een standbeeld op te rigten op hel plein voor den schouwburg. Dit plan kwam echter niet tot uitvoering, daar zich verschil van meening vooideed over de plaatsing der standbeeldenterwijl een zekere partij, die tegen de oprigling was, het plan sterk tegenwerkte. Eveneens hoort men niets meer van hel standbeeld voor Alexander v. Hnmboldl, ofschoon reeds jaren geleden van hooger hand de plaats was aangewezen, (nl. tegenover de universiteit) doch afgekeurd werd. Tevens wordt nog opmerkzaam gemaakt dat men ook met het Humboldts bosch dat men in 1869 van stadswege begonnen is aan te leggen niet vlug vooruitgaat. In het zuiden van Spanje is tusschen Criptana en Zancura een dieven-aanval gedaan op een spoorweg, die zeer goed is gelukt. Al de reizi gers werden van hunne kostbaarheden en hunne beurzen ontdaan en mogten beroofd verder rijden; waarschijnlijk hadden de dieven er de lucht vandat er geldswaarde van de maat schappij en van de regering met den trein werd verzonden; hel bediag was 30,000 duro's, een welkome buit; de brieven werden eveneens gerooid. Ik schrijf dit, meldt de coirespondent van de Tempsom u een denkbeeld te geven van den toestandwaarin wij verkeeren van den staat der algemeene veiligheidvan de onmagt en de werkeloosheid der regeling. Een rijke grondbezitter in Derbyshire, die in de eerste kringen uil den omtrek verkeerde, stond dezer dagen leregt onder omstandigheden die den afschuw wekten van allendie zich in de regtszaal bevonden. Op een der hofsteden van den beschuldigde leden twee koeijen aan huidziekte, zij werden daarom met kwikzali ingewreven, doch men had de onvoorzigtigheid de beesten te digt nevens elkander te plaatsen, zoodat zij de zalf lekten en beide koeijen aan kwikvergiftiging stierven. De eigenaar, ofschoon met deze omstandigheden bekend verkocht het vleesch aan twee slagers. De veearts, die den ei :enaar waarschuwde, dat het vleesch niet mogt gegeten wordenen een ander deskundige door den regter benoemd om hel vleesch le onderzoeken waren het beide eens dat ieder, die van dit vleesch at, gevaar liep vergiftigd te worden Om eenige weinige ponden sterl. waagde de hebzncluige man het leven van honderden Hij werd tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Toen de Mont-Cenis tunnel geopend werd bestond er zelfs bij technici twijfel, of de natuur lijke ventilatie ouder alle omstandigheden wel voldoende zou zijn. Ofschoon deze twijfel spoedig ophield, toen de dienst eenmaal ingetreden was, zoo heeft die tochnaar het nu blijktwel grond gehad. De Duitsche bladen zijn nog altijd vol over de spoorwegspeculaties van den heer Wagener. De nationaal-liberalen dringen aan op eene parlementaire enquêtemaar de regering schijnt daar bezwaar in le zien. De Prov Corr. schrijft: «De zware beschuldigingen door Lasker legen een hooggeplaatst ambtenaar ingebragi, hebben meer betrekking op diens handelingen als particuler persoon, maar dit neemt niet weg, dal daardoor de waardigheid der ambtenaren in het algemeen zoo zwaar getroffen wordt, dat hel hier, bij verder onderzoek der aangelegen heid, werkelijk de eer van den geheelen Pruis- sischcn ambtenaarsstand geldt; evenwel behoort vóór alles de tegenpartij te worden gehoord. Wat betreft de verwijten tegen bel spoorweg- beheer ingebragt, het is eene eerezaak voor de regering door volledige openbaarmaking van alle handelingen de verdenking aangaande het ver- ledene zooveel mogelijk weg le nemen en voor het toekomende aan hel land volledige gei ust stelling ie verschafFen, dat deze gewiglige lak van beheer op eerlijke wijze zal worden, gevoerd. Indien de regering er in slaagt op die wijze nieuw vertrouwen aan de landsvertegenwoor- diging in te boezemen, zal het haar ook ge lukken, bij verdere gemeenschappelijke behar tiging der landsbelangenzulke stappen te vermijden, waardoor nieuwe onrust en opge wondenheid zonder eenig wezenlijk nut kunnen worden opgewekt. De ernslige en waarlijk vader landslievende wijze, waarop de zaak lol dusver is behandeld, kan tot waai borg strekken dat ook, voor de verder te nemen maatregelen eene volkomene overeenstemming tusschen rege ring en landsvertegenwoordiging zal worden bereikt." Bij hel ministerie van koophandel te Berlijn is het plan aanbangig gemaakt voor eengroole zeehaven aan de beneden Gems. Bedoelde haven zou voor schepen van den grooten diepgang worden ingerigl. Wanneer men niethelaas, te dikwijls, zelfs in ons beschaafd werelddeelvan de meest afschuwelijke schanddaden hoorde, zou men gelooven de menschelijke natuur niet zoo ver afdwalen kon, om eene misdaad, zoodat door de Hong Kong Daily Presse wordt verhaaldle plegen. In Soochow heerscht nog de oude ge woonte dal een goudsmid niet meer dan één leerling mag gebruiken en dat iedere baas ver- pligt is een leerling drie jaren te houden. Zekere goudsmid, voorzitter van hel gild, vatte echter het stoute denkbeeld op ten deze in China hervorming te brengen en twee leerlingen tegelijk er op na te houden Nu zijn hervormingsdenk beelden ook in menig ander Land voor hein die ze koestertgcvaailijk. zelfs levensgevaailijk, voorzeker dus in China, Het gild verzette zich tegen deze nieuwigheid van zijn voorzitter, en de overheid besliste dal de meesier volgens de wet wel is waar gelijk had, maar om den wille van den lieven vrede beter deed toe de geven De ongelukkige baas weigerde echter dit le doen en boette daarvoor op de vreeselijksle wijze. De werklieden van Soochow dagvaard den den goudsmid zich naar hel gildehuis te begeven, om de zaak oog eenmaal le bespreken. Hij ging er heen begeleid door een aantal ambtenaren der politie, doch werd alleen gelalen Na eenige oogenblikken hoorde zijne begelei ders, die buiten waren blijven staan een pijn lijk geschreeuwzij haalden versterking en waarschuwden den magistraatde deur werd opengebroken en een afgrijselijk looneel deed zich vooi. Aan een pilaar gebonden stond daar de man, naakt en van het hoofd lot de voeten met tallooze wonden bedekt, hem door zijne vakgenooten met de landen locgebragt. Hij was dood. De magistraat liet zich mededeeling doen van hetgeen was geschied. Dit verhaal was heel eenvoudig. Men had het slagtoffer ontkleed en hein aan deze pilaar gebonden daarop was heui aangezegd dat hij wegens de overtreding der gildeverordening zon worden doodgebeten. En zoo geschiedde het. Het slimste is echter dat de raddraaijers niet kun nen worden vervolgd wegens moord omdat in de wetboeken het geval dal iemand doodgebeten kan worden, niet is voorzien. Van vrolijken aard ia het Vette mensehen - bal"dat onlangs evenals ieder jaargegeven werd in de stad New Vork door «en club van corpulente personen uit den Staat New-York.- Hel is voorzeker eeu zeer karakteristieke club; de voorwaarde van het lidmaatschap toch is, dat men een teker aantal ponden moet wege a Het zwaarste lid, de steunpilaar der club, de heer Dunsch hij weegt 425 pd, was ongelukkigerwijze afwezig. Het schijnt dal hij nog altijd zwaarder wordt, zoodat zijn omvang hem belet uit te gaan en aan bals deel te nemen; de zwaarste, die hel bal bijwoonde, woog 361 pd 10 oneen, en was lid van hel comité van receptie beslaande uit 10 hecren die te zamen 5225 pd. wegen. Opmerkelijk is het, dat hoe zwaarder de heeren zijn, hoe ligler hunne gaden, hetgeen eene zeer aangename afwisseling in de balzaal gaf Er waren slechts een dozijn schoonen, die 250 pd en meer wogen, Het bal was druk bezocht; ook vele menschen van gewone zwaai le waren tegenwoordig: er werd lustig lol in den vroegen morgen gedansten men had geen ongelukken te betreuren. Het Engelsclie handelsbes tuur te Gibraltar heeft mededeeling ontvangen dal een gedeelte der bemanning van het Engelsclie schip Dei Gratia den 13 Dec. een schoener brik in de haven van Gibraltar heeft gebragtwelke zij den 5 Dec in verlaten toestand had gevonden. Blijkens hel scheepsjournaal was liet de Amerikaausche brik Mary Celestevan New-York naar Genua bestemd. Baai hei schip, volgens verklaring van de tijdelijke bemanning, volkomen zee waardig was, weid een officieel onderzoek be volen. Daaidoor werd de verklaring der tee lleden bevestigd en levens geconstateerd, dat het schip goed met proviand was voorzien en geen storm had doorstaan. De oorzaak, waarom het door de manschappen verlaten was, kon niet vastgesteld worden. Behalve aan de boeg, waarin met een scherp werktuig gehakt was, werd aan 'l geheele vaartuig geen de minste beschadiging bespeurd. Toen men nauwkeuriger onderzochtvond men een sabelwaar bloed was afgeveegdvóór die in de schede was gestoken. Ook aan de verschansingen vond men bloed vlekken Voor in het ruim vond mrti een ledig vat, waarin sterke drank was geweest. Behalve het scheepsjournaal en een groole kaait, werd geen enkel papier aan boord gevonden; daarentegen waren de kleederen van den kapitein, diens vrouw en van een kind onaangeroerd. Daaronder waren verschillende gouden versieringen van hel kind. Hel scheepsjournaal is lol den 24 November gehouden. Volgens de mcening van hen die 'l schip gezien hebben beeft de manschap zich meester ge maakt van de spiritualiën en in dro nkenschap den kapitein, diens vrouw en kind en den stuurman vermoord. Toen hebben waarschijn lijk de oproermakers den boeg beschadigd, otn voorbijvarende schepen, waarop zij zich wilden redden, le doen gelooven, dat zij in aanvaring waren geweest en 't schip hel bergen niet waard was. 'iZijn slechts gissingen, maar de geheim zinnige geschiedenis van dit schip zal waar schijnlijk vroeg oi laat bekend worden. De Parijsche politie heeft eene «goede vangst" gedaan. Zekere Clémentdie indertijd lid was van de commune en van het comité van algemeen welzijn, als zoodauig ter dood verooi deeid maar ontsnapt en naar Engeland gevltigt ia thans gearresteerd, midden in Parijs. Hij be kleedde reeds sedert een jaar onder een vaLchen naam en zich zooveel mogelijk onkenbaar ma kende de voorname betrekking van portier. Het schijnt dat hij van plan was weer te vlugten, want men vond een briefje bij hem aan den prefect van politie, waarin gemeld werd, dat de burger Clément in veiligheid over de grens was gekomen. Dat noemt men buiten den waard rekenen. VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersfoort, op Dingsdag, den 18. Februarii 1873. Al de leden waren tegenwoordig behalve de Heer Croockewit, van wien berigt zijner verhin dering is ingekomen. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd Het kohier van den hooldelijkcn omslag dienst 1873 wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en bediaagt 25UI3.17. Hel verzoek van de agenten van politie otu vei hooging hunner jaarwedde wordt met alge meene stemmen afgewezen. Het voorstel van Burgemeester en wethouders, om eene gratificatie van 23 le verleenen aan den Heer W, Frans voor buitengewone werk zaamheden bij de inkwartiering van kamperende militairenwordt met eenparige stemmen aan genomen. De ontwcrpen-besluil tot afschrijving van 604,19 op den hoofdelijken omslag cn van 17.83 op de hondenbelasting dienst 1872 worden met algemeene stemmen goedgekeuid Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2