De verkooper antwoorde hierop, dat hij hier mede geen genoegen kon nemen, omdat het handelsgebruik die korting medebrengt alleen in hel geval dat de betaling binnen de drie maanden geschiedt, hetgeen hier niet het geval is geweest. De gedaagde (de koopsterl verzocht hierop, door alle middelen rechtens, ook door getuigen, te inogen bewijzen, dat aan den koo- per van hout een korting wordt toegestaan van één percent van de koopsombijaldien hij dat hout gekocht heelt door tusschenkomst van een commissionnairen dat die korting niet afhankelijk is van een betaling binnen diie maanden. De kantonrechter overwoog nudat er tus- schen partijen gesehil bestond over de vraag, oi de gedaagde firma, niettegenstaande zij de verschuldigde koopsom niet binnen drie maanden na de levering had betaaldtoch aanspraak kon maken op de gebruikelijke korting van één percent. Bestendig gebruikelijke bedingen zoo redeneert de kantonrechter, moeten geacht worden in de overeenkomst te zijn begrepen, ook al zijn zij niet uitdrukkelijk daarin ver meld. Beide partijen beroepen zich op zoodanig beding, en er bestaat verschil, ot de gewoonte in den houthandel medebrengtaan den kooper één percent korting te geven bij betaling binnen drie maanden, dan wel in alle gevallen, indien de koop door tusschenkomst van een commissionnair is tol stand gekomen. De kantonrechter stelt nu de vraag, oi de gedaagde kan worden toegelaten tot het bewijs van liet gebruik, waarop hij zich beroept, en overweegt daarbij, dat partijen zich beroepen op een gewoonte, waarnaar de wel verwijst, en welke dus recht geeft; dat zoodanige ge woonte als bevattende het oordeel van hel belanghebdend en deskundig publiek omtrent hetgeen recht en billijk is, welk oordeel in han delingen gebruiken en costumen wordt uitge drukt uit den aard der zaak niet aan de regelen, voor het bewijs in het algemeen hij art. 1902, en evenmin aau die, voor het getuigenbewijs bij art. 1931 Burg. Wetb. voorgeschreven, is onder worpen dat toch zoodanige gewoonte geens zins behoort tot de feiten van het geschil maar tot den algemeenen rechtsregelnaar welken de aanhangige zaak moet worden be oordeeld, en dat die algemeene regel, onverschillig of hij door de wet of door de gewoonte is ontstaan, aan den rechter bekend moet zijn, en geenszins door een der part ij en behoort te worden bewezen. Zoo danige gewoonte (zijnde een door vooitdurend, onafgebroken en gelijkvormig gebruik gevestigde wijze om zekere handeling te verrichtenwelk gebruik zoo algemeen wordt inachtgenomen omdat men overtuigd is, dat het behoort), zoodanige gewoonte zegt hel vonnis is daarom ook niet vatbaar voor bewijs door getuigen omdat zijals het zich vormende gewoonte recht in de rechtsovertuiging van het volk of van de volksklasse, die haar tot een vooischrift van dit gewoonterecht stempelt, een element aanbiedt, dat wel in de gevallen waarin de wet daarnaar verwijstdoor den rechter gekend moet worden maar in geenen deele als een bijzonder feit door verklaringen van getuigen lol evidentie kan worden gebracht. De kantonrechter wijst dus het verzoek der gedaagde al, om het bewijs te leveren van het beslaan van het gebruik waarop zij zich be roept en gaat zelfstandig oordeelen of zoodanig gebruik in den houthandel al oi niet bestaathij gaat daarbij eenvoudig met zijn eigen wetenschip te rade en beslistdat den kooper volgens handelsgebruik het recht tot korting alleen din toekomtwanneer hij de koopsom binnen drie maanden na de levering voldoet; dat dit hier niet het geval was, zoo dat de gedaagde geen regt had op korting. Deze laatste wordt mitsdien veroordeeld tot betaling van de door den verkooper (den cischer) gevor derde som. De liberale bladen, ook zij die zich vroeger tegen de door de regering voorgestelde uitbrei ding van het kiesregt hebben vei klaard, dringen thans aan op toenadering tusschen de regering en de vertegenwoordiging. Dc liberale meerder heid moet tot gemeen overleg krachtdadig me dewerken. «Een onderzoek in ruimen zin is noodig, zegt het Uandelsblen 't verslag geelt daartoe vol doende punten aan. Nu een groot gedeelte der liberale partij onderzoek verlangt en dit noo dig en mogelijk acht, bebooren ook zij, die met dc regeriog legen nader on'derzoek zijn, dat verlangen in te willigen. Is het hun inderdaad ernst met hun. streven naar censusverlaging, dan bebooren zij het uitsteldat voor een onderzoek gevorderd wordtverreweg te verkie zen boven de afstemming van het ontwerp. Want ook daarvan zal natuurlijk in de eerste plaats uitstel het gevolg zijn. De regering heeft zich tot het instellen van een onderzoek bereid verklaard, als de punten van onderzoek haar worden verstrekt. Daardoor heelt zij op ot- waardige wijze doen blijken, dat zij vóór alles het mislukken der censusverlaging wil vei hoeden Welnu, laieu zij, die geheel en al de houding van het ministerie bij de census vraag goed keuren ook op dit punt niet willen zijn plus roijalistes que le roi. Maar dan leene ook de meerderheid der kamer niet de hand lot nieuwe beioering in den lande; dan houde zij vele hervormingen, die op elk gebied zoo dringend noodig zijn, niet voor onbepaalden lijd tegen; dan reike zij de regering de hand door de punten van onderzoek aan de regering op te geven. De natie zal haar dankbaar zijn voor zulk een blijk van conciliatie en wijsheid. Politieke Revue. Grantde President der Noord-Amerikaansche l> «publiek is, zooals men weet, zijn tweede ambts periode ingetreden. De plegiigheid werd door groote feestelijk heden opgeluisterd. Twaalf duizend man troepen en tal van vereenigingen van burgers begroetten den President bij zijn verschijnen met tal van vreugdekreten. De leden van het corps dipo- lomatiquc waren in gala-tenue tegenwoordig. Toen de President de verhevenheid betrad tot het afleggen van den eed, groeide de geestdrift onder het volk nog meer aan. Tal van saluut schoten werden gelost en al de klokken luidden. Hierop volgde een plegtige revue. Aan het einde van zijn boodschap aan het Congres, waarin hij zijn aanvaarding van het gezag mededeelt, erkent de President de groote eer, de hem te beurt is gevallen, door voor de tweede maal lot President verkozen te wor den en zegtdat hij thans dubbel verpligt is, al wal in zijn vermogen staal ten beste der Republiek te doen. Hij ziet met verlangen den lijd tegemoet, dat hij van zijn verantwoorde lijkheid ontslagen zal worden diesedert het noodlottige bombardement van het fort Sumter in April '61 zoo drukkend geweest is. Hij heeft gedurende den strijd noch naar bevordering noch naar een commando getracht. Niettegenstaande dat, is hij bij den laalslen verkiezingsstrijd op hevige wijze gesmaad en belasterd maar die bittere aanval de uitspraak van het volk in aanmeiking nemende, waar hij hoogen prijs op steltwas wel te overkomen. Men meent, dal de Fransche nationale ver gadering den 30sten Maart uiteen zal gaan om in 't laatst van April of in 't begin van Mei weer bijeen te komen. Thiers heeft eene lange conferentie gehouden met den Pruissischen gezant von Arnim. Men is niet geheel gerust omtrent zijne gezondheid De president gevoelt zich vermoeid zonder bepaald ziek te zijn, en juist hierover maken de genees- heeren zich ongerust. De pers maakt werk genoeg van de presidiale ongesteldheid en ver meldt alle bijzonderheden of en hoe de presi dent ontbeten beeft met hoeveel kruiken men hem naar bed heeft gezonden enz enz. 't Laatste beiigt is, dat Thiers, gehoor gevende aan de slem zijner vriendenbesloten heeft voorlaan om 6 in plaats van om 8 uur op te staan. Een correspondent van de Indèpendance zegt, dat de ziekte van Thiers zou moeten ge weten worden aan «een dezer dagen veel ge noemd persoon," die den president met voordacht een paar uur lang in den logt zou hebben laten slaan, ondanks de pogingen, die mevrouw Thiers en de pauselijke nuntius aanwendden om het slagtoffer dier boosaardigheid zijne gevaarlijke positie te doen verlaten." Dal het socialisme ook zijne grappige zijde heeft is minder bekend hare bespottelijke is evenwel sedert lang aangetoond. Beiae gingen deze week samen op een meeting te Berlijn van socialistisch gezinde vrouwen en meisjes. Ruim 80 barer waren tegenwoordig. Een valsche apostel der Vrijheid, een zekere meubelmaker Mendel hield een redevoering over «Volksgaarkeukens".en «de vrije vrouw." Nu het meer en meer in zwang komt dat de vrouw meer op straat leeft dan in haar huis houden, is de combinatie in de oratie behandeld nog zoo vreemd niet. Want als de vrouw naar de theotien van Mendel en consorten op hare socialistische wijze «vrij" is geworden, zullen wij mannen, willen we niet van honger omkomen onze toevlucht wel moeten nemen, tot gaarkeukens, daar de keuken te huis wel weinig of niets zal opleveren. «Burger Mendel" de toekomstige profeet van het vrije vrouwendom schijnt zoo mooi gespro ken te hebben, dat de dames nu alle weken oin hetzelfde onderwerp te behandelenbij elkaar zullen komen. Simson overwon met een ezelskinnebak 000 philislijnen, Mendel met één speech over gaar keukens 80 vrouwenharten dat veel roemrjjker ii, als men bedenkt dat de eerate zelfs niet tegen een vrouw bestand was. Allerlei. De uitdrukking op groolen voet leven ontstond in de 14e eeuw, toen de rang, dien iemand in hel maatschappelijk leven innam door de lengte der schoenen werd aangegeven. De schoen van een edelman was lj voel, van een graaf 2 voet, van een vorst 2j voel. Uit de Geldersche streken worden te Utrecht nog al aardappelen aangevoerd, daar de boeren met ile gekuilde aardappelen voor den dag komen, omdat ze in de kuilen, door hel zachte weder, te veel broeijen en daardoor nieuwe scheuten verkrijgen, waardoor de aardappel er niet beter op wordt. De handel gaat echter niet zeer naar wensch, daar men nog te hooge prijzen wil bedingen, ofschoon er nog in overvloed in de kuilen zitten. De Engelsche postkantoren ontvnngen soms de vreemdsoortigste zaken otn te expediëeren. Levende zijdewol men, muizen, eekhooins, schild padden, tot slangen toe woiden ten postkantore bezorgd. De bezorging van slangen scheen toch de administratie te erg, althans zij weigerde die in ontvangst te nemen. Op aandringen van den afzender nam men den gevaarlijken gast aan, onder voorwaarde van een extra bestelloon. De heeren tin der Made en Gips, eigenaren der creosoteer-inrigting dier firma te Dordrecht, zijn voornemens om eene fabriek of inrigting daar te stellen ten vervaardiging van houtpap, eene zelfstandigheid, beslaande uit fijn gemalen zaagselhetwelk in Engeland gebruikt wordt ter vervaardiging van papier. In Duitschland schijnt dergelijke inrigting te bestaan althans het wordt van daar naar Engeland geëxpor teerd. De groote schietwedstrijd der Noordbrabant- sche scliulterijen en der Weèi baai beid zal dezen zomer te Breda gehouden worden. De feesten zullen drie dagen duren. De Groninger bladen melden d d. 7 Maart «Naar wij vernemen zijn door de vleesch- houwers L van Hessen en Zonen alhier aangekocht 18 stuks ossen en koeijen die de buitengewone zwaarte hebben van 18000 halve kilogr. Deze dierendie met vergunning van het Ministerie zijn ingevoerd, uit Silezië zullen hier hedenavond met den trein van 8 uur arriveren 't Is wel een bew ijs, dat de Groninger slagers geene moeite ontzien om hunne begunsiigeis van puik vleesch te voorzienwij wenschen t>. H. en Zonen geluk toe met deze onderneming." Als er vooridurend veel van dal vee wordt ingevoerd mag ook hel toezigt op de gezondheid van dal vee steeds scherp blijven. Bij koninklijk besluit is het verbod van in- en doorvoer van buiten 's land» van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden versch en gezouten vleesch ongesmoltcn vetmest onbewerkte wol, onbewerkt haar, klaauwen en hoornen, alsmede van allen afval van genoemde dieren, niet van toepassing verklaard op schapen, bokken en geiten en op de van die dieren af komstige, hierboven genoemde deelen, regtstreeks aangevoerd uil Grool-Brittannic en Ierland het Duitsche rijk en België, mits uit eene ver klaring, afgegeven door het hoofd van het bestuur der plaats van waar de in le voeren dieren ot voorwerpen afkomstig zijn, blijke dal zij aldaar niet zijn aangevoerd uit een. Rijk, van waar zoodanige in- en doorvoer naar Nederland ver boden is. Met het oog op de omstandigheiddat Parijs gedurende de tentoonstelling van 1867 door meet dan 5 millioen personen werd bezocht zijn voor den tijd der tentoonstelling te Weenen een aantal nieuwe hotels gebouwd waarin nu reeds 15,000 bedden terwijl de bestaande loge menten veel meer bedden beschikbaar hebben. Van wege 't gemeente-bestuur worden ook maat regelen voorbereid om hel aantal vreemdelingen te kunnen herbergen, In Ulm heeft zich eene maatschappij gevormd om schepen te bouwen bestemd om gedurende de Weencr tentoonstelling als woning dienst te doen. Ieder schip zal 25 k 40 gemakkelijk mrigtigte hutten hebhendie zoo goedkoop zullen verhuurd worden dat niet bemiddelden den prijs zonder veel bezwaar kunnen betalen. De groote Ulmer transportschepen zullen lot dit doel ingerigt worden. In de Gron. Veenkoloniën .preekt men v.n de noodzakelijkheid der oprigling van eene aard- appelbeura, waar op geregelde tijden de handel

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2