Ai 2078. V r ij d a g- 4 April 1873. AMIBSFOOMSCHE Winlerdienst ««ngetang 1 November 1872. Nkderlandsche Centra al-Spoorweg. Vertrek ran Amersfoort naar Utrecht 9.1» 11.2 snelt. 1 en 2 kl., 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl.. 9.—. comm. DiLiGENCf-Dienste* Van Amersfoort naar Maanbergen 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baarn 3 a., Eemnes 5} u., aank. te Amsterdam te 6 oren. Oil blad verachijnt Baandag en Don-lerdagavond. AbonneoienUprijt per kwartaal /Cl.franco per po»( 1.15. Prija der Advertentiën van 1 lol 6 regelt 60 Cta elke regel meerder 10 Cl»; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel I5.0ta. Reclames per regel 20 cenlt 4f*. nummert lOcenta Betlelliageo bij den Uitg. 4. H. OM CUtffte Amersfoort Hureau AmertfuorUehe Courant. Ungestraat. Wijk P, N® 43. over de Oude Viscb.narkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Bntttn franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adcertentieburaeu van Nu«« en vaa Dima, Wijnstraat, Rotterdam. LUST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegevenverzonden* onder het postmerk Amersfoortover de le helft der maand Maart 1873. plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. Mej. H. W. van Wijngaardcta Amsterdam. 2. J. van Hensbergen. a 3. J Pietersa 4. .Belje Goedraada 5. F. de WittMaastricht. 6. Huig de JengMaarden. 7. EskensRhenen. 8. Mej HesselingRotterdam. 9 Dijkenman. (niet leesbaar.) Van het Hulpk. te Barneveld. 10. C. JansenLunteren. Hulpk. te Woudenberg. 11. G. VossenÜidam. Regtbebbenden vervoegen zich aan bet post kantoor te Amersfoort Politieke Itevue. Bleef* de Franscbe regering, mei Thiers aan liet hoofdzich ferm boven de partijen hand haven, toch is er gegronde vrees dat, zoodra bet Franscbe grondgebied door de Duilschers tal zijn ontruimd, de partijen ondeiling oorlog zullen voeren en daaruit de grootste onheilen voor Frankrijk zullen ontstaan De republikeinen, bonapartisten, legitimisten en orleanisten zullen om bet gezag worstelen en bel Franscbe volk zal de wonden dier wor steling ontvangen. De bh Scboelcher en de Lacretelle hebben zich doen inschrijven om bij de a. s. discussie over de doodstraf, daartegen te spreken. De beer Dufaure acht baar noodzakelijk. De Duitscbe Dagbladen spotten gedurig met de beiigten van Engelsche Dagblad-correspon dentenover politieke en parlementaire gebeur tenissen en toestanden in üuilschland. Als een staaltje van zoodanige correspondentie, w ijzen zij op een berigt, onlangs in Daily Sews geplaatst. De schrijver beweertdat de goedkeuring door hel Huis der Heeren van het voorstel tot wyziging der bekende artikelen der grond wet, niet ia verkregen door de kracht van bet woorddoor de wegslepende redewelke de heer von Bismarck in de zitting van 1 dezer beeft uitgesprokenmaar dal de toestemming van het Huis door de volgende oorzaak is te weeg gebragt: «gelaarsd en gespoordgedost in militaire uniform, verscheen de eerste Minister ter vergadering, terwijl hij, bij het binnentreden, met de sabel een vervaarlijk gedruisch maakte. Door dergelijk militair vertoon werd de verlangde toestemming van het Huis verkregen en zoo gaat bet altijd. Indien het Ministerie een wets ontwerp met kracht wil doorzetten dan komen er minstens di ie Ministers op die wijze in de vergaderzaal en door bun sombere blikken en strenge houding jagen zij den leden vrees aan, die alsdan gedwee naar den zin der Regering stemmen. Nadat de beraadslagingen gedurende eenigen tijd zijn voortgezet, staat een der Ministers op en rigt in den regel de volgende woorden tot de vergaderingt Mijne heeren I De Minivers hebben ge zamenlijk het besluit genomen dat de voor gestelde maatregel ten uitvoer gelegd zal worden. De Kamer heeft zich daarmede vcreenigd en verlangt dat het ontwerp tol wet zal worden verheven. Laat ons derhalve overgaan tot de stemming." «De ontstelde leden van het Huis, waarop de Ministers neerzien als waren zij voor ben ter vierschaar gedaagdhaasten zich om het ontwerp goed te keuren en daarmede is de zaak afgedaan." De laatste berigten uit Spanje luiden ongunstig. De Carlislen gaan vooruit de stemming van hel volk en de troepen geeft de tcgering veel zorg, de Internationale is ijverig in de weer NV at de Carlislen betreft uit Puycerda wordt gemeld, dal zij Uerga hebben bezet. Ook bier moeten de opstandelingen evenals le Rippoll gebruik gemaakt hebben van petroleum. Uil de proclamatie tegen de Carlissendie thans in haar geheel bekend is en door alle leden der regering werd geteekend blijktdat het gouvernement de noodzakelijkheid inziet om uiet de meeste kracht op te treden. «De koningsgezinden zegt dit stuk, wetende, dat het tegenwoordig en toekomstig geslacht, opge voed in de denkbeelden dezer eeuw hun nooit «de rnagt op wettige wijze in handen zal geven, beproeven thans zich daarvan meester te maken door geweld, staal en vuur. Zij vernielen de middelen van gemeenschapheffen schattingen van 'tvolk, verbranden de archieven rooven als bandieten van beroep fusilleren onschuldige lieden, die zich niet tegen hen verdedigd hebben, slagten de helden onder hunne slagen gevallen en beanlwoordJen de vestiging der verzoenende en vredelievende republiek te midden van den walm hunner brandstichtende fakkels met eene bedreiging van eene restauratie, steunende op krijg en wraak." Aan 'l einde van de procla matie worden alle strijdbare mannen opgeroepen em «met alle kracht de opgestane benden le bestrijden." Ongelukkig wordt de orde en de vrede niet alleen door de Carlislen verstoord. Up verschei dene plaatsen toont zich een zeer bedenkelijke geest onder de bevolking. In den Belgischen Senaat heeft de heer Sol- vyns aangedrongen op een uitleveringstraclaal met Holland. Bij de moeijelijkheden en tijdroovende onder handelingen nog onlangs bij uillevering van mis dadigers ondervonden, is dit een zaak die veel overweging verdient. Ook in Turkije wil men het yerpligt en kosteloos onderwijs invoeren. In de lagere scholen zal niet meer alleen de Koran gelezen worden, men zal zelfs rekenen en aardrijkskunde onder wijzen. De Regering tracht in de eerste plaats voor een genoegzaam aantal onderwijzers en onderwijzeressen te zorgen, en op enkele plaatsen werkt de bevolking vrijwillig mede, b. v. te Janinawaar de burgers een fonds geslicht hebben tot verbetering van het onderwijs. Ook het vrouwen-onderwijs wordt door den Minister AarooZ-Paclta bevorderd. Al is de feitelijke lente dit jaar fameus vroeg gearriveerdin de politiek en ter beurs ziet hel er nog gansch niet lenteachtig uit. Allerlei. De Keizerin van Rusland reist door Europa met haar eigen trein en die heeft haar weerga in weelde en gemak niet gevonden; hij is voor zien van een verwarmingstoestel, dat in alle compartimenten eene gelijkmatige temperatuur onderhoudten bevat alles wal tot een weel derig ingerigt verblijf behoort, toiletkamer, salon enz. enz. De wagens zijn aan elkander verbon den door overdekte gangen, zorgvuldig gesloten met pelswerk, om geen enkel togtje te laten doordringen. Voorts zijn de veeren van dien aard en zoo geplaatst, dat er bijna geen schokking wordt veroorzaakt. Een boer nit den achterhoek, bad zijne vrouw ten grave gebragt. De man was bitter bedroefd, ook zoo de trouwe dienstmeid, die de overle dene in de ziekte had opgepast. Van het kerk hof terugkomende zeide de boer lot haar: «zeg is Jannao mien vrouw is noe doodwil ie mien noe hebben «Als toe bliefMartinus f* was het antwoord en binnen weinige weken vierden zij de bruiloft. Men herinnert zich dat voor eenigen tijd uit het fort van Vincennes eene geheele batterij zwaar geschut gestolen werd. De dieven zijn later ondekt en gestraft. Dit heeft echter anderen niet afgeschrikt. Den 19den heeft een artillerist, door eenige mepepligtigen geholpen een geheel magazijn, waar zadels, tuigen enz. bewaard weiden op klaar lichten dag leeg gehaald, alles op een wagen gepakt, die evenals de paar den tot den trein behoorde, en is weggereden zonder terug te komen. Zelfs van den wagen heeft men nog geen spoor ontdekt. 'l Jongste nieuws uit Japan houdt radat zich toenadering begint te openbaren lusschen de vroeger zoo streng gescheiden standen der kooplieden en der ambtenaren. Een debating-club is le Yokohama opgerigt, bestaande uit verte genwoordigers van beide standen. Verder 19 't merkwaardig verschijnsel vertoond, dat twee Europeanen in 't huwelijk zijn getreden met Ja- pansche vrouwen. Van de Japannersdie in Engeland vertoevenhebben drie naar huis geschrevendat ze met Rritsche echtgenooten zullen terugkeeren. De regering heeft 34 christen-inboorlingen die tot deportatie waren veroordeeldin vrij heid doen stellen. Zij schijnt van plan te zijn hel christendom niet officieel te erkennen maar toch te dulden. Trouwens reeds vroeger is per telegiaaf gemeld, dat de vroeger strenge decreten zijn ingetrokken. De medische faculteit te Parijs heeft den prijs van 10,000 francs toegekend aan het werk over de «geneeskundige behandeling der tering en der typheuse koortsen" van Dr. Pidout. Het crimineel Geregtshof te Palermo heeft twee doodgravers en een derden persoon ver oordeeld, omdat zij lijken hadden opgegraven, in stukken gehouwenafgekookt en uit dat afkooksel pommade en zalf hadden vervaardigd waarvan zij verscheidene partijtjes met groot Voordeel hadden verkocht. Het huwelijk van den Hertog van Meiningen met de actrice Franz heeft ook in het Hertogdom niet gering opzien geb^rd. Men deelt omtrent dit feil de volgende bijzonderheden mede. Deu 18den werd den Heer H.y in de badplaats Liebenstein per telegraaf uit Meiningen opge dragen in de villa van den Hertog terstond drie kamers gereed te maken, een souper voor drie personen le bestellen en voor den trein van 5 uur een wagen te zenden aan 'l station Immclboiu. Hertog George kwam met dien trein

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1