Tot deze inschrijving wordt sitting gebonden ten raad huize op Donderdag, den 15. en Wocnt- dag, den 81. Mei 1873 telkens des morgens van 10 tot 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd ver manen alle belanghebbendenden tot deze aangifte vastgestelde» tijd rich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat op hen de straf- ien wegens het verzuim van inschrijving bij art. 9 der wet op de Schuttelijen vermeld, worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in het nfgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schut terij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kindereu de bevoegdheid hebben verloren om in die hlasse te verblijven en alzoo in de eerste klasse ider voor dit jaar opXemakeu algemeene rol ^moeten gerangschikt wordenbij deze opge roepen om van dusdanige verandering van omstandigheden keanistegeven aan het Gemeen tebestuur of wel zich daartoe ter Secretarie .aanlemeldcn vóór de aantevangan inschrijving, •van des vooi middags 10 lot I uur des namiddags en dus vóór den 15. Mei aanslaande, zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbende, ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen dadelijk volgens art. 1 van bet koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No 55) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van liem die in zijne plaats is opgeroepen; alles onverminderd de toepassing van de strafbepaling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsblad No. 12), bedreigende eene geldboete van hoog stens ƒ50 en eene gevangenisstraf van hoogstens drie dagen, hetzij afzonderlijk of samen genomen. Enopdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aange plakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoortden I. Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De SecretarisA. G- WIJERS. W. L. SCHELTUS. Hulpbank te Amersfoort. Door liet departement Amersfoort der maat schappij tot nut van 'l algemeen is in 186S -eene als rechtspersoon erkende vereenigingDE HULPBANK, opgericht, wier doel is handel, nijverheid en landbouw te bevorderen en onder steunen door het verstrekken van geldelijke voorschotten tegen den interest van 5#/o 'sjaars. Het kapitaal waarmee de bank lot dusver werkte, bedroeg aanvankelijk ƒ2500 alkomstig uit 85 (d. i, de helft der uitlegeven 50) aan- deelcn wier plaatsing volgens de statuten ge vorderd werd alvorens de hulpbank als opgericht kon worden beschouwddoch later is hel door opname eener som van 1000, geklommen tot ƒ3500. Uil het onlangs gedaan verslag blijkt dal voorgeschoten is: in 1869 (eerste jaar) aan 24 leeniugen ƒ1805, in 1870 aan 38 leeningen 2945 in 1871 aan 49 leeningen /3865 en in 1872 aan 58 leeningen 5910 welkecijters •auloonen dal de hulpbank jaarlijks in omvang is toegenomen en het bewijs leveren dat door het oprichten van de instelling in eene wezenlijke .behoefte is voorzien. In 1872 werden evenals in vorige jaren, bij gebreke van voldoenden borgtocht, eenigeaan vragen ter bekomiog van gelden afgewezen. D« aflossingen geschiedden over hel algemeen -regelmatig, maar de betalingstermijnen schenen niet altijd in het geheugen der leenerr te blijven, onderscheidene personen althans moesten er aan herinnerd worden. Van verrewe- de meeste nalatigcn volgde betaling spoedig op Je schrif telijk gedane waarschuwing, terwijl de overigen et-iri nadat de borgen door bet bestuur iu kennis waren gesteld met liet verzuim, hunne ver plichting nakwamen, uitgezonderd een paar leenerswier bo gen vermoedelijk de aflossing moeten bewerkstelligen. De ontvangsten hebben in 1872 bedragenaan batig saldo san vorige jaren 37,45, renten ƒ286,25 en boekjes 5,80, te zamen ƒ329,50. De uitgaven bedroegen daarentegen: aan interest van aandeelen en opgenomen gelden 143,33, aan Jceners teruggegeven renten wegens ver vroegde afbetaling ƒ59,55, bodeloon en bureau kosten 46. te zamen ƒ228,88; weshalve op 31 December 1872 een overwinst was van 100,C2. In den loop van liet jaar 1873 zijn weder mdeelen tegen 4% 'sjaars uitgegeven, zoodat er thans nog 19 te plaatsen oyeijg zijn. Politieke Revue. De tem bus te Parijs heelt weder de eer gehad de aandacht van de geheele wereld te boeijen. Hel resultaat der Parijschc verkiezing is ver rassend. Batodely de radicale candidaat, heelt verreweg dc meeste stemmenhoewel niet dc volstrekte meerderheid vaikregen. Dal is een bedroevend geval voor de gematigde republi keinen die in den triomf van den radicalen candidaat tevens en leregt een triomf zien voor de regterzijde en een slag voor Thiers. De uitkomst is geheel onverwacht. Nadat zoovele mannen van aanzien en gezag bij de republikeinsche partij zich voor Rémusat hadden verklaardmogt men hopendat hij stellig de overwinniug zou behalen. »De saam van den minister van builenlandsclie zaken moet met eene schitterende meerderheid uit de stembus komen schrijft de Tempt aan den vooravond van de verkiezing, «om te toonendat de Parijsche bevolking de herstellende kranke niet wil verzwakken die reeds zoo veel gedaan heeft voor onze herleving, die de eenige is, welke voor goed allen kan vereenigen en de republiek en ons de sympathie en den eerbied van Europa heeft verworven." Maar 't algemeen stemregt is een vreemd instrument en 'l Parijsche volk heeft zijne grillen. Alle partijschakeringen, van 't zuiverste legi- liinistische wit tot aan 't radicaalste hoogrood, hebben zich om de drie candidaten Remusat Carodet en Stoffel geschaard Niet alle dagbladen steunen met evenveel ijver hunnen candidaat, maar geen toont lust van 't slagveld te deserteren. En niet alleen in de pers toont zich de alge meene opgewondheid. Men zal hel aantal afflehes, die eiken morgen worden vernieuwd en zelf de muren der kerken bedekken, haast bij millioenen moeten gaan berekenen. Het is eene ware lawine, een chaos De conservatieve candidaat Stoffel had een paar dagen voor de stemming ook nog een manifest gepubliceerd, dat voor een vreedzamen verkiezingsstrijd vrij oorlogszuchtig klinkt. Napo leon III zeide voor den coup détal: «dal de goeden gerust zijn en de boozen beven." Stoffel schreef; «ik ben soldaat, ik spreek als soldaat en zal als soldaat handelen." En de president van het comité, dat hem beschermde, voegde cr bij; «Gij zult onzen candidaat steeds op zijnen post vinden als een levende barrière tusschen u en de anarchie." De conservatieven zijn intusscben al zeer slecht beloond voor bunne moeite. Ruim 2J000 stemmen het is vrij schraal. Hun blijft échter de troost, da: zij prachtige redevoeringen zullen kunnen houden legen het roode spookdat in de onthoofde hooldslad op nieuw den baas speelt. Maar met praten alleen kan men geen elec torale en politieke overwinnigen behalen, zooals Frankrijk behoeft om een hernieuwden burger oorlog te ontgaan. De Spaansche Carlisten kiezen Let hazenpad en zelis de broeder van Don Carlos is met zijn slat op Fransch grondgebied gevlugt. Wal het uitvoerend bewind betreft, dc Castelar, die steeds aanzette tot krachtiger bandelen behoudt zijne portefeuille en ook Figeuras, en Pi y Margall blijven zitten terwijl voor de overige Ministers anderen zouden optreden van geavan ceerd liberale en federalistische kleur. Als de priesters der pers in het rijk der Turken maar veel en stout durven spieken, worden zij zonder veel complimenten gestraft. Terwijl toch zoo vele misdrijven ongestraft blijven, worden vergrijpen, die wel is waar niet tc vergoelijken zijn, maar toch in mindere male stialbaar zijn, op de strengste wijze gestraft. Zoo beeft men thans weer korte wetten ge maakt met een vijftal dagbladen, die niet alleen verboden zijn, maar welker redacteurs men in een oogwenk beeft doen arresleerenverbannen en inschepen. De reden tol zulk een parate executie schijnt gelegen te zijn in den inhoud van eenige arti kelen welker strekking niet zeer vleijend was voor de Sublieme Porte en de Ministers. Maar die Turksche journalisten waren niet tevreden met artikelen schrijven, een hunner schijnt de quintescens van al die leadings en premiers in den vorm van tooneelstukken te hebben gegoten of wel een tooneelsluk daar mede geïllustreerd te hebben dal hij tot grooten spijl van de regeering op helTurksch theater te Siambou) heeft doen opvoeren. Het schijnt deze illustratie van courantenar tikelen geweest te zijn die aanleiding gegeven heeft tot de verbanning naar RodesCyprus enz. waar deze journalisten in forten zullen worden geïnterneerd. Discussie over Atcliin. In de Tweede Kamer is Dingsdag de discussie over Atchin voortgezet. De Minister van Koloniën heeft de volle ver antwoordelijkheid voor de oorlogsverklaring op zich genomen, onvoorwaardelijk. Daarna heelt hij zeer breedvoerig de noodzakelijkheid van dien maatregel verdedigd, na al den hoon en de vernedering van Atchin ondervonden. De Redering wilde niets liever dan een vreedzame oplossing, maai na de verraderlijke handelwee moesten wij opheldering en andere genoegdoe ning erlangen. Ook de Minister is met smart vervuld ©ver - den aanvankelijken tegenspoed maar hij is toch niet ontmoedigd en herinnert aan Palembang, Bali, Boni enz. De expeditie was goed ingcrigt, doch over de uitvoering kan nu nog niet ge oordeeld worden. Hij is het een? met den heer de Roo dat hel lol van het Ministerie hier eene ondergeschikte zaak is, en wanneer die spieker meent, dal de Regering tekort gescholen is, dat hij dan het uitspreken van een oordeel door de Kamer uitlokke. Hij roept hem daartoe op in naam van het Land en van hel Kabinet. De heer Nierstrati zegtdal uil de rede van den Minister van de ware redenen derooilogs- vei klaring niet gebleken is. Hij critiseert wijders den onvoldoenden toestand onzer land- en zee- magt vóór deze expeditie. Daarom noemt hij de oorlogsverklaring Jigtvaardig en roekeloos. De heer Heemkerkna mede gewezen te hebben op onze onvoldoende voorbereiding en op de nietgenoegzame regtvaardiging der oorlogsver klaring, vraagt, of wij in slaat zijn I0.U00 man naar Indie te kunnen zenden bene*ens een vol doende scheepsmagt en het verder benoodigde. Zoo niet, dan moet het Bewind de vaderlands liefde hebben af te treden. De beer Stieltjes vraagt inlichting nopens den toestand van land-rn zeemagtgeschut, Beau mont geweren enz De expeditie moet doorgezet worden, maar alles hangt af van de beantwoor ding zijner vragen en daai van zal ook alhangen, ol bij den Minister in hel vervolg kan blijven steunen. De heer van Lijnden, replicerende, blijft van oordeel, dat dp oorlog niet geiegtvaardigd is. De beer Haffmans oordeeltdat de Ministet de aanleiding tot de oorlogsverklaring is door een van bem g< zonden lef gr.mi, inhoudende dat langer dralen ongeooiloofd was. De beer de Roo beeft nader volgehouden, dat de diplomatieke en militaire voorbereiding der expeditie ontbroken heeft. Hij vreest dat de gevolgen van dezen oorlog siremming zullen brengen in de ontwikkeling van Indie. De uitnoodiging van den Minister, otn eene motie van wantrouwen voor te stellen, beant woordt bij met het verzoek aan den Minister om door een zijner vrienden eene motie van vertrouwen voor te stellen. De Minister van Builenlandsvhe Zaken ant- wooidt aan den heer de Roodal diplomatieke voorbereiding en inmenging onstaatkundig zou geweest zijn, daar ons stan-lpunt in den lndischen Archipel steeds zelfstandig en vrij van inmen ging was. Woensdag jl. is de de discussie over Atchin voortgezet De Minister van Buitenlandsche Zaken liceft nader aangetoond, waarom ten laatste den ooi log moest verklaard worden, na 't verraderlijk gedrag van Atchin. Met nadruk heelt hij de leden aan geraden om zich niet te veel bezig te houden met onze besprekingen met buitenlandsche Mogendheden of af te keuren wat daaiouilrenl reeds geschied is. De Minister van Koloniën heeft dc sprekers van gister beantwoord en mededeelingen gedaan nopens de landniagt en de marine in lndië en van de reeds tot een begin van uilvoering geko men maatregelen tot versterking en aanvulling van een en ander, waarvoor spoedig gelden zullen aungevraagd worden. Ofschoon de Minister de kwestie van wan trouwen niet bad gesteld, maar geantwoord had op de beschuldigingen wegens ligtzinnigbeid en roekeloosheid, zoo zou bij laalsgcnoemd ontwerp ieder in de gelegenheid zijn van zijn vertrouwen of wantrouwen te doen blijken. Nadat nog eenige sprekers geantwoord hadden zeide de heer van Lijnden geene inolie te zullen voorstellen over gebrek aan voldoende inlich tingen, terwijl de heer de Roo meende, dat de gelden voor de tweede expeditie wel met alge meene stemmen zullen worden goedgekeurd, latende hij het aan het eigen oordeel der Re gering overof zij genoegzame kracht gevoelde tot voortzetting van het regeringsbeleid. De Minister van Buitenlandsche Zaken had daarna het laatste woord waarop de Atchincsche discussie gesloten werd. Burgerlijke Stand ran Amersfoort. BEVALLEN 23 April Gcrarda Maria Hcn- drika Smits geb: Lagerweij, z. Maria Marga- retha de Wil, geb. van Ewijk, z. 24 April, Maria van Eikcienbilrggeb. Verhoefz. 25 April, Anna Lablans, geb. Tammer, z. 20 April, Louise van Bem molgeb. dcGioot, I z. 27 April, Johanna Spier, geb. Tammer, z, 28 AprilRikje Hecregeb. van Beek, d. Joka van Dicrmens. 89 April, Cilia

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2