Dingsdag 20 Mei 1873. J\S 2092. mRSFOOmil DILIGENCK-D[EN8TKN Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6{ op de eerste treinen naar Arnhem, en namiddag 6 unr. Van Amersfoort naar Barneveld 's avonds 9 na aank. der laatste trein. Van Barneveld naar Amersfoort 'sa?. 9 u. Zomerdienst aangetfang 15 Mei 1873. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 7.44, 11.1, 2.17, 3.18, 8.18. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.49, 9.43, 1.34, 6.16, 8.59.—. Diligence-dienst J. Floor, van Amersfoort naar Amsterdam IJ u. nam., van Soestdijk 2J u., van Baar n 3 u., Eemnes3J., aank. te Amsterdam te 6 uren. Dit blad verechijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal fl.franco per past 1.15. Prijs der Adrertentien van 1 lot 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Ctslegale, olüciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummer 10 cents Bestellingen bij den Ditg. J. H. aam CUrffU Amersfoort Bureau Amcrtfoortsoh» Courant. Stoovestraat bij de Langestraat, Wijk B, N*. 33, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteoren in bet Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nusa en van Dmu, Wijnstraat, Rotterdam. comm. Wogeus den HEMELVAARTSDAG wordt, iu plaats Donderdag het ▼olgeud couraiitnuininer Vrijdag namiddag gedrukt en uitgegeven. Inzendingen, advertentiën enz. worden tijdig mogelijk ver zocht. De electorale positie in het Hoofd-kiesdistrict Amersfoort In ons premier Amersfoort van bel voorgaand nummer werd vlug geresumeerd hetgeen ons van doorgaans goed ondcrrigle zijden omtrent de aanstaande verkiezing was medegedeeld, kort vooi bel ter pers gaan der coutaot. (Jok later is gebleken dat het veler wenscb en bedoeling in het booldkiesdistrict Amersfoort is om Jhr. Mr. van Loonte Amsterdam wonende, thans aan de beurt van aftreding, te doen ver vangen door Mr. IV. baron van Goltsteindie districlsburger en in de Veluwe gevestigd is. Hel zal wel met niet veel woorden behoeven te worden aangetoond dal de anli-revolutionnaire partij alle krachten zal inspannen om Jhr. Mr. van Loon te herkiezen; doch hoe sterk die partij ook zij en hoe aaneengesloten ook hare kiezers door het ganscbe district voor hem ter stembus zullen opkomenzij vormen nog niet eens een derde van het gcheele getal kiezers in het district. De calholieken conservatieven liberalen en de onverschillige kiezers vormen de andere twee derden van het getal kiezers en is dan ook in 1869 Jhr. Mr. van Loon gekozen, omdat toen de calholieken met de anti-revolutionnairen meegingen vormende de calholieken ruim een vierde gedeelte van bet getal kiezers in. het district. Zonder de hulp der calholieken zou Jhr. Mr. van Loon zelfs niet in herstemming zijn gekomen dan zou Mr. J. K. baron van Goltstein herkozen zijn geworden. Voor deze dienst werden de catholieken in Junij 1871 beloond (1) door de anti-revoluti onnairen diezicli aaneensluitende onder hel onderling doen weerklinken van hunne strijd leus van voor drie honderd jaren, met verpletterende overmagt op 30 Junij 1871 den candidaat der calholieken bij de herstemming deden vallen De anli-revo- lulionnairen deden hem toen vallen, ofschoon zij geen sympathie hadden voor zijn tegen stander, opwien zij hunne stemmen uitbragtenl Dal blijkt ook uit de cijfers, want deze ontving bij de vetkiezing op 13 Junij 1871 slechts 760 stemmen doelt bij de herstemming op 30 Junij 1871 verkreeg deze, toen ook de anti-revoluti onnairen op hem stemden het zeldzaam groot getal van 1558 stemmen Zullen dan nu, in Junij 1873, de catholieken weder met de anti-revolutionnairen meè- g a a n I Gaan zij weder meè dan wordt Jhr. Mr. van Loon stellig herkozen. Gaan zij niet meè en brengen zij hunne stemmen uit op Mr. W. baron van Goltstein dan bevorderen zij daardoor oordeelkundig de verkiezing van dezen volks vertegenwoordiger van erkende bezadigde poli tieke beginselen en die deze beginselen op bil lijke wijze door woord en daad toepast. De libetalen zullen weldra misschien een liberaal of radicaal oandidaat stellen b. v. Mr. H. Verloren van Themaal of Mr. W. R. Boert ofschoon zij nog geen kans op succès hebben bij verkiezingen in dit hoofdkiesdistricttoodat liet wel mogelijk is dat zijdit inziendein plaats hunne stemmen te verspillenhet ver standiger zullen vinden hunne stemmen ook uiltebrengen op Mr. W. baron van Goltstein omdat zij stemmende op dezenals geschikt volksvertegenwoordiger en bezittende hij alge meen erkende uitmuntende parlementaire hoe danigheden, daardoor de overwinning voor Jhr. Mr. van Loon helpen beletten. In Junij 1871 kwamen 560 kiezers voor den Heer Alherdingk Thym ter stembus open dan nog waren vele calh. kiezers door ziekte, reizen en andere oorzaken belet ter stembus te ver schijnen. Zij vormen dus ruim een vierde van het geheele getal kiezers in het districtwant toen waren ook daaronder, die uit genegenheid enz. op den Heer van Hardenbroek van Lookhorst stemden. De uitslag der verkiezing in dit hoofdkies district hangtzooals de ondervinding leerde alzoo bijna geheel van de catholieken af. Wel zullen hier en daar geïsoleerde kiezers onder alle partijen zijnmaar deze beteekenen niets in verband lot den uilslag. Van Loon heeft een impér&tief mandaat, waaraan hij moet gehoorzamen; een mandaatdat door de overgroote meerderheid der kiezers in het hoofd-kiesdistrict Amersfoort wordt afgekeurd. Aan van Goltstein wordt geen impéralief mandaat gegeven want zijne eervolle parlementaire loop baan zonder smet of vlekstaat borg dat hij, gekozen wordende, aan de redelijke verwachtingen der kiezers van bijna alle politieke en godsdien stige riglingen kan en zal voldoen en alzoo het' hoofd-kiesdistrict Amersfoort op waardige wijze zal vertegenwoordigen, zoodat alle kiezers met gerust geweten hunne etem op hem mogen uit brengen. Eenvoudig en bezadigd en hel is onze bedoeling de verkiezing in bezadigdenden geest te blijven bespreken en behandelen is de elec torale positie in het hoold-kiesdislrict Amersfoort als hierboven blootgelegdachtende wij dit voor het oogenblik voldoende, ook omdat de kiesvereenigingen nog niet tot hel proclameren van candidalen zijn overgegaan. Wee lier beurs-paniek. Omtrent de beurs crisis te Weenen leest men treffende berigten over het grooie aandeel dat ,de handwerkstand in deze roekelooze speculaties neemt. Zoo als men weet maken op de effecten kantoren aldaar iedere 500 deelnemers een consort uit. De Morgenpost bevat thans de lijst der leden van zulk een speel-con sort. Onder de deelnemers bevonden zich 27 dames en wel 2 gravinnen, 1 barones, 4 eigenaars van huizen, een vrouw van een bcamle, 7 dienstmeisjes en 12 neringdoenden. De mannenwereld was ver tegenwoordigd door 238 lieden uit den werkende stand en wel door 23 kleermakers, 7 slotenma kers, 13 schoenmakers, 3 huisschilders, 14 hoeden makers, 2 borstelmakers, 18 wagenverhuurders, 3 knmtnen-fabrikaulen, 6 dislelateurs, 9 bakkers en vleeschhouwers4 goudsmeden 3 passement werkers, 4 zadelmakers, 9 verwers en blikslagers, 19 schrijnwerkers, 2 friseurs, 1 kousenwever, 9 glazenmakers, 2 luxe-fabrikanten, 16 boek binders, 1 chocolaad-tabrikanl en 39 kleinhan delaren. De overige personen zijn allen beambten, waaronder evenwel nog een majoor, twee luite nants, een geestelijke enz. Uit zulk en overzigt kan men zich beter dan uit lange redeneeringen een begrip vormen van de groote uitbreiding eu magt van dit sociale kwaad. De Weener beurs-paniek is op de overige beurzen in Duilschland niet zonder grooten invloed gebleven. Ook te Frankfort droeg de agitatie bijna het karakter eener paniek. Te Berlijn was het niet veel beter. Te Londen Parijs en Amsterdam is eveneens de invloed van het gebeurde merkbaarniettegenstaande de eenigsztns geruststellende berigten welke voor ongegronde vrees of dwaze overijling waar schuwen. De Oostenrijksche bladen spreken natuurlijk over niets anders dan over de ontzettende ramp, welke duizenden personen zoo plotseling getroffen beeft. De Oeslerreichischer Vo'Jufreund schat het aantal faillissementen reeds op drie honderd en beeft uit.de beursberigten berekend, dal binnen drie weken aan den koers der Oostenrijksche bankpapieren reeds een verlies is geleden van 495 millioen florijnen d. i. circa 1000 millioen frs. of een vijfde der Fransche oorlogsschatting. En zij die dit milliard geleden hebben, hadden njet een langen termijn van betaling voor zich, maar moesten binnen twee dagen hun schallihg opbrengen l Volgens de jongste berigten uit Weenen hebben naar het schijnt de door de regering en het bcurscommité genomen maatregelen in zoo ver doel getroffen, dat het vertrouwen ter beurze eenigermate hersteld is en de eerste ver warring en schrik geweken zijn. Opvolgend waren bij kalme stemming de affaires ter beurze zeer levendigen toch worden die maatregelen niet algemeen goedgekeurd. De Neue freie Presse keurt het af, dat de beurs een dag gesloten weid, waajdoor aan de aldaar heerschende ver warring wel is waar een einde kwammaar het publiek tevens de gelegenheid verloor om legen de lagere koersen te koopen en zoodoende het gebrek aan contant geld te verhelpen. Van verschillende zijden, zoowel door Oostenrijksche als door buitenlandsche bladen wordt voorts betoogddat de W eener betirscrisis als een heilzaam zuiveringsproces moet worden be schouwd, op grond waarvan hel vooral wordt afgekeurd dat de regering er zich toe geleend heeft om uit 's rijks schatkist hulp te verleenen. De Minister van Oorlog heeft den 8slen dezer de volgende circulaire uitgevaardigd, omtrent het krankenbezoek in de militaire zieken-inrig- tingen •■Overwegende, dat ook na de aanschrijvingen van 21 Febr. en 18 Maart jl. er behoefte blijkt te bestaan aan eenig nadere bepalingen, omtrent de herderlijke zorg van godsdienstleeraren of geestelijken der verschillende kerkgenootschap pen voor klankenin de militaire zieken- inrigtingen verpleegd wordende, heeft de Minister van Oorlog goedgevonden in vervanging van die aanschrijvingen vast te stellen: 1°. overal, waar eene militaire zieken-inrigling beslaatzal aan het bestuur of de geestelijkheid van elke ter {daatse gevestigde kerkelijke gezindte, des ver- angddoor den toezienden chef der inrigting eene toegangskaart uitgereikt wordentot bet bezoeken van de kranken dier gezindte door een geestelijke, leeraar o( krankenbezoeker, aan wien dit door dal bestuur of die geestelijkheid wordt opgedragen 2*. dag en uurééns in de weekvoor het bezoek bestemd, wordennaar hel advies van den eerst aanwezenden officier van gezondheiden in overleg met het bestuur of de geestelijkheid der betrokken kerke!iike gezindtedoor den toezienden chef bepaald

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 1