Y r ij d a g 11 April 1873. M 20 80. Nedeplanpsciie Centraal-Spoorwcg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.1, 11.2 snelt. 1 en 2 k!., 2.39, 8.18. UllSroONl count. Winterdien»t aange«ang I November 1872. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9 Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6} op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1J u. nam., van Soestdijk 2} u., van Baarn 3 u., Eemnes 3{ u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Vaandag en Donderdagavond. AbonneinenUpriji per kwartaal f I.— franco per post 1.15. Prijs der Advertenliën van I tot 6 regelt 60 Ct»elke regel meerder 10 Cta; legale, o.ficteele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cu. Reclame» per regel 20 cent» 4 f*. nummer» 10 cent»; Beatellingen bij den Uitg. .4. H. van Cteeffte Amersfoort Bureau Amertfoortiehn Courant. I.ange»traat. Wijk F, N® 43, over de Oude Vi»chm^rkt, eo bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io het Rijk. Brieven franco. Advertenliën voor dit bl.sd uit Rotterdam «orden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nusa en via Dirxaa, Wijnstraat, Rotterdam. Wegens bei PMnschfeest ver schijnt het volgend Courant nummer Dingsdagavond in plaats van Maan dagavond. Inzendingen Advertentiën enz. worden tijdig mogelijk verzocht. Kenuisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dal de pro cessen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in afschrift aan het raadhuis zijn aangeplaak.t en gedvrende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van tien tot één ure. Amersfoortden 9. April 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Spaarbank. Het Bestuur zal zijne eerstvolgend .ting houden op MAANDAG 14 APRIL e. k ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. A. J. BOSSecre'-"is. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Com missie uit het bestuui op DINSDAG, den 15 APRIL aanstaande, 's namiddags van hclflwee tot half drie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel bestuur de heeren B. E. HerschelVV. A. Croockewit, Jhr. Mr. H. J. L. van Sasse van Ysselt en W Maas Geesteranus. Mr. J. VAN DER LEEUWPresident. M. VAN BEEKPenningmeester. J. C. LEINWEBER. Secretaris. Uitslag der verkiezing, op Dingsdag 8 April 1873, van een lid van den gemeenteraad van Amersfoort. Getal kiezers599 opgekomen kiezers 266 Ingeleverde stembiljetten266 Biljetten van onwaarde4 Geldige stemmen262 Volstrekte meerderheid132 Hiervan verkreeg de* Heer P. E. VAN 1TTERSUM 135 stemmen en is derhalve lot lid van den gemeenteraad benoemd. Wijders verkregen de Heeren J. J. M. Gordon55 stemmen. Dr. A. H. G van Driel. 45 Mr, J. van der Leeuw. 9 K, da Rooij6 "r Dr. L. G. G. E. Fock 4 Joh. Keijser. 2 Mr. A. R. van iiel1 G. A. vnn Werkhoven 1 M. ten BrinkI J. G. IL'lraerhmt1 P, J Hamers 1 W. Fröger 1 Politieke Revue. De Heer Grévy heeft het voorzittersschap der Fransche Kamer nedergelegd. De leden maakten het hem te lastig en daar van hebben zij nu berouw want, want hij kweet zich van deze moeijelijke taak uilmnntend. Onpartijdigheiden regtvaardigheid, gepaard aan kalmte vastheid van karakter en prestige om hel gezag te handhaven, ziedaar de voornaamste doelmatige hoedanigheden eens voorzitters. De voorzitter moet eene vergadering leiden en tevens niet verleiden om zijne zienswijze in de te behandelen zaken te omhelzen en le volgen. Dat de deugd der onpartijdigheid in het voorzitterschap moet ingeweven zijn, blijkt uit de orde der stemmingen, waarbij de voorzitter bet laatst zijue stem uitbrengt. Het was eens in eene talrijke vergadering, toen een jeugdig lid eensklaps onder de rede des voorzitters opstond en hem toeriep: «Mijnheer de Voorzitter, gij influenccert op de vergadering." De voorzitter zweeg toen, boog het hoofd en vroeg vervolgens wie verder het woord verlangde Het jeugdig lid had de waarheid gezegd. Men had gedachtdat de nieuwbenoemde Voorzitter der Fransche Nationale Vergadering die betrekking niet zou aanvaarden omdat 304 van 738 stemmen geen meerderheid schenkt, die genoegzaam zedelijk overwigt belooft, maar men vergiste zich. De heer Buffet, die bovendien zeer «bijziende" is, vond den Presidents-stoel te lekker, om er niet in te gaau zitten. Hij zal wel ondervinden hoe hard die stoel is tegenover eene Fransche Nationale Vergadering. Men zegt, dat hij zelfs spelden in 't kussen heeft. Thiers is met de benoeming van den heer Buffet geenszins ingenomen en hij verbergt dat ook niet. Victor Hugo heeft hel hem aangeboden mandaat van volksvertegenwoordiger geweigerd. «Ik zou zegt hij in de Vergadering verschijneneene volledige amnestie vragen en die niet verkrijgen. «Die sterft voegt hij er onbeschrijfelijk bitter bij geeft aan een ander het leven niet!" Wanneer zal de tegenwoordige Nationale Vergadering sterven, of liever, wanneer zal zij haar eigen dood decreteren f De regterzijde wil blijven leven, hoe langer hoe liever maar de linkerzijde zal, als zich ginds teekenen van verval beginnen le vertoonen een handje helpen en de zieke middeltjes uil de parlementaire apotheek toedienen, die haar dood zullen verhaasten. De linkerzijde straks aangevoerd door Grevij en Gambetta, heeft in kracht gewonnen. GambeUa gaf een verstandig blijk van zeilver- lochening, toen hij Grevy begroette als leider der waarlijk Republiekeinsche partij. Mogl de loop der omstandigheden Thiers nopen om het Presidentschap neder te leggen dan is Grevy zijn aangewezen opvolger. Gambeltn's verleden, dat le veel harstogt veraadt, zou altijd een hindernis wrezen om hem aan 'l hoofd van de Republiek te plaatsen. De Nationale Vergadering heeft reeds een voorstel ontvangen, 't welk inhoudt, dat de Vei- gadering zal worden ontbonden twee maanden na de ontruiming van het Fransche grondgebied. De bekende afgevaardigde Lasker zet zijn kruis- togt tegen oneerlijke praktijken en zwendelarij, door hem in deu Pruissischeu landdag geopend, ook in den Duitschen rijksdag voorL Gold het bij zijne hekende interpellatie in den landdag de oneerlijkheden bij spoorweg-concessién ge bleken in den rijksdag heeft hij thans eene interpellatie tot de regering gerigt over de mis bruiken en wetsontduiking 'n, die bij de oprigting van naamlooze vennootscoappen plaats hebben. In eene rede, die twee uur duurde, hiug hij 1.1. Vrijdag een een zwart tafereel op van de opligterijen die bij de oprigting van maatschap pijen tegenwoordig, vooral te Berlijn, plaats hebben. Hij beweesdat de bestaande wet be regeld meer of minder grof ontdoken en het publiek bedrogen werd en verklaarde zich be reidwanneer men hem tegenspraknamenen feilen mede te deel enwaai door ieder de waarheid zijner aanklagt zelf zou kunnen ai- meten, Hij gal toe, dat er ook ondanks de naauwkeurigste wet altijd bedriegers zouden gevonden worden maar hij drong er op aan dat men hel hun toch zoo weinig als mogelijk gemakkelijk moest maken het publiek op te ligteu. De regering haastte zich bij monde van den minister Delbruck te verklarendat zij een wetsontwerp over dit punt zon indienen. Het Pruissische heerenhuis heeft de wet tot wijziging van artt 15 en 18 der grondwet (betreffende de verhouding lusschen slaat en kerk) bij tweede lezing met 87 tegen 53 stemmen aangenomen. Voorts heelt het huis met 74 legen 38 stemmen een voorstel van prins von Bismarck aangenomen, strekkende tot intrekking van het vroeger ge nomen besluit om de vief w tsontwerpen tot regeling der verhouding tusschen staat en kerk in comité te doen bespreken. Het huis geelt de voorkeur aan eene beraadslaging in volle ver gadering wijl het meent, dat het tot stand tomen van de bedoelde wette» kan worden in gevaar gebragl door eene beraadslaging in comité Het laatste wapenfeit in den legenwoordigen Spaanschen burgeroorlog heelt bijna een komisch aanzien. Sedert eenige dagen doorkruiste een kleine schare van 25 man de streken van Mar- torall om belasting te innen voor hun koninklijken heer Don Carlos- Een hevige regenbui deed hen in een landhuis lusschen Marlorrall en Corbera vluchten. Onder een naburig afdak bevond zich eene aideeling vrijwilligers uit Martorell, die ook voor de regen gevlugt waren en die zonder dat zij werden opgemerkt, de bewegingen der carlisten waarnamen en zich strijdvaaidig maakten. In de hoop van de zege te behalen trotseerden zij nu het natte element, overvielen de wachten,"waarvan er drie vlugt- tenéén verwond en één gedood werd. Toen omsingelden zij het huis, doch de carlisten die binnen waren gaven zich spoedig gevangen ea werden naar Martorell gevoerd. Van daar bragt men hen naar het fort Monjuich nabij Batcelona. In dien tusschenlijd stond het gepeupel te Barcelona te vergeelsch aan het station op hen te wachten om zc dan wegens de schanddaden aan hunne broeders te Ripoll en Berga gepleegd, te dooden. Op Monjuich cyu zij nu ten minste hun leven zeker. De verbittering tegen de car listen toonde zich ook te Tarrasa waar twee personen gevangen genomen werdenomdat men dacht dat zij tol de carlisten behoorden. Waren zij niet door een troepenafdccling be schermd gewordendan had uel volk hen op straat vcrmooid,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1