M 2075. Dingsdag 25 Maart 1873. UllSMi COERAII. Winterdien*l aange«»ng 1 November 1872. Nedfjilanp»che Centra al-Spoohweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.1, 11.2 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 6.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Naarsbergen 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 8 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1u. nam., van Soestdijk 2] n., van Baarn 5 u., Eemnes 3} u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad VBWcbijnt liaandag en Donderdagavond. Aboone.nenUprij» per kwartaal f I.— franco per patt 1.15. Frij» der Adfertentiën van 1 lot 6 rrgel» «O Cl»; etke regel meerder 10 Ct» legale, officiëele en onteigen. Advertentie» per regel 15 Cta. Reel me, per regel 20 cent, If,, nummert 10 cent» Be*lelli*gen bij den Uitg. 4. H. mum CUeffte Amersfoort Hnrtue Imartf^rUeke Courant. Ungeatraat. Wijk F, N» 43. over de Oude Visch.narkt, en bij alle Borkbandel.reo en Pmtdireclenren in bet Rijk. BrUren remeo Advertenliëo voor dit blud nit Rotterdam «orden aangenomen door bet Algemeen AdeertenUeburae, van Nuet en vt» Lhnn, Wijn.lraat, Rotterdam. Tweede meeting van de Afdeeling Amersfoort der Vereeniging ter bevordering van het Volks- onderwijs in Nederland. Van welwillrnde en geaccrediteerde tijde ont vingen wij hel volgende mnemotechnisch verslag De meeting van de Afdeeling Amersfoort Her Vereeniging ter bevordering van het Volksonderwijs in NederlandWoensdagavond jl. in Amicitit gehouden, was zeer geanimeerd en belegd tol voortzetting van het debat, gehouden in de meeting van B Maart jl. (zie Amersf. Ct. N". 2071 van 11 Maart jl.) Er werden testien redevoeringen oi toespraken gehouden en allen kenmerkten zich door huma niteit, en waren voor het publiek onderhoudend, hetgeen voor een gedeelte daaraan was toete- schrijven dat de vinnigste spreker der vorige vergadering afwezig was en dal de meeste spre kers voor de vuist sptaken. De Voorzitter, Dr. D. Burgerrector van het gymnasium te Amersfoort, gaf in den beginne te kennen, dat ieder spreker een kwartier uurs mogl spreken en hij zooveel mogelijk zou zorgen dal beide rigiingen om en om aan hel woord kwamen. Hierop beklom de Heer ff. IV. Kelffpredikant te Amersfoort, de tribuneen hield eene sierlijke aanspraak, waarin hij betoogdedat de openbare school door den Slaat moet gehandhaafd worden, omdat anders de school slechter, duurder en minder voldoende zou wolden en vooral de armen er slecht zouden afkomen. Daarna sprak Professor A. Hrummelkampuit Kampen, en bezigde eene vergelijking zeggende, dat de toestand van de anti-revoluiionnairen gelijk was aan dien van de bevolking eener veroverde en geplunderde stad die alles mogt doen wanneer zij hel zelf betaaldedoch die geen geld had. De Heer d- M. Chumaceiro oud-opperabbijn van Cuta^ao thans te Amersfoort, merkte hierop aan dat de Israëlieten zich zeer wel bevonden bij de oppnbare school daar zij het godsdienstig onderwijs daarbuiten bezorgden. De Heer A. Meijer uit Rotterdam verdedigde de bijzondere school der anti-revoluiionnairen als zijnde die zeer goedwaarbij hij tevens vermeldde, dat er reeds 300 zulke scholen waren dat de normaalschool te Nijmegen reeds 150 discipels had geleverd; en dal er voor die scholen reeds 1,200.000was opgebragt. De Heer Dr. D. Burger merkte hierop aan» dat dus de anti-revoluiionnairen noch verdrukt, noch arm waren en dat als niemand aan de Staatskas wilde contribueeren voor hetgeen hem persoonlijk niet beviel geen boer voor de marinegeen bewoner van Drenthe voor de Zeedijken zou willen betalen doch dal alzoo een Staal niet mSgelijk was. De Heer Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg ditecleur der Hoogere Burgerschool te Amers foort sprak hierop nogmaals over hel wen- •chelykedal de anti-schoolwetmannen een uitvoerig plan gaven van hetgeen zij van de school wilden maken, en van het nut, dat het voor de verdraagzaamheid heeft, als men- «chen van verschillende rigting zich naderhand, konden herinneren dat zij op dezelfde school banken gezeten hadden. Professor Brummelkamp verhaalde waarom de anti-schoolwetmannen zich niet bij het School verbond hadden aangesloten. De Heer A. M. Kollewtjn A's.leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoortbetreurde het. Jat terwijl hij de questie bij de beginselen had willen houdende geldzaak telkens op den voorgrond kwam. De Heer Dr. Menalda van Schouwenburg merkte aandal als de school geheel vrij werder wel 30 verschillende soot ten van scholen zouden kotnen. De Heer Ds. H. W. Kalff zeide dat men zich ver giste door bij het woord modern steeds aan moderne theologie te denken daar er ook moderne talen enz. zijn, die niets met de godgeleerdheid te maken hebben. De Heer A. Meijer betreurde hetdat op die scholen niet van bet paradijs en Golgotha mogl gesproken worden en vood bel ongodsdienstig, dat alles lot natuurwetten werd teruggeleid. De Heer Chumaceiro verhaalde nog een geval uit Cura9*o en eco dergelijk uit Amsterdam waar Israëlitische kinderen zonder ergernis de wcreldsche kundigheden op Roomsch Caiholieke- of neutrale scholen opdoen en den godsdienst te huis of op de cathechisatie leeren. De Heer Dr. Burger maakte de aanmerking dal als het spreken van natuurwetten ongods dienstig isgeen godsdienstig mensch eenen almanak mag inzien waarin zons- en maans verduisteringen voorzegd worden. De Heer M Bruininks predikant te Amersfoort stelde als ideaal voor dal dc Staat geheel aan de Kerk ondergeschikt was. De Heer Dr. Menalda ra» Schouwenburg eindelijk zeide, dal de anti revolutionnairen geen uit voerig plan gegeven hadden en dat daai de Heet Brummelkamp vrijheidde Heer Bruininks heerschappij der Kerk als ideaal steldedie heeren aanmerkelijk verschilden, en dus het aantal rigtingen nog vermeerderd werd. Wegens het vergevorderde uur alool de Voor zitter de vergadering. De giftmengster Mary-Anne Cotton. Het proces van Mary Anne Cotton voor de regt- bank te Durham gevoerd is titans geëindigd, zooals te verwachten wasmet hare veroor deeling ter dood. Het aantal bekende slagtoffers beloopt dertig; maar men vermoedt, dal er tneer zijn, De ver oordeelde heelt meer dan twintig kinderen, zoo van haar zelve als van hare echtgenooten gedood. Zij heelt bare moeder gedood, hare mannen en minnaars hebben achtereenvolgens 'tzelfde lot ondergaan^ behalve een, die, verschrikt door den plotselingen dood van zijne kinderen, zijne vrouw heeft verlaten en van wien men verder niets heelt vernomen. Het vergif was altijd het zelfde arsenicum. Mary Anne kocht een mengsel tegen de wand luizen; zij wierp het in 'i water en de neerslag, die zij verkreeg, leverde haar 't vergif. Wal zij tol haar 21ste jaar heeft gedaan, weet men niet regl. Zij moet een zeer avontuurlijk leven geleid en eerst bij eenen kapitein, daar na bij eenen chirurgijn gediend hebben. In 1856 huwde tij een' mijnwerker Mowbraybij wien zij acht kinderen kreeg, die allen plotseling stiervenevenals vier kinderen van Mowbray's eerste vrouw. De man stierf zelf in 1666 zonder dat de juslilië of de doctoren de vrouw wan trouwden. De dokters schreven die sterfgevallen toe aan de gastrische koortsen, die te Durham en in de omstreken Ixeerschten. Ten laatste stierf ook M y's moeder even plotseling als de anderen en onder dezelfde verschijnselen. Mary kwam als weduwe in 't hospitaal van Sunderland en maakte daar kennis met George* Ward, oud 33 jaren dien zij trouwde. Later stierf deze ook al aan gastrische koorts. Zg huwde daarop zekeren Robinson, die reeds vader van drie kinderen was. De kinderen atieiven binnen vier maanden en in 'tzelfde jaar over leed nog eene dochter van Mary zelve Robituom verliet zijne vrouw, die daarop Cotton trouwde. Daarom werd zg aangeklaagd van bigamie Deze twintig vergiftigingen duidt «le acte van beschuldiging aan als «de groep van Sunderland," De andere misdaden zijn verdeeld in «de groep van Newcastle" en »de groep van West-Auck land." Er moet hier nog gezegd wordendat men van 1868 tot 1870 't spoor van Mary heeft verloren. In 't laatste jaar vertoont zij zich in Northumberland en zet hier de misdaden voort io 't graatschap Durham begonnen Zij ontmoet hier Cotton bovengenoemd diehoewel gehuwd en vader van vier kinderenbetrek kingen met haar aanknoopt. De vrouw van Cotton sterft plotseling Cotton trouwt Mary Anne. Cotton had zijne zuster bij zich in huis sedert den dag, waarop hij weduwnaar was geworden. Zijne zuster sterft. Twee kinderen van Cotton sterven ook. Die vergiiiigiogen vormen «de groep van Newcastle." Drie maanden na het huwelijk bevalt Mary. Al deze buitengewone omstandigheden maken geiucht; de toestand wordt moeijelijk daar sterven al de zwijnen in de bnurt aan eene onbekende ziekte Mary had zich gewroken over de buurpraatjes 1 Zij moest evenwel met Cotton naar West-Auckland vertrekken. Na daar vier, vijf maanden gewoond te hebben, sterft Cotton; hij wordt weldra gevolgd door zijn oudste zoontje van tien jaar en het kind van 14 maanden. Martj scheen wanhopig. Men kreeg medelijden met haar. Eene inschrijving werd geopend, de eigenaars van de mijn, waarin Colion had ge werkt, gaven haar vrije woning en steenkolen. Haar man en kinderen werden op kosten van *t kerspel begraven. Maar in 't laast van 1872 wordt Joseph Nat- trasteeen minnaar van Mary erg ziek; voor zijnen dood verklaart hij eenen vriend, dat bij de zaak wantrouwt. NaUrasse was naauwelijks dood, of Mary gaf hem reeds een opvolger. Uit den omgang met dezen sproot een kinddat geboren werd in de ge vangenis to. Durham. De dokters hadden nog geen wantrouwen. Maar de adsistent coioner begon te twijfelen en een onderzoek begon. Dokter Riburn opende het lijkje van het laatst overleden kind en bemerkte niets. Maar de publieke opinie drong aan op een nieuw onderzoek en nu werden sporen vau atsenicum gevonden. De vrouw van Cotton werd nog niet gearresteerd. Men wachtte het rapport van professor Scuilergood af, die verklaarde, dal de maag van het kind verzadigd" was met arsenicum. Nu arresteerde men Mary. Men herinnerde zich wal in Durham was gebeurdmen groef de lijken der slagtoffers van de «gastrische koortsen" op en constateerde eene groote hoeveelheid atsenicum. De aanleiding tol deze ongekende reeks ais-

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1