slaafs aan de Uepublick van Thiers onderwerpt. «Een Gouvernement dat zijn steunpunt in bet kamp der radicalen en demagogen zoekt Een Ministerie, dat zeer veel prijs op por- tefcuillcs stelt, maar den eerlijken lieden door de persoonlijkheid van sommigen zijner leden, een ergernis is dat gewezen leden van de Commune of de internationale aan hel hoofd van belangrijke ambten laat dat den revolu tionairen gpestzoowel inwendig als uitwendig, bevordert dat zelfs tegenover revolutionaire gemeenteraden door atspraken zegt gebonden te zijn en dat straffeloos de Souvereine Ver gadering laat bclcedigen.' «En dat alles, zegt de Hertog, is het gevolg der zwakheid van zeshonderd conservatieve afgevaardigden die den moed niet hadden om Thiers op zijn plaats te zetten." De Wereldtentoonstelling te Weenen. Voor de aanstaande wereldtentoonstelling te Weenen kan, in hel Prater, over een opper vlakte van 233000 vierk. meter beschikt worden, alzoo meer dan het vijfvoud der voor de ten toonstelling in 1807 te Parijs gebezigde ruimte. De drie gebouwen voor nijverheid kunst en werktuigen beslaan d.tarvan te zanten ongeveer 109 duizend meter, het overige is voor parken enz. beschikbaar. Het hoofdgebouw bestaat uil eene galerij van 900 meter lang en 25 breed, met 16 dwarsgalerijen die elk 15 meter breed en 14 meter uit de hoofdgalerij lang zijn. Bovendien zullen nog verscheidene van de 24 opene plaatsentusschen die zijgalerijen inge sloten overdekt worden. Aan Nederland is in dit hoofdgebouw een gedeelte der middengalerij, een deel eener zijgalerij benevens eene van die overdekte plaatsen aangewezen. In bet midden van het, door den heer Hurkort (een in Nederland welbekende naam) geheel uit ijzer opgetrikken «-euzenpaleis verheft zich de, rotonde met eene middellijn van 108 meier, zijnde meer dan het dubbel der doorsnede van den koepel der Sint Pieterskerk te Rome of van hel gebouw der wereldtentoonstelling te Londen in 1862. (De voorgevel van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft eene lengte van 126, die van het Paleis op den Dam van 80 meter). In den koepel, die met de lantaarn, ifRrttoven zich een keizerskroon van gekleurd glas vet heft, welke het gehecle werk kroont, 90 meter hoog iszou de Westertoren van Amsterdam, ter hoogte van 85 meter, dus gemakkelijk kunnen slaan. De wanden van dezen reusachtigen koepel verhellen zich tot aan den ring waar het dak begint, 30 meter boven den grond. Het gebouw voor de werktuigenliggende achter het hoofdgebouw en daarmede evenwijdig, is bijna even zoo lang en beslaat uit drie galerijen naast elkander, terwijl dat voor de schilderijen eene lengte heeft van 55 meter, gelijkstaande met de breedte van het hoofdgebouw aan welks eene uileinde het is opgerigt. Bovendien zullen er nog landbouw- en bloemententoonstellingen gehouden worderTin daartoe ingerigte gebouwen en parken. De vijf hoofdingangen van de geheele afge- slotene ruimte hebben te zanten 40 tourniquets, terwijl er nog 25 bovendien zijn aangebragt voor de overige toegangen. Aan den oostelijken en aan den westelijken vleugel van hel hoofdge bouw zijn torens opgerigt, van waar uit het terrein electrisch zal verlicht worden. Allerlei. Als menigeen? grootvader en overgrootvader dte vóór ol in 'tjaar 1800 den weg van alle vleesch gingenweder eens in dit levensdal konden rondkijkenwat zouden ze bedwelmd worden ook zonder wijn of sterken drank van de verbazingwekkende dingen in de wereld opgerezen sedert zij afmarscheerden. Stoomboolen spoorwegen telegrafen fa- brieksuitvindingen, kot torn een gansche, eigenlijk nieuwe levcnsomwenteling zouden zij kunnen aanstaren. En zijn daaronder liefhebbers van paarden- en andere beestenspellen, dan zorden ze zeker in verrukking geraken vergeleken bij den ouden tijd over hetgeen ook dat genre op levert, en nog wel op zijn Amerikaansch, iets, als van zelf spreekt, van extra-ordinairen aard aanbiedende. Immers door speklakelachlige kennisgevingen blijkt het dal de Heer James Washington Meijers voornemens is ons land te 'bezoeken met een circus zooals sedert Adam's tijd nog geen men- srhenkind beeft gefabriceerd. In dat circus zijn te zien 120 paarden, 20 ponies, 6 gedresseerde leeuwen 6 gedresseerde olifanteneen aantal gedresseerde kameelen apen, enz. en 40 elegante wagens. Ingerigl naar Amct ikaansehc methode zegge grandioos kan bet iu den ongelooflijk korten tijd van slechts 2J uren worden opgebouwd cn is het zoo sterk als liet hechtste steenen gebouw. Dit w onder-circus was achtereenvolgens te zien in Engeland, Frankrijk en Italië en woidt thans bewonderd in Hamburgom weldra van daar naar het ook voor die dieren herbergzaam Nederland te worden getransporteerd. De dressuur dier sujetten moet zoo kras zijn en zij zullen voor 't publiek zoo goed hun examen afleggen dat zij vele leerlingen der lagere en hoogero school beschaamd maken in kunstvaar digheid en deze Wel zouden wenschen zoo goed in hunne examens te slagen. Aan komieke scènes zal hel mede niet ont breken en de dieren zullen het ook den school jongens afwinnen in slimheid en guitenstreken. Bij voorbeeld de aap is soms als een geboren guit In Bemin SocorMaroccoligt een plaatsje, dat jaarlijks het eigenaardig schouwspel eener vrouwenmarkt oplevert. De meisjes verkoopen zich zelf, doch gaan daarbij zoo te werk, dat het zoo min mogelijk den schijn van menschen- handel heeft. Zoo prachtig mogelijk uitgedoscht, begeven zij zich naar de ntarki om daar een door haar zelf geweven stuk stof te verkoopen. De mannen, die een vrouw zoeken, gaan op de markt op en neder, bezigtigen schijnbaar hel weefselmaar gewoonlijk betreft de onder zoekende blik de verkoopster. Bevalt zij den zoekende, dan vraagt hij wat het stuk kosten zij noemt de som, die zij als koopprijs verlangt De bepaling der som hangt geheel af van den indruk, dien de kooper op de schoone maakt. Naarmate hij haar bevalt, is de eisch hoog ot laag. Wil zij Item in'i geheel niet hebben dan eischl zij zooveel, dat de kooper afgeschrikt wordt. Komt de koop tot stand, dan gaan beide partijen naar de ouders van het meisje van wier toestemming of weigering het tot stand konteu van 't huwelijk geheel afhangt. Volgt de toestetrrming, dan wordt het huwelijks contract onmiddellijk door den openbaren schrij ver opgemaakt, door de partijen geteekenden de aldus gekochte vrouw vertrekt met haren man naar zijne woning. De zoodanig gekochte vrouw blijft geen handelsartikel. Hoe den kooper somsdc koop berouwe, hij mag haar niet weder verkoopen en de koopsom wordt altijd op de vrouw als weduwengoed vastgezet. De verschikkelijke zeeramp, die voor een paar weken de Norlhfleel in het Engelsche kanaal heeft getroffen, is in de laatste» dagen gevolgd door een drietal ongelukketf^an gelijken aard, waar bij wederom menig dlFer is gevallen. In het Iersche kanaal is nl.volgens een telegrafisch berigt, het schip Chacabuco, kapitein Fowler, in aanvaring geweest met het stoomschip Foreh beide zijn gezonken en 24 man van de Chacabuco zijn verdronken. In de Spaansche wateren is den 16den Febru ary de Spaansche brik Tres Marias met de Fransche brik Cilaos in botsing gekomen en gezonken j 105 passagiers en 16 man van de equipage zijn gered, maar 92 passagiers hebben bun dood in de golven gevonden. V erder is de Engeische bark Doge in de vorige week in 't Engelsche kanaal totaal verongelukt. De telegraaf meldt nog niet waaraan deze ramp moet worden toegeschrevenmaar wel dat de kapitein en 14 man daarbij zijn omgekomen j er werden slechts 4 man gered. Eindelijk voegen wij hieraan toe, dat bij Liverpool een driemast schooner gestrand en wtak geworden is, van de equipage en den naam van het schip is nog niets bekend. De Times meldt het volgende De Loando beeft berigten aangebracht be treffende eenige ongeregeldheden welke in de voormalige Nedcrlandsche bezittingen aan de kust van Guinea zijn voorgevallen. De koning van Elmina heeft een geschenk teruggezonden en een verontwaardigde boodschap uitgevaardigd, in antwoord op een redevoering, gehouden door den nieuwen gouverneurkolonel Harlay, tegen de feestelijke optogten van inboorlingen. De koning van Sacconiles is gearesleerd. Het is te hopen dat de verzoeningsgezinde politiek, die bij de overdragt en tot het einde van 1872 gevolgd werd, niet zal gewijzigd worden. Men zegt, dat de Ft a nsche regering besloten heeft eindelijk liochefort naar Nieuw-Caledonië te zenden. Vooraf moet echter eene geneeskun dige commissie een onderzoek naar zijn gezond heidstoestand doen. Men was tot nu toe van gevoelendat de veendamp een zeer nadeeligcn invloed op de ontwikkeling der graansoorten cn voedergewassen uitoefende Dr. Prestel te Eraden heeft echter thans het tegendeel aangetoond. Deze geleerde heeft waargenomen, dat juist iu de jaren als het veenbranden óp grootere schaal dan ge woonlijk had plaats gehad, en de lucht gedu rende een giooter aantal dagen met veendamp was bezwangerd, de graanoogst der rogge ge middeld rijker was dan in de jaren, als minder sterk in de veenen was gebrand en daardoor ook minder veendamp werd waargenomen. Het groosie vat der wereld is een biervat in de brouwerij van Barclay en Perkins te Londen. Het heeft een inhoud van 432,000 kan der halve ruim eens zooveel meer dan het bekende Ileidelbergsche. Engeland heelt meer zulk kolos saal vaatwerk aan te wijzen. In de azijnlabriek van Baufox is eene ton die 236 436 en eene andere, die 228.196 kan inhoudt. Dezer dagen verscheen te Parijs het laatste werk van Alexandere Uumas. De vruchtbare schrij ver was tevens bekend als *une belle fourchette", en de vervulling zijner belofte een boek over de kookkunst te zullen schrijven, zou reeds vroeger bekend zijn gewordenindien niet monsieur Vuillemol, eigenaar van «La Té te Noire", te St. Cloud, de correctie van het werk had vertraagd. De voorrede is een briel van den schrijver aan Jules Janin en bevat opmerkelijke gastronomische anecdotcnvan Eiau's linzen soep af, tot aan de beroemde soupers van het Café Anglais en La MaLon Dorée. Over hel slot van dien briet ligt een waas van treurigheid. De schrijver had zijn fortuin en zyne eetlust verloren en onder die omstandigheden schreef hij op een eenzaam dorpje aan de kust van Bre- tagne zijn Grand Dictionnaire de Cuisine. Toch had den zijne geestigheid en goede luim hem niet verlaten, zooals blijkt uil de vermakelijke an- necdoten in dien brief verhaald. Napoleon en Byron waren ongeregelde en kleine eters doordien ze immer vervolgd werden door het schrikbeeld corpulent te zullen worden. De eerst heeft de spijslijst volstrekt niet verrijkt, wanneer men uitzondert *le poulet Marengo," welk geregt zijne dankbare landgenooten naar dien veldslag genoemd hebben. Met diepen eerbied spreekt de schrijver over Talleyranddie, toen hij reeds tachtig jaren telde, iederen morgen met zijn chef de cuisine een uttr sprak over de regeling van het middagmaal. Zijne diners aan het ministerie van buitenlandsche zaken zijn «classiek" geworden en zullen eeuwig tot navolging strekken. Dumas heelt eene niet minder goede opinie over Brillat-Savarindie zeer gehecht was aan twee of drie gewone schotels. Toen Lodewijk WW aan de regering kwam en men hem voorstelde de Cussydie prefect van het paleis onder Napoleon geweest wastot onder-prefect te benoemen draalde hij eerst. Toen men hem zeide dat de Cussy de uitvinder was van de aardbeijen met room en champagne, schreef hij onmiddellijk «toegestaan" onder de benoeming. Lodewijk XVIII was een groot gas tronoom. Een geleerde, de heer Petit Rudely bibliothecaris van het Instituutwas speciaal belast met het proeven der vruchten voor de koninklijke tafel. Dumas geeft verschilende op merkingen ten beste over den Biftcck a l'anglaise, die in Frankrijk inheemsch werd na den veld- togt van 1815, cn die met zekere vrees enter sluiks in de F ransche keuken werd toegelaten. «Wij zijn echter een volk van smaak, en zonder vooroordeel hielden w ij ons bord op en schonken den beefsteak hel bnrgerregt." Deze reusachtige dictionnaire eindigt met eene serie menu's voor maaltijden van verschillende grootten en voor verschillende tijden van het jaar. Uit Djedda wordt gemelddat hel aantal bedevaartgangers dit jaar gedurende den tijd der feesten van Couibam Bairam minstens 50,000 zal bedragen, waarvan 15,000 uil Indie, 32,000 uit Turkije en 3000 uit Algerie. De offeranden die zij medenemenwaaronder ook de geschenken van den Sultan en andere au toriteiten vertegenwoordigen een waarde van eenige millioenen francs. Hel leger van pelgrims zal door een kudde schapen van 200,000 stuks worden gevolgd. In het belang van de reizigers zelve en in dat van hel algemeen zijn verschil lende gezondheidsmaatregelen genomen, om zooveel mogelijk het ontslaan en vooral het verspreiden der cholera te voorkomen. Op de Schoische kusten zijn in de laatste dagen onderscheidene haaijen gevangen. In de maag van een dezer gulzigaards vond men een manspet cn ccri gekurkt sodawa ter-fleschje waarin een briefje geschreven aan boord van de «Beautiful Star"gedateerd 9 Septemb. 1872. t Behelsde de mededceling dat men gelukkig de linie was gepasseerd. In de laatste twee weken zijn te Berlijn en wel in het groote gasthuis van liefdadigheid

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2