vertrapt. Na dit heldenfeit bedreten te hebben, huppelde de olifant van blijdschap door de rotonde. Met de laatste Alrikaansche brieven ontving men berigt eener hernieuwing van den barbaar- schen giuwel om een slaaf op wreedaardige wijze te dooden, als bekiac'itiging van een ge sloten verbond, hetgeen op den Isten Maart geschiedde. Ia-Ia van Qpobo zond een slaal aan den koning van Bonny, oin gedood te worden als zegel op een traclaat tuschen la-la en het volk van Bonny. Deze wreedheid wordt «kloving du ju" genaamd. Het slagtoffer ontvangt eerst een regie diepe snede over de kruin van het hoofd en wordt vervolgens, terwijl twee ot drie sterke kerels hem vast houdendoor midden gehakt; de zoogenaamde ju-ju-raan van koning Ia-Ia nam de eene helft van het ligchaam en wierp het in den afloopenden stroom waarna de ju ju-man van Bonny hetzelfde deed melde andere helft. Koning George van Bonny trachtte den gruwel te ontduiken door koeijen of geiten aan te bieden, doch het bijgeloof behield de overhand. Als een staaltje van dit bijgeloof wordt gemeld, dal de slaaf, welke gedood moest wor den, gedurende drie of vier dagen door Bonny wandelde, volkomen bewust van zijn lot, doch onverschillig er over, en ziéu troostende met het denkbeeld, dat. wanneer hij de personen welke hem dooden moesten, weder ontmoeten zouhij dan hetzelfde aan hen doen zal. Te Kiffis, bij Pfirt in den Eizasis weder een profeet opgestaan die het einde der wereld aankondigt. Hij zegt*Johannes vroeg op den berg aan den Heiland wanneer bet einde der wereld daar zou zijn, en hel antwooid luidde: «als mijn en uw dag (Sacrameutsdag en St. Jan) te zaaien vallen en Paschen op St. Marcus (in 1886), dal zal men wereld wee, wee roepen en hel einde daar zijn Opdat de geioovigen zich kunnen voorbereiden zullen er 13 jaren te vorenin de eerste week van Meidrie stikdonkere dagen zijn (alzoo in 1873)." De profeet heeft wel eenigermate uit het oog verloren de wijzigingingen welke de tijdreke ning heeft ondergaan maar dit belet nietdat men in den Elzas aan hem gelooft. Omtrent de groole dievenbende te Brussel zijn thans eenige nadere bijzonderheden bekend geworden, 't Is ecne ware internationale veree- niging van schavuiten opgeiigl om te werken in België, Nederland, Frankrijk enz. Te Brussel hadden z j verscheidene rijke huizen geplunderd met name dat van de Nederlandseh-lndische familie de Pérezvan juweliers, kooplieden enz. Falkensleinhet hoofd der bendeen zijne vrouw zijn van Nederlandschen oorsprong eenige van hunne zonen zijn in hechtenis. Deze vermetele en in zijn vak uiterst bedreven man had agenten in de voornaamste steden van Europa en ont deed zich door hunne tusschenkomst van de gestolen kostbaarheden effecten enz. enz. Ver scheidene medepligtigen zijn in verzekerde be waring genomen te Brussel en te Antwerpen en photografische portretten zijn gezonden naar 'sGravenbage Berlijn, Parijs enz. De smid-slotenmaker, die onder de gearres teerden behoort, stond aan het hoofd eener weikpiaats, waar 10 knechts arbeiden; hij was belast met het vervaardigen van de valsche sleutels, die de bende behoefde. Bepaalde leden, ving en knap in de gymnastiek, waren belast met inklimming en overkliniming. Uit verkla ringen is geblekendat men met ijzeren vol harding te werk ging daar hel is voorgekomen, dat men meer dan 100 valsche sleutels voor een bepaald doel had vervaardigdalvorens volkomen te slagen. De opbrengst der rooverijen werd nooit in de buuit aan den man gebragt. Helers, waaronder handelsreizigers, zelfs gepa tenteerde handelaars, die te goeder naam en faam stondenzorgden voor den verkoop in de buitensteden en in den vreemdeer waren zelfs experts in juweelen onder. Hoe de justitie op het spoor der bende is gekomen Eenigen tijd na de vcroordeeling van een dief bij dc gebr. Obrie werd in een kroeg daarover gesproken. Een der tegenwoordige personen goed dronken, sprak er in, en zeide«Denk eens, de Obries zijn zóó domdat ze voorwerpen hebben ingekocht die bij ben zeiven gestolen zijn." Deze woorden aan de politie oveigebragt, garen haar den draad in handen. Falkensteinhet hoofd der bende, is een zeer gevaarlijk meusch, die zeker niet voor een moord zou zijn teruggedeinsd, indien hij dien tot uitvoering zijner plannen noodig oordeelde. Hij is bovendien een zeer behendige diefdie zijne aanslagen goed overlegdealvorens tot de uitvoering over te gaan. Vijftig deelnemers aan de grove wanorde- lijk heden In Augustus van 't verleden jaar te Belfast gepleegd, werden dezer dagen lol ver schillende straffen verwezen. Aan twee der be schuldigden is tien jarenaan één zeven jaren' dwangarbeid opgelegd.. Voor Eiiat Howeden uilvinder der naai machine, wordt nu een standbeeld te New-York opgerigt Hel stelt den man voorin zijn dage- lijksch costuumdie in de reglerhand een wandelstok en in de linkerhand een breed geran- den hoed houdt. Drie basreliëfs versieren het voetstuk van het beeld Hel een stelt de ellende der naaister voortoen de naamachine nog niet was uitgevonden. Het tweede verbeeldt Howe in zijn werkplaats over de eerste machine preinzende Het derde stelt voor, hoe het vol maakt insturnent door de werkster bestuurd wordt. De vierde zijde van het voetstuk is zeker voor een opsehrilt bestemd. Op het oogenblik dat de Fransche Nationale .Vergadering zich een nieuwen President bezorgd heeft, is het niet onbelangrijk te herinneren aan het verschillend lot van de 63 Presidenten der Conventie. 18 werden geguillotineerd 3 hebben zelfmoorden gepleegd om hel schavot te ontgaan 8 zijn gedeporteerd6 werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld 4 verloren het ver stand en stierven te Bicètre; 22 werden buiten de wet gesteld. Derhalve zijn er slechts twee gedurende het driejarig bestaan van de Conventie aan een rampspoedig einde ontsnapt. AMERSFOORT15 April 1873. De Heer P. E. van Iltersum heeft de benoeming tot lid van den gemeenteraad van Amersfoort aangenomen. Onder meer is Zondag jl. gecollecteerd bij de Hervormde gemeenten voor hare armen een bankbiljet van f 25.en een van /"60. Zaturdag jl. is door de Directie der Amers- foortsche Beijersch-Bierbrouwerij te Amersfoort aan besteed het bouwen van eene bierbrouwerij met mouterij en kelders en is dit werk gegund aan den minsten inscbrijver, den Heer J.Kooij te Amsterdam, voor f 134,850. De verdere inschrijvingen waren van de Heeren: De Zwaan jr. Koper, te Amsterdam/" 138 847. W.A.Jansen, «Utrecht «145000 M. Doetichem Amsterdam «146.000. D. Lümper «148600 L. E Schaade «154975. Geb. Schoonebeek «179.000. Hei volgende wordt ons van vriendelijke en geachte hand medegedeeld Uit de 49 sollicitanten naar de betrekking van Hoofdonderwijzer te Maartensdijk zijn na naauwkeurige inzage van heldoor hen geleverde werk, 10 sollicitanten, die het meest voldaan hadden opgeroepen voor een tweede, meer praclisch examen dat Zaturdag jl. in tegen woordigheid van Burgemeester, Wethouders en verscheidene raadsleden weid aigeuomcn door den lieer Baron ran lUersumschoolopziener in het 3e district van Utrecht, bijgestaan door de Heeren G. Muhriug en H. VV. de Heus, Hoofd onderwijzers te Amersfoort. Twee der mededingers die bij het eerste examen het hoogste aantal punten hadden ver kregen en dus ook opgeroepen warenzijn in middels geplaatstzoodal het tweede examen met 8 sollicitanten werd voortgezet. Dezen werd gelegenheid gegeven van hunne geschiktheid te doen- blijken, door elk een kwar tier een vooraf opgegeven onderwerp met school kinderen te behandelen. Terwijl één der 8 mededingers mondeling bezig was, beproefden de overige hunne krachten aan hei uitwerken van een paedagogisch onder werp. Nadat het mondelinge werk afgeloopen en hel schriftelijke aan het bestuur voorgelezen was werd door bevoegde magtcn eene voordragt op gemaakt bestaande (alphabetisch) uit de Heeren II. van Efferen, Hulponderwijzer te Dordrecht; L. Kruijtwijk, «Gouda; J- C. Maar level JSchiedam; A. van Munster, Hoofdonderwijzer» Grafhorst; D. Rijnder Hulponderwijzer «Gouda; M. van der Werfte Nieuwendam. Vóór dat de sollicitanten vertrokken, werd door één hunner, namens alle een hartelijk woord van dank gebragt aan dc geachte heeren School opziener en zijne medehelpers voor de uiterst humane en billijke wijze, waarop het examen was afgenomen en aan het gemeentebestuur van Maartensdijk, hetwelk in alle opzichten blijken had gegeven dal het de belangen van hel on derwijs inderdaad behartigt. Ieder, die zich de moeite wil geven een kijkje icueincn ia de nieuwe school, die aan alle bil lijke eischen des lijds voldoet en in de daaraan verbonden flinke onderwijzerswoning, zal met ons den wensch koesteren, dal zulk eene gemeente een in alle opzigten waardig en degelijk onder wijzer moge ontvangen. De gemeente is zoodanig onderwijzer waardig. Men meldt uil Bergen op Zoom dd. 9 April «De trein, die van Boozendaal bier ten 9.17 uren aankwam, geraakte heden nabij het station alhier door een gebrek aan den wissel op een verkeerd spoor en reed hoewel reeds aan merkelijk in 'zijne vaart vertraagd met zoo veel kracht tegen eenige goederenwagens aan dat twee daarvan ineen en op eene losplaats (heuvel) werden gedrongen en de buffers van de locomo tief biaken. De passagiers vlogen als wolbalen door de rijtuigen, maar kwamen er zonder kwet suren met den schrik af. Alleen een spoorbeambte uit Breda, in een goederenwagen staande, bekwam, door legen een koffer te valleneen trouwens niet gevaarlijke verwonding aan het achterhoofd. De trein vervolgde na eenige vertraging zijne reis naar Zeeland." Een Buitengewoon Bijvoegsel tot de Nederl. Staatscourant van 13 en 14 Apiil behelst bet volgende berigt uil 's Gravenhage 13 April: Volgens een heden morgen bij hel Departement van Koloniën ingekomen Kegerings-lelegram van Buitenzorg dd. 12 April, heeft de Gouverneur- Generaal bij een telegram, den öden dezer door den Gouvernements Commissaris van Alchin verzonden (dus vermoedelijk den 1 Iden te Penang aangebragt om naar Java te worden geseind), de volgende berigten ontvangen «Na de oorlogsverklaring heeft Alchin getracht weder uitstel te verkrijgen. Nieuwe onderhande lingen zijn geopend maar weder afgebroken omdat Alchin geene bepaalde antwoorden wilde geven Daarop zijn door onze oorlogschepen (die den Gouvernements Commissaris naar Alchin hadden vergezeld) de vijandelijkheden tegen de verslei kingen begonnen en met kiacht voortgezet. Den 5den dezer kwamen de troepen aan Door den kommandanl der expeditie werd, met vier compagnieneene vei kenning aan den wal gedaan die bevredigend afliep. Op den 8stcn debarkeerden de troepenmet uitzondering van de kavalerie en een gedeelte van de artillerie, die den 9dcn volgden. Het geheele debarkement is goed geslaagd. Dadelijk weiden de operatie» begonnen Men ondervond een hardnekkig verzet, met groote doodsverachting. Tot dusver zege praalden onze wapenen. Het geschut der schepen bewees uitnemende diensten." Een telegrafisch berigt uit "sGravenbage behelst het volgende «Volgens een regciingstelegram dd 13 April, kwamen nadere berigten uit Atchin hierop neder «Bij den aanval op eene versterking, op 8 April, bleven van den vijand 80 dooden achter. Van onze zijde werden gewond 5 officieren en 41 minderenterwijl 9 minderen sneuvelden. Op den 9den werd eene versterking, waarin door de Marais bres gescholen was, zonder weèrslaud genomen. Bij ofiensive verkenning werd lol dusver van de kraton geen weerstand ondervonden. «Den lOden zou de hoofdmagt oprukken. Men had gunstige verwachting." Door den gemeenteraad van Amerongen is besloten, zes achtereenvolgende jaren een sub sidie te geven, telken j.are van /I00Ü, voor de spoorweglijn RotterdamSchoonhoven ArnhemMunster, onder de volgende voor waarden dat het station op geen verderen afstand dan van 1000 meter van den toren wordt gestelddat minstens drie treinen heen en weder in deze gemeente zullen ophouden en dal uiterlijk met 1 Januarij 1873 met het exploiteren van den weg een aanvang is ge- maaktzullende de eerste termijn worden be taald twee maanden nadat de weg in exploitatie is. ATCHIN. Zooals men weet vormt Atchin het noorde lijkste rijk op Sumatra. Vóór ons kwamen de Portugeezen. Zij vonden er een ontwikkelde bevolking, sedert langen tijd tot den Islam bekeerdeen vruchtbaren bodemvooral voor de pcperculluur geschikten een bergachtig moeijelijk te genaken binnenland. Ook hier wist onze Oost-Indische Compagnie dc zoo gehate mededingers van lieverlede te verdrijven. Doch vasten voet verkreeg zij er op den duur toch niet. De bevolking die geenszins onder een despoli&chen vorst is geplaatstdoch veeleer in hel tijdperk der feodaliteit verkeert, zoodat de landbeziltende adel den eigenlijk heerschcnden stand vormt, en hot hoofd der centrale regee ring, de sultan, slechts betrekkelijk weinig invloed uitoefent de bevolking was te zccc

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2