Y r ij d a g* 14 Maart 1873. 9072. UM1I! Winterdiensl aangefang I November 1872. Nederlandsche Centraa(.-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.1, 11.2 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9 comm. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6 j op de eerste treinea naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam ei Rotterdam; en namiddag 3 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1} u. nam., van Soestdijk 2J u., van fiaarn 3 u., Eemnes 3} u., aank. te Amsterdam te 6 uren Dit blad verschijnt baandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f Ifranco per post 1.15. f rijs der AdverUntiën van I tot 6 regels 60 Ct» elke regel meerder 10 Cis; legale, officiëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cis. Reclames per regel '20 cents 4/s.nnmmers 10 cents; Bestellingen bij den Uitg. .4. H. van Oeeffte Amersfoort Barton Imer.foorUehe Courant. Irfngestraat. Wijk F, N® 43. over de Oude Viscbraarkt, eo bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io bet Rijk. Brieven franco. ■s Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentiebnraea van Nusa en vav Dims, Wijnstraat, Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tol hel geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 17 MAART aanslaande, 'sna middags van halflwee tol halfdriezitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergetekenden en bij de verdere leden van het Bestuur de heeren D. E llertchel, W A. Croockewit, en Jhr. Mr. H. J. L. van Satte van Yttell. J. VAN DER LEEUW Vice-President. M. VAN BEEK Penningmeester. J. C. LE1NWKBKK. Secretaris. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoort, over de 2e helft der maand January 1873. plaats van Namen dkr geadresseerden. bestemming. 1. Mej. Morel Amsterdam. 2 Mevr. MarhuzenAmersfoort. 3. Mej. M. van Doornik. Amsterdam 4. DempkesDeventer. 5. van EgdomWoudenberg. Van de Hulpkantoren Baarn. 6. S. MazenAmsterdam. Batneveld. 7. A. de GraafDellt. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor ie Amersloort Wetsvoorstel tot wijziging der wet op de Nationale Militie. Overeenkomstig de toezegging der Regering bij de jongste adres-debatten is thans in de Tweede Kamer ingediend een wetsvoorstel tot wijziging der wel op de nationale militie. Dal ontwerp heeft uilsluitend de strekking om tol eene beslissing te komen omtrent het hoold- beginsel van de verpligte persoonlijke dienst, afschaffing dus van de bevoegdheid tot het stellen van plaatsvervangers en nummerverwis- selaars, om later, wanneer dit stelsel door de Wetgevende Magt zal aangenomen zijnon middellijk over te gaan tot verdere herziening der niililiewet in haar geheel en in verband daarmedetot nadere wettelijke regeling der schutterijen. Ook met 'toog op de ondervinding in den laatsten oorlog betoogt de Regering, dat de afschaffing der plaalsvet vanging en nummerver wisseling niet alleen het zedelijk en intellectueel gehalte van het leger zal verbeterenmaar evenzeer een heilzamen invloed uitoefenen op het fysieke, moreele en intellectuecle gehalte der bevolking. Het regtsgevoel des Volks zal verhoogd en de eerbied voor de wet vermeerderd worden wanneer ook met opzigt tot de militaire verpligtingcn het beginsel van gelijkheid voor de wet in toepassing wordt gebragt. Van de naauwere aanraking, waarin krijgslieden uit verschillende standengedurende eenigen tijd met elkander zullen komenis toenadering tusschen die standen te verwachtenhetgeen vooral tegenwoordig, van hoog belang te achten is. Beschaving en kennis moeten, in den strijd roet ruwheid en onkunde, de zege behalen. Ook meerdere fysieke ontwikkeling zal door de verpligte persoonlijke dienst, vooral in een levenstijdperk, dat ligchaamsoefening en bewe ging in de vrije lucht een heilzame uitwerking hebbenniet achterwege bleveninzonderheid bij hen, die anders, door hunne wetenschappe lijke opleiding of wegens hun beroep, aan een zittend leven gebonden zijn. De bewering, dat de minder vermogenden door de afschaffing van de plaatsvervanging en nommerverwisseling finantieel benadeeld zullen worden, wordt door de Regering beantwoord met de herrinneringdat een groot deel der gelden aan commissionnairs of maatschappijen ten goede komten hel andere deel meestel wordt verkwist en verbrast. Halve maatregelen zonden het kwaad slechts verergeren en dat door de geheele afschaffing de maatschappelijke toestanden niet verstoord worden, bewijst hel voorbeeld van Pruisen, waar, de verpligte persoonlijke dienstzelf onder zwaarder millitaire verpligtingen sedert ruim een halve eeuw in werking is. Men '_t oog voorts op hel voorbeeld van vele andere Landen mag, zegt de Reg.ook Neder land niet 't oog sluiten voor de noodzakelijkheid, datzal men de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan de elementen der maatschappij, welke bij het behoud der nationale zelfstandig heid en van inwendige rust en orde het meeste belang hebben in hel leger niet mogen worden gemistmaar zooveel mogelijk vertegenwoordigd moeten zijn. Het voorstel der Regering beoogt intnsschen den mililiepligt te verligten voor hemdie voor eenig vak van wetenschap of kunst wordt opgeleid. Maar die verligting wordt athankelijk gemaakt niet enkel van gegoedheid maar voor namelijk van kennis en voorts van de verpligling, om zich vóór de loting tot vi ij w illigen dienst bij de militie te verbinden- Zijdie gelijktijdig met het vervullen van den mililiepligt, hunne studiën ol maatschap pelijke opleiding wenschen te vervolgen, zullen volgens de artt. 5, 18, 19 en 21 van het ontwerp: 1°. niet verpligt zijn in de kazerne te wonen of deel te nemen aan de menage der onder officieren of aan die der soldaten 2°. de keuze hebben van het corps, waarbij en het garnizoen, waar zij willen dienenvoorzoover dit met de belangen van de dienst is overeen te brengen; 3*. uitstel kunnen erlangen van eerste oetening gedurende een of twee en in bijzondere gevallen zelis drie jaren; 4*. niet worden begrepen in het een zevende deel der militie, dat, behalve de ligting, die voor het eerst dient, volgens art. 183 der grondwet en art. 123 der wet van 19 Aug. 1861 in dienst kan worden gehouden of opgeroepen Aan den anderen kant zullen de vrijwillige verbindlenissen ten bate komen van de weinige lotelingenwier kansom door bun nummer vrijdom van dienst le erlangen grooter wordt, naarmate het aantal der vrijwilligers, tengevolge van de toegekende voordeelen vermeerdert. Bij eene overgangsbepaling wordt aan den broeder van hemdie vóór het in werking treden dezer wet een plaatsvervanger heelt gesteld, en dus vrijstelling heeft gekregen, het behoud van het verkregen regt verzekerd. De bepaling, dat de vrijwilliger bij de militie één centimeter langer moet zijn dan de loteling, vervalt. Gebruik in den houthandel een merk waardig vonnis van den kanton rechter te Zaandam. •Vermits usance (gewoonte) in een aantal levens- en handelsverhoudingen als anderszins eene groote rol speeltnemen wijhet onder slaande stuk uit Hel Paleis tan Justitie over Maar al te dikwijls wordt het vergeten, welke belangrijke rol de gewoonte en het gebruik nog in ons recht vervullen. Wel is waar zeg! de wet, dat de gewoonte geen recht geelt, maar zij voegt er als in één adem de uilzondering bij. dat de gewoonte wel recht geeft, waar de wel zelve naar haar verwijst- En hoe dikwyls verwijst de wet niet naar de gewoonte en naar het gebrnik. Immersbij elke overeekomst heeft de rechter met dat gebruik te rade te gaan. Volgens art. 1375 Bnrg. Welh. toch verbinden overéenkomsien niet alleen tot datgene, hetwelk uitdrukkelijk daarbij is bepaaldmaar ook tot al hetgeen, naar den aard der overeen komstdoor het gebruik wordt gevorderd. En hoevele betrekkingen tusschen de burgers worden er niet juist door overeenkomst en dus ook door het gebruikde gewoonte gere- regelddaar de wet toestaatdat partijen door vrywillig aangegane overeenkomsten de bepalin gen der geschreven wet ter zijde stellen mits geen inbreuk makende op wetsbepalingendie in het belang der openbare orde of der goede zeden zijn voorgeschreven. Wanneer de gedingvoerende partijen of een daarvan zich op een bestendige gewoonte of gebruik beroepen moet of mag die gewoonte of dat gebrnik dan bewezen worden door de partg die er zich op beroept Neenzegt de kantonrechter te Zaandamin een belangryk vonnis, gewezen den 5 September 1872 waar van wy de kennisneming aan onze lezers niet willen onthouden en waarop in een in no. 7* van ons B ij b 1 a d medegedeelde zaak tus schen de firma Wunderly Co. en de heeren J. H. van Minden Zoon (koop van tabak op monsters), de pleiter voor de laatsgenoemden reeds heeft gewezen. De rechter kent het recht zelfs, zoo oordeelt de kantonrechter en heeft dat niet uit den mond der partijen te verne men en de gewoonte, waarop de wet verwijst, is evenzeer een bron van recht, als de geschreven wet zelf. De gewoonte moet den rechter dus evenzeer bekend zijo als de geschreven wet. Doch laat ons liever hooren, wat het vonnis zelt zegt ten aanzien van de feiten die tot het geding aanleiding gaven, en van het daarop toe te passen recht. Dc heer R. de V., houtzager en koopman te Zaandam, had aan de wed. S. K. Zoon, mede houtzagers en kooplieden te Zaandam diverse houtwaren geleverd tot een bedrag van f 146,95, en zulks door tusschenkomst van den heer 6. K. te Zaandam en op een crediet van drie maanden. De wed. S. K. Zoon de koopster, was in gebreke geblevengenoemd bedrag ie betalen. De verkooper dagvaardde de koopslér mitsdien voor den kanloniechter te Zaandam tot betaling van het bedrag van f 146.95- De gedaagde firma erkende de bedoelde houtwaren tegen den prijs van f 146,95 van den eischer te hebben gekocht en ontvangenalsmededen koopprijs nog niet te hebben voldaandoch verklaarde zich bereid, die kooppenningen te voldoen, doch met korting van één percent, daar zij vermeende op die korting aanspraak te hebbenomdat zij het hout had gekocht door tusschenkomst van een commissionnair en het handelsgebruik zoo beweerde zij, mede brengtdat de kooper in zoodanig geval één percent korting genietzij bood mitsdien aan te betalen een som van f 145.481.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1