UIMII tomil. M 2 0 81. Dingsdag 15 April 1873. Winterdienst aangevang 1 November 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.1, 11.2 snelt. 1 en 2 kl, 2.39, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.5, 1.34, 6.16 snelt. 1 en 2 kl., 9. DlLIGEKCS-DlBNSTEN Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 3 nor. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 9 na aank. der laatste trein. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam 1 u. nam., van Soesldijk 2} u., van Baarn 3 u., Ecmnes 3 j u., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verschijnt Maandag cn Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.— franco per post 1.15. Prijs der Advertentie» van I tot 6 regelt 60 Ct*elke regel meerder 10 Cis; Irgale, oflicict-le en onlrigen. Advertcntiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents 4ft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. 4. van CUeffte Amersfoort H arena 4 mertfoortichrCburant. I.angestraat. Wijk F, N« 43, over de Oude Vischinarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het llijk. Brit ren franco. Advcrlentiën voor dit bl.id uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Adeertentiebrnraeu van Ntica en via Dimt, Wijnstraat, Rotterdam. Wegens liet Pnasclifccst verschijnt «lil courant nummer Dinsdagavond, in plaats Maandagavond. Politieke Itevue. Het duel met woord en pen tussclien Monar- clialen en Republiekcinen in Frankrijk nectnt in fellieid toe. «Uw martelaars-uur heeft geslagen!" roept een orgaan der Monarchie de Republikeinen toe, «immers, de permanente Commissie uit de Fransclie Nationale Vergadering, allen scheef- kijkers over «regis", en de President dei Ver- gadeting, die ook Voorzitter dier Commissie is, zullen het Rewind dagelijks op de pijnbank leggen." De officicuse .Voir, een Republikeinsch Blad, antwoordt op die tartende aankondiging: lie Republiek is klaar aij bestaal werkelijk en om haar te dooden raov..en er heel andere incnscheii voor den dag komen dan de Broglie cn Buffet. Wij veilangen hel liefst dal Thiers en zijne vrienden de Republiek organiseeren. Doch niogl hel nuodig zijn dan zullen wij zonder tegenstreven gedoogen dat ook een meer voor waarts geschreden partij de taak op zich neme, welke haar eigenilijk ook meer toekomt. Toen wij aan de twee centra den raad gaven aaneengesloten te blijven op den grondslag der gepioclamceide Republiek, hebben wij nooit verzwegen dat, bijaldien de coalitie der reacti- omiairen door bate listen en lagen mogt drijven tol ecu beslissing der v raag: llepubliek of Monarchic? wij ons aan dc.zijde der Repttblickeinen zullen, scharen zelfs al moesten wij in den strijd de onverdraagzaamste radicalen lot medestanders hebben 1 Thiers is te zeer patriot en bezit een te scherp versland, din dat bij zich zou kunnen bedriegen, wal betreft de plannen zijner tegen standers. llij heelt ben aan den arbeid gezien en den ecnigen misslag begaan dal bij aan hunne aanvallen niet genoeg gewigt hechtte. Hoe gering, boe klein zijne vijanden ook zijntoch heb ben zij bewezen dat bun aantaldoor baat en hoop geprikkeld, een magl is, welke men niet te ligt ntag schallen." In de westelijke Staten van N.-Amerika is Tho mas Hendricks uit Indiana druk bezig een nieuwe politieke partij zamen te stellen. Deze zal voor namelijk beslaan uit democraten, welke echter de oude democratische principes zullen laten varen cn een nieuw programma aannemen, dat tegenover dat der republikeinen staat, ter wijl de partij ook een populairen naam verkrijge. Daardoor ineenl Hendricks de vijandige partij van Grant beter te kunnen vereenigen om des te gemakkelijker de overwinning te kunnen be halen. Tol nog toe vindt bij niet veel baat bij zijn plan, daar de hoofdaanvoerders der demo craten hem nog niet genegen zijn. In bet officiële dagblad van Madtid is afge kondigd bet volgende besluit tot opheffing van ridderotden «Art. 1. De ridderorde van Karei III en die der Edele Vrouwen van Spanje (voorbeen van Maria Louisa en van Isabella la Catolica) worden opgeheven. Art. 2. De kapittels en vereenigingen van leden dezer orden worden ontbonden. Art. 3. De kanseliers der orden leveren hunne archieven uit aan den minister van builenlandscbe zaken. Art. 4. De genoemde minster neemt de ordeteekenen van overleden ridders zoowel Spanjaarden als vreemdelingen, in ontvangstals toebehoorende aan den Staat, en geelt ze aan de oudheidkun dige musea van hel land ter bewaring." Hel besluit, dd. 29 Maart jl.is onderteekend dooi den president der regering Figuera»en ge contrasigneerd door den minister van buiten- landschc zakenCastclar. Republikeinen mogen immers niet hechten aan hetgeen zij noemen bet speelgoeddat door de Vorsten geschonken wordtbetzij bij gunst of. om verdiensten te beloonen. Zij noemen dat overtollige tooi voor de dragers. Er is in de wereld zooveel tooi die soins overtollig wordt geachtdoch ook wel ecne goede zijde heeft. In Spanje eene goede republiek te vestigen zal nog zoo gemakkelijk niet zijn en de bloedige gevechten tusscben de Carlislen en Republie- keinen leeren dat dit land vooreerst geen orde en rust zal verkrijgen. Allerlei. Wanneer het weèr gunstig blijft, hoopt men de lading van bet gezonken schip de Atlantic te redden. Reeds 164 lijken zijn opgevischl waar onder dat van een der offiieieren; een der passa giers een zeker beer Biindleywiens naatn was voorgekomen op de lijst der geredden heeft insgelijks zijn dood inde golven gevonden. De gemeenteraad van Halifax heelt gelden toege staan, om de gevonden drenkelingen ter aarde te bestellen. Naar luid der laatste berichten schijnt de be manning van de AUantic niet van het beste allooi te zijn geweest; gedurende de gebeele reis werd zij met moeite in bedwang gebonden.Toen.de visschers bij bet wrak kwamen, vonden zij dc matrozen bezig de passagiers dood te slaan en te bestelen. De roekeloosheid, ook der officieren, moet verregaand geweest zijn.Bij herhaling wer den zij' gewaarschuwd niet te digi bij de ge vaarlijke kust te komen; toch volgden zij hun eigen zin en wilden geen land zien voor zij vastzaten. Op een aanklagt der Nederlandsche Regeering heeft de regtbank te Norwich dezer dagen een visscher, George Barret genaamd tot vijf tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ter tereglzitling bleek, dal op 14 Juni 1871 twee Egmonder visscherspinkcn negen mijlen van Kamperduin voor anker lagen; een boot van een Engelschen kotter klampte de eene pink aan en kocht acht flesschen jenever. Door het gebruik daarvAn schijnen de Engelschen baldadig te zijn geworden; zij kwamen terug om jenever te halen ditmaal zonder betalen. Er ontstond een vechtpartij, waarhij Barrel over boot d viel, doch door een der HollandersBlok gcnaauid, gered werd. Ten slotte echter behielden de Engelschen de overhand; zij namen anniselle, eau de cologne en jenever mede en voeren weg. De regtcr gaf in vonnis zijn afkeuring te kennen over dergelijke daden, welke de goede versland houding tusscben Engeland en andere bcviicnde natiën zou kunnen verstoren. Het rcmloestel naar de nieuwe vinding van Hcbertein is op den Hessischen Ludwigspoorweg gedurende geruimen lijd en onder allerlei on gunstige voorwaarden naauwkeurig beproefd. De resultaten hebben op buitengewone wijze aan de gestelde eischen beantwoord, toodat de Beijersclte regering de toepassing van dit veilig heidsmiddel op alle staatspoorwegen heeft bevolen. In de instructie, door den betrokken minister aan de hooldamlenaren bij de spoorwegdienst toegezonden, wordt o. a. bet volgende gelezen: «De gedane proefnemingen hebben mij de over tuiging ioboezetnd, dal onheilen, onstaan ten gevolge van tc langzame werking der remloe- stellen, voorlaan schier niet meer gevreesd be hoeven te worden. Immers, door middel van het thans gebezigde toestel is bet mogelijk snel- loopende treinen bijna plotseling tot stilstand te brengen." In de Uililarische Blatter wordt geklaagd, dat bel met het corps Pruissische onderofficieren erbarmelijk gesteld is. Het oude ras van echte onderofficieren, die toonbeelden van degelijkheid, die geheel en al voor de dienst leelden, sterft langzamerhand uit en 't wil maar niet ge lukken de ledige plaatsen met even geschikte personen aan te vullen. De Brusselsche politie is er in gelukt ver scheidene leden in hechtenis te nemen van een dievenbendedie zich reeds eenigen tijd te Brussel ophoudt. Toevallig haar op 't spoor ge komen zijnde, is dadelijk een slotenmaker in hechtenis genomen, die valsche sleutels maakte, ook een tapper en een tapster. De bende be staat uit lieden van verschillende nationaliteit. De hoofdman is een Hollander, die zich op dat oogenblik in Duitschland bevond, doch ook reeds aangehouden is. Hel getal der te Brussel gedane arreslatiën beloopt thans 20 benevens neg velen in de omstreken. Onder te Brussel gearresteerden bevindt zich ook een voddenkoopman van Duilschen oorsprong die, eerst onlangs in de stad gekomen zijnde, geen cent bezat en nu vrij goed gezeten is. Voor het prov. gerechtshof te Arnhem is behaudeld het appel van D. R. G. v. Z. en C. G. v. A.die door de regtbank te Zutphen waren veroordeeld op grond dat zij te Drempt, waar zij tot de gegoede ingezetenen behooren een veldwachter Krajenbrink in een herberg hadden beleedigdo. a. door te spreken van kraaiendie roofdieren waren en diefaohtige vogelscn voorts dien beambte op des voet hadden getrapt. Drie getuigen a décharge inede bewoners van Drempt, waarvan een reeds voor de Zuiphensche regtbank was opgetreden verklaarden, wat zij waargenomen hadden, cn de bedoelde teilen niet hadden plaats gehad maar het hof vond reden om hen van valsch getuigenis te verdenken en gelaste hun onmid dellijke in hechtenisneming. Een paar dagen geleden hebben de bezoekers van den Jardin des plantes te Parijs zich geamu seerd met deu grooten olifant. Het dj^r koesterde zich in de zon en ontving allerlei^lekkernijen vrn de toeschouwers, terwijl zijn oppassers op de jagt waren van ratten, die in grootë hoe veelheid om hem heen liepen en zijn voer opaten. Een dier knaagdieren nu vloog eens klaps uit wanhoop in den sniut van den olifant, wien die onbescheidenheid weinig pleizier scheen te doen; ten minste hij stampvoette van drift, doch ging daarna dood bedaard naar de waterkom slak er zijn snuit in, snoof veel water op en hief daarop zijn snuit regt in de hoogte, waarna hij met een geweldige kracht water en ral naar boven spoot. De rat volgde hij met zijn oog en toen zij neervielwerd tij door den dikhuid

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1