kermen en schreeuwendat hooren en zien Tergaai. Verbolgens wordt om pen en inkt ge roepen en de huilende agent spreekt met ge dempte slem onverslaanbare woorden, die eene bekentenis moeten voorstellen. Hel gevolg van dexe comedie is, dat de gevangene, die daarop nit cel no. 1 gebaald wordt, uil vrees voor de stokslagen en in overtuiging dal zijn medestander tocb reeds geklapt heelt, tol volledige bekenle- ais komt. In het jaar 1872 zijn uit Nederland als land- verhoizers over zee vertrokken: Uit Noorbrabant 112 personen Gelderland 763 B t Zuidholland 362 Noordhedand 394 Zeeland 618 B Utrecht 18 Friesland 111 B Overijssel 164 Groningen 824 Drenthe 60 B Limburg 60 Te zamen 3486 Zekere Combier is door den krijgsraad lol een jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij haid- nekkig weigerde de uniform aan te trekken en de wapens te hanteren Hij behoorde lol de zoogenaamde secte der Darbisten, die alles wat op oorlog gelijkt verafschuwen, en verkoos liever martelaar dan militair te zijn. De heer de Tonnensbekend als Orelie Antoine 1, titulair koning van Patognie, waruil hij door teen overweldiger" is verdieven, heefteen ver drag gesloten met eene Londensche maatschap pij. die hem schepers, manschappen en geld -moet leveren om de ijzeren kroon der Pata- -goniers te herwinnen. Van verscheidene zijden is reeds beweerd.dat de tentoonstelling te Weenen den Isten Mei niet zou voltooid wezen. De .4rnA. Cl. heelt t.aar Weenen geschreven en ontving hel volgende antwoord: «De tentoonstelling zal niet gereed wezen dan tegen den fsten Junij. De officieele opening heeft den lsten Mei plaats, maar alleen is dan het hoofdgebouw geheel voltooid. Hel geheel zal eerst in orde zijn legen het laatst van die maand. De groolc _waimle begint hier eerst .■«net Julij." Engelsch amusement. De Echo bevat een uit voerig berigt van eene vechtpartij met hand schoenen binnensmuurs gehouden om een prijs van 100 pd. SL door maikies van Queensberry uitgeloofd voor kampvechters van ligt gehalte. De toegangsprijs was 1 pd. st. per persoon hetgeen niet belette, dal er honderden toe schouwers waren. De boksers of vechters waren de kampvechters Napper en een jongman, Davit genaamd. Na een uur zonder gevolg gevochten te hebben, begon Napper te zwichten, als wanneer zijne vrienden tusschenbeide kwamen en toen ontstond een algemeene verwarring. Eindelijk was Napper niet meer in staat op hel gegeven tijdstip weder gereed te zijn en werd Davis als overwinnaar verklaard. De verontwaardiging over de vertooning was algemeen; de plaats waar deze geschiedde was vroeger een kerk, doch wordt thans als zaal gebezigd. Een ooggetuige berigt, dal men op een oogenblik Napper voor dood hield, doch hij werd bijgemaakt door water over zijn hooid te werpen; «hij bloedde als een varken", dit is eene technische uitdrukking. Kiaas van Sligtbijgenaamd Klaas de Buld visscher te Gortnchem die in den namiddag van den 30 Maart jl. na gerezen twist over een hondzijnen broeder met een mes een hevige •teek in de zijde had loegabragtis tbans door de arronddissemenls-regtbank te Gorincbem ver oordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf en tot betaling van f 8 boete, subsidiair lot één dag cellulaire gevangenisstraf, en in de kosten. G. Jansen oud 22 jaren koopman geboren te Bcers (Noordbrabant) gekleed met gevangenis onderkleederen en bovenbroek van karsaai, bij vonnis der arr reebtb. te 's Hertogenbosch, dd. 19 Nov. 1872 wegens diefstal in een herberg, lot gevangenisstraf voor den tijd van driejaar, en bij vonnis van de arr. rechtb. te Eindhoven van 14 Jan. jl., wegens eenvoudigeu dielstal tot gevangenisstraf van 2 jaar veroordeeld, is in de nacht van 23 op 2-1 April jl. uit bet huis van correctie te Hoorn ontvlugi. Hij is een gevaarlijk persoon en vroeger in Pruisen uit een gevangenis ontvlugi. Deoffic. van just te Hoorn verzoekt dringend opsporing aanhouding opzending en berigt. Mej Betsy Perk en Mina Kruseman. Vrijdagavond jl. hielden Mej. Deïst/ Perk en Mina Kruseman (signora SleUa Oristorio di Frama) hare aangekondigde lezingen in Amicitia te Amersfoort. Verschillende omstandigheden in aanmerking genomenwas de opkomst van hel publiek eenigzins bevredigend te noemen. Niet kunnende legenwooidig zijn, is door ons ook nog niets omtrent hare voordragten alhier ontvangen weshalve wij dan ook nu thans laten volgen heigeen uit eene andere stad omtrent hel op treden dier beide dtuies is gemeld. «De voord ragt van Mej. BeUy Perk was niet mooimaar vrij goed. Mogt men somwijlen meer gloed en verheffing hebben gewenscht, de spreekster lag genoeg afwisseling in den toon en was dus vcSstrekt niet ééntoonig. Hare slem was zacht, doch niet onwelluidend. Naar mate zij vorderde, sprak zij sneller, dikwijls te snel; wij kunnen echter hoegenaamd niet zeggen dat zij haar onderwerp «afratelde", De vele dramatische en pathetische tooneelen leenden zich ongetwijfeld tot meer actie en beweging maar de lezeres stond niet «koud en onbewegelijk als een standbeeld." Voorzeker, een geoefend talent zou uit deze episoden, waarin 't niet aan treffende tafereelen en levendige schilderingen onibieekl, veel meer hebben gehaald; toch noemen wij hare voor- dragt niet onverdienstelijk. Zij had somtijds zeer goede momenten met name waar zij mad. Elisabeth sprekend invoerde liet haar waardige en edele loon niet na indruk te verwekken. Jamuier slechts dat mej Perk de zaak bedierf door het woordje dal zij, na 'teindigen der lezingmeende nog te moeten spreken. Zij gaf rekenschap van de redenendie haar noopten omin weerwil dal de criliek haar zoo deerlijk gehavend had hare lezingen voort te zetten en kwam heftig in verzet legen een oordeelJat haar zelfs niet in staat achtte te kunnen lezen'. Zij vergal echter, dat met de uitdrukking «lezen" niet anders bedoeld kan zijn dau mooi lezen, een eisch die 't publiek regt heeft aan hem, die als spreker optreedt, te stellen. Is de spreker eene vrouwdie air mej Perk roem draagt op zulk een optreden en tol navol ging van haar voorbeeld aanspoort dat is 't publiek naar wij meenen alleszins geregligd tot de verwachting dal de gaven en krachten aan de buitengewone handeling geëvenredigd zijn. De geestige inkleeding van hare regtvaardiging kon de doorgaande bitse toon en de platheid van vele uitdrukkingen niet vergoeden en de pedanterie en zellverheffingdie er uil sprak niet verbergen. Wat inlusschen het ergst was, mej. Perk vond goed de vrij eenstemmige criliek der dagbladpers ten haten aanzien op tekening te stellen van één man dien zij bespottelijk poogde te maken op eene wijze, die aan persoonlijke veete deed denken en waarbij zij de eenvoudige regelen der betamelijkheid en wel voegel ijk beid, die immer ook voor eene geëmancipeerde dame geldengeheel uit het oog verloor. Zij qualificeerde dien vijand als «ex-dwniné, thans verbonden aan de redactie der N. RoUerd. Courant" en s'.elde hem bij herhaling zeer triviaal aan ons voor (met welk regt is wel één der recensiën harer lezingen onderleekend als Piel llaverkorn van Rijsewijk." Waarlijkdie toespraak getnigde niet van echte beschaving en vrouwelijke zachtheid. Zij was beneden alle critiek en verdientmeer dan middelmatige voordragten, gestrenge kastijding. Wij geloovendan ook dat zij met deze sur prise, gelijk zij 'tgenoemd beeft, niets anders heeft teweeggebragt dan den eerst gegeven gun- stigen indruk tamelijk wèl uit te wisscben. Veel beter voldeed mej. Kruseman. Statig van gestalte, met fraaije regelmatige gelaatstrekken lang golvend haar en prachtige kleeJing is zij eene schitterende en imposante verschijning en vormt een scherp contrast met de tengere figuur en de eenvoudige, bescheiden kleeding van mej. Perk. Mej. Kruseman heeft een verwonderlijk buig zaam en melodieus orgaan dat zich gemakkelijk naar de uiting van de meest uileenloopende aandoeningen en gewaarwordingen plooit en vaak door innemende zachtheid betoovert. Hare houding is gracieus, al hare bewegingen en gestes zijn los en bevallig hare mimiek voor treffelijk. Met groot talent droeg zy hare geestig ge schrevene novella «de zusiers" voor. Zij plaatst in deze novelle vijf zusters met onderscheiden karakter, aanleg, neigingen en aspiratiën tegenover bet werkelijke leven en de toekomst en vindt zoowel in de causeriën als in de verschillende lotsbestemming dier zuster vooi ld ui end ongezochte aanleiding zeer juiste denkbeelden omtrent de opleiding en bestem- ming der vrouw te ontwikkelen. De voordragt was levendig en boeijendde toon zuiver, zeer beschaafd en soms onnavolg baar natuurlijk Een enkele keer vonden we haar niet geheel vrij van affectatie. Zoo hinderde 'tons dal zij sprak van «intellizjenlie" en dat één der zusters in haar mond niet Agnetmaar steeds Anjet heette met klemloen op de laatste syllabe. Doch hoe meesterlijk wist zij de ver uileen loopende karakters gevoelens en gemoedsstem mingen der vijf zusters in haar levendige kout te doen uikomen. Haar hoorendevereenigden wij ons geheel met den beoordeelaar, die haar naar het tooneel, als hare eigenlijke bestemming, heenweesinder daad welk eene kunstenares zou mej Kruseman kunnen wordenindien zij hare gaven en krachten daaraan wijden wilde." AMERSFOORT28 April 1873. Het tweede concert van de Amers/oorlsche Liedertafeldonderdagavond jl in Amicitia haren met-werkende leden aangeboden, heelt alleszins zoowel aan auditorium als aan executanten genoegen verschaftwant de solisten, de Hoeren C. Coenen (viool) en J E. Deusekatnp (fluit) droegen hunne stukken uitmuntend voor, zoodal daar door even als bij bet eerste concert op nieuw is bewezendat men ook talenten in zijne nabijheid heeft en derhalve niet altijd iets beters door uilheenische talenten wordt geproduceerd; terwijl de Liedertafel vooral haar eerste zang nummer zeer fraai voordroeg; in de uitvoering der andere nummers lag in menig opzigl veel goeds, waarbij niet mag worden uil het oog veiloren, dal volkomen succès daarin zelfs moeijelijk kan worden verkregen in sleden van veel grooteren ontvang dau de onze, alwaar personeel eu middelen zicli veel beter daartoe leenen. Wij mogen levens zeker niet vergeten den Heer E. D. Pij zeidie voor zijn fraai en onvermoeid piano-accompagiicnienl giootelijks lof en dank baarheid verdient. Derhalve kan teregt worden gezegd, dal deze concertavond de niusicale band van werkende leden en solisten weder sterker heeft atieenge- hecht en zal ongetwijfeld onze wensch weerklank vinden, dal harmonie in alle opzigten ouder hen haar zetel blijve houden waai toe ook «in werkende leden zeker gaarne voortdurend het hunne zullen bijdiagen en al zoo de Liederlafrl in bloei moge toenemen en het ijverige bestuur daarin zijne schoonste beloouiiig voor zijne moeitevolle taak vinde. Donderdag 1 Mei e. k geschiedt de g&l&- cavalcade »an Mijers groot Amerikaan- sch circus des middags te vier ure te Amersfoort en heelt de voorstelling des avonds plaats. Heeds in diverse plaatsen des Rijks bevonden zich des avonds 4 a 5000 toeschouwers in den circus en stond men verbaasd over de kunst- verrigiingen der artislenpaaiden, muilezels, olifanten leeuwen enz. Ook hel publiek van Amersfoort zal aldaar zeker loestioonieu Ten einde met ligt oog op de tegenwoordige gebeurtenissen in Nedeilandsch Imlié, spoedig te kunnen voorzien in eene, eventueel, nood zakelijke buitengewone uitzending van suppletie- iroepen voor liet leger aldaar, heelt de Minister van Oorlog, in overleg met den Minister van Koloniën goedgevonden 1e Punt 1 der aansciu ij ving van 16 Januarij 1869, N. 03 P (Kec. Mil. bladz. 4) tijdelijk buiten werking te stellen voor zooveel milicien- plaatsvervangers betreftdie bij de koloniale troepen willen oveigaan; 2e eveneens tijdelijk buiten werking te stellen de aanschrijving van 7 Julij 1868, No. 56 P (Ree. Mil bladz 202;betreffende het niet toe laten tol een koloniaal engagement van militairen, die de dienst wegeus ligchaamagebreken hebben moeten verlaten 3e te bepalen, dat zonder certificaat van goed gedrag gepasporteerde militairen, die voor de koloniale dienst geschikt en in hunne woonplaats gunstig bekend zijn, tijdelijk, met afwijking van bet bepaalde bij punt X van bel voorschrill op het aannemen van rekruten voor de gezegde dieosl (Ree. Mil. yan 1861 blad*. 23) voor die dienst kunnen worden aangenomen 4e te bepalendat zijdie vroeger in Indié bebben gediend, met afwijking van den inhoud der dispositie van 26 Januarij 1871 N. 34 P. (Ree. Mil. bladz. 6) lijdelijktot hun 44e jaar voor de koloniale troepen kunnen worden aan genomen 5eden duur der verbindlenis voor het Indische Leger voor gewezen militairen van dat Leger die zulks verlangen te verminderen tot op 2 jaren,

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2