Pn cte kaart uitgedrukt3°. de toegangskaart wer.cn voor één, twee, drie of meer personen, iie op Je kaart moeten zijn genoemd. Zij geldt voor den houderj 4a. wanneer een kranke godsdienstige toespraak of hulp verlangt, heitij van den leeraar of geestelijke aan wien het wekclijksch bezoek is opgedragen, hetzij van een anderendoor hem aangeduiddan zal aan dozen dit verzoek va« wege de administratie der iurigling terstond overgebragt en de gelegen heid toi bezoek gegeven worden. Verlangen verwanten van den lijder, dat hij door een ne ot leeraar worde bezocht, dan geelt d ioe.iendc chef daartoe' verlof; 5°. oordeelt do officier van gezondheid ofbij diens ont stentenis, oeen der geëmployeerden, dat een verpleegde mat levensgevaar wordt bedreigd, dan wordt vanwege de administratie der inrigting onverwijld daarvan kennis gegeven aan de gees telijkheid of het bestuur van de ter plaatse gevestigde kerkelijke gezindte, waartoe de lijder behoort, opdat de gebruikelijke plegtigheden ot gebeden tijdig kunnen plaats bobben. 6°. Een geestelijke of leeraar, overeenkomstig de artt. 4 ot 5 toegelaten, heeft vrijen toegang tot den kranke, wien hel geldt, zoolang hij dit voor de vervulling zijner herderlijke pligten noodig acht7°. den toezienden chef der inrigting wordt liet opgedragen te zorgendat de voor gaande bepalingen in minnelijke schikking met de verschillende kerkelijke autoiiteiten worden nagekomen; 8a. bij misbruik kan de toegangskaart door eene andere worden vervangen. De ver vanging geschiedt, de betrokken kerkelijke autoriteit gehoord, op magliging van den Minister van Oorlog." Allerlei. Bij een inzameling te Boston, ten behoeve der zendingszaakvond men in de bus een cent, gewikkeld in een dollar-noot, met het volgende bijschriftDe cent is voor de heidenen bestemd en de dollar om te zorgen dat de ceul zijn bestemming bereike. De sch«ch van Perzie bevindt zich nu waar schijnlijk te Petersburg. In het winterpaleis zijn appartementen gelijkvloers voor hem in gereed heid gebragtdaar de Perzische éliqoelte liet verblijf in de bovenverdieping verbiedt. Niet meer dan zestien personen van zijn gevolg mogen onder hetzelfde dak als hun souverein wonendaarom zullen de overige personen die den schach vergezellen in liólels ot parti- kulierc logementen hun intrek nemen. De Perzische vorst heeft een som van 9 mil'ioen tomans voor zijn reis bestemd. (Een toman is ongeveer gelijk 1,50.) De uniform waarin In de officieële audien- tiën gedurende zijn verblijf in Europa zal bijwonen, is bezaaiu met diamanten en andere edelgesteenten waarvan de waarde op 3 mil- lioen roebels wordt begroot en in vergulde rijtuigen zal Z. M. met zijn gevolg de Russi sche hoofdstad binnentrekken. Hel Pruissischc leger schijnt nog niet krachtig genoeg te zijn. Er is althans een voordragt bij den Rijksdag ingediend, waarin men zich voorstelt het leger van 1,179,727 op 1,500,000 man te brengen. Ook de reserve zal met ruim 400,000 man versterkt worden en deze reusachtige vermeerdering der strijdkrachten zegt de \orddZeil- zal maar een teer geringe ver hooging der jaarlijksche uitgaven ten gevolge hebben. De Petersb. Ct. deelt eene kopie mede van een requestdoor een kozakken-meisje Malrena Stepanowa Pkokinmet toeslemming barer ouders, aan de bevoegde overheden gerigt. Het twintig jarige meisje verzoekt daarin als soldaa' in het Kozakken-leger te dienen en zoo den veldtogl tegen Khiwa mede te make" Zij beroept zich op haar sterke neiging voor de krijgsdienst en vertrouwt, dat zij uit zal munten, zoowel in de rijkunst als in dapperheid tegen den vijand, 'l Is nog niet bekend ol haar verzoek is aan genomen. Deze beklaagde gaat niet het land door goed doende, maar kwaad doende," zeide dc waar nemende officier van justitie verleden week van zekeren Kerkbandie voor de correctionele kamer der regibtnk te Arnhem te regt stond. Deze persoon had voor eenigen tijd zijn intrek genomen in het hóle! de Zon aldaarhad zich daar voorgedaan als lid eener firma Hermes en C*.fabrikanten te Gent en onder het voor geven dat hij van zijn compagnon een brief met geld wachtte, achtervolgcns ca. ƒ30 van den oppcrkellner in genoemd logement geleend. Ten einde geloof te doen slaan aan zijn zooge naamd deelgenootschap in bedoelde firma had hjj op zijne kamer in' het hótcl een stempel liggen met de woorden H-Tines ct Co., fabri- cantsrue dc le BienfaisanceGrand" en hij verklaarde aan den kellner, dat hij genoeg geld kon krijgen bij een leerlooijer aldaar, met wien hij zaken deed. Eindelijk echter kregen cc kellner en de logementhouder achterdocht en toen de politie in de zaak werd gemengdbe kwam deze uit Gent het beiigtdal de genoemde firma daar niet bestond maar dat de beklaagde aldaar naar de cour d'assise was verwezen. De beklaagde betaalde natuurlijk zijne rekening in de Zon nietkon ook de gelden niet teruggeven en werd derhalve gearresteerd. In den loop der tegen hem gevoerde instuctie kwamen klagten omtrent hem uit 's Hage, Gorkum en Eindhoven, waar hij allerlei opligterijen meeotal ten nadele van logementhouders had gepleegd. In eerst genoemde plaats had hij het stempel laten maken en dit met een valschen wissel betaald. Hij trachtte zich eergisteren ter teregtzitting nog door eenige uitvlugten le redden en zeide o. a.dat liij nooit had opgegeven compagnon, maar wel reiziger van de firma Hermes en Co. ie zijn geweest, maar hij moest erkennen, dat hij, toen hij hel stempel liet maken op 15 Maartin ieder geval niet meer in relatie tot die firma stond. Het 0. M. eischte een gevangenisstraf van twee jaar tegen hem. A. s. Dingsdag zal de reglb. uitspraak doen. De oproerige scène in 't Ilal. parlement is in begin der vorige week gevolgd door een demon stratie op den openbaren weg, welke echter niet zonder bloedvergieten afliep. De demonstra tie ontstond op de volgende wijze: Eenige hon derden personen hadden zich te Pazza Lorenzo in Lucina verzameld en trokken nu met vaandels, dragende de nationale kleuren: groen, wit, rood, gedeeltelijk ook met het kruis van Savoye ver sierd, in geregelde orde naar het Quirinaal. Zij namen den weg over de Corso, begeleid van een steeds wassende menigteroependeAbbasso le cornorazioni religiose I Abbasso il Ministerio Nauwelijks waren zij daar, waar de Via dell' Limilta naar het Quirinaal leidt, of een corps politieagenten versperde hen den weg, bevreesd zijnde voor rustverstoring. Een hunner schiet zijn revolver in de lucht af en de menigte wordt als door een panische schrik bevangen en vlugl onmiddellijk naar Corso terug. Weldra van-den schrik hersteld bedacht dc menigte een krijgslist om zich toegang lot het plein voor hel paleis van den Koning te verschaffen. De eene helft sloeg de straat van San Apostoli in terwijl de andere helft langs een anderen kant, welke naar het Quirinaal leidt, verder trok. Onder aan hel Quirinaal zouden zij weder bij elkander komen. De politie bemerkte echter de krijgslist cn door de carabiniers geholpen, begaven zij zich in stormpas daarheen en eischten dat de menigte uit elkander zou gaan. Een gedeelte scheen hieraan gehoor te geven echter inel het doel om weder langs den auderen kant het paleis te berei ken; de grootste hoop stelde zich in tegenweer en zocht den toegang te verkrijgen. De carabiniers tiokkcn toen den sabeleen tweede schot werd gelost en de menigte werd teruggedreven. Dij deze gelegenheid werden gewo'nd een carabinicr, een politieagent en een burger. De verwonden zijn in het hospitaal gebragt en een twaalftal personen gearresteerd. De colonne trok toen naar de Corso terug. De oude hertog van Sermoneta hield een aanspraak, waarin hij hen tot rust aanmaande. Tot dank werd hij door de menigte zegevierend naar huis geleid, welke zich daarop verstrooide. Dit alles viel voor binnen den tijd van twee urenterwijl het zoo onverwacht voorkwam dal de meeste inwoners van Rome er eerst door de avondbladen van werden ver wittigd. De oorlog met Atjien. Particuliere telegrammen. Penang, 10 April, 5 uren 's namiddagsHet bombardement wordt dagelijks voortgezet. Op 6 April had eene landing door 400 man plaats om verkenningen te doen die na 2 uren emb.irkeerden met 10 gewonden. Het verlies der Atjieneezen wordt geschat op 60 man. De versterkingenwa«rvan dc Atjieneesche vlag bi ij ft waaijenworden door de schepen beschoten. De troepen zullen in massa op 7 April landen en tegen de hoofdstad oprukken. Penang 11 April9 nren voormiddagsDc troepen en de divisie der marine zijn op 8 Aprilgedekt door het vuut der schepen, geland. De versterkingen worden uitmuntend door de oorlogschepenvooral door de Marnixbe schoten. De Atjieneezen openden hun vuur uit hunne versterkingen en uit het kreupelhout. Een troepenmagt van 1000 man trachtte de versterking te bestormendoch was, na een half uur, genoodzaakt met van 100 man terug te trekken. Het verlies der Atjicnczen wordt begroot op 500 man. Er werd besloten om later op den dag een aanval met de geheele magt te doen. De troepen strijden met de grootste dapperheid doch hebben met een vastberaden vijand te doen. Particuliere tijding. Er zijn reeds 200 man als aanvulling gezonden. Er moeten min of meer 300 man zieken zijn. Het is te verwonderen dat er niet meer zieken zijn, daar de schepen opgepropt waren met manschappen. Men moest de 3 bataillons mariniers maar naar hier zenden. De zaak zooals zij nu staat vordert spoed over 4 ot 5 weken kunnen de schepen daar moeijelijk blijven. AMEDSl'ÜUDT19 MeT1873. Naar men verneemt werd onlaqgs op' den Centraal-Spoorweg, toen de laatste trein van Utrecht het station de Bildt had bereikt, de achterste bagagewagen niet voldoende aangehecht bevonden. De wisselwachter aldaargepaspor- teerd militair na langdurige dienst, echter slechts korten tijd in dienst der spoorwegmaatschappij, beijverde zich daarop gadegeslagen door een der conducteurs hetzij gelast of ongelast eene betere aanhechting te bewerkstelligen, staande tusschen de beide achterste wagens» Doch eensklaps klonk het vertreksein en de wisselwachlergeen tijd meer hebbende zich ongedeerd te redden be kwam bedenkelijke handverwonding. Nog eenige dagen nam hij best mogelijk de dienst waar, doch later deed zich het koud vuur bij hem voor en is hij dezer dagen overleden. Het is nog niet helder ofbij mogelijk te haastig vertrek van den trein, de noodige dienst- seinen zijn geattendeerd en evenmin hoe of door wie in het onderhoud der deerniswaardige we duwe met vier kinderen zal worden voor zien. Bestaal er een fonds tol ondersteuning van spoorwegbeambten, ook van hen die in de dienst verminkt worden, of voor hunne weduwen en kinderen? Zoo niet, dan kan het wcnsche- lijk zijn, dal, onder de onlangs opgetreden flinke Directie des Cenlraal-Spoorwcgsomtrent sta tions-, trein- en spoorwegpersoneel, bij ongevallen als voormeld en dergelijke, voorzieningen worden getroffen. Men hoopt weldra te vernemen dal mcnsch- lievend iels is of wordt gedaan voor het ongc« lukkige gezin. De officier van gezondheid 2e klasse J. 0. Harthoorn, thans te Amersfoort, laatst behoord hebbende lol het eskader in Üost-Indië, en van daar 11 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt, gerekend van dien datum, op noa-activiteit gesteld. Door het onwedcr gisteren, Zondag 18 Mei, is in de gemeente Hoogland, bij Amersfoort, een paard van den landbouwer Wolfswinkel op Coelhorsl doodgeslagen en eveneens in die ge meente eene koe van den landbouwer lluurdeman terwijl op het landgoed Coelhorsl een eik is gespleten. Door den Heer Majoor F. P. Klijmma, Kom- mandant in de Elide stelling der genie te Amersfoort, is Zaturdag 17 Mei jl. aanbesteed het vergt oeten van hel Slachthuis en het gebouw tot bergplaats van brood op de Legerplaats bij Milligen en is dat werk, behoudens nadere goed] keuring door den Minister van Oorlog, gegund aan den minsten inschrijver den Heer IV. van Doornikmr. timmerman le Amersfoort, voor ƒ3486— De bode eu concierge der Arrondissements- legtbank alhier J. VV. Krolsedert een aantal jaren als zoodanig werkzaam, heeft bij het Ueg- terlijk Collegie zijn ontslag verzocht integaan 1*. Augustus aanst. De Kiesvereeniging nVooruitgang" hield vrijdag ochtend jl. eene vergadering in Amidtia te Amers foort en werden toen in hel Concept-Regle ment de volgende wijzigingen gemaakt Art. 1. Het doel der kiesvereeniging is de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Sinten- Generaal in het kiesdistrict Amersfoortvoor de Provinciale Staten in het kiesdistrict van dien naam en voor den Gemeenteraad van Amersfoort in vrijzinnigen gewt en naar de eischen van den tijd te bevorderen. Art. 3. Ieder die tot de vereeniging wcnscht toetetredenmeldt zich aan bij een der leden van het bestuur, dat, wanneer het geen bezwaren tegen den persoon heefthem als lid aanneemt. Indien er bezwaren bestaan, dan worden deze medegedeeld in de eerstvolgende algemccne vergadering, waarin de leden bij ballotage over

Amersfoortsche Courant | 1873 | | pagina 2