'3*. De banier de Landbouw, en twee cere moniemeesters. 4*. De eerewacht te paard niet bandelieren in de stedelijke kleuren. 5». Het bestuur der Sociëteit de Vereeniging met de banier der Sociëteit. 6. Leden der Sociëteit de Vereeniging gezeten in rijtuigen. 7°. Jongere leden te voet. 8°. De muzijkanlen der Veld-Artillerie. 9°. Een Korporaal en vier man te paard. Deze optogt begeleid door een vijftigtal schut ters onder commando van den Heer van de Klas horst le luitenant, en bereikte in de beste orde het tentoonstelling-gebouw, waarin zich spoedig het bestuur der onderatdeeling Amersfoort van het fcandbouwgenootschap en hei bestuur der Sociëteit de Vereeniging verzamelde. Toen trad de president der Sociëteit voor en hield eene kern achtige toespraak tot het bestuur der gemelde onderatdeelingwelke op de aanwezigen eenen goeden indruk maakte, en werd hij door den Heer Burgemeester, Mr. A. G. Wijerspresident der genoemde onderatdeeling, met warmte be antwoord- De terugtogt ving toen aan en sloten zich het bestuur der genoemde onderatdeeling, de Heeren vice-president en secretaris van het hoofdbestuurde commissie van beoordeeling en de leden van hel Landbouwgenootschap bij den trein aan. Weldra verzamelden zich de beide besturen, de leden der Sociëteit de Vereeniging en een groot aantal stadgenooten en vreemdelingen in de lo calen en den tuin derSocieteit, die zeer smaakvol versierd waren. De matinee musicale, uitgevoerd door de muzijkanlen der Utrechtsche schutterij, had toen plaatsterwijl de beide besturen in den tuin aan een déjeuner gezeten waren. Inmiddels voerde de muziek der veld-artillerie op den hotwaai zich eene onafzienbare volks massa bevondeenige muziekstukken uit. Te i> uren ving het diner van een vijftigtal couvctts in Amicitia aan. Tijdens den maaltijd waarbij de Heer Burgemeester als president van de latei fungeerde, en zich met den meesten tact van deze taak kweetgaven de muzijkanlen der veldartillerie verschillende stukken ten ge- hoore op het terras van Amicitia, waar zich vele Dames en Heeten bevonden. Onder den maaltijd werden verschillende toasten uitgebragl op Z. M. den Koning als beschermheer van het Landbouwgenootschap op verschillende hoofd personen die bekroondenden bloei van den Landbouw enz. Na afloop van het diner werd door de disch- genooten voorafgegaan door de muzijkantcn der veldartilleriemet fakkellicht eene wan deling naar den Hof gemaakt, alwaar onder den toevloed der menigte muzijk is gemaakt. Hel concert in de Sociëteit de Vereeniging was middelerwijl aangevangen en werd, even als het bal, dal tol laat na middernacht voortduurde, door een groot aantal .personen bezocht. De illiio.iintii: was zeer fraai Z had dan eene tentoonstelling en een f ;i: d» /er stede plaats dat ongetwijfeld nog 1. - t. t aangename herinneringen zal ach- riv.< 7.ij iiet bestuur der onderafdeeling Au - ooit -;in het Landbouwgenootschap alle e r en hulde toegebragt voor zijne loffelijke p..gingen tot bet daarstellen der tentoonstelling, nh minder eer en hulde zij het deel der Sociëteit de Vereeniging. Met voldoening mag die sociëteit terugzien op de door haar tot «tand gebragt feestelijkheden waarvoor inzonderheid het bestuur derze'.ve op den lof en de erkenning mag aanspraak maken vaa allendie deze bijwoonden. Wij achten het ons tot pligt,eene bijzondere vermelding te maken van den Heer Secretaris der onderafdeeling, Mr. E. L. Baron van llar- denhroekde zwaarste taak voor de tentoon stelling enz. heelt op hem gerust." Herhaalden wij hierboven wat wij omtrent het fraaije tcntoonstellingsfeest van 1837 schreven, ook in 1860. tijdens het Landhuishoudkundig Congres te Amersfoort was vergaderd, hadden prachtige tentoonstelling en feesten diner en bal in Amicitia enz. plaats, waarlijk welsprekende bewijzen, dal bij goeden wil en lust, maar vooral eendragtook te Amersfoort aangename, interes sante en hrillante zaken en feesten kunnen wor den georgnniscerd. De autoriteiten zullen mede zeker gaarne hunne medewerking en steun verleenen. Onze stad en hare environs lellen een aantal mannen, die met veel tact en ijver in hoold- en sub-oommissiën voor tentoonstelling en feesten werkzaam kunnen en men vergunne het ons te zeggen willen zijn tellen honderde aan honderdc belangstellenden, die ook tevens gaarne flinke bijdragen in geld zullen willen geven want zonder geldzonder veel geld kan de zaak niet ferm en brillant lot stand komen. Maar men organiscre vooral niel enkel hetzelfde wal vroeger alhier plaats had. Er moet ook een en ander nieuws bijkomen wat in Amersfoort nooit is gezien en genoten} b. v. om maar iets te noemen cavalcade burlesque concert-mixt», met promenade a flambeauxpic-nic bal chainpctre en meer nouveautés, waarvoor een paar kloekedoortastende organiserende koppen voldoende zijn, tevens om anderen te electriseeren. Hoogelijk ingenomen met het tentoonslellings- project, gleden bovenstaande regelen vlugtig op 't papier, als bij veel werklust, ook zijnde groote voorstanders van gepast levensgenoegen en van alles wat, zonder schadelijk twistgeschrijf geest en leven in en om Amersfoort ontwikkelen en voortplanten kan en daaitoe wenschen wij een ieder optewekken, niel enkel jongerenmaar ook ouderen. Immers, al klimmen de jaren Thiers getuigt het veler hoofd, geest, hart enz. kunnen jeugdig blijvenals het menschelijk leven in zijne diverse nuances goed, flink en fiksch wordt begrepen; want moet er een tijd van werken zijn er zij ook een tijd van nuttig genoegen. Tot fioale dezes slaken wij den wensch, dat de geprojecteerde tentoonstelling enz. tot stand kome en men voor opgemelde idéés en sociable principes veel compagnons mogen ei langen. AMËIlSi'OORT3 1 Maan 1873- De Afdeelingen Amersfoort van het Anti-Schoolwet verbond en van de Vereeniging ter bevordering van het Volksonderwijs in Nederland wedijveren om in meetings te Amersfoort de onderwijskwestie c. a. door intéressante voordragten en debat te elu- cideren. Die van het Anti-Schoolwetverbond hield de eerste meetingingeleid door Prof. Brummelkamp uil Kampen. Die van de V. b. v. h. Volksonderwijs in Ned. hield twee meetings, ingeleid door Dr. Alenalda van SchouwenburgDirecteur der H B. alhier, en nu houdt aanst. Donderdagavond 3 April de Afd. Amersfoort van het Anti-SchOOi- wetverbond hare tweede openbare ver gadering of meeting (zie de advertentie) in Amicitia, waarvan men zich, naar het cachet van de namen der sprekers dier rigtingweder hoogst inléiessante voordragten en debat mag voor spiegelen. Werden de drie voorgaande meetings dooreen zoo talrijk en belangstellend publiek bijgewoond, dal de groote zaal van Amicitia daarmeue geheel bezet wasook bij de vierde mag men zich voor stellen dat eveneens honderde belangstellenden zullen opkomenzoowel ledenals niet-leden van 't Anti-Schoolverbondzijnde voor niet-leden de entreé zeer matigevenals bij de vorige drie gesteld. En zoodanige opkomst kan immers geen ver wondering baren als men reflecteertdat de aangekondigde sprekers zijn 1°. de Heer JEsser, alhier minder algemeen bekend, doch te 'sGravenhage des le beter, waar hij in het hart van duizende voorstanders zijner rigting leeft, die zijnen helderen blik in hei religieus volksleven en zijne andere hoeda nigheden waarderen welk een en ander hem drong, in navolging van de Engelschen en Amcri- kamen, als «straatprediker" op te treden, om zich zoodoende geheel aan het voortplanten zijner beginselen en denkbeelden onder het Ne- derlandsche Volk te wijden, niettegenstaande hij als oud-Resident van Timor (Ned. Oosl-Indië) zich toi eer en aanzien langs andere wegen had kunnen verheffen. Verder gat hij als oud-Inspec teur van een dertigtal openbare Staats )scholen blijken te zijn bezield met een warm hart voor alles wal, naar zijne overtuiging, hel nationaal Volks bestaan aanbelangt. Redacteur van het Weekblad «Maranalha" en auteur van tal van opstellen in diverse religieust bladen, deed dit alles hein kennen als iemand, welligt op dit oogenblik éénig, in genre, in ons Vaderland. Ofschoon gansch niet tot zijne rigting behoo- rende, gebood de probiieit ons, nu hij te Amersfoort optreedthem aan het publiek voor- testellen, zooals hij door leven en daden bekend is en zonder hem overtollig te illustreren. Pligt eischt onbevangen regtvaardigheid en onpartijdigheid ook omtrent tegenstanders. Men kome donderdagavond en oordeele. 2*. De Heer Rumsckeidtdirecteur van de Christelijke School der Duitsch-Evangelische gemeente te 's Gravenhage, geboortig uit Barmen; en in Pruissen gevormd door de bekwaamste paedagogen. Herhaaldelijk door den Provincialen Inspecteur in Z.-Holland tot mede-examinator benoemd maf hij geacht worden op het gebied der schoolkwestie te verdienen openlijk in ons midden een vrij oordeel uittespreken. 3°. De Weleerw. Heer W. Diemerpredikant te Alphen aan den Rijn en Redacteur van de Wekstem" (overbekend), hebbende eene geves tigde reputatie. Wij meencn wel te doen door deze regelen I aan liet publiek döze sprekers te presenteren I die tijdmoeite en kosten veil hebben om in ons midden hunne beginselen, zienswijze enz. le komen verdedigen en trachten voortteplanten en hoogstwaarschijnlijk zullen diverse bekwame en welsprekende stadgenooten der tegenover gestelde rigtingevenals in de drie voorgaande meetings, wel genegen zijn met de genoemde sprekers in debat te treden, terwijl welligt, uitgelokt door het bovenstaande eminente verdedigers der openbare school van andere plaatsen zich mede aangespoord zullen gevoelen alhier hunne talenten en bekwaamheden in het debat te komen produceren waarbij evenals meestendeels op de drie vorige meetings het spieken ongetwijfeld zich zal kenmerken door bezadigdheid en humaniteit. Eere den mannen die bij de publieke bespre king eener kapitale kwestie, welke dikwijls verleiden kan de haristogten in roering te brengendoor voormelde loffelijke boedanig heden hebben uitgemunt en naar wij ons met grond voorstellen bij de 4e meeling uitmunten zullen. Is onze precursieve schets wat lang't is omdat het onderwerp velen met ons ter harte gaal. En ook omdat de aanslaande Donderdagavond pikant en intéressant intellectueel genot belooft. De huishoudelijke vergadering van het Depar tement Amersfoort der Maatschappij lol Nut van 't Algemeen" zal aanstaande Donderdag niet plaats hebben m"»r is uitgesteld op den 10 April e. k. Ter ver gaderingin Amicitiader kiesver- eeniging AmersfoortDonderdagavond jl. ge houden, zijn de Heeien E. E. Visser en AJ. Bos, die als bestuursleden aan de beurt van atireding waren herkozen. Voor de vervulling van eene vacante plaats in den gemeenleraad werd een eandidntengro» opgemaakt, bestaande uil de Heeren P E. van Ittersum Mr. J. van der LeeuwJ. Zandijk Sen. A. II C. van DrielA J. Bos, II. Leinweber en J. Zandijk Jun. Toen werd lot de stemming overgegaan tot het kiezen van eenen randidaat uit dit gros, waarbij de Heeren van Ittersumvan der Leeuw en van Driel de meeste stemmen, doch geen hunner de volstrekte meerderheid erlangden hetgeen zich herhaalde bij eene tweede vrije stemming. üc Heeren van der Leeuw en van Ittersum bij de laatstgenoemde stemming de meeste stem men verkregen hebbende, zoo werd overgegaan tot eene herstemming, met het lesultaat dat zij evenveel stemmen erlangden hetgeen zich herhaalde bij eene nieuwe herstemming, waarna werd bepaald dat het lol tusschen beide heeren zou beslissenhetwelk tot resultaat had dat de Heer P. E van hier sum tot candidaat der kiesverecniging werd geproclameerd Hel was Vrijdag, niet zonder grond aan twijfel onderhevig of de Heer van Ittersum, zoodanig als hierboven vermeld, zich de candidattiur zou laten welgevallen en dat diensvolgens mogelijker wijs de kiesvereeniging Amersfoort aanst. week op nieuw zou vergaderen. Echter in den loop van Zalurdag jl. bleek dat deze twijfel kon worden opgeheven, zoodal zijne candidatuur onveran derlijk blijft. Toen wij teregt dien twijfel hadden gepubli ceerd, waren er Lezers, die over deze publiciteit verkeerde criliek zwaaiden, vergelende de juger des choses selon leur dute. (over de zaken te oor- deelen naar haren datum.) Morgen, Dingsdagavond I April, halfacht ver gadert de kiesvereeniging de Eendragt in Amicitia tot het kiezen van eenen candidaat uit het dingsdag jl opgemaakte gros, bestaande uit de Heeren Mr. J van der Leeuw, J. J. bieder en Dr. A II. C van Drieldoch hebben wij reeds, uit eene goede bron, donderdag jl. gemeld dat de luitenant-kolonel Meder voor de candidatuur eener plaat» in den gemeenteraad niet wonscht in aanmerking te komen, In de vergadering van de Aftteling Amertfo,ort van het Gencolschap voor landbouw en Kruidkunde in Utrecht, vrijdagnamiddag 2d dezer in Amicitia gehouden is o. a. behandeld het houden eener tentoonstelling te Amersfoort en is er veel hoop dat deze zal worden georganiseerd bijaldien daarvoor gemeenteterrein enz. wordt beschikbaar gesteld. De Voorzitter rigtte een hartelijk woord van ahcheid tot den Heer F. Th. Weilzcllid der afdeeling, die Amersfoort verlatende, met primo April als leeraar aan 's Rijk» Veeartsenijschool te Ut-echt optreedt en werd op die toespraak door den Heer Weitul met warmte geantwoord. Zalurdag jl. werd te Amsterdam in het locaal Oieon de jaarlijksche algemecnc vergadering van

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2