Allerlei. Naar w ij vernemen bestond bij de daines Betsy Perk en Mina Kruseman (signora Stella Orislorio di Frama) plan om te Amersfoort in eene littéraire •oireé hare talenten te produceren zooals door haar in hoofd- en andere sleden is geschied. Te Amsterdam was", zoo schrijft de Amst Courant«even als bij de premières in het Théatre Francais of in het Odêon te Parijs, le tout Paris in de Keizerskroon le tout Amsterdamalles wat uitblinkt in kunst en letteren enz., bij hare soirée vereenigd. Daar was een élite, een ware keurbende, een «gezelschap om le huren", zooals een gevestigd advocaat zich uitdrukte. Aan schiijvers, dichters, redenaars, doctoren, professoren, kunstbeoefenaars, hoofdredacteuren, correspondenten, critici vei slaggeverskunst lievende dames, dilettanten op lel lei kundig ge bied geen gebrek. Mej. Bttsy Perk trad, eenvoudig in het zwart, met een wit ivoren halsketting versierd, de haren nonchalant en gamin naar achteren ge streken op hel orchest, en, omgeven door bloei- jende sierplanten, begon zij een hoofdstuk voor te lezen uit haren roman Elisabeth van Frankrijk. Later kwam Mej. Kruseman. Even lieftallig even aanminnig, even groen fluweel als bij hare eerste verschijning. Zij las een hoofdstuk uit: «mijn roman, eenige bladzijden uit het dagboek van een doctor." Wij willen hopen dat men te Amersfoort weldra het genoegen zal hebben de beide char mante leclrices te zien optreden. Nu allengs de bijzonderheden van de schip breuk der «Atlantic" bekend worden, verwondert men er zich steeds meer over, dal nog zoovele personenen zijn gered. Het schip, dal dadelijk overzij ging wentelde nog eenmaal, voor bet in de diepte zonk, het was toen de ketels spron gen. Qc zee spoelde gedurig over het schip heen, en naarmate de passagiers, waaronder vele vrou wen en kinderen, Op het dek kwamen, stonden de golven gereed hen weg le vagen. De dood strijd van hen, die beneden waren en niet op 't dek konden komen, heeft ongeveer 2 minuten geduurd, het gillen en hulproepen verstomde toen. De derde stuurman Brady heeft bijzonderen moed en tegenwoordigheid van geest aan den dag gelegd. Hij is een van de weinige personen, die uil de omgeslagen boot gered zijn. Viermaal zonk hij eer het hem gelukte in hel want te komentoen zocht hij langen lijd een lijn meester te worden en zwom daarmede naar de rots. Velen hebben hun leven aandiedr.ad te danken maar een groot aantal verdronken in de poging om langs de lijn de rois te be reiken omdat er zulk een felle koude heer- schte, da de handen verkleumden en zij de lijn niet meer vast konden houden. Op de rots kon men zich moeijelijk staande houden, omdat die zoo glad was door zeewier enz.; was men er eenmaal, dan was het onmogelijk een ander te helpendan gleed men er af Op de rots stierven nog onderscheiden personen van koude en uitputting, anderen werden krankzinnig, schuim kwam hen op den mond en zij ver hoogden de akeligheid van het tooneel door hun jammerlijk gehuil. Ten 12 uur waren zij, die nog op de rots .waren of in de want zaten, gered, uitgezonderd de eerste stuurman, die door de booten niet kon bereikt worden Zijn hulpgeroep kon aan het strand gehoord worden. Groote geldelijke belooningen werden toegezegd aan de strand bewoners als zij hem redden, maar niemand durfde het wagen, tol het den predikant Ancient gelukte vier lieden over te halen, hein naar 't wrak te roeijen, 'l welk hij zoo digi mogelijk naderde. Hij wierp den uitgeputten man, die reeds 10 uur doornat en bijna geheel verkleumd in het want had gezeten, een lijn toe, die hij «nog kon grijpen en om zijn middel binden; toen waagde hij den sprong, en ofschoon de holle -zee de operatic zeer bemoeijelijkte, omdat bij door de golven gedurig weggeslagen werd, hield de sterke arm van den lieer Ancient hem vast en werd hij in de boot geholpen, en behouden kwam het zestal aan land. Het gedrag van de kapitein en de overige officieren wordt zeer geroemd. Het stadje Joachimsthal, in het Boheemsche Ertsgebergte, is de 3fsten Maart bijna geheel in de asch gelegd. Omstreeks 400, meerendeels houten huizen, zijn afgebrand, waaronder ook dc kerk, waaraan de herrinnering verbonden was, dat Luther aldaar gepredikt had. Ook is het verlies van verscheidene menschenlevens i te belrenren en meer dan 2000 personen zijn l zonder huisvesting. Aan de laatste mailberichten, gedateerd vaq 1 Maart ontlecnen wij hel volgende; Allertreurigst blijft het er volgens het mail overzicht van de Java bode in Demak uitzien Nog schijnt de nood niet ten top ge stegen want gedurende de laatste week is deze streek door groote overslroomingen geteisterd, zij hebben talrijke velden onder water gezet, eoodat de oogst daarvan als verloren mag be schouwd worden. De hongersnood heerscht echter niet alleen in Demak, maar bijna over geheel Java is de oogst, voornamelijk van rijst, misluktterwijl men zeer bevreesd is voor de aanslaande oogst. Wel heeft het overvloedig geregend doch er behoort meer toe om de oogst goed te doen slagen. Ter tegemoetkoming tracht de regeering den noodlijdenden in Midden-Java werk te verschaffen, doch dal is slechts een gering gedeelte van hetgeen haar te doen staat tot werkelijke leniging van den nood. Zij zal nl. ook voorschotten moeten doen tot aankoop van zaaipadie en ploegvee en ook de gewone heeiendiensten lijdelijk moeten opheffen doch tevens ook goed en streng toe zicht moeten houden. Moge deze berichten toch eenmaal de oogen van de Nederlandsche regeering openen voor Demak, opdat ook zij hel hare doe tol leniging van den nood van zoo velen harer onderdanen. De Gouverneur-Generaal doel intusschen al wal hij kan met de weinige hem ten dienste slaande middelen. De particuliere weldadigheid blijft geenszins uil. De Handelsvereeniging te Samarang ging voor met een gift van f 3800, waarop vele particulieren volgden. Zoo gaf een Chinees aldaar 1000 picols, en een ander Chinees daar ter stede 200 picols rijst. Den 25e dezer vormde zich hier een commissie tot het inzamelen van liefdegiften voor de gebreklijdende bevolking in Midden Java. Leden daarvan zijn de heeren J. L van Gennep, president, A. J. W. van Delden, thesaurier, A. H: Wiegand, secretaris, N. P. van den Berg, C. T. CarmichaelS van Hulstijn, D Jannette Walen Mr. F. Alting Mees en G. Miesegaes. Staande de vergadering in welke die com missie zich constitueerde, werd door hare leden ingeschreven voor de belangrijke som van pl. m. /"18U00. Gister en heden hebben lijsten gecir- culeeid, en het reeds verzamelde bedrag is gestegen tot een som van f 26000. De laatste der falsarissendie de Engelsche bank hebben opgeliglis in Edinburg gevat. Den 10 Maart kwam daar een man, wiens naam waarschijnlijk George Bidwell is. Hij noemde zich Contant en wekte verdenking door den haast, waarmede hij dagelijks Lundensclie dagbladen kocht. Toen hij zag, dal bij nagegaan werd, trachte hij te vlugtcn maar, na een langdurige jagt over hekken en muren door huizen en tuinenwerd hij gevat. Geld vond men niet bij hein maar wel diamanten van groote waarde en eenige aan George Bidwell geadresseerde brieven. De tweede kamer van Zweden heeft voor eenigen tijdgelijk men zich zal herinneren een voorstel aangenomenstrekkende om de civiele lijst des konings aanmerkelijk te ver minderen; daarentegen heeft de eerste kamer beslotendal ze blijven zou zooals ze was. Gelijk bij dergelijke verschillen in Zweden 't gebruik is, werd de kwestie toen onderworpen aan eene gecombineerde vergadering der beide kamersen daar heeft de meerderheidzooals thans wordt gemeld, hel gevoelen dei eerste kamer bekrachtigd, zoodat de koning hetzellde inkomen zal blijven genieten als vroeger I U O l O II <1 VI II Met verwondering las ik in de Amersfoortsche Courant van 8 April hel stuk, getiteld modern. Te recht merkt Dr. Burger op, dat modem nieuw heteekenl, doch in moderne Staatsschool heeft dit woord nog een diepere beteekenis want het onderwijs daar gegeven is wel degelijk in den geest der moderne theologie. Of zou hel geen moderne theologie zijn wanneer men de kinderen wil opleiden tol die Christelijke en maatschappelijke deugden, welke naar eiseh van Gods woord eigenlijk geene deugden zijn, daar men ze op dc Staatsscholen wil leeren beoefenen in eigen kracht en Gods woord ons uitdrukkelijk leert, dat wij uil en van ons zeiven onbekwaam zijn tot eenig goed en geneigd tot alle kwaad Zou het geen moderne theologie zijn, wanneer men de kinderen leertdat, als zij hun meester goed gehoorzamen niet vechten met andere kinderen, nooit liegen, stelen of vloeken, dat zjj dan o, zoo braaf zijn en zulke nuttige leden voor de maatschappij worden Wij kunnen ons daarmede niet vcreeuigen daar wij begeeren, dat het kind zijn betrekking zal gevoelen die het op zijn Schepper en Wel doener heelt. Het moet dus gehoorzamen noch uil vrees voor stralnoch door belooning van het goede, maar alleen, omdat God het wil. Hierdoor wordt de ware deugd aangekweekt. Wie nu niet moedwillig zijn oogen sluit, zal uit deze weinige regelen kunnen zien dat er een groot onderscheid beslaat lusschen dat gene wat de Staatsschool levert en datgene wat de voorstanders van het Anti SchooltVelvet bond willen. Het is dus geen misverstand als men zegt dat de Staatsschool een secte school der modernen is; want zij is zoo naauw met de moderne theologie verbonden als de vork met de steel. A. VAN KASELEN. AMEIISFOOÜT, 10 April 1873. Z. M. heelt den Oost Indischen hoofdambte naar Dr. J. H. Croockewit Ui. laatstelijk Resident van Banka, thans met vei lol hier te lande, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. De le officier van gezondheid 2e klasse Dr. A. P. Kleijnenberg is van Amersfoort naar 's Bosch, en de officier van gezondheid Ie klasse is van Utrecht naar Amersfoort, als eerslaanwe-.end officier van getoudheid bij hetgainizoeu aldaar overgeplaatst. Door Watergraafen Heemraden van het Heem raadschap de Eem, beken en aankleve van dien is in hel openbaar aanbesteed hel uitdiepen en onder profil brengen van een gedeelte van den buitensingel van Amersfoort en een gedeelte van de Barneveldscbe beek onder de gemeente Amersfoort, en is dit veik gegund aan den minsten inschrijver den Heer A. van Lunteren te Woudenberg voor f 2944. De andere inschrijvers waren S. Hak, le Amersfoort /"3800. W. van Doornik «3380. D. J Boks .3350 H Brouwer te Hardinxveld »2974 Woensdag 2 April had te Driebergen een vreemd geval piaals. OmMieeks half negen 's avonds werd daar aan den publiekcn weg iu de nabijheid van het spoorwegstation een kind van ongeveer drie weken gevonden, dal blijkbaar te vondeling was gelegd. De voorbijgangers, die het kind vondengaven hiervan onmiddclijk kennis aan den Burgemeester, die, na direct ingesteld onderzoek vermoeden kreeg op eer. jeugdige onbekende vrouw die niet armoedig gekleed, met den laatsten trein uit Amsterdam was gekomen met een klein kind en ongeveer een kwartier later, zonder dit laatste, per huur rijtuig naar Utrecht was gegaan Onmiddellijk werd getelegraleerd aan de politie te Utrecht, die het rijtuig opwachtc, de onbekende in hech tenis nam en naar Oliebergen, de plaats van de misdaad, vervoerde. Na verhoor, bekende zij ongehuwd en moeder van hel kind te zijn. Den volgenden dag is zij gevankelijk naar Amersfoort getransponeerd. Volgens de laatste mededeelingcn van de Duitscbe rijkskanselarij aangaande de runder- pest, heerschte zij in de tweede helft der vorige maand in Galizië, Uukooina, Halmatic, Hongarije, Slavonie on Cioatie, terwijl beneden- Oostenrijk er weder vrij van is. De voorzorgs maatregelen op de grenzen van Oostenrijk- Hongarije zijn onveranderd gebleven, alleen voor den invoer uit Mëhren hebben dc regeringen van Beijeren en Saksen eenige hunner bepalingen opgeheven. Uit Rusland zijn geen belangrijke bcrigten ontvangen, alleen heelt zij zich te Wiborg ver toond. Ook het bestuur var. den Elzas en Lo tharingen neemt voorzorgsmaatregelen, daar ook in Frankrijk zich enkele gevallen hebben voor gedaan. De paardenziektedie verleden jaar in Amerika zoovele offers geëischt heeft, is opnieuw uilgebroken. In Virginia, o. a. te Gold Hill, Silver City en Dayton, zijn alle paaiden er door aangetast, zoodat hel 'ervoer per as nagenoeg geheel heeft opgehouden. In de stad Antwerpen heerscht een groote gisting ten gevolge van een manifestatie tegen de burgerwacht. Zekere Pittoors, door den schut tersraad tot drie dagen opsluiting veioordeeld '.er zake van dienstweigering, werd bij het ver laten van de gevangenis ontvangen door een stoet die hem een ovatie bragtruikers werden hem aangeboden; in de uniform gekleed, welke hij vroeger niet wilde aantrekken weid hij in een open rijtuig door de straten geleid, en de troep bragt aan den kolonel der burgerwacht een ketelmuziek. De kolonel diende oamiddelijk een aanklagt in tegen Pittoors, oraifat hij in uni form de instelling der burgerwacht had ge hoond. Dit nieuwe proces zal voor de curreclio- nclc regtbank behandeld wordru.

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2